power1

Wysokość i pora koszenia trawy

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

?? opuszczasz kosiarkę na talerze i jazda, ja nie wnikam czy ścina mi ją wyżej czy tam niżej, czy jak ona ma być ciachnięta.

chyba że chodzi Ci o trawnik przed domem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

pierwszy pokos wyżej a potrawy niżej jeśli chodzi ci o trawy na łące


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

pierwszy pokos wyżej się kosi a drugi niżej ze względu na to że trawa ma czas na rozkrzewienie się po ostatnim pokosie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

?? opuszczasz kosiarkę na talerze i jazda, ja nie wnikam czy ścina mi ją wyżej czy tam niżej, czy jak ona ma być ciachnięta.

chyba że chodzi Ci o trawnik przed domem :P

 

 

to źle. trawa powinna być cięta na 3-5 cm. za wysoko to duże straty i kłopoty przy zbiorze... za nisko to zbyt długi okres odrostania i uszkodzenia darni...a wystrczy pokręcić paroma śrubami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rendas    11

W trawach siewnych pierwszy pokos najlepiej kosić na średniej wysokości , drugi i trzeci nisko zaś czwarty pokos kosi się wyżej żeby trawa szybciej odbiła i mogła lepiej przetrwać zimę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Burn001    16

Witam, mam pewien dylemat odnośnie obalania pokosów z traw. Wyczytałem z jednego źródła że należy ją ciąć o poranku to znaczy od godziny 5-9 ponieważ ma w tedy najwięcej cukrów w źdźbłach, zaś z drugiego źródła wyczytałem że cięcie powinno odbywać się po południu ponieważ w tedy jest najwięcej cukrów w źdźbłach i jest miej zanieczyszczony pokos. I teraz pytanie do Was kiedy najkorzystniej ciąć trawe aby miała jak najwięcej cukrów? Jeśli Możecie uzasadnijcie to na jakiejś podstawie. Z góry dziękuje za odpowiedzi :).

Edytowano przez Burn001

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Ja z ''Farmera'' dowiedziałem się że trawę należy ciąć wg zasady "czym później tym lepiej" tzn. od południa do wieczora przybywa w niej cukrów i właśnie po południu zawsze staram się kosić. A co do tego co piszesz to powiem tak: zawsze i we wszystkim będą kontrowersyjne wersje, tak jak z tym co było pierwsze: kura czy jajko.....


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Burn001    16

Nadal mam dylemat co do tego ponieważ w pierwszym źródle była informacja że to właśnie w nocy cukry przechodzą do liścia a w dzień do korzeni i te informacje same zaprzeczają sobie. Może ktoś robił testy z traw w laboratorium i się wypowie na ten temat ponieważ wartościowa pasza jest jednym z kluczy do sukcesu, dlatego prosiłbym o wypowiedzenie się większej ilości forumowiczów na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
IMATEUSZI    20

kłania się podstawówka.. :) jak wiadomo rośliny ulegają procesowi fotosyntezy. W dzień roślina wytwarza materiały pokarmowe (cukry) pod wypływem światła i dwutlenku węgla.. ( dodatkowo powstaje tlen) , a więc wiadome że wieczorem trawa bedzie miała najwięcej cukru. ;) pozdrawiam

 

oczywiście kosić należy przed zachodem słońca, bo później nie ma światła i roślina cukry przetwarza na własną działaloność.

Edytowano przez IMATEUSZI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Trawy należy kosić po południu najlepiej między 14 a 16 h. Następnego dnia po zejściu rosy należy zielonkę roztrzepać a po powiedzmy 1-2 h (zależy od pogody) można zbierać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

nigdy nad tym się nie zastanawiałem kiedy należy kosić trawę zwykle pospinałem kosiarkę niezależnie od godziny i na łąkę teraz zacznę się stosować do waszych postów czyli po południu jest lepiej kosić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

nigdy nad tym się nie zastanawiałem kiedy należy kosić trawę zwykle pospinałem kosiarkę niezależnie od godziny i na łąkę teraz zacznę się stosować do waszych postów czyli po południu jest lepiej kosić

Jeśli kosisz łąkę z przeznaczeniem na siano to pora koszenia nie jest aż taka ważna, natomiast jeśli zamierzasz robić kiszonkę lub sianokiszonkę to pora ma znaczenie - koś po poludniu

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaśmiecać forum to zapytam tu, napiszcie mi czy da się zrobić kiszonkę w pryzmie z nierozdrobnionej trawy, pytam bo nie mam sprzętu żeby to zebrać rozdrobnione, a w belach wychodzi strasznie drogo, nie byłoby tego dużo 1,5ha max.

pryzma a nie "pryźma"

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Oczywiście że się tak da.Ciężej będzie całość poprawnie ugnieść, a przy wybieraniu to będziesz się męczył o ile nie masz wybieraka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorki za błędy, z wybieraniem nie powinno być problemu mieliśmy kiedyś kiszonkę z liści buraków i do jej wybierania były specjalne noże do krojenia, kiszonka wybierana była równomiernie i bez strat. A co do ilości to może będzie wiecej niż 1,5 ha bo łąk u nas jest bardzo dużo, w zeszłym roku mieliśmy kilka sztuk w belach na próbe ale to nieopłacalne (koleś zarzyczył sobie po 80 za sztukę, za prasę i owiniecie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qurek    6

Po 80 polskich złotych!?!?!?!?!? Jaka wielkość bel? Jaka prasa?

 

U mnie chłop robił zwykłą sipmą i brał po 25zł/szt, razem ze zwiezieniem, owinięciem i ustawieniem. Na koniec troche jeszcze można było wytargować, także troszke taniej wychodziło :) .

Edytowano przez Qurek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak 80 wiedzieliśmy że drogo ale chcieliśmy spróbować czy naszym zwierzętom to smakuje wiec zrobiliśmy 5 belek, w mojej okolicy nikt tym się nie trudni tylko ten krowiasz prasa zwykła sipma bez noży. Dlatego myślimy nad pryzmą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qurek    6

Aha rozumiem, gdybym ja taką cene komukolwiek zaśpiewal to by się w czoło ludzie pukali, ale w mojej okolicy to co drugie gospodarstwo ma belarke.

 

 

Swojego czasu sam spróbowałem robić pryzme z ok 2 ha. Za duża to ona nie była, ale krówki równo wcinały ;) . Ale samo zwożenie i wybieranie to masakra... <_<

 

Na twoim miejscu spróbował bym bo taka pasza ma inna wartość niż siano, a biznes z belemi kompletnie jest u ciebie nieopłacalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Trawy należy kosić po południu najlepiej między 14 a 16 h. Następnego dnia po zejściu rosy należy zielonkę roztrzepać a po powiedzmy 1-2 h (zależy od pogody) można zbierać

 

Według tego co napisałeś zawartość cukru będziesz miał taką jak byś skosił trawę rano :)

Trawę należy skosić i jak najszybciej INTENSYWNIE przetrząsnąć lub użyć kosiarki z kondycjonerem. Jedynie obtarcie skórki liści i łodyg powoduje szybką utratę wody i zamieranie fotosyntezy przez co nie są zużywane cukry przez resztę dnia i noc. Pora koszenia powinna być tak dobrana aby pogodzić zawartość cukrów z możliwością przesuszenia pokosów do nocy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

darek1972@nawet intensywne przetrząsanie nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania fotosyntezy. Zawsze mniejsze czy większe straty cukrów będą. Mógłbyś rozwinąć ostatnie zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

jak tam Panowie kiedy planujecie kosic trawy?

ja myślę, żeby kosić 20 maja- większość traw mam z lucerną, więc myślę że bedzie super pasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj