dezmond_

Wywożenie szamba domowego na łąki i pola

Polecane posty

Gość konteno   
Gość konteno

temat był wałkowany http://www.agrofoto.pl/forum/topic/57663-czy-u-was-te%C5%BC-powszechn%C4%85-praktyk%C4%85-jest-wywo%C5%BCenie-szamba-domowego-na-%C5%82%C4%85ki-i-pastwiska-dla-byd%C5%82a/page-3?hl=%20odpady

swoją droga w okolicy wielu wylewa na pole,niektóre zakłady ubojowe tez udostępniają odchody z szamba rolnikom

spotkałem się z sytuacjami gdzie instalacja kanalizacyjna domów podłączona jest do zbiorników na gnojowice i wylewana jest na pola

u nas to nawet jak własnym transportem się przywiezie do oszyszczalni to się płaci, mało kto chce się godzić na takie zdzierstwo ale czasem dla formalności to mus

a zresztą przyjrzyjcie się dobrze powierzchni wody w szambie latem przy wysokim poziomie , jakieś mikroorganizmy i robactwo potrafi pływać na jej powierzchni więc aż taka wielka szkodliwość tego nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

No to kolego pojechałeś po całości, myślałeś że wywieziesz ścieki do oczyszczalni i nic za to nie zapłacisz?

Zakaz wożenia ścieków jest tylko dlatego że w szambie znajdują się proszki do prania, płyny i inne chemikalia do czyszczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Nie czytałem instrukcji, ale są podobnież bakterie które się dodaje do szamba co jakiś czas i zawartość można wywieźć na pole. Nie mam pojęcia czy to jest zgodne z litera prawa ale takie informacje uzyskałem od osoby która to sprzedaje.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

Chodzi wam od mówiąc  kolokwialnie "jołhe z chaty" wywieź na łąkę, a tak na serio to najlepiej bakterie wrzuć do szamba i wtedy możesz wywieźć na zasadzie szamba ekologicznego,  ale mój kolega wozi tą gęstwine z oczyszczalni (w sumie to oni wożą i przysrają za darmo) na to trzeba mieć koniecznie zgodę agencji, (agencja nie robi problemów ale spróbuj wywieźć bez pozwolenia to jest po tobie :) ) ludzkie fekalia mają 3 razy więcej składników niż zwierzęce, no to ze względu na pożywienie Ukraina na polu z resztą to samo co teraz u mnie, 

 

A co do tego to nie wiem jaki jest cel wożenia skoro szambo to i tak sama woda  i proszki nie myśl że tym coś nawieziesz :P Ale sobie myślę 

kamil-c330m

 wywieź pod las może dziki nie będą ryły ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

U nas od 5 lat jest kanalizacja , więc problem wywozu scieków w pole zanikł.Płacimy drugie tyle co za wode.Czyli jak za wodę jest 100zł to z kanalizacja 200zł na kwartał.Wygoda jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość konteno   
Gość konteno

to i tak dużo za jedno i drugie (co jaki czas ten rachunek?) u nas w gospodarstwie przez cały rok to co najwyżej 110mwody zchodzi, jakbym miał 2x tyle za ścieki płacić to dziękuje tym bardziej że sporo wody idzie do poideł w oborze , oprysków czy sporządzania żarcia dla trzody,

@Sadek 

mówisz o aktywatorach do szamba ? też kiedyś na próbę kupiliśmy opakowanie WC net , może i coś tam się działo w szambie ale na wierzchu nie było różnicy

chyba trzeba mieszać szambo mieszadłem jak gnojowicę to lepsze są efekty i lepiej można wybrać zanieczyszczenia które zazwyczaj ustoją się na dnie

większość przydomowych oczyszczalni usuwa zanieczyszczenia zawieszone w wodzie i opadające na dno . a substancje typowo rozpuszczone w wodzie idą do ziemi i nikogo to nie boli

 

Edytowano przez konteno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Dziwne jest to że jak się wywiezie ścieki na pole/łąkę to od razu gruba afera. Ale jak przydomowa oczyszczalnia "przefiltruje" to już jest dobrze, chociaż i tak nie oczyści/rozpuści proszków do prania, mydeł, płynów i innych szkodliwych substancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Ale znasz zasadę działania przydomowej oczyszczalni ścieków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Znam bo tata ma firmę asenizacyjną.

A znasz zasadę działania oczyszczalni miejskiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Nie, nie zagłębiałem się w temacie, chętnie się doinformuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Nie będę się tu rozpisywał bo jest tam sporo procesów oczyszczania, sam w 100% nie pamiętam jak to dokładnie działa. Jest tam sporo hal, basenów, laboratoria i inne rzeczy. Sama oczyszczalnia ma powierzchnię tak na oko ok 8ha.

Oczyszczalnia przydomowa w porównaniu do oczyszczalni miejskiej jest niczym, praktycznie wcale nie oczyszcza i przefiltrowuje syfu, tylko od razu wpuszcza go w glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364
stg

zgadza się :) bakterie tylko fekalia przerobią, a proszki zostają,   wozić nie wolno ale tego nie jest dużo i jak przelecisz nic się niet stanie ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

oczyszalnie przydomowe to oczyszczalnie mikrobiologiczne skladaja sie z dwóch zasadniczych części. pierwsza to osadnik gnilny druga to cześć gdzie scieki są napowietrzane. te dwa zbiornik występują również w oczyszczalniach komunalnych. np taka czajka to w podstawowej części oczyszczalnia mikrobiologiczne.

dziś cala chemia używana w domu jest biodegradowalna inaczej nie jest dopuszczona do obrotu. dotyczy to nawet płynów do mycia dojarek. a w domu tzw zanieczyszczen ciężkich raczej nie ma. dlatego oczyszczalnie przydomowe sa tak bardzo polecane. bo wrecz pozorą mają bardzo wysoki współczynnik oczyszczania i bezpieczeństwa ekologicznego. o ile ktos np nie zacznie oszczędzać na prądzie i wyłączy pompę od napowietrzane lub spusci w kiblu garsci antybiotyków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z rolniczym wykorzystaniem ścieków 

Podobno nie trzeba na to pozwoleń

Orientuje się ktoś w tym temacie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj