Majster21

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t

Polecane posty

Majster21    0

Witam kolegów, chcę kupić MTZ 82, posiadam prawko kat B. Czytając różne posty dotyczące sprawy ograniczeń DMC 3.5t, nie dowiedziałem się konkretnie czy na tę kategorię mogę poruszać się w/w ciągnikiem który waży w granicach 3800 kg. Nie mam zamiaru jeździć nim z jakąkolwiek przyczepą, w grę wchodzi tylko sprzęt rolniczy ZAWIESZANY. Bardzo proszę o konkretną odpowiedź, i bardzo przepraszam za założenie nowego tematu dotyczącego tej sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

Możesz.Ciągnik to jest ciągnik i nie ma różnicy ile on waży.


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

możesz jeździć ciągnik plus maszyna nieważne czy zaczepiany czy zawieszana/ Rozrzutnik z obornikiem to też maszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Ciagnik to maszyna wolnobieżna a kategoria B pozwala na jazde takimi pojazdami. Badz spokojny mozesz jezdzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

otóż nie, kategoria B nie uprawnia do poruszania się pojazdami wolnobieżnymi :) bynajmniej tak mi się wydaje :) owszem ciągnikiem możesz jeździć :) ale np kombajnem który jest wolnobieżny już jeździć nie można :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

PanieJokerze jest pan w wielkim błędzie. Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdami wolnobieżnymi. Na jakiej podstawie według ciebie można jeździć ciągnikiem rolniczym mając kategorie B? Oczywiście wykluczając moją ''fałszywa'' wersje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

A to niby nie można jeździć ciągnikiem mając kat. B??? Mi się wydaje że można. A tak jak napisałem wyżej kombajnem który jest wolnobieżny nie można. Do tego potrzebne są chyba uprawnienia kombajnisty bądź kat. T, otóż tylko tak mi się wydaje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Można jeździć tylko wytłumacz dlaczego? Skoro uważasz, że kat. B nie uprawnia do kierowania pojazdami wolnobieżnymi(a ciągnik rolniczy to pojazd wolnobieżny) to na jakiej podstawie można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Panowie, otóż poniżej zamieszone artykuły powinny wam rozwiać wątpliwości

 

http://www.motofakty...ategoria-b.html

 

http://prawo-jazdy.w...-przyczepa.html

 

http://www.agrofoto....ch/page__st__40

 

Podsumowując to można jeździć ciągnikiem na kat. B ale bez przyczepy tylko i wyłącznie z maszynami rolniczymi. Jeżeli chodzi o kombajn to na kursie była wymagana przynajmniej kat. B.

Edytowano przez Kondziu1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Ja żadnych wątpliwości nie mam. Kombajnem też można jeździć, a kurs dotyczy tylko obsługi i eksploatacji trzeba (powinno się) go mieć chcąc kosić na polu bo w razie wypadku to lipa z ubezpieczeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

a kurs na kombajn zbożowy nie upoważnia do prowadzenia go?

 

Sam kurs nie aby jeździć po drogach publicznych należy mieć kat.B lub T.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majster21    0

Panowie, w związku z tym że, parę minut temu pożegnaliśmy stary rok, chciałbym Wam życzyć Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku, żeby Wam plony obradzały w jak największych ilościach i oczywiście zadowolenia i satysfakcji z wykonywanych prac. Pozdrawiam Serdecznie Mateusz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Popieram kolegę Ochem mając prawko kat. B można poruszać się kombajnem po drogach, ale już kosić nim niewolno (nie mając uprawnień)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Ale u siebie chyba można kosić... ale u sąsiada to już nie? Czy się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

mam uprawnienia na kombajn i wiem jak to jest. Konieczne jest prawko B lub T + uprawnienia na kombajn, wtedy mozna jezdzic, kosic, co kto chce. W razie wypadku abo kontroli na drodze to itak za malo bo potrzebne jest ubezpieczenie OC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

Ludzie czy tak trudno się trochę wysilić i wpisać w wyszukiwarce hasło kodeks drogowy? Przecież tam wszystko jest napisane

 

[Art. 88.]

 

[1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.]

 

[2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:]

  1. [kategorii A - motocyklem;]
  2. [kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;]
  3. [kategorii B:]
    a. [pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,]
    b. [pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,]
    c. [ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;]


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

mam uprawnienia na kombajn i wiem jak to jest. Konieczne jest prawko B lub T + uprawnienia na kombajn, wtedy mozna jezdzic, kosic, co kto chce. W razie wypadku abo kontroli na drodze to itak za malo bo potrzebne jest ubezpieczenie OC.

Mity mity mity - Kombajnem możesz jechać po drogach mając kategorię B bo jest to maszyna wolnobieżna Uprawnienia są potrzebne tylko do koszenia a i to tylko w razie wypadku OC na kombajn nie jest potrzebne bo jest on już ubezpieczony razem z całym gospodarstwem - tak mówi ustawa o ubezpieczeniach rolniczych Oczywiście agenci wmawiają rolnikom że musza wykupić osobne OC na kombajn czy inne tego typu pojazdy używane w gospodarstwie Jest to niepotrzebne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
OC na kombajn nie jest potrzebne bo jest on już ubezpieczony razem z całym gospodarstwem

Nie tylko agenci twierdzą inaczej,Przedstawiciele PZU rok temu odpowiedzieli mi wyraźnie,że takie oc obejmuje samo gospodarstwo na kombajn poruszający się po drodze publicznej musi mieć wykupione oc komunikacyjne. W przypadku zdarzenia drogowego mogą być z tym spore problemy, poza tym temu zagadnieniu mamy poświęcony już jeden temat na forum. http://www.agrofoto.pl/forum/topic/11597-oc-na-kombajn/

Sporo o tym było pisane w

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/47289-dokumenty-zwiazane-z-zakupem-kombajnu/

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

maszyny wolnobieżne (o własnym napędzie ) obowiązuje na drodze OC

Inne maszyny do ciagnika dopóki znajdują się w ruchu z ciągnikiem lub po odczepieniu od ciągnika OC ciagnika

Jeżeli zakończyły ruch i stoją NP na drodze to OC gospodarstwa( z wyjatkiem przyczep)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

Nie tylko agenci twierdzą inaczej,Przedstawiciele PZU rok temu odpowiedzieli mi wyraźnie,że takie oc obejmuje samo gospodarstwo na kombajn poruszający się po drodze publicznej musi mieć wykupione oc komunikacyjne. W przypadku zdarzenia drogowego mogą być z tym spore problemy, poza tym temu zagadnieniu mamy poświęcony już jeden temat na forum. http://www.agrofoto....-oc-na-kombajn/

Sporo o tym było pisane w

http://www.agrofoto....kupem-kombajnu/

 

Akurat tym co mówią przedstawiciele PZU albo jakiejkolwiek innej firmy ubezpieczeniowej bym się raczej nie sugerował bo w ich interesie jest to żebyś wykupił dwie polisy a nie jedną, bo mają z tego $$$. Sam nie mam kombajnu i nigdy mnie to specjalnie nie interesowało ale ja na waszym miejscu poszukał bym informacji u kogoś obiektywnego. Coś mi świta że jest taka instytucja jak rzecznik ubezpieczonych może tam udzielili by bezstronnej i prawdziwej odpowiedzi?


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na czas obecny, to muszę się tego trzymać.U nich mam ubezpieczone gospodarstwo i większość pojazdów.

Jak możesz i chcesz to napisz do tego rzecznika lub Ministerstwa Rolnictwa i zadaj takie pytanie w imieniu Nas wszystkich.

 

Może być tak, jak z tymi uprawnieniami na kombajn ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj