Polecane posty

Mati10    9

Pamietajcie o wszelkich kiszonkach, paszach, które trzeba zbierać od wiosny do jesieni i trzeba mieć czym i skąd. Kupowanie odradzam, chyba, że wysłodki prosto z cukrowni itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu19989    0

a co robić z młodymi koźlętami gdy ma się ok 100-300 kóz dojnych? Wiadomo trochę ich jest od tylu sztuk i mięsa do jedzenia też dużo. Są może jakieś skupy mięsa koziego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Np na Izrael zabieraja. Tylko trzeba znalesc posrednika ktory sie tym zajmuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu19989    0

dzięki za odp :) musiałbym się zastanowić nad tym. mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie jaki system udoju bedzie najleszy dla stada ok 300 kóz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu19989    0

No wiadomo bez pieniędzy nie ma nic w dzisiejszych czasach. Myślałem też aby kozy wypuszczać na pastwisko. Jak myślicie ile ha pastwisk musialbym mieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

To zależy czy na 100 czy na 300 szt. Gdzieś czytałem, że 8 kóz na ha pastwiska. Ogólnie kozy dużo depczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak tam u was z wykotami? U mnie dopiero 1 z 4 sie wykocila, poraz pierwszy, miala 1 koziolka.


Wlasnie wykocila sie nastepna, 2 kozlaki calkiem spore i zwawe.

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale o co konkretnie pytasz? Bo hodowac to kazdy moze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian4dz    0

Czy to jest zgodne bo posiadam 40 krów mlecznych i chciał bym kupić z 10 kóz i czy jakiś urzędnik nieprzywali mi się że mam to i to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Aby nie w tym samym pomieszczeniu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Dlaczego nie w tym samym? Z tego co wiem to trzoda chlewna musi być osobno tylko. I aby luzem nie wiegały pomiędzy krowami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kafar191    8

Witam.

Temat o kozach to zapytam.

Ma ktoś na sprzedaż kozy mleczne lub wie kto by takie miał na sprzedaż??

Będę wdzięczny za info

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich mam gospodarstwo w którym tzymam świnie niestety zamierzam je zlikwidować na rzecz bydła jednak ostatnio teściu mi powiedział o rolniku który na małym areale jakieś 3 ha ma mniej więcej 30 kóz  i odprowadza mleko do mleczarni w turku widział to w jakimś programie w tv zaintrygowało mnie to i tu się nasówa moje pytanie czy ktoś współpracuje z tą mleczarnią czy ktoś ma w powiecie konińskim kozy na więksżą skalę niż np 3 sztuki na własne potrzeby chciałbym odwiedzić takie gospodarstwo zobaczyć jak to wygląda w praktyce a może ktoś na forum pochwali się swoim kozim gospodarstwem lub napisze mi na priv pare rad lub swoich doświadczeń z tym związanych dodam tylko że do mleczarni turek mam mniej więcej 40km bez problemu nawet sam mógłbym dostarczać tam mleko mam sentyment do tych zwierząt ponieważ w mojej rozinie miałem wujka który utrzymywał się z kóz niestety byłem mały i pamiętam to jak przez mgłe ale sentymet pozostał :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mleczarnia w turku plci 2 zl litr, przynajmniej mi kiedys tyle proponowali a to przeciez smiesznie niska cena. Ja swoje stadko wytrwale zmniejszalem a w przyszlym roku mam zamiar calkiem zlikwidowac. Totalny brak zainteresowania mlekiem i przetworami. Tylko kozy schodza jak swieze buleczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zalezy. Jesli mowimy o sprzedazy bezposredniej mleka i przetworow w miastach to juz z 20-30 sztuk bedzie bardzo ok. Ale jesli mowimy o sprzedazy do mleczarni to mysle ze ponad setke napewno i to takich ktore ci dadza 5-6 litrow dziennie przynajmniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

vbox33, ile miałeś takich kóz "dających przynajmniej 5-6 l mleka dziennie" i jakiej rasy?

 

Literatura twierdzi, że najbardziej mleczną rasa jest saanen, w której rekordzistka za 10 mcy laktacji dała 1200 kg mleka (co nie równa się 1200 litrom). I z wyników dzielenia wychodzi ok 4kg ddziennie.

Nawet jeżeli kozie zdarzy się taka ilość dzienna mleka, jak piszesz, w szczycie laktacji, to laktacja spada wraz ze skracaniem dnia i odległością od wykotu. Na ogół nie trwa 10mcy, bo kozy zasusza się po zakoceniu. No i bardzo trudno mieć stado złożone ze 100szt samych rekordzistek.

 

Zdarzają się kozy dające takie ilości mleka jak piszesz, najczęściej rasy AN, ale akurat ta rasa nie nadaje się do hodowli w stadach przemysłowych.

 

W dodatku zakup dobrych ml;ecznych kóz w Polsce jest prawie niemożliwy (kilka gospodarstw hodowlanych, w których koźlęta zamawia się na pojedyncze sztuki z dużym wyprzedzeniem) Import kóz mlecznych z zagranicy jest w tej chwili niemożliwy, ze względu na unijny zakaz (od 1.01.2015). Można sprowadzać tylko kozy na tucz i na ubój.

Tak, że stworzenie wydajnego, licznego stada to jest kwestia dobrych kilku lat. I z tym się trzeba liczyć.

Oraz nastawienie na sprzedaz mleka, to kwestia posiadania odpowiednich pomieszczeń do udoju i przechowywania mleka. Czyli inwestycja.

Edytowano przez colorado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chodzilo mi wlasnie o saanen. Hoduje juz kozy dluuugo. Mialem juz rozne rasy itp. Wiem ze najlepsze sa krzyzowki np saan x an. I nie mow mi ze koza nie potrafi dac tyle mleka. Literatura to nie wszystko. Sam mam teraz kozy pomieszane tak ze sam juz nie wiem co z czym ktore wyhodowalem osobiscie i daja 4-5 litrow dziennie. Wiadomo ze nie utrzymuja takiego poziomu przez cala laktacje ale tego zadna koza nie osiagnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian4dz    0

Panowie czy ktoś już przyjmował poród kozy jak to wygląda kiedy można się spodziewać małej kozy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bibi    2

Będzie podobnie jak u krowy - trochę będzie niespokojna, będzie pobekiwać, szukać sobie miejsca (często "kopią" gniazdo w słomie), wypadnie czop śluzowy, srom będzie nabrzmiały, wymiona nabiorą mleka i będą duże (niektóre nabierają wcześniej, inne dzień przed) - tyle wiem :D

 

Ja mam teraz 4 kozy i jednego kozła, wszystkie roczne sztuki i chyba wszystkie kotne, bo kiedy mnie nie było w domu jesienią to je puszczali razem :/ No ale cóż, teraz to już po ptokach. Chociaż w sumie to nie widziałam u żadnej z kóz objawów rui, mam nadzieję, że zaciążyły późno przynajmniej... chociaż szczerze bym wolała żeby żadna nie miała małych :D Niestety, ale te kozy były trochę zabiedzone, kiedy je przygarnęłam, jedna została taka malutka, wygląda jak miniaturka ;) 

 

Jedna z kóz zaczęła  nabijać wymię i czekać, czy coś się okoci, czy nie. 


Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fernando1    0

Witam posiadam gospodarstwo agroturystyczne w skład którego wchodzi 1,5 hektara łąk oddalonych o 3 kilometry od domu 1 hektar ornego oddalone o 1 kilometr od domu i 0,5 hektara pastwiska za domem. Wpadłem na pomysł hodowli kóz mlecznych i produkcji sera który bym mógł sprzedawać wśród turystów i na miejscowym targu. moje pytanie jest takie ile sztuk mógł bym utrzymać na tym areale??? Budynki jakie posiadam to chlewik w którym kiedyś hodowano świnie w którym są trzy zagrody o wymiarach 2,5x4 metry i poddasze użytkowe do chlewika przylega mała paszarnia z młynkiem, mała stodółka i drewniany garaż na maszyny. Posiadam własny ciągnik i troszkę podstawowych maszyn więc z tym też nie mam problemu. z góry dziękuje za pomoc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marconi965
      Witam, kilka dni temu pisałem o problemie z wodą w mleku. Na początku poziom wynosił 1%, teraz zwiększył się do 2.5%. Robiłem próbki w kilku laboratoriach, bezpośrednio od krów mleko, wychodzi woda. Odpada więc awaria chłodni czy wina kierowcy. Po zrobieniu wynikow wychodzi bialko- 3.2%, tłuszcz 4,4%, sucha masa-12.3%, ph- 6.6, woda 2.5%. Kontaktowałem się z doradcą zywieniowym, każdy rozkłada ręce. Miał ktoś może podobny przypadek i potrafi pomóc?
    • Przez AtosPro
      Witam,
      Chce zacząć hodowle jagniąt, jestem rolnikiem (ogrodnikiem) sadze truskawki nie mam ani skrawka łąk i pastwisk mieszkam w małopolsce na bardzo gużystym terenie. 
      Porusze pare kwesti hodowla będzie sie opierała na zakupie i sprzedaż do skupu jagniąt (żywca). Hodowla będzie od kwietnia do października. Tylko hodowla na pastwisku. W okolicy jest dużo nie użytkowników. PROSZE BARDZO O WYROZUMIAŁOŚĆ PONIEWAŻ NIGDY NIE HODOWAŁEM OWIEC,KÓZ I JAGNIĄT.
      Myślałem że kupie jagniątka w wadze 18-20 kg i będę hodował na pastwisku z dodatkiem pasz treściwych, do wagi skupowej żywca tak z 31-36 kg . Myśle że zaczne od 10 sztuk. Ile się takie jagnię howa? Ile potrzebuje paszy treściwej jedno jagnię? To się opłaca ? Tylko proszę tak szczerze bo prawie wszystkim rolniką nie opłaca.

    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się ile mleka dają krowy ras zachowawczych w ciągu laktacji? Chciałbym mieć w stadzie 5 krów aby otrzymać dopłatę. 
    • Przez MariuszGrski
      Witam chciałbym rozpocząć hodowle królików brojlerowych mam 20ha miałem bydło miesne i mleczne planowałem zacząć hodować gęsi ale nie wyszło chciałbym wstawić 200-500 królików tylko w tym problem że nie moge znaleźć punktu skupu może zna kto gdzie by można te króliki upłynnić w woj.łódzkim.
    • Gość BaszaPasza11
      Przez Gość BaszaPasza11
      Witam. Interesuje się założeniem hodowli owiec kameruńskich. Na początek myślę nad 4 samicami i 1 samcem. Chciałbym się dowiedzieć jak do tego podejść. Co mogę im dawać oprócz trawy lub siana? A jeśli chodzi o siano to ile snopków z polskiej prasy Sipmy z224 potrzeba na wykarmienie tych 5 sztuk przez rok? Na pewno chciałbym zacząć je rozmnażać więc też proszę o porady. Pastwisko mam gotowe, oraz stajenke mam w planie postawić.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj