Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
elessar1410    3

jak wreszcie rozpocznę to plan jest kastrować w ten sposób - czytałem, że ta bezkrwawa metoda się sprawdza u młodych baranków i koziołków. Według mnie rewelacja, bez bólu i stresu dla zwierzęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja w tym roku wlasnie zaczynam z ta metoda ale nie wiem jakich reakcji sie spodziewac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

Czy bez bólu, to bym polemizowała? Może spróbuj na sobie.....

 

Zanim to zaczniesz robić, to odpracuj temat teoretycznie, bo to sie do iluś tam dni od urodzenia robi. Potem już nie.

No i praktycznie tez by pasowałao jakąs wprawę mieć, coby tego przyrządu do zakładania gumek sprawnie użyć (bo chyba palcami zakładał nie będziesz?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

co do bólu - raczej jest to mniej-bolesna czy wręcz bezbolesna (na pewno bezkrwawa) metoda w porównaniu z obcęgami miażdżącymi nasieniowód. Do tego są specjalne cęgi - elastratory. Co do próbowaniu na sobie nie będę na sobie próbował - sam stwierdziłaś co jest prawdą, że wykonuje się to u młodych zwierząt - dlatego u mnie już nie da rady.

 

PS. Skąd ten negatywny ton?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

nie dziwi mnie negatywny ton- wielka bezrefleksyjność pozwala tylko myśleć że założenie gumki na jądra jest bezbolesne- nie jestem wrogiem tej metody ale bez przesady, gdybyś widział jak przez kilka dni chodzą zwierzęta po takiej bezbolesnej atrakcji to nabrałbyś wątpliwości, ale jest to sposób.

Jedna uwaga- zakładając dziś stado kóz mlecznych trzeba troszkę popytać i poczytać o wirusowym zapaleniu stawów- w zasadzie wszystkie stada towarowe w Polsce są nim dotknięte i stanowi to chyba największy problem przed odpowiedzią na pytanie czy bawić się w to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

No, właśnie, negatywny ton dotyczył sformułowania "bezbolesne"

Nota bene wszelkie zabiegi kastracyjne w wieku powyżej 7 dni sa zabronione bez znieczulenia.

Odpowiednie sformułowania znajdziesz w najnowszych przepisach dotyczących hodowli zwierząt. Jak znajdę, to podlinkuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To sie robi w 10 dniu po urodzeniu, a co do znieczulenia to nie widze sensu bo albo wg albo przez chociaz tydzien bo ta metoda jest dlugotrwala. Wiadomo ze nie jest wskazane krzywdzic zwierzeta ale to tylko zwierzeta jesli zaczniemy je traktowac na tym samym poziomie co ludzi to niedlugo bedziemy jesc tylko roslinki. Nie jestem fanem krzywdzenia zwierzat ale po to je hoduje by miec z nich korzysci i nie bede zbyt dlugo sie zastanawial czy to sluszne podejscie czy nie. Cale tysiaclecia ludzie hodowali i ubijali zwierzeta i jakos bylo dobrze a teraz nagle zrobil sie bum na dobrostan, niby okrucienstwo, itp itd i etc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

nikt tutaj nawet przez moment nie twierdził iż nie powinno się kastrować, nie powinno ubijać- powinno sie , tylko bez gadania głupot że to bezbolesne- to jest bolesne ale nieuniknione, problem tyczy tylko funkcjonowania ludzkiej psychiki- jak pisze poeta" ja na własną swą rękę chcę głupcem pozostać" i wmówić sobie że to nie boli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Nie znam badań mówiących o dozwolonym poziomie bólu, poza tym - nie wiem czy to jest bolesne czy bezbolesne - raczej trudno to stwierdzić - zwierze nie wypełni ankiety z zaznaczeniem progu bólu. Z tego powodu uważam, że cała dyskusja o bezbolesności - czy bolesności tej metody jest całkowicie jałowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

I dobrze, że jest boom na dobrostan, bo gdyby nie przepisy i kontrole, to niektórym tłukom pancernym niczego by nie wytłumaczył.

A i tak, mnóstwo takich chadziajów ma nierejestrowane kozy i warunki w jakich trzymają zwierzęta wołają o pomstę do nieba.

To jest kwestia cywilizacji. Oraz prostej wyobraźni: zwierzę w syfie chowane, niewłaściwie odżywiane, chore-nieleczone -nie przynosi pożytku "hodowcy", lecz szkode.

A poza tym między innymi stosunek do ziwerząt jest miara naszego człowieczeństwa....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Co do dobrostanu to w pełni się zgadzam - ludzie nie rozumieją. że w dłuższej perspektywie tylko zdrowe i zadbane zwierzęta dadzą hodowcy zysk. Ja jestem zwolennikiem równowagi - nie dajmy się zwariować w drugą stronę - bo w końcu będziemy mieli fryzjerów dla bydła a przed każdym legowiskiem obowiązkowo telewizor z kablówką - to co prawda głupi żart, jednakże trzeba zawsze zachowywać umiar. Obecne przepisy nie są wcale jakieś restrykcyjne a przyczyniają się do poprawy jakości życia zwierząt. Dla mnie osobiście problemem jest długość a w zasadzie krótkość życia wśród zwierząt. To, że bydło mleczne użytkuje się tak intensywnie, że po 2 -3 laktacjach idą do brakowania to według mnie przesada. Lepszy jest system holenderski - tzn. Krowa ma dać w ciągu swojego życia 100 000 litrów mleka i taką krowę się dopiero brakuje ze stada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Colorado akurat dobrostan to najwiekszy z przekretow dajacy zarobic tylko firma na nas. Prawda jest taka i o tym sie osobiscie przekonalem ze ci ktorzy o zwierzeta dbali i tak , poniesli koszty i to nie male przystosowania sie do przepisow dobrostanu (przyklad klatki dla kur niosek w ktorych wcale lepiej im sie nie zyje a koszty byly w milionach) a ci ktorzy mieli je w d... ciagle je maja i to jest fakt autentyczny o ktorym sam sie przekonalem. Kontroli na niektorych gospodarstwach nie bylo nigdy, nawet jesli to niektorzy kontrolerzy przymykaja oczy i tak. Znam gospodarstwo gdzie w budynku o powierzchni mniej wiecej 10m2 znajduja sie 4 maciory a sam budynek to staraaaa szopa z drewna w ktorej zima zamarza woda a latem z niewielkiej hodowli smierdzi tak ze sasiedzi wytrzymac nie moga poniewaz wlasciciel wychodzi z zalozenia ze nie bedzie scielil bo nie ma kto obornika wyrzucac. Zamiast lekow to swinie np pija serwatke bo wlasciciel twierdzi ze jest kwasna to napewno glizd nie beda mialy, jak locha wdepla prosiaka i rozerwala mu skore to wzial igle z nitka i zszyl na zywca po czym znow prosiak trafil w ten syf. Wode dostaja 2 razy dziennie hmm wlasciwie nie wode a serwatke non stop tylko ze 2 razy dziennie w lato to duzo za malo plus fakt ze serwatka w beczkach sie psuje i swinie musza to pic. Gdzie tam dobrostan?? Nigdy nie bylo tam kontroli i nie bedzie bo male gospodarstwo. Wiec czy przepisy sa czy nie i tak kazdy gospodarz bedzie dbal o zwierzeta tak jak uwaza

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

skoro znasz gospodarza, który pastwi się nad zwierzętami to zgłoś to do odpowiednich służb: Inspekcji weterynaryjnej, ARiMR, WWF, czy choćby policja.

 

Co do dobrostanu i klatek - to faktem jest spadek nieśności kur po zmodernizowaniu klatek, czy zakupie nowych umeblowanych klatek - po prostu jest za mała obsada i kurą w tej wersji kurnika jest za zimno - podobno. Informacje są z wykładów profesora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zajmującego się hodowlą. Wracając jednak do klatek to dla mnie sam pomysł chowu klatkowego jest bezpodstawny - koszta są tak duże na zakup klatek, że wybudowałbym zamiast 1 kurnika w trybie klatkowym to 2 w wersji ściółkowej bezwybiegowej - typowe jaja 2,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zglosil bym tylko znasz polaka? Bedzie sie mscic. Po co wojne zaczynac i problem sobie robic? sasiadom smrod nie przeszkadza to ja tym bardziej nie mam zamiaru sie w to wplatac. Kazdy napewno zna lub spotkal kogos kto zle traktuje zwierzeta i jestem pewien ze 80% nigdy nawet uwagi nikomu nie zwrocilo. A wracajac do tematu hodowli koz. Mam dwa pytania: po ile sprzedajecie mleko hurt/ detal, twarogi, sery i co tam kto robi (ja np maslo)

I drugie pytanie a wlasciwie chcialbym zaprosic do dyskusji: hodowla koz w kierunku miesnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

Cena zależy od rejonu, od podaży i popytu. Najczęściej jest to 6-8 zł za litr.

W okolicy Rzeszowa facet sprzedaje ser podpuszczkowy po 30zł, ale uważam, że to jest poniżej kosztów, licząc nawet mleko po 6zł tylko.

W miastach większych i duzych są skłonni nawet po 10-12 zł za litr mleka płacić. Od kóz an jest najdroższe.

Takim punktem odniesienia może być marketowa, czy sklepowa cena mleka koziego.

W zwykłym sklepie pół litra UHT z Danmisu kosztuje ponad 6zł, w Tesco podobno litr UHT ponad 9zł. A to jest mleko bez wartości, bo wszystkie enzymy "zdrowotne" z koziego mleka "padają" powyżej 70st.

Znam osoby, ktore sery podpuszczkowe sprzedają po 60zł za kg. Są to sery robione od razu w krążkach wielkości +- Camemberta, tyle , że grubsze. Robią te sery z dodatkami, macerowane w oliwie, w winie, wędzone. To są osoby, które sprzedają niejako "pokątnie"

Natomiast są tez osoby, które mają zgłoszona działalność gosp. i sprzedają "legalnie", po cenach dużo wyższych, dochodzących nawet do 100zł /kg.

Nikt nie sprzedaje masła, ze znanych mi koziarzy, więc trudno mi powiedzieć.

Jeżeli w sklepie kostka masła 20dag kosztuje prawie 5zł, to takie kozie /domowe powinno kosztować minimum tyle samo.

 

 

A teraz pytanie: dlaczego na dobrostanie zarabiają firmy?

Jak ktoś ma, tak jak Ty 5 kóz, to chyba wszelkie zmiany, jeżeli były konieczne, wykonuje we własnym zakresie, nie zleca firmom.

A na niektórych ludziach pewne rzeczy trzeba wymusić. Kontrole w małych gospodarstwach też są. A ten facet od macior może je mieć zupełnie niezarejestrowane, bo obserwuję często takie sutuacje wśród małych hodowców świń. Potem jest płacz i zgrzytanie zębów jak wywiezie prosięta na targ i mu je zabiorą, dołożą grzywnę i opłatę z autylizację, a jak bierze dopłaty, to polecą jeszcze po dopłatach.

JJuż takie sytuacje były.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zarejestrowane ma wiem bo kiedys byl to moj znajomy teraz z racji roznych swiatopogladow stalismy sie raczej wrogami. Mniejsza o to. Co do dobrostanu i zarabiajacych firm to myslalem ogolnie przyklad te klatki dla kur niosek.

 

Ja sprzedawalem a raczej usilowalem sprzedac mleko kozie po 5zl/l i byl duzy problem jedni krzyczeli ze duzo za drogo a inni krecili glowa bo za tanio i napewno woda dolewana albo krowie i w rezultacie sprzedalem tylko 3 litry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie. Probowalem sprzedac mleko na rynku takim ogolnopowiatowym ze tak powiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

Trochę skoryguję: kontrole odbywają się w sposób losowy (tzn. losuja gospodarstwa do kontroli) i trzeba mieć pecha, żeby były co rok. Badania na brucelozę też nie co rok.

 

Jeżeli chodzi o rejestrację, to uważam, że jeżeli ma się tych kóz kilka /kilkanaście, to problemy wynikłe z powodu braku rejestracji mogą byc znacznie większe niż te -spowodowane posiadaniem kóz zarejestrowanych.

 

A AN faktycznie, do wielkich stad towarowych się nie nadają. Tu raczej saanenki lub alpejki. Ale polska BU też jest niczego sobie. Zreszta koza mix albo podrasowiona może być lepsza w mleku niż rasowa. Ostatnio w Polsce pojawia się dużo pół do 87,5% AN. Może ze wzgledu na brak Księgi hodowlanej. W każdym razie sa czynione kroki w kier założenia tej księgi. Na razie te hodowle zarodowe mają w księgach niemieckich, holenderskich, albo słowackich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

W gminie obok facet miał 15 kóz, bez kolczyków. Sąsiad go podkablował - w Inspekcji Weterynaryjnej. ARiMR chciało te kozy jeszcze zarejestrować, ale lekarz weterynarii kazał je "zutylizować". Ostatecznie wszystkie poszły pod nóż a facet miał grzywnę i problemy.

 

Co do ras do hodowli na większą skalę to z tego co widziałem, to przodują rasy saaneńskiej, alpejskiej, niemiecka nizinna. Mniej wydajne od rasy anglonubijskiej, ale tańsze, ponadto posiadające podobną mleczność - fakt mleko mniej tłuste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kap5    0

Zależy od rejonu,znam osoby które mają bardzo często kontrole,ze względu że są dwa legalne stadka.

Z tych wszystkich najodpowiedniejsza jest saneńska,tyle że to koza przeważnie hodowane w cyklu zamkniętym.Taka koza nie osiągnie wydajności,jeśli będzie latać po pastwisku i z nie wielkim dodatku paszy treściwej.

W taki sposób będzie się odwapniać i da tyle co polska biała uszl.

Z tego co wiem w jastrzębcu wzięli się za sanenki,ale chyba narazie mają młode 87,5%.

 

Ja teraz będę zamawiał koziołka 87,5% AN,z przyszłorocznych wykotów,na jesień może akurat kryć.

Edytowano przez kap5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

Tak, tylko, że te 7% tłuszczu nie ma chyba aż tak dużego znaczenia. Chyba, że ktoś chce masło robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kap5    0

Ja mam dwie mieszanki sasenka z barwn uszl.Jedna w czwartej laktacji daję 3,5 l,przy żywieniu 0,5 kg owsa,siano,słoma w paśniku 24 h na dobę,warzywa,zielonka i obowiązkowo wapno i witaminy.

Trzeci w barwach alpejskich jako pierwiastka dawała 2,8l.

 

An mają podobno pyszne mleko,zobaczymy jakie będą dawały miesznki.Chociaż,żeby wychować kózkę to długa droga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marconi965
      Witam, kilka dni temu pisałem o problemie z wodą w mleku. Na początku poziom wynosił 1%, teraz zwiększył się do 2.5%. Robiłem próbki w kilku laboratoriach, bezpośrednio od krów mleko, wychodzi woda. Odpada więc awaria chłodni czy wina kierowcy. Po zrobieniu wynikow wychodzi bialko- 3.2%, tłuszcz 4,4%, sucha masa-12.3%, ph- 6.6, woda 2.5%. Kontaktowałem się z doradcą zywieniowym, każdy rozkłada ręce. Miał ktoś może podobny przypadek i potrafi pomóc?
    • Przez AtosPro
      Witam,
      Chce zacząć hodowle jagniąt, jestem rolnikiem (ogrodnikiem) sadze truskawki nie mam ani skrawka łąk i pastwisk mieszkam w małopolsce na bardzo gużystym terenie. 
      Porusze pare kwesti hodowla będzie sie opierała na zakupie i sprzedaż do skupu jagniąt (żywca). Hodowla będzie od kwietnia do października. Tylko hodowla na pastwisku. W okolicy jest dużo nie użytkowników. PROSZE BARDZO O WYROZUMIAŁOŚĆ PONIEWAŻ NIGDY NIE HODOWAŁEM OWIEC,KÓZ I JAGNIĄT.
      Myślałem że kupie jagniątka w wadze 18-20 kg i będę hodował na pastwisku z dodatkiem pasz treściwych, do wagi skupowej żywca tak z 31-36 kg . Myśle że zaczne od 10 sztuk. Ile się takie jagnię howa? Ile potrzebuje paszy treściwej jedno jagnię? To się opłaca ? Tylko proszę tak szczerze bo prawie wszystkim rolniką nie opłaca.

    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się ile mleka dają krowy ras zachowawczych w ciągu laktacji? Chciałbym mieć w stadzie 5 krów aby otrzymać dopłatę. 
    • Przez MariuszGrski
      Witam chciałbym rozpocząć hodowle królików brojlerowych mam 20ha miałem bydło miesne i mleczne planowałem zacząć hodować gęsi ale nie wyszło chciałbym wstawić 200-500 królików tylko w tym problem że nie moge znaleźć punktu skupu może zna kto gdzie by można te króliki upłynnić w woj.łódzkim.
    • Gość BaszaPasza11
      Przez Gość BaszaPasza11
      Witam. Interesuje się założeniem hodowli owiec kameruńskich. Na początek myślę nad 4 samicami i 1 samcem. Chciałbym się dowiedzieć jak do tego podejść. Co mogę im dawać oprócz trawy lub siana? A jeśli chodzi o siano to ile snopków z polskiej prasy Sipmy z224 potrzeba na wykarmienie tych 5 sztuk przez rok? Na pewno chciałbym zacząć je rozmnażać więc też proszę o porady. Pastwisko mam gotowe, oraz stajenke mam w planie postawić.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj