Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Pytanie z ciekawosci glownie do posiadaczy koz ale nie tylko:)

Slyszeliscie moze o uzytkowaniu koz do ciagania wozkow?:)

Widzialem gdzies ostatnio o tym reportaz w kontekscie dawnych czasow i terazniejszosci (agroturystyka). Zaciekawil mnie temat.

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Kup kozła i spróbuj, ale jakoś wątpię, że będzie chciał cokolwiek ciągać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mi sie nie chce. Bardziej jako ciekawostke to napisalem.

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mieszkam w małopolsce i prosił bym o informacje gdzie i za ile skupują mleko kozie, niekoniecznie w małopolsce. z niecierpliwością czekam na informacje. pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Napewno w turku byla mleczarnia ktora skupowala mleko kozie. Niektore szpitale kupuja to mleko rowniez. Ceny hmm detal 4-8 zl zalezy a hurt to juz nawet 2-3 zl mi proponowali ale to stanowczo za malo. Napewno mleczarnia przy duzej ilosci by ci dala wiecej, mi oferte dawali posrednicy co wiecej mam malle stado bo tylko obecnie 5 koz mlecznych reszta opas na wlasny uzytek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niewiem zabardzo gdzie jest ten turk. A trzeba spełnić jakieś wymagania żeby przyjmowali odemnie mleko kozie?????. jak ktoś ma numer do takiej mleczarni lub do jakiegoś odbiorcy to bardzo bym prosił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trzeba miec napewno zakolczykowane kozy, bodajze dojarke, lub specjalne saczki jesli sie zdaja recznie, pewnie wieksza ilosc mleka naraz, no i napewno badania koz mleka itp ale dokladnie nie wiem jak jest teraz interesowalem sie tym kilka lat temu obecnie tylko uzytek wlasny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

Tutaj powiem tylko, że sprzedaż mleka do mleczarni jest mocno nieopłacalna. W skupie można uzyskać ok 2zł/l i skupuje niewiele podmiotów. Na pewno Turek(który jest w trójkącie Konin, koło, Turek) oraz firma Danmis, produkująca mleko kozie UHT, sproszkowane i serki.
Natomiast przy sprzedazy bezpośredniej można dostać nawet 12zł/l (od anglonubijskich) a minimalna cena to 6zł/l. Przy większej ilości mleka można zainteresować się produkcją serów podpuszczkowych. Na ten temat są liczne informacje w internecie oraz dostępne wszelkie "substraty"do tej produkcji, zarówno na Allegro jak i w specjalistycznych sklepach internetowych, a liderem wiedzy i dodatków jest tu Agrovis. Sery podpuszczkowe sprzedaje się, przy dobrej renomie po ok 60zł.kg. Choć sa samobójcy, co sprzedają po 30.
Można sprzedawać przez znajomych, a oficjalnie to musi być MOL, choć może się już w tej materii coś zmieni, bo jest na tapecie sejmowej projeky ustawy o sprzedazy bezpośredniej

Nie wiem czy stachuwoloszynski trzyma jeszcze kozy, ale powiem tylko, że parowane ziemniaki to dobra pasza, ale dla świń, nie dla kóz.

Dla kóz okopowe, owszem, ale raczej buraki wszelkiej maści (z wyj. cukrowych, a najlepiej ćwikłowe) oraz marchew. Ziemniaki parowane mogą stanowić niewielki dodatek, bo one są głównie źródłem węglowodanów, czyli dają masę. No i owies koniecznie lub mieszanka owies, jęczmień. Pszenica w ilościach śladowych, gnieciona lub śrutowana (bo jest za twarda do zgryzienia) i ew. kukurydza w ilości 20% mieszanki zbożowej, tez śrutowana lub gnieciona. 1/4 l otrąb pszennych lub innych (byle nie żyto) na jarzyny dziennie dla kóz mlecznych. Bez dodatku zbóż mleka nie będzie.

No i kreda pastewna łyżka na twarz oraz obowiązkowo lizawka ogólnie dostępna i siano do woli + słoma (najlepiej owsiana, ale moje ostatnio chętnie jedzą pszeniczną) + Gałęzie : sosna, świerk i wierzba, grube gałęzie, niech sobie korują.

Edytowano przez yacenty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie przesadzajmy produkcja to nie hobby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu19989    0

Witam. Mam pytanie. Ile kóz (dojnych) trzeba mieć aby się to w miarę opłacało. Myślę o większej hodowli. Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

zacznij od 100 - potrzebujesz powierzchnie około 150-200 m2 na ich potrzeby bytowe. opłacalność to tak - koza rasy saaneńskiej da dobrze żywiona około 4 - 5 litrów mleka - w mleczarni Turek skupują za około 1.80 - 2,00 zł tylko samemu trzeba dowozić - więc zrób sobie prostą kalkulacje - 400 litrów mleka razy 2 zł = 800 zł dziennie. Skup jest 2 razy w tygodniu więc zmniejsza to koszty związane z transportem mleka. Potrzebny jest dobry schładzalnik i hala udojowa - taka 10x1 ale lepszym rozwiązaniem jest hala 10x2 z wahadłowym udojem - raz z prawej się doi a raz z lewej - jak się doją te z prawej to tym z lewej czyści się wymiona oraz robi przeddój i odwrotnie. Dobry system - Delaval ma taką w ofercie an youtube jest film pokazowy jak to działa.

Sam mam zamiar w przyszłym roku rozpocząć hodowlę więc już co nieco wiem.

Co do kosztów to pominąwszy koszt początkowy czyli zakup stada no to standard - pasza, witaminy, dodatki, środki czystości, transport mleka, opłata za prąd elektryczny plus własny wkład pracy - to też należy uwzględnić.

Zaletą tej hodowli jest możliwość dość dynamicznego powiększania się stada - koza ma 1-2 wykoty w roku od 1 do 4 sztuk na miot a użytkowanie mleczne kozy to spokojnie 4 lata

 

na 100 kóz potrzeba około 15 ha

 

PS. Jak czytam "przydatne informacje" w stylu to się nie opłaca od ludzi którzy mają 2 sztuki albo w ogóle nie mają na ten temat pojęcia to mnie trafia. Skąd Ci mentorzy wszechwiedzy posiadają takie informacje?

Skoro Holendrom się opłaca to i nam też się opłaca.

 

Czytałem wpisy niektórych i stwierdzam, że nie tędy droga - skoro niektórym się nie opłaca po 5 zł 3 zł sprzedawać na rynku lokalnym to raczej dla tych ludzi trudno znaleźć dobre zajęcie - niestety stanowiska dyrektorskie są już w większości pozajmowane.

Edytowano przez elessar1410

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie o to chodzi @elessar1410 ze nie oplaci sie sprzedawac po 5 czy 3 zl. Powiem ci na moim przykladzie i porownam ci to z hodowla na duza skale a wiec ja sprzedawalem mleko juz nawet po 7 zl i nie oplacilo mi sie to a wiesz czemu? Bo sprzedawalem je raz w tygodniu i to ludzie brali po litrze lub pol litra. Zeby miec swieze mleko w ilosci jaka sprzedawalem potrzebowalem utrzymywac kilka sztuk i wiesz na czym polega nieoplacalnosc? Na tym ze te kilka zl ktore uzyskalem ze sprzedazy w jednym dniu nie wystarcza na utrzymanie stada przez reszte tygodnia. A w przypadku hodowli na duza skale nie dbasz o swiezosc bo idzie raz czy dwa razy w tygodniu caly hurtowy transport i bierzesz kaske za wszystko i to jest calkowicie inna kalkulacja. Nie mowie ze sie nie oplaca ale kwestia czestosci i ilosci sprzedazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

elessar1410 koza nie ma 2 wykotów w roku! Kozy maja ruje sezonowo -zaczynaja ze skracaniem dnia najczęściej koniec sierpnia, początek wrzesnia. Ruje trwają mniej więcej do luty/marzec - jeżeli kozy niepokryte.

Asezonalne są kozy anglonubijskie i burskie. U burskich można mieć 3 wykoty /2 lata. Ale to rasa mięsna typowo - po odkarmieniu młodych sama się bardzo szybko zasusza.

 

 

vbox33 - od ilu sztuk hobby staje się produkcją? Czy jak nie sprzedajesz mleka to hobby, a jak sprzedajesz -produkcja? W obu przypadkach obowiązuje dbałość o dobrostan zwierząt i odpowiednie zywienie

Z tym, ze zarówno w jednym jak i w drugim przypadku pewna wiedz ę trzeba mieć - ta jest wymagana przy każdej produkcji. Tyle, że brak wiedzy przy produkcji śrubek, jest mniej kosztowny niz brak wiedzy przy prod. zwierzęcej

Edytowano przez colorado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@colorado chodzilo mi o to ze jak ktos nastawia sie na produkcje mleka z kilkuset koz to nie bedzie im kupowal buraczkow, kapustki czy przynosil im galazki swierku czy jabloni. Przy tej skali to juz pelnoporcjowa pasza ktora zawiera wszystko w sobie. Oczywiscie kiszonka itp tez. Jak ja trzymam te kilka sztuk to sobie moge pozwolic na urozmaiconie diety zwierzat ale przy MASOWEJ PRODUKCJI juz nie. O to sie rozchodzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

W Polsce pełnoporcjowe pasze dla kóz tylko produkcji własnej. Gotowe pasze w zasadzie nie istnieją. Coś tam zaczyna się pojawiać w produkcji firmy http://www.lira-pasze.pl/prodList,13,mieszanki-paszowe-pelnoporcjowe,PL,

Pozatem nie istnieją pteparaty mlekozastępcze dla kóz, a odchów koźlat na tych dla cielat jest problematyczny. Nie istnieją w zasadzie medykamenty przeznaczone szczególnie dla kóz, a nie wszystkie dla przeżuwaczy się dla kóz nadają.

 

elessar1410 wiedzy na temat hodowli kóz nie zdobędziesz na yotubie. Proponuję raczej czytanie literatury fachowej niz oglądanie filmików. Praktyka w Holandii owszem, ale zważ róznicę realiów pomiędzy tymi krajami. Poza tym liderem w hodowli kóz sa raczej Francja i Szwajcaria w Europie niż Holandia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Co do wykotów 2 razy w sezonie - to wszystko zależy od rasy (Sam wskazałeś na kozę burską - zdarzają się lata z 2 wykotami - nie powiedziałem, że to jest norma) tak samo jak mleczność która może wynosić 400 kg rocznie a może być tego 1200 kg. Co do literatury fachowej to niestety jest mały problem - posiadamy wiele pozycji dotyczących hodowli bydła, drobiu czy świń. Niestety owce i kozy traktowane są bardziej jako atrakcja turystyczna czy w znaczeniu hodowli przyzagrodowej, przez co nie posiadamy w zasadzie nowych pozycji książkowych dotyczących hodowli kóz.

 

Wiedzy nie zdobędę na youtube to pewne, ale sporo rzeczy można podpatrzeć - układ w dojarni, podział na boksy technologiczne, to jak wygląda przetwórnia - widzę co tam jest - wiem jakich wydatków muszę się spodziewać - poza tym ludzie są wzrokowcami i to co widzisz jak działa w praktyce nie zastąpi literatura, która powstała jeszcze w dawnym ustroju bądź na początku lat 90-tych

 

Co do Liderów to nie mam dokładnych danych na ten temat - ja stada szukać chcę tam gdzie klimat jest podobny do naszego względem temperatur i wilgotności dlatego właśnie Niemcy bądź Holandia - mam informację o częstych padnięciach zwierząt nie przystosowanych do naszych warunków klimatycznych pochodzących z rejonów ciepłych. Info jest od pracowników ARiMR mojego - jeden rolnik kupił 50 krów z Francji i w ciągu 3 lat padło ponad 30 sztuk.

 

Jeśli chodzi o to, że ludzie brali mleko raz w tygodniu czy dwa razy w tygodniu - zawsze można to mleko przetworzyć a poza tym nie ma co oczekiwać, że klienci sami przyjdą - trzeba ich znaleźć i zachęcić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak mieszkasz blisko duzego miasta to mozesz szukac. Ja nie bede mleka dowozil 50 km do np lodzi bo to mija sie z celem. Przetworzyc? Hmm ciekawe jak dlugo bedziesz sie zywil twarozkiem i serkiem z mleka koziego bo jak ludzie w malym miescie lub wsi uslysza cene za kg to sie w czolo pukaja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

co do literatury. Jest parę pozycji, co prawda przeznaczonych dla hodwców małych, ale istotne informacje n.t zywienia, rozrodu itp mozna w nich znaleźć.

Najnowsza pozycja to: "Hodowla, chów i użytkowanie kóz"

Autor: Wójtowski Jacek (red.)

Cena: 69,50 zł / szt.

Z fragmentami mozna sie zapoznac pod tym linkiem:

http://www.agroswiat.pl/p,pl,4425,hodowla-+chow+i+uzytkowanie+koz.html

 

Oprócz tego sa przydatne strony internetowe, zwłaszcza dla osób, które z hodowlą, nawet przydomowa, kóz nie miały do czynienia

np: autorytetu jeżeli chodzi o hodowle kóz w Polsce Jarosława Kaby http://www.kozy.edu.pl/?chow-i-hodowla-koz-w-polsce,51

Czy http://www.hodowle.eu/4_Kozy_chow_i_hodowla.html

http://www.zootechnika.cz/clanky/chov-koz/

 

Natomiast jeżeli chodzi o przetwórstwo, to znam osoby, które przy małej hodowli przydomowej produkuja wspaniałe sery i sprzedaja je, niekoniecznie na miejscu. Na wsi produkty kozie wciąż nie znajduja popytu, ale juz w najbliższym małym miasteczku jest w sklepach ser kozi francusku, po 60zł/kg i ma nabywców.

 

U mnie w sezonie letnim, od dwóch kóz robiony był ser podpuszczkowy. Było go dośc duzo, nadmiar był macerowany w oleju z dodatkami lub winie, a w zasadzie 3 osoby konsumowały na bieżąco. I wcale nie miały przesytu. Teraz, gdy mleka jest ok 1,7 l dziennie robi sie twarożek. Z 5-6 l jest go ok 1kg i tez idzie na bieżąco. Jeszcze nikomu nie zbrzydł. Zaznaczam, że jest to "hodowla" hobbystyczna, na własne potrzeby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Dzięki za te pozycje książkowe - na pewno się przydadzą :)

 

Jeśli chodzi o sprzedaż i przetwórstwo to powiem tak - dziwi mnie jedna rzecz. Skoro tak źle jest przy hodowli bydła zarówno rzeźnego, jak i mlecznego, skoro nie opłaca się hodować drobiu rzeźnego jak i kur nieśnych na jajka, skoro świnie są nieopłacalne (z czym akuratnie się zgodzę) to po co w ogóle brać się za jakąkolwiek hodowle.

 

Hodowla kóz - to jakaś alternatywa - ale nie oczekujmy, że z samego mleka będziemy milionerami, może jeszcze do tego ma przyjechać jakiś ktoś na miejsce, Zapłacić chyba 10 zł za litr mleka i pocałować w kolano - skoro takie jest podejście to radzę nie zaczynać żadnej hodowli, ziemie oddać w dzierżawę a samemu iść do pracy bo to będzie zdrowszy układ.

 

Jeśli nie opłaca się dojeżdżać 50 km to ja nie wiem co się opłaca - po pierwsze po drodze można mieć też klientów - i mieć 100 km trasy z klientami. Koszt przejazdu 100 km mieści się w 30-40 zł (chyba że jeździ się jakimś smokiem) to nie są aż tak wysokie koszta transportu - masz więcej klientów - masz więcej kasy. Dalej idąc tą logiką - poszerzasz działalność - masz nowe produkty, nowych klientów - więcej pieniędzy - sprzedaż bezpośrednia - tylko na tym można zarobić - jest filmik z tvr hodowca o babce która hoduje kozy i choć w swych wypowiedziach bardziej odstrasza niż zachęca to jednak musi Jej się to opłacać skoro zbudowała przetwórnie która jak powiedziała kosztowała - 300 tysięcy złotych, musiała mieć zgromadzony kapitał a dla banku być wypłacalna. To pokazuje że nie opłaca się sprzedawać surowca jakim jest mleko nieprzetworzone - należy sprzedawać produkt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ludzie przeciez ja mowilem tylko o sobie z przetworstwem i sprzedaza w tej chwili mam 5 koz z czego 60% mleka jest wypijane przez rodzine (brak tolerancji na mleko krowie) okolo 20% zdaje za darmo sasiadowi (wiadomo z sasiadem to ,,handel wymienny"). Reszte nawet jak przetworze to z taka iloscia nie oplaci sie jechac 50 km bo nawet sie nie zwroci za paliwo. BARDZO WAZNY FAKT jest taki ze do tego o czym mowicie tzn sprzedaz bezposrednia reklamowanie sie aby znalesc klientow itp trzeba miec zakolczykowane, zarejestrowane kozy. Ja nie mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colorado    3

No, niestety, z kolczykowanymi kozami jest duzy problem, bo jest ich niewiele. jakiś błąd gdzieś został popełniony w momencie wprowadzania obowiązku rejestracji zwierząt gospodarskich. I ten błąd teraz pokutuje i pada na ludzi, którzy akurat chcieliby być w zgodzie z przepisami. Może jak by pojawił sie zakaz sprzedaży za pośrednictwem internetu zwierzat nierejestrowanych to może pomału skończyłyby sie kozy niekolczykowane.

 

Już i tak popełniasz "przestępstwo" hodując kozy niekolczykowane. Drugie przestępstwo polegające na sprzedazy wyrobów od nich juz się w tym pierwszym mieści. Ja się znajdzie "życzliwy" ktoś, to nawet nie sprzedając kozich produktów i tak możesz mieć duży problem. Jeżeli bierzesz dopłaty rolnicze to jeszcze większy.

 

Z przyjeżdżaniem klientów po mleko jest tak, że czasem właśnie przyjada i pocałuja w to kolano, jak są w sytuacji podbramkowej. Do mnie dziewczyna przyjeżdża, co prawda tylko 2 km, ale bywali tacy co jeździli dalej. I jest szczęśliwa, że w końcu znalazła, i chciałaby więcej, a ja jej sprzedaję tylko ze względu na wzgląd, bo mam w zasadzie tyle co na własne potrzeby.

W ub roku miałam zamiar zwiększyc ilość sztuk, ale chętnych na mleko ani ser nie było, więc zrezygnowałam. Dla mnie i moich panów wystarczy co jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Wiem i rozumiem, że zdarzają się przypadki tego typu, że przyjadą i jeszcze z pocałowaniem ręki kupią. Chodziło mi o to, że to są szczególne i rzadkie przypadki.

 

Co do zarejestrowania to radziłbym coś z tym zrobić - kolczyki nie są jakieś szaleńczo drogie a zawsze jeden problem mniej - prowadzenie księgi stada przy tak niewielkiej ilości sztuk nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowo może dać nowych klientów - bądź co bądź ale ARiMR to skarbnica wiedzy jest - wszelkie informacje na temat co kto gdzie i jak hoduje można uzyskać jak ma się dobre relacje z pracownikami. Pracownik ARiMR może powiedzieć, że tu i tu jest pan/Pani, który/a hoduje kozy, owce, osły etc.

 

Sam ostatnio dowiedziałem się całkiem przypadkiem, że jakieś 20 km ode mnie facet chce założyć koziarnie - zaczynając od 300 sztuk. Niestety rozmowy wynikało, że popełnia sporo błędów - np. kupuje po 2 - 3 sztuki od małych hodowców, przez co nie będzie posiadał jednolitego stada - rozmawiałem kiedyś z facetem z mleczarni Turek i powiedział mi, że taki kupowanie po kilka sztuk jest dużym błędem, bo zanim stado się stworzy to minie dużo czasu, Dopiero kolejne mioty będą do siebie przyzwyczajone, a dorosłe kozy będą się gryzły, przeganiały etc. nastąpi zwyczajna walka o pozycję w stadzie złożonym z 20 mniejszych grup. Małe stada często hobbystyczne mają jedną wadę - ich żywienie jest inne niż w stadach w gospodarstwach towarowych. Kolejnym problemem są małe ilości kóz wysokomlecznych. Brak hodowli na większą skalę powoduje, nie spowodował selekcji i wyboru osobników wysokomlecznych. U nas koza jest kozą niestety, Mamy trochę złe podejście - nie widzimy w niej "małej krowy" i nie dbamy o Nią jak o krowę wysokomleczną. Traktujemy ją jak śmieciojada dającego mleko.

 

Co do tego, że z kilkoma litrami mleka i kilkoma kilogramami sera nie opłaca się jeździć to się zgodzę, mi chodzi o nieco większą skalę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zgodze sie ze powinny byc kolczykowane ale na poczatku byly problemy z agencja potem problemy ze stadem myslalem nawet ze zlikwiduje a teraz hmm mowiac szczerze to mysle powaznie nad wprowadzeniem konkretnej rasy koz (saanenskiej lub anglonubijskiej) ze wzgledu ze koza kozie nie rowna ta sama ilosc sztuk np saanenskiej da 2 razy tyle mleka. Jak sie zdecyduje to zakupie kilka porzadnych sztuk juz z kolczykami pozniej juz pojdzie latwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A uzywacie moze gumek do kastracji koziolkow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marconi965
      Witam, kilka dni temu pisałem o problemie z wodą w mleku. Na początku poziom wynosił 1%, teraz zwiększył się do 2.5%. Robiłem próbki w kilku laboratoriach, bezpośrednio od krów mleko, wychodzi woda. Odpada więc awaria chłodni czy wina kierowcy. Po zrobieniu wynikow wychodzi bialko- 3.2%, tłuszcz 4,4%, sucha masa-12.3%, ph- 6.6, woda 2.5%. Kontaktowałem się z doradcą zywieniowym, każdy rozkłada ręce. Miał ktoś może podobny przypadek i potrafi pomóc?
    • Przez AtosPro
      Witam,
      Chce zacząć hodowle jagniąt, jestem rolnikiem (ogrodnikiem) sadze truskawki nie mam ani skrawka łąk i pastwisk mieszkam w małopolsce na bardzo gużystym terenie. 
      Porusze pare kwesti hodowla będzie sie opierała na zakupie i sprzedaż do skupu jagniąt (żywca). Hodowla będzie od kwietnia do października. Tylko hodowla na pastwisku. W okolicy jest dużo nie użytkowników. PROSZE BARDZO O WYROZUMIAŁOŚĆ PONIEWAŻ NIGDY NIE HODOWAŁEM OWIEC,KÓZ I JAGNIĄT.
      Myślałem że kupie jagniątka w wadze 18-20 kg i będę hodował na pastwisku z dodatkiem pasz treściwych, do wagi skupowej żywca tak z 31-36 kg . Myśle że zaczne od 10 sztuk. Ile się takie jagnię howa? Ile potrzebuje paszy treściwej jedno jagnię? To się opłaca ? Tylko proszę tak szczerze bo prawie wszystkim rolniką nie opłaca.

    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się ile mleka dają krowy ras zachowawczych w ciągu laktacji? Chciałbym mieć w stadzie 5 krów aby otrzymać dopłatę. 
    • Przez MariuszGrski
      Witam chciałbym rozpocząć hodowle królików brojlerowych mam 20ha miałem bydło miesne i mleczne planowałem zacząć hodować gęsi ale nie wyszło chciałbym wstawić 200-500 królików tylko w tym problem że nie moge znaleźć punktu skupu może zna kto gdzie by można te króliki upłynnić w woj.łódzkim.
    • Gość BaszaPasza11
      Przez Gość BaszaPasza11
      Witam. Interesuje się założeniem hodowli owiec kameruńskich. Na początek myślę nad 4 samicami i 1 samcem. Chciałbym się dowiedzieć jak do tego podejść. Co mogę im dawać oprócz trawy lub siana? A jeśli chodzi o siano to ile snopków z polskiej prasy Sipmy z224 potrzeba na wykarmienie tych 5 sztuk przez rok? Na pewno chciałbym zacząć je rozmnażać więc też proszę o porady. Pastwisko mam gotowe, oraz stajenke mam w planie postawić.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj