Zaloguj się, aby obserwować  
kyllee

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku

Polecane posty

kyllee    14

witam wszystkich pfhbipm zaczyna iść w stronę zdrowia krów .

Od kwietnia ma wejść nowa usługa w PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku orientuje się ktoś jakie będą tego koszty i jak będą wyglądały tabulogramy z wynikami tych danych ??? jak myslicie co jeszcze mogło by się znajdować w takich tabulogramach co ułatwiło by żywienie ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

podejrzenie zapalenie na podstawie odchylenia poziomu laktozy w mleku

 

podswietlanie na czerwono wynikow zagrozonych ketoza lub kwasica

wysylanie w pdf i xls

 

co do ciał ketonowych to nie wiem na jakiej zasadzie beda to robic, ale ketoza w pierwszych 2 miesiacach jest zawsze tylko czesciej podkliniczna niz zaawansowane stadium


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Sfera marzeń chyba, ale przydałoby się żeby na podstawie badanego mleka wiadomo było jakim antybiotykiem najlepiej zasuszać leczyć daną sztukę, wiadomo można samemu to zrobić, ale tak było by szybciej i mniej kłopotliwie.

A jak przebiega testowanie tych mobilnych urządzeń u waszych zootechników, mi się wydaje ze jeśli to będzie obowiązek dla wszystkich to się trochę starsza kadra wykruszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

to moze troche byc tak ze beda mialy podkliniczna a jak ktos przesadzi z gliceryna albo innnym energetykiem w plynie to wskoczy na kwasice to moze byc troche nibezpieczne ale moze okresla jakos jasno w parzniewie ma chyba w styczniu sie zaczac testowanie tego ... u mnie doi na papierach jeszcze nie ma urzadzenia a jest juz w sedziwym wieku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

myslal ktos z was o takiej metodzie dojenia zeby 2 razy w miesiacu byl zootechnik np 10 i 20 dziesiatego rano a 20 wieczorem ??? zastanawia mnie czy dalo by sie cos takiego wprowadzic to by bylo o wiele lepsza metoda oceny tak mi sie wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6898

Na pewno byłoby o wiele wygodniej, bo częściej byśmy znali wyniki krów i byłyby aktualne. U mnie ostatnio przez kilka miesięcy akurat po próbnym udoju następowała zmiana paszy. (raz kończyła się kukurydza, innym razem kończyła się trawa a zaczynał się poplon albo innym razem kilka dni po udoju otwarta była pryzma kukurydzy) Dopiero grudniowy udój był w miarę aktualny. Po takim codwutygodniowym udoju można by było lepiej wykorzystywać wyniki.

@kyllee, pracujesz w PFHBiPM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

nie nie pracuje mam gospodarsteo dodatkowa zajmuje sie inseminacja ale chodzi mi mysl po glowie zeby zapytac wladze pfhbipm czy dalo by sie taki udoj wprowadzic i jakie byuly by koszty bo sam mam podobnie jak ty ze zmiany paszy czesto nastepuja a to bylo by lepszym rozwiazaniem przynajmniej w moim przypadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

z 2 strony jest metoda udoju rano i wieczorem to by sie tylko zmienilo ze nie jednego dnia tylko np 10 i 20 ale ja bym chcial zeby tak sie dalo wtedy byla by wieksza wiarygodnosc wynikow

 

z 2 strony jest metoda udoju rano i wieczorem to by sie tylko zmienilo ze nie jednego dnia tylko np 10 i 20 ale ja bym chcial zeby tak sie dalo wtedy byla by wieksza wiarygodnosc wynikow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6898

Ta metoda (istniejąca z dwoma udojami jednego dnia) może jest troszkę bardziej wiarygodna ale ja myślę że jeden udój wychodzi korzystniej (choć nie wiem ile kosztuje ta z dwoma udojami) bo i tak w ciągu 12h tak bardzo nie zmienia się pasza. Co innego jeśli udój jest przeprowadzony co 2 tygodnie to wtedy jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

dzis siedzac analizujac wyniki wpadla mi pomysl do glowy zęby pfhbipm poszezyla swoja dzialnosc a mianowicie taki pomysl jak by w wynikach analizach u krów ktore maja chroniczne zapalenia np po 2 próbach pow 500 tys komórek , byl robiony antybiogram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a ja się pytam co znaczy oznaczenie "dl" to jest coś nowego a RW 2013 znajduje się w tabeli wyniki probnych udojow pod lkd(liczba krow dojonych) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

No właśnie co oznacza te dl? U mnie był już w styczniu zootechnik z federacji i w raportach mam przy jednej krowie czerwoną literkę K! czyli ketoza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcz20    0

a ja się pytam co znaczy oznaczenie "dl" to jest coś nowego a RW 2013 znajduje się w tabeli wyniki probnych udojow pod lkd(liczba krow dojonych) ?

 

Nowy symbol "dl" na raporcie RW 1 to średnia długość laktacji dla całego stada. W zależnosci od tego czy jest dużo krów w końcówce laktacji to wskażnik ten będzie pow. 200 a jeżeli duża część krów cieli sie to ten wskażnik będzie malał. Na czuja można przyjąć, że optymalny wskażnik "dl" to 150-180. W oborach gdzie jest tzw. sezonowość wycieleń ten wskażnik będzie bezużyteczny.

Pozdr.

 

witam wszystkich pfhbipm zaczyna iść w stronę zdrowia krów .

Od kwietnia ma wejść nowa usługa w PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku orientuje się ktoś jakie będą tego koszty i jak będą wyglądały tabulogramy z wynikami tych danych ??? jak myslicie co jeszcze mogło by się znajdować w takich tabulogramach co ułatwiło by żywienie ???

 

witam wszystkich pfhbipm zaczyna iść w stronę zdrowia krów .

Od kwietnia ma wejść nowa usługa w PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku orientuje się ktoś jakie będą tego koszty i jak będą wyglądały tabulogramy z wynikami tych danych ??? jak myslicie co jeszcze mogło by się znajdować w takich tabulogramach co ułatwiło by żywienie ???

 

Nowa usługa Federacji to badanie poziomu cial ketonowych ( dikładnie beta hydroksymaślanów w mleku) i w oparciu o specjalne przeliczenia ( jak kogoś interesuje to moge podać) typowanie krow z podejrzeniem ketozy. Na waszych raportach przy krowach, ktore zostaną wytypowane pojawi się na raporcie RW2 znaczek K!. Taka krowa jest podejrzana o ketozę ( na 80% występuje u niej ketoza). Badane są krowy do 60 dnia laktacji!!!! W sytuacji kiedy ponad 10% krów będzie podejrzanych o ketozę na raporcie RW 1 z takiego gospodarstwa pojawi sie komunikat "stado zagrożone ketozą!!!.

Ta usługa jest już dostępna dla hodowców z woj mazowieckiego. Od kwietnia usługa ta będzie dostępna dla wszystkich hodowców w kraju.

Więcej na ten temat ,możecie znaleść na stronie www.pfhb.pl . Polecam Wam takze korzystanie z Hodowcy Online czyli internetowego dostępu do Waszych obór w zakresie danych z oceny. Tam znajdziecie takze nowy raport żywieniowy z analizą stada pod kątem kwasicy, ketozy oraz bardzo ciekawa rzecz - krzywa laktacji dla Waszego stada z podziałem na pierwiastki i krowy starsze.

 

dzis siedzac analizujac wyniki wpadla mi pomysl do glowy zęby pfhbipm poszezyla swoja dzialnosc a mianowicie taki pomysl jak by w wynikach analizach u krów ktore maja chroniczne zapalenia np po 2 próbach pow 500 tys komórek , byl robiony antybiogram

 

To jest technicznie problematyczne. Trzeba wiedziec na co wykonywac badanie i w kierunku jakich patogenów. Inna sprawa to prawidłowe pobieranie prób, przechowywanie i szybkość wykonywania badań. Wielokrotnie pobierałem próby do badań i bardzo często w laboratoriach wychodziły próby jałowie ( skrzepy widoczne bez Toku) Dla Was informacja o podniesieniu kom somatycznych pow 300 tys już powinna być sygnałem. A co może być powodem somatycznych.....Temat rzeka. Dla tych co ostro walcza z somatycznymi ( bo mleczarnia ściga) raport RW5 z analiza kom. somatycznych z podzialem na nowe zachorowania, chronicznie chore i wyleczone. Bardzo ważna jest tam dla Was informacja o % udziale kom. somatycznych od chorej sztuki w mleku zbiorczym!!!! To co jest najważniejsze dla mleczarni. Wam daje to możliwość odpowiedniego wyłapania i niedojenia lub brakowania sztuk, które psują mleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43

A co z przeciwdzialaniem inbreedowi?Przydaloby sie w hodowcy online jakies narzedzie do kojarzenia.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

Polecam Wam takze korzystanie z Hodowcy Online czyli internetowego dostępu do Waszych obór w zakresie danych z oceny. Tam znajdziecie takze nowy raport żywieniowy z analizą stada pod kątem kwasicy, ketozy oraz bardzo ciekawa rzecz - krzywa laktacji dla Waszego stada z podziałem na pierwiastki

 

 

a od kiedy to rusza juz jest dostepne?? czy razem z zaznaczeniem ketozy czyli mazowiecki juz a reszta od kwietnia??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian    1

Drodzy koledzy, proszę o wyjaśnienie skrótu który znajduje się w RW w tabeli wyniki próbnych udojów, doszedł chba jakiś nowy wiersz oznaczony "dl"- cóż to jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcz20    0

A co z przeciwdzialaniem inbreedowi?Przydaloby sie w hodowcy online jakies narzedzie do kojarzenia.

 

Co do inbredu w stadzie to najlepszym sposobem dla hodowcy jest skorzystanie z kolejnej nowej usługi PFHBiPM czyli dobór do kojarzeń (DoKo). Pracownik federacji przyjedzie ( nieodpłatnie) do gospadarstwa i w oparciu o pochodzenie Twoich krów w stadzie w programie wyliczy inbred dla każdej sztuki a w dalszej kolejności po tzw. bonitacji stada dobierze odpowiednie buhaje ( także te z prywatnych firm inseminacyjnych) tak aby potomstwo wykazywało pożądane cechy a jednocześnie został zmniejszonu inbred w stadzie. Nie sądze jednak abyś miał problem. Ten temat na razie dotyczy USA i Kanady.

W hodowcy On line możesz "przeciwdziałać imbredowi porzez sprawdzanie rodowodu, jednak to samo masz na kartach krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

w niektorych stadach imbred juz zaczyna sie pojawiac jak to mowia im glebiej w las tym wiecej drzew , powiem na swoim przykladzie od 27 lat byly uzywane byki testowe z SHIUZ i teraz nad zacieleniem niektorych sztuk trzeba sie troche poglowic co dac na nie ale wtedy zazwyczaj idzie hf red najwiecej problemu sprawiaja sztuki po buhajach ktore maja w rodowodzie justice chyba ich bylo najwiecej

 

a z kojarzenia skorzystam napewno bo to ciekawa opcja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcz20    0

Dodam że bardzo dużo "genów" jest takze po Omanie, Laudanie. Generalnie patrząc na katalogi i pochodzenie buhajów ( niestety większość genetyki made in USA) to większość ma powtarzającyce się trzy lub cztery buhaje. Aby było zabawniej to nie ma znaczenia czy jest to SHIUZ czy jakaś prywatna firma poniewaz jeden buchaj może widnieć pod dwoma numerami rejestracyjnymi a czasami może być ten sam buchaj z inną nazwą.

Polecam skorzystanie z usługi dobór kojarzeń ale nie ograniczac doboru tylko do naszych shiuzów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

slyszalem ze mozna wybrac se z calej bazy buchajow dostepnych w polsce albo podac te ktorych nasinie posiadamy badz chcemy zakupic wiec pole do manewru jest duze zwlaszcza jak ktos ma oceniane sztuki pokrojowo to dodatkowy plus

Edytowano przez kyllee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj