Polecane posty

KACZOR1984    1
Napisano (edytowany)

Około 4ha. Da sie coś uzyskac?

 

W jakim województwie mieszkasz i czy masz możliwość dobrać ziemi (kupić, wydzierżawić) do średniej wojewódzkiej?

Jakie masz wykształcenie?

Jakie bezrobocie w powiecie, w którym mieszkasz, w stosunku do innych powiatów z województwa?

A no i kiedy dostałeś to gospodarstwo?

Edytowano przez KACZOR1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Czy w biznesplanie jest błąd czy mi się tylko wydaje? W tabeli Tabela 2.1 Użytki rolne w gospodarstwie w roku bazowym (w ha UR wynikających z danych w tabeli w pkt XIV wniosku o pomoc)

w kolumnie 8 wiersz 3 należy wpisać Pozostałe użytki rolne (nie użytkowane rolniczo)

i następnie (wg instrukcji) suma użytkowanych rolnych i nieużytkowanych ma się równać sumie z tabeli z kolumny 10 (powierzchnia użytków rolnych) Tabela 2 Oświadczenie o posiadanych i lub zadeklarowanych do przejęcia działkach ewidencyjnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego przedstawionego w biznesplanie

 

 

to samo u mnie, nie pasuje mi to, może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi?

bardzo proszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

 

 

to samo u mnie, nie pasuje mi to, może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi?

bardzo proszę

 

Jakiego pakietu biurowego używacie?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

kolego

freetaxi,

 

Nie chodzi o program tylko o merytoryczny sens wniosku. Skoro w tabeli XIV podając nr działki ewidencyjnej, odejmując od niej obszar pod zabudowaniami (podwórko), czy inne fragmenty działki jak droga itp które nie są użytkami rolnym to wyjdzie mniejsza wartość w polu RAZEm przy kolumnie 10 niż w tabeli 2.1 w planie rozwoju gospodarstwa, bo tam program (excel) zlicza automatycznie użytki rolne które podlegają użytkowaniu jak również te z wiersza 3 (bodajże) - czyli te które nie są użytkowane, a tu wedle instrukcji trzeba wpisać np obszar pod drogami, rowami, zabudowaniami oraz łąkę niekoszoną. także siłą rzeczy do wiersza 9 zliczy mi większą powierzchnię niż ta którą zamierzam podać w tabeli we wniosku w kolumnie 10 - a instrukcja mówi że one powinny się zgadzać.

 

 

Chyba że ja czegoś nie rozumiem

 

i jeszcze jedno: gdzie mam podać łąkę, która od kilku lat nie jest koszona (bo teren podmokły i nie da się wjechać a nikt z kosą w dzisiejszych czasach nie będzie biegał), do dopłat nie jest podawana, a w wypisie z ewidencji gruntów widnieje oczywiście jako łąka ??

to się tyczy własnie tego co pisałem wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakim województwie mieszkasz i czy masz możliwość dobrać ziemi (kupić, wydzierżawić) do średniej wojewódzkiej?

Jakie masz wykształcenie?

Jakie bezrobocie w powiecie, w którym mieszkasz, w stosunku do innych powiatów z województwa?

A no i kiedy dostałeś to gospodarstwo?

Mieszkam w woj. świętokrzyskim.

Stopa bezrobocia w moim powiecie wynosi 20.6 %. Zajmuje ono 5 miejsce pod wzgledem najwyzszej stopy bezrobocia na 13 powiatów.

Mam raczej mozliwosc cos wydzierzawic, ale czy to co mam nie wystarczy?

Mam wyksztalcenie wyzsze.

Gospodarstwo dostalem w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1
Napisano (edytowany)

Żeby móc startować musisz mieć minimum średnią w województwie czyli 5,53ha (świętokrzyskie). W ciągu 3 lat od decyzji powiększyć do średniej krajowej czyli 10,42 ha. Jeśli masz wyższe rolnicze dostajesz 5 pkt, jeśli inne wyższe to 0 i w ciągu 3 lat uzupełniasz do rolniczego. Za bezrobocie około 3pkt. Za ziemię 5,53ha - 5pkt. Czyli 8 bez wykształcenia. Masz powyżej 7 pkt więc możesz startować.

Edytowano przez KACZOR1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek19992    0

witam mam do was pytanie czy przy kupnie za premie nowego sprzętu liczy sie cena netto czy brutto ?? jak bede miał fakture ze juz kupione maszyny to dla agencji jaka cena sie liczy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek19992    0

i ile moge miec pkt za ziemie ?? bede miał przekazane 13 ha czyli wieksza niz srednia krajowa a pochodze z woj, łódzkiego gdzie srednia województwa jest 7,5 ha niecałe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasku24125    0

Witam od dziecka byłem ubezpieczony przez mamę w krusie ale nie społecznie tylko zdrowotnie nie wiem tak mi powiedzieli jak dzwoniłem i się pytałem,i tu nasuwa się moje pytanie czy takie ubezpieczenie obejmuje straż w gospodarstwie, jeśli chodzi o kwalifikacje zawodowe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janekenaj    0

jak rozumiec :::

 

Wymagania dotyczące gospodarstwa, którego ma dotyczyć pomoc

 

 

1) powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie, którego pomoc ma dotyczyć nie może być:

 

- większa niż 300 ha;

 

- mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju.

 

W województwach, w których średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym jest niższa od średniej krajowej (lubelskie, łódzkie, małopo

 

wiec aby starac sie o wsparcie dla mlodego rolnika musze miec 10.42 uzytkow rolnych

czy

10.42 gruntow rolnych ???

 

jest spora roznica, lapie sie z gruntami rolnymi, ale po odliczeniu zagrody, kawalka zadrzewionego, kilku rowow, kawalka podmoklego gdzie strach wejsc a liczone jest jako laka, to wychodzi 8ha uzytkow rolnych gdzie sie da uprawiac,

 

prosze o pomoc w wyjasnieniu

dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

@ janekmaj a co rozumiesz pod pojeciem użytek rolny a grunt rolny? @majkel207 ale nic kolega nie mówił o nieużytkach.

 

Zgodnie z rozporzadzeniem w sprawie ewidencji gruntów i budynków z 2001 rok jak i jego nowelizacji z 2013 roku do użytków rolnych zaliczamy: grunty orne R, sady S, łąki Ł, pastwiska PS, grunty pod stawami Wsr, rowy W jak i grunty rolne zabudowane B-R, jedynie w nowym rozporządzeniu doszły jeszcze Lzr czyli grunty zadrzewione na gruntach rolnych (takich na pewno nie masz u siebie w gospodarstwie)

 

Więc jeżeli w wypisie z rejestru gruntów ten kawałek podmokły nie jest zaznaczony jako N- czyli nieużytek to jest on normalnie użytkiem rolnym (czyli się wlicza) tak samo te zadrzewienia jak nie są zaznaczone jako Lz to się liczą. Budynki też się liczą. (mówie tu o tabeli - na podstawie której brana jest powierzchnia do punktacji)

 

Natomiast w tabeli 2.1 wpisujesz tak jak we wniosku o dopłaty i nic Ci nei zrobią jak będziesz mieć 8 ha.

 

Chyba ze Agencja ma własne definicje użytków rolnych ale raczej powinna kierować się rozporządzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janekenaj    0

witam dziekuje za opowiedz, tak nie ma nieuzytkow , jest 0.3ha Lz

wiec jak dla mnie to jest chyba to samo ale sam glupieje, wszedzie inne info, jesli zobaczysz moje orginalne pytanie, tam jest cytat z anr wsprawie wymogow jakie trzeba spelnic aby otrzymac pomoc, oni tam urzywaja w pierwszym zdaniu uzytki rolne a w drugim myslniku gruntow rolnych, czemu nie nazwac tak samo??

bylem w osrodku doradctwa (zachodniopomorskie) i tam mi powiedziano (wykrzyczano) ze ma byc uzytkow rolnych 10.42ha czyli bez podworka, bez rowow, bez placu gdzie sa maszyny , bez tych kawalkow gdzie nie jest zgloszone do doplat bezposrednich, ja osobiscie rozumiem ze powinno byc wszystko, bo wszsytko jest potrzebne mi do uprawy, rowy robia swoja prace, maszyny gdzies musza stac, pas drzew oslania zagrode od wiatru tez kawalek zajmuje itp.

 

i jesli mozna drugie pytanie w tym samym

jezeli zdecyduje sie na dzierzawe od agencji rolnej (co jakis czas pojawia sie kawalek w okolicy do dzierzawy za maly dla duzych dobry dla malych) to co wpisac w wykazie dzialek do przejecia/posiadanych?? nie zdecyduje sie na dzierzawe przed otrzymaniem odpowiedzi czy otrzymam pomoc i moge sie rozwijac czy trzeba wyjechac,

wiec co wpisac w te nr dzialek?

dziekuje

 

 

to 0.3ha Lz sprawdze co tam jest doklanie

 

Grunty rolne - pojęcie występujące w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 3 lutego 1995 roku. Obejmuje oprócz użytków rolnych także grunty:

tu dluga lista i miedzy innymi punkt

parków wiejskich oraz pod zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi, w tym również pod pasami przeciwwietrznymi i urządzeniami przeciwerozyjnymi

Edytowano przez janekenaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

dla potwierdzenia ze strony http://www.arimr.gov...m-rolnikom.html

 

INNE WAŻNE INFORMACJE

 

Ustalanie powierzchni użytków rolnych

Powierzchnię użytków rolnych w gospodarstwie należy obliczyć posługując się wypisem z ewidencji gruntów i budynków. W wypisie podana jest powierzchnia tych gruntów, które sklasyfikowano jako użytki rolne, a więc: gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami, gruntów pod rowami.

 

Jeżeli masz wpisane w rejestrze że np: działka XX o pow. 1.0000ha ma : 0,7000ha Ł IV i 0,3000ha Lz to wpisujesz że przejmujesz tą działkę ale w tabeli 2 w kolumnie 9 wpisujesz 1ha w kol 10 - 0,7ha a w kolumnie 11- 0,3ha i niestety do punktacji będzie liczyć Ci się tylko 0.7ha (to tylko przykład)

Co do dzierżawy od ANR to nie chce doradzać bo po prostu się nie znam, jeżeli masz umowe na dłużej niż 5 lat to może być ok, ale jak masz umowe do 2018 a każą Ci rok docelowy wstawić 2020 to troche lipa. Najlepiej zapytaj kolegi freetaxi, on tutaj jest najbardziej ogrnięty.

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
holeryk    0

Drodzy forumowicze,

 

moje pytanie brzmi następująco.

 

Mam 11,5 hektara ziemi. 5,5 hektara ziemi ornej, oraz 6 hektarów łąk.

 

Dotacje chciałbym przeznaczyć na plantacje jabłoni. Dysponuje środkami w wysokości 25tys zł własnej gotówki.

 

Czy za 125 tys zł jest możliwość założenia plantacji jabłoni zaczynając od początku ?

 

Dodam że 5,5 hektara jest w jednym kawałku, do tego przylega działka 5000m2 z domem murowanym i drewnianą stodołą.

 

(Sprzęt typu traktor, opryskiwacz, mam od sąsiada, prowadzilibyśmy to wspólnie (pocichutku) z uwagi na mój brak profesjonalnego doświadczenia w tym temacie)

 

Proszę o szybką odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

za tyle to w tej chwili posadzisz z 1,5h-2h jabłoni, opakowania, miejsce do przechowania i reszta potrzebnego sprzętu też masz, bo opryskiwacz i ciągnik to mało trochę, do tego nakład co roku na 1h 15-25tys zł, nawet w pierwszych latach jak nie masz zysków wcale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maatiii    8

Witam , koledzy mam pytanie czy za pieniądze z młodego rolnika można kupić ciągnik starszy niż 5 lat ?. Wiem , ze na PROW nie może mieć więcej niż 5 lat ale czy za pieniądze z młodego rolnika też tak musi być ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek19992    0

witam a czy we wnioskach trzeba rozpisac co bedzie uprawione na ziemi ktora bede miał przekazywana przez okres 5 lat ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sucredo    2

Witam, mam pytanie, czy przejdzie sama dzierżawa czy trzeba mieć też troche ziemi na własność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1358

przejdzie ale musisz uzupełnić do średniej krajowej w ciągu tych pięciu lat lecz moge sie mylic oglądał ktoś dziś agrobiznes bo ja widziałem urywek z tylułem falstart i nwm o co chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galoni    8

Tak trzeba rozpisać. Nawet na 6 do 2020 jeśli dopiero nabędziesz ziemie, a jak już masz to 5 lat

Edytowano przez galoni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj