Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
janczar810    302

to w mojej gminie na 99% ja sam będę składał :D nie ma reguły kolego :)

 

skąd taka pewność i radość :P Przecież większość ludzi nawet sie nie przyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laki87    5

Żeby nie było, że nie czytam wstecz, ale już xx stron przeleciałam i nie widzę odpowiedzi.

 

Moje pytanie.

Mój starszy korzystał z PROW 2007- 2013 pozostał mu jeszcze rok do zakończenia tego planu. Czy związku z tym chcąc wsiąść młodego rolnika, który w połowie maja rusza, z tego tytułu mogę składać wniosek ? Czy w regulaminie jest coś na ten temat ?

Wstępnie dowiadywałem się, ale odpowiedź była "ani tak ani nie " że mogą być z tym problemy.

Ile w tym prawdy może ktoś z Was wie ; ]

 

Z góry dzięki za info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

skąd taka pewność i radość :P Przecież większość ludzi nawet sie nie przyzna

z lokalnej rzeczywistości o której nie masz najmniejszego pojęcia, kto ma się przyznawać jak nikt nie kończył technikum w ostatnich 2 czy nawet 3 latach, a poważnych gospodarzy można policzyć na palcach jednej ręki..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1823

Doskonale o tym wiem, dużo się o tym mówi, pewnie następny nabór to pewnie 2016 r. i 15 miesięcy to trochę za mało.

 

 

Ale o czym ty mówisz? Gospodarstwo przepisuje się dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Kto normalny beidze ryzykowal przekazanie gospodarstwa nie mając pewności otrzymania dofinansowania. Ludzie wiekszosc informacji znajduje sie w internecie, a umiejetnosc korzystania z google to naprawde nic szczególnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakuq1626    0

Mam pytanie mam 19 lat i jestem w 3 klasie technikum rolnicze, wiem doskonale ze na zdobycie wykrzaczenia jest 3 lata. Moj ojciec który by na mnie przepisał polne ma 50l dodam że posiadam 25h użytków rolnych. Czy jest możliwość starania sie o młodego rolnika i przepisania pola w takim wieku czy trzeba czekać do wieku emerytalnego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gal    3

"Laki87" Najlepiej skontaktuj się z jakimś dobrym doradcą jeżeli on nie będzie wiedział znaczy, że nie jest dobry i szukasz dalej innego. Według mnie to czy możesz wziąć zależy od tego ile macie ziemi i czy może Ci twój ojciec przepisać wymaganą ilość a jeżeli tak to startuj na młodego może się uda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbirsky    0

Odnosnie postu Laki87. Ostatnio pytałem sie znajomego czy bd ubiegał sie w tym roku o dotacje na mlodego rolnika. Odpowiedzial mi, że nie może ponieważ rodzice nie mogą przepisać mu ziemi ponieważ gdy brali kombajn i ciagnikina zwrot to we wnioskach uwzględnili pewne pola. W mojej miejscowosci była rowniez taka sytuacja, ze tata kolegi brał doplaty srodowiskowe na wszystkie swoje pola. Jego syn dostał dotacje mlody rolnik, ojciec przepisal mu pewna czesc ziemi i musiał zwracac 30 tys poniewaz to on zobowiazal sie do tego, ze bd sial poplony przez 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

A co z podatkiem Vat.w przypadku rolnika który jest na VAT?, będzie musiał zwracać podatek naliczony ? wystarczy przekazanie w zobowiązaniami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid1987    0

a jak to jest z zakupem ziemi? Chciałbym przeznaczyć całą premię na zakup ziemi, ponieważ brakuje mi trochę do średniej krajowej i wojewódzkiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

Dzisiaj byłem w powiatowym biurze ARIMR i wiem że będą szkolenia z MR począwszy od następnego tygodnia do 10 maja . W poniedziałek w WODR Barzkowice - woj. zachodniopomorskie będzie minister rolnictwa , spotkanie o godz. 11stej - mają być poruszane sprawy MR oraz PROW. W moim powiecie 8 osób będzie się starało o dotacje - słowa dyrektora oddziału. Jest przekonany że zdecydowana większość osób otrzyma wsparcie o ile będzie wszystko ok z papierami. Tyle wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

starać się może tyle osób ale żebyś jeszcze wieddział ile punktów będą mieli :) poza tym skąd dyrektor oddziału może wiedzieć ile osób? osoby które się pytały tylko a ci którzy się zdecydują w ostatniej chwili swoją drogą.

no i skąd dyrektor może wiedzieć że sie załapią? to tylko takie ględzenie, nikt nie zna ilości punktów króte gwarantują premię, także to tylko takie głupie gadanie dyrektorka który chce wyrabiać dobrą opinię swojemu oddziałowi :)

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Odnosnie postu Laki87. Ostatnio pytałem sie znajomego czy bd ubiegał sie w tym roku o dotacje na mlodego rolnika. Odpowiedzial mi, że nie może ponieważ rodzice nie mogą przepisać mu ziemi ponieważ gdy brali kombajn i ciagnikina zwrot to we wnioskach uwzględnili pewne pola. W mojej miejscowosci była rowniez taka sytuacja, ze tata kolegi brał doplaty srodowiskowe na wszystkie swoje pola. Jego syn dostał dotacje mlody rolnik, ojciec przepisal mu pewna czesc ziemi i musiał zwracac 30 tys poniewaz to on zobowiazal sie do tego, ze bd sial poplony przez 5 lat.

 

Co do RŚ to piszesz głupoty. MR moze przejąćprogram RŚ po dawnym posiadaczu planu tylko nalezało sie z tym udać do Regionalnego Oddziału ARiMR i tam podpisac zabowiazanie również z zmienionym Planem RŚ na obecnego beneficjenta tj np. MR .

 

A z MGR raczej w rzeczywistości jest tak jak piszesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wernicjusz    0

A jak jest z tym biznesplanem? Jeżeli chciałbym napisać plan rozwoju np: na wykopanie stawu (mam taką możliwość z racji usytuowania działki nad rzeką) o powierzchni ok. 1ha i hodować w nim ryby to czy taki biznesplan może być wzięty pod uwagę przy dotacji MR? Jakiś dochód powinien rokorocznie przynosić. Jak to ma się do esu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

Sawicki powtórzył dzisiaj o wsparciu dla młodych rolników - młody rolnik oraz wyższe dopłaty przez 5 lat - 25% !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

tylko czy dotyczy to młodych którzy przejmą gospodarstwo przy tym naborze czy dopiero z rozpoczęsciem wydatkowania nowych środków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

no ale we wcześniejszych naborach na MR też były większe dopłaty o 25% więc tera to nas nie ominie (tych którzy dostaną premie). Ale z tego co słyszałem kiedyś to powierzchnia zwiększonych dopłat jest ograniczona. Do ilu tego to nie wiem .

 

Wie ktoś może ile może orientacyjnie kosztować zrobienie biznesplanu na MR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

Mam taką nadzieję, dzisiaj w Barzkowicach mówił o tym dosyć długo, jego propozycja to rozgraniczenie , gospodarstwo do 50 ha 25% większe dopłaty, od 50 - 90ha połowa z tego. jak będzie to nie wiadomo, ma to być konsultowane już w Brukseli - tak mówił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbirsky    0

no ale we wcześniejszych naborach na MR też były większe dopłaty o 25% więc tera to nas nie ominie (tych którzy dostaną premie). Ale z tego co słyszałem kiedyś to powierzchnia zwiększonych dopłat jest ograniczona. Do ilu tego to nie wiem .

 

Wie ktoś może ile może orientacyjnie kosztować zrobienie biznesplanu na MR?

 

ODR 500 zł, prywatne firmy 1500 zł. Woj lubelskie.

Edytowano przez Zbirsky

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukszat    29

Odnosnie postu Laki87. Ostatnio pytałem sie znajomego czy bd ubiegał sie w tym roku o dotacje na mlodego rolnika. Odpowiedzial mi, że nie może ponieważ rodzice nie mogą przepisać mu ziemi ponieważ gdy brali kombajn i ciagnikina zwrot to we wnioskach uwzględnili pewne pola. W mojej miejscowosci była rowniez taka sytuacja, ze tata kolegi brał doplaty srodowiskowe na wszystkie swoje pola. Jego syn dostał dotacje mlody rolnik, ojciec przepisal mu pewna czesc ziemi i musiał zwracac 30 tys poniewaz to on zobowiazal sie do tego, ze bd sial poplony przez 5 lat.

 

a mnie mój doradca mówił, że może mi tata przekazać zobowiązania rolnośrodowiskowe, jest nawet takie oświadczenie na stronie ARIMR- u

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/189/Zal2_90609.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo201_5    0

Witam,

Mam kilka pytań odnośnie MR:

1) Ile zajmie (oczywiście w przybliżeniu) przygotowywanie wszystkich niezbędnych dokumentów (nie miałem nigdy gospodarstwa, przepisali by mi je rodzice, nie jestem ubezpieczony w KRUSie, nie mam wykształcenia rolniczego, w piątek skończyłem liceum ;-)) i czy wyrobię się do końca terminu I naboru?

2) W 2011 roku wzięliśmy na gospodarstwo program Działanie 126 przywracanie potencjału po klęskach żywiołowych.

Czy takie gospodarstwo może zostać przepisane na mnie, jeśli zobowiąże się zakończyć założenia programu?

Czy jeden program (działanie 126…) nie koliduje z drugim (MR).

Czy gospodarstwo objęte programem Działanie 126… może zostać przepisane na mnie i moją siostrę jeśli zobowiążemy się dokończyć założenia programu?

3) Jak ma wyglądać oświadczenie zobowiązania się do uzupełnienia wykształcenia rolniczego i gdzie można takie minimalne do MR wykształcenie otrzymać? Czy będzie to kolidowało ze studiowaniem na politechnice?

4) Czy po przepisaniu na mnie gospodarstwa/części gospodarstwa automatycznie zostaje ubezpieczony w KRUSie?

5) Czy po upłynięciu 5 lat od daty dostania premii, może zrobić z gospodarstwem co chcę?

 

Paweł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balandos    0

4 hetarami dzierżawy sasianymi zbożęm i rzepakiem ile to esu nie mogę przekraczać 4 jak to obliczyc nie wychodzi mi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj