Polecane posty

Luk24    0

Mam takie jedno pytanie ,jesli mam 20ha i 18 krów dojnych to załapię się w tym "wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 20 tys. euro i nie większą niż 100 tys.

euro".?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luk24    0

A żeby dostać tą dotacje dla młodych rolników to trzeba prowadzić rachunkowość lub vat?Czy nie muszę tego prowadzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

I jak tam z Młodym Rolnikiem w tym roku?? Ma ktoś jakieś nowe info??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

 

Młody rolnik – osoba, która nie ukończyła 40 roku życia, posiada odpowiednie kwalifikacje

zawodowe (wynikające z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie) i po raz pierwszy

rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, czyli w dniu

złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący.

Kierujący gospodarstwem rolnym prowadzi gospodarstwo osobiście (pracuje w tym

gospodarstwie i podejmuje wszelkie decyzje dotyczące gospodarstwa), na własny rachunek

i we własnym imieniu, ponosi koszty i czerpie korzyści w związku z jego prowadzeniem.

...

Zasady dotyczące ustanawiania kryteriów wyboru

Kryteria wyboru będą uwzględniać sytuację agrarną i społeczną w regionach (wielkość

gospodarstw), a także mogą uwzględniać poziom wykształcenia wnioskodawców, rodzaj

planowanej produkcji/ działalności, różnicę wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo

a młodym rolnikiem, kompleksowość biznesplanu itp.

 

Że co? Nie może mieć gospodarstwa na siebie a zawsze było, że nie dłużej niż 12 miesięcy. Nie może mieć gospodarstwa na siebie ale staż pracy może być zamiast wykształcenia rolniczego - to niby gdzie ten staż ma zdobyć?

...

Co ma wiek obecnego właściciela do przyszłego MR? Tego już nie rozumiem.

 

Czy to jest wyrwane z kontekstu czy źle skopiowane?

 

Co do wspomnianego kilka postów wcześniej stażu w KRUSie nie był bym taki pewny. Sam o to pytałem jeszcze przy poprzednich naborach w PROW 2007-2013 i w prawdzie na początku było coś takiego, że zamiast wykształcenia rolniczego wystarczyło minimum 3 lata w Krusie jako domownik ale ostatni nabór już przepisy wykształcenia miał (z tego co inni pisali na forum) zaostrzone. Najlepiej upewnić się w samym ARiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

jaki program obsługuje ten kalkulator do obliczania wielkości ekonomicznej ?

Edytowano przez 2xandrzej360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hah czyli na powiekszenie czy tam na zwiększenie potencjału małych gospodarstw nie trzeba mieć wykształcenia ? Szkoda że kalkulator so nie chce działać... Może wie ktoś iletrzeba mieć max ziemi żeby gospodarstwo miało wielkość ekonomiczną wartą mniej niż 15 tyś euro ??? Tak poglądowo chociaż bo nie bardzo wiem o co chodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Kalkulator otwierasz w Excelu i włączasz 'włącz edytowanie' i działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaczus    12

Ogólnie mówiąc jak dla mnie ten Młody Rolnik jest gorszy od poprzednich jedyne co to ze bedzie 100 k, ale wymaganie dużo wyższe więcej kontroli i premia wypłacana w 2 ratach no i tępo narzucą na pewno 5 albo 10 dni roboczych i po naborach. Sądze może sie myle ale wydaje mi się ze lepiej będą mieli Ci co zgarną te 60 k na małe gospodarstwo o wiele łatwiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

ciekawe czy MR z nowego budzetu wystartuje w przeciagu 2 lat :/

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie farmerzy moze wiecie kiedy rusza nabor STAR MLODYCH ROLNIKOW. mam 10 h i chcialem sie spytac jaka jest srednia krajowa ziemi woj. lodzkie . chyba nie trzeba miec 20tys euro dochodu tylko wyksztalcenie i hektary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin 80    8

Prawdopodobnie po 17.03.2014, co do średniej z danego woj to zadaj sobie trochę trudu i wejdź na arimr tam wszystko jest

Edytowano przez Marcin 80

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam . mam pytanie . według tego projektu wynik że trzeba mieć dochodowość minimum 20 tys euro tych punktów . i moje pytanie jest takie czy tą dochodowość przeba osiądnąć w cigu 5 lat czy trzeba mieć pod koniec każdego roku taką ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Na razie wszystko jeszcze jest takie nie sprecyzowane. Co do tych 20tys. eu to sam jestem ciekaw. Ja rozumiem to tak że w momęcie składania wniosku trzeba mieć SO 20tys.eu, Tak jak przy modernizacji, żeby się łapać trzeba mieć min. 15tys. eu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale jak ktos może z startu mieć 20 tyś euro jak on dopiero zaczyna gospodarzyć ? co musi mu np. rodzice przepisac tyłe powiedzcmy zwierząt żeby było ? moim zdaniem było by to bez sensu . mi sie wydaje ze tyle to trzeba osiągnąć przez jakisć czas żeby pokazać że jest rozwój w gospodarstwie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Dla gospodarstw z SO do 15 tys. euro jest "Restrukturyzacja małych gospodarstw" a MR czyli "Premia dla młodych rolników" jest dla gospodarstw o SO większym bądź równym 20 tys. euro. SO musi być spełnione podczas składania wniosków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin 80    8

prawdopodobnie? gdzieś to wyczytałeś czy tylko z plotek to wiesz?

Napisałem prawdopodobnie ,gdyż pewne są tylko podatki i że Kopernik nie żyje :D a skąd wiem to moja praca mi nie pozwala powiedzieć hehe, pożyjemy zobaczymy 2 tyg przed powinien być komunikat czyli w przyszłym tygodniu, co do naboru samego to będzie na ''starych'' warunkach

Edytowano przez Marcin 80

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

20tys. eu. to jest wartość SO, a nie że masz mieć 20tys.eu. przychodu. SO liczysz na podstawie przejmowanego gospodarstwa. np. rodzice mają 20ha z czego np. 10ha pszenicy i 10ha rzepaku wartość SO dla pszenicy, w zależności od regionu wynosi od ok. 2100zł/ha a rzepaku ok. 2300zł/ha. Czyli z pszenicy 21tys.zł a rzepaku 23tys.zł razem 44tys.zł dzielisz to przez kurs euro np. 4.15. W tym przypadku SO wynosi 10602, czyli o około połowę za mało.

 

Także wymóg wielkości gospodarstwa, co do średniej krajowej ok.11ha jest najmniejszym problemem. Problemem jest jak uzyskać 80tys. zł z 11ha. Pozostaje jedynie przekwalifikowanie produkcji na uprawę warzyw lub jakąś hodowlę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

@intans głupotki piszesz z tym kursem euro. Kurs jest stały dla obliczeń i wychodzi chyba około 3,9coś nie pamiętam dokładnie, ale używając kalkulatora SO oblicza Ci on od razu euro i w złotych

 

w zależności od regionu 10 pszenicy i 10 rzepaku to od 11300 do 14700 euro

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

To Ty melon głupotki piszesz. Kurs euro, tak samo jak do dopłat jest brany z poprzedniego roku, jeżeli się nie mylę to chyba 1 października, podobnie jak jest przy Działalności Gospodarczej na podstawie którego określa się maksymalny przychód opodatkowany ryczałtem tj. 150tys.euro. kurs o którym wspomniałeś 3,9 jest w programie do obliczania so, wstawiony orientacyjnie. Chodziło mi o przedstawienie obliczenia SO a nie zabawe w aptekarza i licytowanie kursu. W tym przypadku którym opisałem nie pomoże nawet kurs 3,9 da Ci najwyżej 680eu. Oczywiście w zależności od regionu, najlepsze przeliczniki ma Wielkopolska i Śląsk najgorzej Mazowsze i Podlasie do którego należy woj. Lubelskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj