Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tomasz78    1029

Dlatego też piszę idz do ODRu aby tobie dokładnie doradzili bo nie chcę mieć Twojej porażki na sumieniu ,ale staram się pomóc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Panowie a czy nie jest tak że ESU to już historia? W wrześniowym TopAgrar piszą wyraźnie że ESU już NIE OBOWIĄZUJE tylko SO obliczony z roku 2007 pisał już ktoś o tym w tym temacie tylko kilka stron wcześniej. Szerzej się o tym rozpiszą w październikowym wydaniu. Także nie ma co nawet myśleć o ESU, inna kwestia że SO2007 to już troszkę stary jest być może (tylko tak sobie myślę) że robią nowy SO2013.

 

@Tomasz78 a co do tej marchwi to nie byłbym taki pewien. A jak bedzie wymóg, że każdy ma prowadzić rachunkowość to mogą zapytać "Panie Kowalski posiał Pan marchew, a gdzie mam pan faktury ze sprzedaży?"

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

W dodatku w nowym MR trzeba wykazać już wysoką wartość ekonomiczną gospodarstwa na starcie więc przed staraniem się o premie trzeba mieć już plantacje podwyższające wartość ekonomiczną gospodarstwa i utrzymać ją przez 5 lat zobowiązania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Melon rozumie Twoje obawy i pewnie masz racje nowe nabory na MR są bardziej restrykcyjne więc kolegę wyżej kieruję do ODR dlatego że nie jestem na bieżąco ,ja młodego brałem w 2010 i nie było takich wymagań .Na zasadach z tamtego roku nie liczyło się za ile sprzedasz tylko co masz na polu i czy jest to dochodowe,a czytając post daniela wnioskuję że im młodszy nabór to stwarzają większe problemy i eliminują zaraz na starcie tych mniejszych nie dając im szansy, szkoda .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

ciekawe jakie dofinansowanie przy takich wymaganiach będzie. Czytałem że na restrukturyzację małych gosp. ma być 60tys zł no to tu przy tych wymaganiach powinno być z 200tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Tak,a teraz przed nami jeszcze tylko jedno pytanie - czy te SO (nieważnie czy nowe, czy stare) będzie łatwiej osiągnąć i będzie miało mniejszą wartość niż 16,6 ESU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Na razie to możemy sobie tylko gdybać i marzyć a pewnie jak zwykle w pierwszym roku będzie sajgon i dowalą coś co zniechęci wielu rolników ale cwaniaków nie wykluczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal8579    0

Witam, chciałbym w nowym rozdaniu (2014) ubiegać się o dofinansowanie na MR. Jak to jest jeśli wcześniej korzystało się z jakichś innych form wsparcia z Unii innych niż PROW, np. dla przedsiębiorstw. Z tego co wyczytałem, to po MR można ubiegać się o MGR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Można nawet jak dobrze trafisz to oba programy weżmiesz jednocześnie i kasę z młodego zainwestujesz jako swój wkład w MGR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

W starych zasadach MR i MGR nie wchodziły sobie w drogę, ale teraz nie wiadomo jeszcze nic na sto procent, więc...

 

Lepiej się miło zaskoczyć, niż niemiło rozczarować... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Natalia83    0

Witam.

Jestem tu pierwszy raz, nie jestem zbyt dobrze zorientowana w obowiązujących zasadach na tym forum dlatego proszę o wyrozumiałość.

Opiszę swoją sytuację i byłabym wdzęczna za opinie i rady w związku z pomocą dla osób które chciałyby zostać rolnikami.

Tak więc jestem z wykształcenia rolnikiem. Skończyłam Akademię Rolniczą, pracę magisterską pisałam na katedrze hodowlii koni. Z końmi jestem związana od prawie 20 jednak tylko amatorsko. Nie zajmuję się hodowlą. Kilka dni temu kupiłam dom na wsi, jego teren przylega do 3,5 ha gruntów rolnych, które ma do sprzedania poprzedni właściciel domu. Cena którą sobie wymyslił za grunty jest jak dla mnie ciut przesadzona. Za 3,5ha krzyknął 350 000zł po targach zszedł do 230 000. Po przemyśleniu całej rozmowy weszłam na strony internetowe gdzie jest podana średnia cena za ha gruntów wg. GUS z tego wynika że za I-III klasę gruntu cena ok 26 000 jest adekwatna, nie wiem na ile to prawda. I tu moje pierwsze pytanie czy ziemia orna bez planów zagospodarowania przestrzennego (np. pod zabudowę jednorodzinną) może być warta 230000 zamiast powiedzmy 90 000?

Planowałam kupić tę ziemię by otworzyć tam hotel dla koni (ok 10-12 sztuk) czy to można podciągnąć pod działalność rolniczą? Na pewno byłaby uprawa siana, do tego łąki podzielone na padoki dla koni. Owies i słoma kupowane z innych gospodarstw. Czy jest jakaś szansa na dofinansowanie przedsięwzięcia?

Napisanie biznesplanu to nie problem, jednak wydaje mi się że bez jakiegoś choćby drobnego wsparcia na start nie jestem w stanie wystartować tylko na kredycie. Boję się, że zanim wszystko ruszy mogę nie dać rady ze spłatami kredytu. Zapotrzebowanie na hotel jest spore, wielu znajomych szuka stajni niedaleko domu. A miejsce jest ślicznie położone przy ścianie puszczy, oddalone zaledwie o 20km od centum wojewódzkiego miasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Chcę zapytać bardziej zorientowanych:czy posiadanie działki rolnej mniej niż 1ha od dwóch lat nie będzie przeszkadzać jak teraz przejmę gospodarstwo 16 ha i złożę wniosek na MR.Jak długo można mieć gospodarstwo przed złożeniem wniosku na MR?Może nikt nie wie jak to będzie na nowy nabór MR ale jak to było ostatnim naborem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Natalia83 - Radziłbym Ci udać się do jakiegoś ODR-u czy ARiMR bądź napisać z problemem do jakiejś rolniczej gazetki czy coś, bo tutaj raczej odpowiedzi nie dostaniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz328    2

marian7k w starym naborze kolega miał zapisane 0,15 ha od Babci i chciał wziąć MR i mu nie przyznali. Pisał nawet do Warszawy i tak nic nie pomogło. A gospodarstwo chyba można mieć do 12 miesięcy ale na 100% nie jestem pewien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Na starych zasadach faktycznie nie można było być posiadaczem gruntów dłużej niż rok ,obecnie nie wiem jak jest.

Natalia co do wartości gruntów to najlepiej dowiedzieć się w UG lub starostwie , innym tematem jest malownicze położenie tak jak piszesz dostęp do mediów ,odległość od miasta najlepiej dużego ,m to wpływa na cenę i negocjacja pozostaje tylko z właścicielem i on niestety rozdaje karty ,jak pokarzesz że zależy Tobie na kupnie to będzie tym bardziej obstawał przy swoim ,ale czasami może się przeliczyć i zabierze przysłowiowo to do grobu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cinek8541    76

czy ziemia orna bez planów zagospodarowania przestrzennegomoże być warta 230000 zamiast powiedzmy 90 000?

Planowałam kupić tę ziemię by otworzyć tam hotel dla koni (ok 10-12 sztuk) czy to można podciągnąć pod działalność rolniczą?. Czy jest jakaś szansa na dofinansowanie przedsięwzięcia?

Ja jak i przedmówca radziłbym podejśc do lokalnego oddziału ARiMR i tam dopytać-myślę,że coś tam Ci doradzą,przecież nie każdy musi hodować krowy


Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Natalia83    0

Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi, chyba faktycznie bedę musiała udać się do ARMiR lub ODR, sprawa jest bardziej skomplikowana niż mi się na początku wydawało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

coś z topagrar, http://www.fotosik.p...6d7a2eb2a3.html przeliczniki bardziej korzystniejsze niż dawne esu

 

65 tuczników dla mazowsza załatwia sprawę :D

A tak serio to 8ha pszenicy ozimej, 2qq, 3 buraków i 32 tuczniki i mam 80764 czyli tuczniki się okazały tym co będzie ratować sprawę :) a już się bałem że trzeba mieć z 40ha lub warzywa pod osłonami albo konopie indyjskie :D

żeby tylko nie pogorszyli to SO...

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Szkoda, że nie podali jaką wartość będzie miało bydło poniżej jednego roku życia. Co do pytania kolegi powyżej to jak było w dotychczasowym PROWie? Rok trzeba było pracować tylko i wyłącznie na gospodarce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Mi się wydaje że skoro ograniczono liczbę osób spełniających warunki to zechcą uwiązać owego młodego rolnika do gospodarstwa jak pieska do budy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

cholera wie, w sumie pierwsze nabory to trzeba było być 3 lata w krus potem tylko rok..

@mlodyhf tego to nie wiem, po roku na pewno mogłeś gdzieś indziej pracować a czy przez pierwszy rok to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj