Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Danioq202    14

Wie ktoś kiedy mają być nabory wniosków na ułatiwenie startu młodym rolnikom ??

Moi rodzice posiadają gospodarstwo od marca i chcielibyśmy wziąć młodego rolnika na zakup maszyn i ewentualne powiększenie hodowli ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

TOMEK_11 skoro uważasz się za takiego "o dużych możliwościach" to miej też tyle kultury i nie pyskuj do kogoś jeśli ten prezentuje swój pogląd, ma do tego pełne prawo.

Edytowano przez Matey
ostrzeżenie za OT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Piszę po raz kolejny żę w nowym PROW nie bedzie już wartośći ESU będzie tylko wielkość ekonomiczna gospodarstwa wyrażona w euro oraz zmienią się wartość pieniężne do każdej z produkcji... Dla mnie osobiście kwestia osiągnięcia 20 tys. euro jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem i nie powinno to ulegnąć zmianie... Co to wymogu powierzchni no tu można się zastanwiać i gdybać ale problem jest dość szeroki... Nie można znieść tego wymogu całkowicie gdyż dojdzie do wymuszeń premii osiągnięcie wartość 20 tys jest możliwe z wielkośći 0,5 ha... Można byłoby założyć, że tam gdzie średnia wojewódzka jest wyższa od krajowej brać pod uwagę co najmniej średnią krajową a w województwach gdzie średnia wojewódzka jest niższa od krajowej brać średnią wojewódzką...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

No czyli ESU jest zamienione czym innym, chociaż w gruncie rzeczy działa na podobnej zasadzie. Wszystko zależy od tych wartości pieniężnych, właściwie to ciężko powiedzieć przy jakiej produkcji roślinnej spełnia się wielkość ekonomiczną (chyba że już gdzieś są tabele, bo chyba będzie sie to podobnie naliczać jak ESU?)

 

Pomysł odnośnie wielkości gospodarstwa jest bdb, z tym że wtedy pojawi się bardzo dużo wniosków, a kasy ponoć dużo nie ma i pojawia się problem...


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMEK_11    2

TOMEK_11 skoro uważasz się za takiego "o dużych możliwościach" to miej też tyle kultury i nie pyskuj do kogoś jeśli ten prezentuje swój pogląd, ma do tego pełne prawo.

 

bo shejtowałem jakieś komunistyczne podejścia? temu zabrać, tym dać, ten sobie da radę? proszę nawet tak nie żartuj..

waż słowa synku bo z piaskownicy się nie znamy

a ja mam prawo go shejtować jak prawi debilizmy i jakieś robotniczy temu dajmy, temu zabierzmy

 

A ja mam prawo Ci wlepić ostrzeżenie, które właśnie otrzymujesz, gratuluję. Każdy następny post nie na temat nagradzam tym samym.

 

ciekawe ku**a za co?

 

Za wulgaryzmy +1 punkt ostrzeżeń i ban na 30 dni za 6 punktów ostrzeżeń.

Edytowano przez MAT912
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danda222    3

przewinoł mi sie post że jak ktoś umie gospodarzyc to nie potrzebne dofinansowanie heh czyli 95 % rolników nie umie gospodarzyc bo każdy korzysta z dofinansowań:) I co najważniejsze to dopłaty bezposrednie powinny byc własnie dla rolników którzy mają produkcje bo gro osób jest takich co ma pole ale nie wydzierżawi czy nie sprzeda bo skosi raz w roku i ma 700 zł do ha bez żadnego wkładu pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

nie wiem czy doczytaliście panowie że'' młody rolnik '' w ciągu 18 miesięcy po przejęciu gospodarstwa ma stać się ''aktywnym rolnikiem'' -i tu może być ciekawie bo do 5000 euro dopłaty czyli do 20 ha jest się wyłączonym z tej definicji ...czy to może oznaczać że jak się skorzysta z tego programu to będzie obowiązek przeskoczenia tych 20 ha?

 

 

cytat;

 

Beneficjent ma stać się „aktywnym rolnikiem” w rozumieniu przepisów UE

o płatnościach bezpośrednich w terminie 18 miesięcy od daty przejęcia

gospodarstwa.

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leonardo1    1

Panowie u nas w górach jest tak rolnik ma swojego 6 ha a zbiera i pracuje na 30ha niby ,,dzierżawy'' bo pieniądze z dotacji bierze właściciel tego pola a plon za uprawe może sobie wziąść rolnik, więc Ci którzy mają po 4 ha pola tak naprawdę nie bawią się w MR. To jest tylko hobbi starszych ludzi którzy robią ,,oscypki'' i sprzedają handlarzą do Zakopanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

TOMEK_11

 

Twoja wolność słowa kończy się tam gdzie rozpoczyna się wolność drugiego. Jeśli tego nie rozumiesz i normalnie też zachowujesz się jak kretyn to czas wrócić do wspomnianej piaskownicy, see ya ;)

 

Za obrazę użytkownika +1 punkt ostrzeżeń

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz9    0

Ktoś wie może kiedy zaczną się nabory na MR, no i czy osoba która dzierżawi ziemię od maja 2013 będzie mogła startować ???????????????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMEK_11    2

TOMEK_11

 

Twoja wolność słowa kończy się tam gdzie rozpoczyna się wolność drugiego. Jeśli tego nie rozumiesz i normalnie też zachowujesz się jak kretyn to czas wrócić do wspomnianej piaskownicy, see ya ;)

na pewno nie ty będziesz decydował gdzie kończy się moja wolność, od kretynów wyzywaj sobie domowników chłopcze

 

 

1:26-1:56 przedstawia idealny obraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

przeczytaj sobie na stronie minsterstwa rolnictwa zarys projektu

 

ogólnie niwadomo czy to przejedzie,wsumie zasady powinyy byc jak w poprzednim naborze,no na plus tu moze byc wynik ekonomiczny bo niebedzie a raczej niepowinno być żadnego kombinatorstwa,trzeba te pieniadze podzielić sprawiedliwie między mlodych rolników nie pseudrolników z miasta pracującyh na etacie,albo zaraiającyh na spłaty kredytów w miescie czy zakadach a tu biorąc doplaty i niemaja ani jedego zwierzaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wini001    0

Panowie u nas w górach jest tak rolnik ma swojego 6 ha a zbiera i pracuje na 30ha niby ,,dzierżawy'' bo pieniądze z dotacji bierze właściciel tego pola a plon za uprawe może sobie wziąść rolnik, więc Ci którzy mają po 4 ha pola tak naprawdę nie bawią się w MR. To jest tylko hobbi starszych ludzi którzy robią ,,oscypki'' i sprzedają handlarzą do Zakopanego.

 

Dokładnie w takiej sytuacji jestem, swojego mam 11ha a obrabiam około 50 i bez szans na umowę dzierżawy (wszystko na słowo). Trochę przerażają mnie te wymagania bo bardzo liczyłem na modernizację, bez tego nie uda mi się rozwinąć;/ Spokojnie mógłbym przejąć jeszcze z 20-40ha, ale bez nowego ciągnika i wydajniejszych maszyn nie mam możliwości tego obrobić;/ Trzeba będzie pewnie coś kombinować..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flayer    0

wymaganie średniej województwa to totalna kpina, czy ktoś może podać 1 racjonalny argument dlaczego osoba z powiedzmy 15ESU w zachodniopomorskim z 20h ziemi z lubuskiego, warminsko mazurskiego czy zachodniopomorskiego nie może brać udziału w działaniu Młody rolnik, a rolnik mieszkający tylko trochę dalej z 4h już może?

dajcie mi jeden argument

cena ziemi to marginalne różnice (http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/srednie-ceny-gruntow-wg-gus.html)

bezrobocie jest dużo wyższe w województwach o wyższej średniej pow gospodarstwa

logika przemawiałaby za kierowanie środków właśnie tam, a nie w regiony o dużym rozdrobnieniu i mniejszym bezrobociu

 

ktoś wie dlaczego ktoś umieścił w projekcie taki zasady?

to jakiś przekręt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Mądre głowy jak zwykle chcą zrobić super projekt, ale zanim on wejdzie w życie już trzeba bedzie go poprawiać... Wprowadzają jakieś pojęcia które tylko oni sami znają, np. aktywny rolnik. Co to jest to nie mam pojęcia, z drugiej strony kim jest nieaktywny rolnik?

 

Teoretycznie można im pisać maile, ale wątpie żeby to czytali :)


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareoo    6

koledzy, czy ktoś przerabiał teamt premii młodego rolnika dla małżonki, jeżeli ja również dostałem premię jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński?? Jeżeli ktoś coś wie na ten temat to proszę o p/w. Z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Jeżeli kobieta jest w związku małżeńskim z rolnikiem to ma zamkniętą drogę do młodego rolnika chyba ze coś się zmieniło pod tym względem - popatrz w przepisach komu się należy i tam znajdziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

w najnowszym top agrar jest napisane że nabory na modernizację będą dla rolników do 300h i o dochodach gosp czy jak to się nazywało od 15-100tys Euro i zwrot 40% a dla młodych 50% i do 200tys sprzęt tylko nowy i pod warunkiem że zwiększy dochodowość gosp o 25%. Budynki do 500tys zł zwrotu i tak samo jak poprzednio jedynie jak zwiększy konkurencyjność gosp. Młody rolnik od 20-100tys Euro tak jak pisaliście wcześniej kwota wypłacana 80% którą będzie trzeba zafakturować a 20% po zrealizowaniu biznesplanu. Każdy ubiegający się o jakiekolwiek pieniążki będzie musiał prowadzić księgowość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rotor32    94

To ciekawe bo w poradniku rolniczym czytałem, że maks kwota to 75 tyś euro, ale każde państwo ustala sobie. Nie mam pojęcia skąd te gazety biorą te dane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

z tego co ja się orientuje to wysokość premii na MR nie jest jeszcze ustalona, te 20-100 tyś euro to chodzi o wielkość ekonomiczna gospodarstwa


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Czyli premia MR i MGR dla największych, a Restrukturyzacja małych gospodarstw dla wszystkich? Bo z tego co widzę, to nie ma żadnych wymogów dla RMG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

jest, wielkość ekonomiczna 2-15 tyś euro, przy MR 20-100 tyś


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Czyli praktycznie żadne wymagania. Ludzie porobią w gospodarstwach tak, żeby albo mieścili się w granicach do 15tys albo żeby osiągnęli te 20 tys euro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

nie wiadomo jak to będzie naliczane, korzystając z tego RMG zoobowiazujesz się do rozwiniecią gospodarstwa do poziomu 15 tyś euro, premii dostajesz tylko 60 tyś, ale złotych. Więc może być troche trudno rozwinąć gospodarstwo od 2 do poziomu 15 tyś euro. No ale jeszcze nie wiadomo jak będzie naliczana wielkość ekonomiczna


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

W takim razie trzeba czekać na ten sposób naliczania wielkości ekonomicznej. Od tego ważą się losy całego tego PROW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj