Polecane posty

danield28    35
z 3-4ha? chyba konopi indyjskich.. wpisałem nie pełne dane z mojego gospodarstwa 30ha pszenicy 4ha buraków i 6ha qq na ziaro wyszło 14,20ESU z 40 ha. Jak będzie taki próg to pieniędzy na 100% wystarczy dla wszystkich chętnych... ciekawe komu uda sie uzyskać

 

Jakbyś był na tyle ogarnięty to byś wiedział, że osiągnięcie 16,6 ESU jest możliwe nawet z 1 ha gruntu rolnego... Jest nadzieja na to że będzie to 12,5 ESU...

 

Obecnie bywało tak, że rodzice przepisywali na dzieci średnią krajową aby wyciągnąć pieniądze na młodego rolnika dochodziło do rozdrobnienia gospodarstw... Niestety aby coś zmienić na wsi trzeba mocnych zmian... Dodatkowo nie wiadomo jeszcze jaka będzie to kwota pomocy ale można przypuszczać, że nie mała więc warto będzie się wysilić i postarać się o nią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek2213    0

Jeśli małe gospodarstwa które prowadzą młodzi rolnicy nie otrzymają

premii itp to raczej rząd na taczkach wyjedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214
Sporo osób dzisiaj wolało zostać na wsi ze względu na premię i łatwą kasę a nie o to w tym chodzi...

 

No fakt, tylko spójrz na to, że mają już w tym momencie przepisaną ziemię i tak szybko się jej nie pozbędą, co jest równoznaczne z tym, że muszą ją obrabiać. Dodatkowo przecież musieli zakupić za te pieniądze maszyny. Unii chodziło nawet o to, żeby skłonić młodych ludzi do pozostania na wsiach. MR był w swoim rodzaju zachętą.

 

Jakbyś był na tyle ogarnięty to byś wiedział, że osiągnięcie 16,6 ESU jest możliwe nawet z 1 ha gruntu rolnego...

 

Podaj przykład wykorzystania 1 ha tak, żeby wyszło te 16. Z 20-30 hektarów jest arcy trudno (chyba, że ktoś ma dużo krów) osiągnąć nawet te 12,5 ESU, nie mówiąc już o 16,6. Kolega @melon10641 z 40 ha nie osiągnął tego pułapu.

 

Obecnie bywało tak, że rodzice przepisywali na dzieci średnią krajową aby wyciągnąć pieniądze na młodego rolnika dochodziło do rozdrobnienia gospodarstw... Niestety aby coś zmienić na wsi trzeba mocnych zmian..

 

Tak było z tą średnią krajową, ale przecież po śmierci rodziców, czy w przypadku przejścia rodziców na emeryturę czy rentę ich grunty przejmie dziecko, które wzięło niegdyś MR. Przynajmniej tak powinno być.

 

Dodatkowo nie wiadomo jeszcze jaka będzie to kwota pomocy ale można przypuszczać, że nie mała więc warto będzie się wysilić i postarać się o nią.

 

I tu małe pytanko: Wymóg ESU liczy się od ilości hektarów, które przepiszą ci rodzice, czy od całego pierwotnego areału wraz z rodzicami. Przykładowo jest 30 ha. Rodzice przepisują mi jakieś 18. ESU liczone jest z 30 czy 18 na to, zebym mógł wziąć MR? Niestety podejrzewam, że opcja druga. Mam rację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Premia nie zależy od rządu, a od UE (przecież widzisz jak przebiegają negocjacje). Nie to, żebym faworyzował Donka :-)

Pamiętaj, albo ty jesz, albo Ciebie jedzą. Sam mam 9 ha, jestem młodym rolnikiem, i przekonany że utrzymam się z niego. Rozdrobnienie nie jest zdrowe (chyba, że masz jakąś niszę w której możesz się spełniać). Przecież po coś są LGDy (lokalne grupy działania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
No fakt, tylko spójrz na to, że mają już w tym momencie przepisaną ziemię i tak szybko się jej nie pozbędą, co jest równoznaczne z tym, że muszą ją obrabiać. Dodatkowo przecież musieli zakupić za te pieniądze maszyny. Unii chodziło nawet o to, żeby skłonić młodych ludzi do pozostania na wsiach. MR był w swoim rodzaju zachętą.

 

No i w Polsce pojawił się taki problem, że posiadamy najmłodszych rolników w UE i taki sam program nie będzie zdrowy... Po drugie wątpię, że jest to wymysł naszego ministra a raczej założenia UE które zapewne opierały się na audycie z aktualnego PROW... Po którym wynika, że cześć młodych rolników siedzi za granicą i pracuje, cześć w kraju, za pozostałych robią rodzice itd...

 

Podaj przykład wykorzystania 1 ha tak, żeby wyszło te 16. Z 20-30 hektarów jest arcy trudno (chyba, że ktoś ma dużo krów) osiągnąć nawet te 12,5 ESU, nie mówiąc już o 16,6. Kolega @melon10641 z 40 ha nie osiągnął tego pułapu.

 

Ależ proszę bardzo 0,25 ha pomidorów pod osłonami, 0,25 ha ogórków pod osłonami, 0,25 ha papryki pod osłonami co w sumie daje areał 0,75 ha i ESU z tej produkcji wynosi 19,37...

 

Tak było z tą średnią krajową, ale przecież po śmierci rodziców, czy w przypadku przejścia rodziców na emeryturę czy rentę ich grunty przejmie dziecko, które wzięło niegdyś MR. Przynajmniej tak powinno być.

 

Ale człowieku UE nie obchodzi ile ty będziesz miał ziemi w przyszłości masz posiadać realną ilość ziemi i realną wartość ekonomiczną gospodarstwa a może rodzice się wyrzekną ciebie i ci nie przepiszą...

 

I tu małe pytanko: Wymóg ESU liczy się od ilości hektarów, które przepiszą ci rodzice, czy od całego pierwotnego areału wraz z rodzicami. Przykładowo jest 30 ha. Rodzice przepisują mi jakieś 18. ESU liczone jest z 30 czy 18 na to, zebym mógł wziąć MR? Niestety podejrzewam, że opcja druga. Mam rację?

 

Tą ziemie która przepiszą musi osiągnąć 16,6 ESU reszta ich nie obchodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Żeby osiągnąć 12,5 ESU trzeba mieć 20 krów - dużo i niedużo. Pewne jest że ów rolnik do końca życia będzie łaził do obory dwa razy dziennie codziennie. Skończyło się - albo jesteś rolnikiem z prawdziwego zdarzenia albo nie dostajesz kasy z UE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

no dobra rozumiem żeby uzyskać premię mr w swoim gospodarstwie muszę 0,5ha "odłogować" gdzie będę "prowadził produkcję" warzyw pod osłonami no dobra poświęcę te 0,5ha i mi sie uda :) ale zobacz moje gospodarstwo nie ma żadnej hodowli i bez kombinowania 40ha mi nie pomoże.

 

A pod nazwą 'pod osłonami" co się kryje? Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?

 

Aha czyli budowa tuneli foliowych.. hmm to ja już wolę konopie :P

 

@ dodam że czytałem dziś w Top Agrar że premia jest już ustalona w UE max 75tyś EURO ale kwota zależy indywidualnie od państw członkowskich

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

takie pytanko wytłumaczy mi ktoś co to jest to ESU czy to obrót gospodarstwa czy zysk?

bo mam (dużą) hodowle tzrody i nie wiem czy wlicza się w to ESU

Edytowano przez StaryWyjadacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rotor32    94

Ściągnij sobie ten kalkulator ESU: www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/408/kalkulator.xls

 

W żółte rubryki wpisujesz ile czego masz, na górze wybierasz województwo w którym znajduje się gospodarstwo. Na górze wyświetli się także wskaźnik ESU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214
No i w Polsce pojawił się taki problem, że posiadamy najmłodszych rolników w UE i taki sam program nie będzie zdrowy... Po drugie wątpię, że jest to wymysł naszego ministra a raczej założenia UE które zapewne opierały się na audycie z aktualnego PROW... Po którym wynika, że cześć młodych rolników siedzi za granicą i pracuje, cześć w kraju, za pozostałych robią rodzice itd...

 

Nie mam pojęcia skąd ludzie tworzący ten audyt wiedzą, ile osób (które wzięły MR) wyjechało za granicę, a ile nie, ale uznajmy, ze tak było. Wydaje mi się tylko, że ta "część młodych rolników" to jakaś mała grupka cwaniaków i nic więcej. A praca w kraju? Rano i po godzinach można przecież wydoić krowy i wielu tak robi.

 

Ależ proszę bardzo 0,25 ha pomidorów pod osłonami, 0,25 ha ogórków pod osłonami, 0,25 ha papryki pod osłonami co w sumie daje areał 0,75 ha i ESU z tej produkcji wynosi 19,37...

 

To mi chyba ostatecznie zostaje założenie tych plantacji warzyw pod osłonami, inaczej nic nie wskóram ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

ja jak liczyłem nasze 28h i hodowla to bym musiał jeszcze 5 dojnych dorobić aby wydoić ponad 17esu bo narazie brak ale jak by mieli dać nawet mniej niż 75tys euro na głowe z większymi wymaganiami to by nawet wskoczył na większą ilość krów bo inwestując kase przecież by mi się zwróciła, ale znając polski kraj to dadzą 100tys i jeszcze większe wymagania niż chce UE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

To teraz sobie pomyślcie co będzie jak kasa będzie duża a chętni ruszą do zwiększania hodowli - tak najprościej uciułać te ESU. Miał 10 krów - zwiększy na 20. Nadprodukcja - wszyscy wiemy co ona zwiastuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

23ha z hodowlą i 17,71 ESU, oj coś czuję mało chętnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ależ proszę bardzo 0,25 ha pomidorów pod osłonami, 0,25 ha ogórków pod osłonami, 0,25 ha papryki pod osłonami co w sumie daje areał 0,75 ha i ESU z tej produkcji wynosi 19,37...

 

Witam wszytskich, czy są jakieś konkretne wymagania pod te uprawy tunelowe?

 

 

 

Podpunkt z kalkulatora ESU

 

Kwiaty i rośliny ozdobne pod osłonami
1

 

"1) dotyczy osłon o wysokości, co najmniej 1,5 m, stosowanych przez cały czas uprawy danej rośliny;"

 

 

Wysokość 1,5m tyczy się środka tunelu czy tez ścian bocznych?

 

Jesli ktoś prowadzi takowe uprawy pod oslonami mógłby się podzielić swoim doświadczeniem na temat kosztów założenia, utrzymania itp. :)

Edytowano przez przyszlyrolnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Kolego paweł tylko jak ktoś jest młody to systematycznie będzie chciał dążyć do powiększania swojego gosp i hodowli aby mieć lepszy pieniądz z tego bo nie każdy przejmuje gosp z w większości nowymi maszynami i dużą ilością ziemi. A powiedzmy ja się rozwinę a w to miejsce też ktoś zrezygnuje itd itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

ChiquitaB poruszył ciekawą kwestię. Niektórzy biorą MR tylko dlatego, żeby dostać kasę, kupić coś tam za 80% sumy pobranej, a za resztę która zostanie kupić Passata albo Golfa 4 czy coś w tym stylu, a gospodarkę mają rzekomo w d*pie, interesują się nią tylko na papierkach. ESU sobie zwiększą o 1 lub 2 i heja banana pijemy do rana, wszyscy są zadowoleni. Jest jednak na pewno jakaś część młodych ludzi, którzy chcą się znacząco rozwinąć w rolnictwie, a tylko dzięki MR będą mogli to zrobić. Zwiększali by swoje produkcje roślinne i zwierzęce w dosyć dużym stopniu. No nie wiem, przykładowo masz 8 ESU na początku, dostajesz MR, a po upływie 5 lat masz już przykladowo nawet 16 ESU. Jeśli nie uzyskasz 16 ESU to zwracacz całą kasę z odsetkami. To byłby dużo lepszy pomysł, chyba.. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

mlodyhef masz racje bo jeżeli ma być pomoc to pomoc a nie próg nie do przejścia. Jeżeli chcą aby były większe gospodarstwa to niech dadzą wymóg np min 15ha a po 5 latach tak aby uzyskać 16ESU nie od razu Rzym zbudowano tak i nie od razu my młodzi będziemy mieć dobrze rozwinięte gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Domyślać się domyśla, ale nikt na pewno ci tego nie powie. Nastaw się na 2014 rok lepiej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Panowie, a wiecie coś może, jak będzie z dzierżawami??? Umowa notarialna na 10 lat będzie dopuszczalna?? Jeśli tak, to osobiście dla mnie podane przez Was wytyczne, są możliwe do spełnienia. Natomiast bez tego będzie ciężko. Z 22 ha zbóż, strączkowych, ziemniaków i warzyw bez hodowli wyszło mi 17 ESU. Byle te dzierżawy były dostępne. Kumpel rozmawiał ze znajomym z agencji, który to twierdzi, że można się spodziewać naboru późną jesienią tego roku, co do wysokości, to przewiduje 100tys., Ile w tym prawdy, sam nie wiem, powtarzam jego słowa. Pozdrawiam wszystkich oczekujących.

Edytowano przez młody17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcajs9    6

miejmy nadzieje że zmienią ten wymóg 16,6 esu bo tak to lipa będzie grono przyszłych rolników odpadnie już na starcie

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Przecież ten wymóg 16,6 ESU nie wyeliminuje cwaniaków, a jedynie troche zawęzi grono młodych rolników. Sam znam kilku młodych chłopaków co kochają ziemie, a taki wymóg będzie dla nich nie do przejścia. Chociaż kto dobrze kombinuje to i nawet z taką wartością ESU sobie poradzi i kupi passata, ale nie tędy droga, bo jaki sens jest odłogować jakiś hektar zamiast naprawdę sie rozwijać?

 

Te 16,6 ESU to już pewne?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Nie jest pewne bo na razie jest mowa o projekcie a od przyszłego PROW 2014-2020 nie będzie wartości ESU tylko zostanie stworzona inna... To akurat nie zmienia faktu ze projekt zakłada wartość ekonomiczną gospodarstwa na poziomie 20 tys. euro ( na obecne zasady jest to 16,6 ESU) ale jak będzie się to obliczać na razie nie wiadomo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rotor32    94

A te wyliczenie ESU 16,6 to jest aktualne, z najnowszych wartości? Bo jeśli po 2013 ustalą nowe wartości SGW to mogą podwyższyć się szanse na otrzymanie pomocy.

Edytowano przez rotor32

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj