Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

kolego najpierw napis po naszemu potem pytaj bo jak widzę takie posty z taka ortografią to włosy dęba stają

PS.wstyd przynosisz rolnikom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Idzie ktoś na Kurs R3 PROWADZENIE PRODUKCJI ROLNICZEJ w Barlewiczkach koło Sztumu?

A kiedy to się zaczyna? Jakie warunki i w ogóle co i jak? Napisz na PRIV jak możesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcajs9    6

witam rygor już się zwiększył w założeniach na lata 2014 -2020 http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Komunikat-o-rozpoczeciu-II-etapu-konsultacji według nowej polityki mniejsze gospodarstwa nie będą mogły skorzystać z nowych programów taki jak młody rolnik i modernizacja gospodarstw rolnych oraz wielu innych, ponieważ wielkość ekonomiczna gospodarstwa ma wynosić minimum 16 ,6 esu a ta wielkość jest progiem nie do przejścia dla gospodarstw do 20 ha i mniejszych a tak liczyłem na premie w nowym naborze i zawsze tak samo mniejszemu wiatr w oczy . :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian3289    0

Z tego co wyczytałem z tegosz linku wychodzi na to że zasada powierzchni gospodarstwa została taka sama. Ekonomiczność gospodarstwa musi wynosić 20000 euro nie wiem jak było w poprzednich latach ale mi się wydaję że tu dużo się nie zmieni no i wezimy pod uwagę że to dopiero projekt więc mogą nastąpić jakieś zmiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

16 ESU to za dużo, zbyt wiele osób przez ten wymóg nie będzie mogło wziąć MR.

 

z linku powyżej:

ma wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 20 tys. euro i nie większą niż

100 tys. euro;

 

20 tys. euro to ponad 80 000 zł. Teraz tylko pytanie. 20 tys.euro - ile to ESU?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Według obecnych zasad to 20 tys. euro to 16,6 ESU wiec aby dostać młodego rolnika nie będzie łatwo zresztą to nawet dobre rozwiązanie... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

20 000 EURO * KURS EURO na dzis 4,2 = 84 000 PLN

1 Esu = przyblizeniu 5000PLN

a wiec

84000 / 5000 = 16,8 ESU

 

Głupi wymóg który przetrzebi 90% beneficjentów albo i lepiej :( A przeciez najbardziej potrzebuja tych pieniedzy gosp. własnie ponizej tego ESU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Dziwne jest to, że wymóg ESU został zwiększony, a ilości ha potrzebnych do wzięcia MR już nie i wystarczy średnia wojewódzka. Czyli co? Rolnik posiadający takie 13 hektarów ma mieć 16,6 ESU? Mało który to osiągnie.

 

Muszą to zmienić. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Jesteście na prawdę ograniczeni chyba co niektórzy... Nikt nikomu nie robi na złość tylko liczy się czysta ekonomia... Nie będą wspierać gospodarstw, które ledwo zarabiają na swoje utrzymanie i nie będą wprowadzać młodych pokoleń do gospodarzenia w biedzie... Obecne zasady powodowały, że kasę mógł dostać prawie każdy nawet nie mający nic wspólnego z gospodarzeniem często traktowanie gospodarstwa jako hobby a zakupiony sprzęt nie podnosił ekonomiczności gospodarzenia a reszta pieniędzy szła na samochody itp... Nowe zasady spowodują, że pieniądze będą bardziej trafiać do odpowiednich osób... Głównym cele tego nie jest pchanie młodych ludzi do gospodarstw nieekonomicznych co przy braku premii będzie powodować kształcenie się w kierunkach nierolniczych... Mogą to zmienić ale tylko w momencie kiedy to jest wymysł naszego ministerstwa ale jak jest to wymógł UE to o zmiany tego będzie ciężko i raczej osobiście radzę się pogodzić z takim stanem rzeczy...

Edytowano przez danield28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Czyli krótka piłka: ten co ma stada bydła, świń, śpi po 3-4h dziennie dostanie pieniążki bo produkuje taniej i za***prza jak dziki osioł. Taki co ma 10 ha i chciał nową prasę wziąć na MR żeby starą sprzedać i mieć 40 tys na wydatki choćby używany traktor owej kasiory nie dostanie bo mu się nie należy. Witajcie USA - gospodarstwa wielkoobszarowe - tanio ale gdzie pójdą pracować ludzie z upadłych gospodarstw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Mam nadzieje ze to sie zmieni na mniej tego esu bo pobiorą Ci którym rodzice odpiszą zmodernizowane juz gospodarstwo o pow/ kilku lub kilkunastu średnich krajowych i taki kase weźmie i tez jesli bedzie do udokumentowania 75% to wyda na auto albo zmieni sprzet który 6 lat wczesniej byl wzięty przez rodziców na prow... I gdzie tu logika ? Taki co naprawdę bedzie dalej chcial inwestować i sie rozwijac zamiast takiej pomocy albo bedzie sięgał po kredyty (o ile dostanie) lub dalej będzie w d*pie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Niby dlaczego upadłych... Nikt nikomu nie zabrania iść do pracy i pracować po godzinach na gospodarstwie... Po drugie będą pieniądze dla gospodarstw małych do do praktycznie 1 ESU do 12,5 ESU (według obecnych obliczeń) w postaci premii wysokości 60 tys złotych więc w czym problem...

Edytowano przez danield28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Tak się składa że na gospodarstwie 15ha + bydło mleczne nie ma czasu na pracę po godzinach. Bezrobocie jest i tak wystarczająco wysokie. Dodajmy ok 1mln osób z bezrobocia ukrytego z rolnictwa....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

No to co mają powiedzieć mieszczuchy żadnej ziemi albo jest praca albo pomoc społeczna im nikt kasy z UE nie da od tak sobie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Tylko czy tym "mieszczuchom" będzie lepiej jak przybędzie 1 mln bezrobotnych ze wsi? Wątpię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Co to za różnica dzisiaj jak ktoś chce robić w mieście ze wsi robi to teraz... Sporo osób dzisiaj wolało zostać na wsi ze względu na premię i łatwą kasę a nie o to w tym chodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Ponawiam pytanie: jakie korzyści dla rynku pracy przyniesie wzrost bezrobocia o 1 mln?

 

Zostać na wsi dla premii? Dobrze się pan czujesz? Zostawali na 1 rok. Potem można robić co się komu podoba. Grunt żeby był kwit. Chcesz wyeliminować cwaniaków? Nie da się. W imię sprawiedliwości chcesz dofinansowywać tych którzy i bez dofinansowania sobie doskonale radzą. Tylko po co dawać temu co ma dużo? Nowe miejsce pracy stworzy? To weź przykład gospodarza który ma 200ha. Utrzymuje rodzinę, daje pracę 2-3 osobom za marne grosze. Podziel te 200ha na 7 rodzin. Albo jeden ma luksusy albo kilku może godnie żyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Jakbyś prześledził obecne problemy z finansowaniem działań z PROW zrozumiałbyś, że obecne zmiany zrobią dużo a nowe zasady dotyczące młodego rolnika dają mu możliwość dalszego rozwoju według nowych zasad...

 

Problem zaczyna się od modernizacji każdy zarzucał, że MGR dostają tylko więksi gospodarze a małych mają w d*pie, nawet obecna punktacja według ESU małym gospodarstwom nie dawała dużych szans na załapanie się o pomoc... Na dzień dzisiejszy według dokumentu do konsultacji zostały stworzone dwa programy... Jeden z nich to "Modernizacja Gospodarstw Rolnych" a drugi "Restrukturyzacja małych gospodarstw"... Ten drugi daje szanse otrzymania premii wysokości 60 tys. i jest to dla gospodarstw w przedziale wielkości ekonomicznej gospodarstwa od 2 tys. euro do 15 tys. euro (na dzień dzisiejszy od ESU 1,66 do 12,5), według dzisiejszego programu te gospodarstwa nie miałby szansy na żadną kasę z MGR... Nowa propozycja MGR nie będzie wspierać gospodarstw nieekonomicznych ale też nie będzie wspierać sporych gospodarstw powyżej 300 ha i powyżej 100 tys. euro wielkości ekonomicznej gospodarstwa (na dzień dzisiejszy 83,3 ESU) a o pomoc będą mogły się starać gospodarstwa o wielkości ekonomicznej od 15 tys. euro ( na dzień dzisiejszy od 12,5 ESU)...

 

Wnioskując z tego nowy program Młody rolnik daje szanse na korzystanie z nowego programy Modernizacji Gospodarstw rolnych jeśli obniżymy próg z propozycji aby gospodarstwo na dzień dobry osiągnęło np 5 tys. euro ( czyli na dzisiaj około 4 ESU) zamiast 20 tys. euro ( czyli na dzisiaj 16,6 ESU) spowoduje to, że młody rolnik będzie mógł skorzystać tylko z Restrukturyzacji Małych Gospodarstw a nie z Modernizacji Gospodarstw Rolnych... Tak jak pisałem wcześnie nie będzie praktycznie możliwości za bardzo zmiany, ewentualnie obniżenie progu dla młodego rolnika z wielkości ekonomiczniej gospodarstwa 20 tys. euro do 15 tys. euro...

Edytowano przez danield28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214
"Restrukturyzacja małych gospodarstw"... Ten drugi daje szanse otrzymania premii wysokości 60 tys. i jest to dla gospodarstw w przedziale wielkości ekonomicznej gospodarstwa od 2 tys. euro do 15 tys. euro (na dzień dzisiejszy od ESU 1,66 do 12,5), według dzisiejszego programu te gospodarstwa nie miałby szansy na żadną kasę z MGR

 

ESU o wartości 1,66 to wymóg, który spełni prawie każde gospodarstwo, więc każdy we wsi będzie mógł to wziąć, nawet 70-letni dziadek. A program ułatwianie startu młodym rolnikom, stanie się programem o nazwie "ułatwianie życia rolnikom". Sam nie mam nic przeciwko czemuś takiemu, nawet ta restrukturyzacja powinna być przy PROWie 07-13, ale to nie przyniesie pożądanych efektów, nie odmłodzi wsi ani gospodarzy. Jestem pewien, że większość/wielu młodych użytkowników z naszego forum też pożegna się z przepisaniem ziemi i skorzystaniem z MR, bo wymóg jest za wysoki. Duża część liczy na wzięcie tego, bo dzięki temu jakoś wspomogą swoje podwórka i coś się zacznie dziać w ich gospodarstwach. A jeśli nie będzie im to dane to zapewne duża część pójdzie pracować do miasta. 16 ESU to za dużo. Wiedziałem, że rygor wzrośnie, ale aż 4-krotnie? Strzał w stopę dla wielu młodych rolników. Imo 8 ESU powinno być, jeśli już mają zamiar wprowadzić zmiany na "niby lepsze". Chociaż myślę, że nawet te 8 zatrzyma wielu chętnych.

 

E: Zastanawia mnie jeszcze to, dlaczego nie zmienili wymogów co do ilości ha potrzebnych do wzięcia MR. Jak ktoś, kto ma przykładowo 12-13-14 ha może osiągnąć ESU ponad 16,6? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Tak dla ułatwienia

 

Nowe propozycje w programach

 

Modernizacja Gospodarstw Rolnych dla gospodarstw o wielkości ekonomicznej od 15 tys. do 100 tys euro (lub według ESU od 12,5 do 83,3) i do 300 ha...

Restrukturyzacja Małych gospodarstw dla gospodarstw o wielkości ekonomicznej od 2 tys do 15 tys. euro (lub według ESU od 1,66 do 12,5)

Premia Młody Rolnik gospodarstwo na starcie musi osiągnąć co najmniej 20 tys euro (lub według ESU 16,6)

 

Jeśli to przeanalizujesz @mlodyhef to zrozumiesz, że zmniejszając tą kwotę osiąganą na starcie z 20 tys. euro (16,6 ESU) na kwotę około 10 tys. euro ( około 8 ESU) sprawisz, że cześć młodych rolników nie skorzysta z Modernizacji Gospodarstw Rolnych a pozostanie im tylko Restrukturyzacja Małych Gospodarstw... Zmiana zakresów wielkości ekonomicznej w programie Restrukturyzacja Małych Gospodarstw znowu spowoduje ograniczenie pomocy dla małych gospodarstw a raczej nikt nie będzie promował jednego programu drugim... Jak już pisałem jest możliwość, że ta kwota może ewentualnie z 20 tys. euro spaść na 15 tys. euro...

 

Nowe zasady mają ułatwić również otrzymywanie pomocy małym gospodarstwom w województwach gdzie średnia wielkość gospodarstwa była mniejsza od średniej krajowej... Nowe zasady nie zmuszają do zakupu ziemi która obecnie jest trudno dostępna i droga a osiągnięcie ESU wysokości 16,6 jest możliwe nawet z 3-4 ha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

z 3-4ha? chyba konopi indyjskich.. wpisałem nie pełne dane z mojego gospodarstwa 30ha pszenicy 4ha buraków i 6ha qq na ziaro wyszło 14,20ESU z 40 ha. Jak będzie taki próg to pieniędzy na 100% wystarczy dla wszystkich chętnych... ciekawe komu uda sie uzyskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj