Polecane posty

Gość   
Gość

pawel co masz na myśli? no bo chyba nie to że do prowadzenia gospodarstwa zażyczą sobie wyższe bankowe.... :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Nie, nie bankowe ale np. teraz turystyka wiejska podchodzi pod MR. Mogą w następnych naborach zastrzec że np turystyka tak ale tylko w przypadku prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no jeśli o to Ci chodziło to zgadzam się z Tobą. ale z tego co pamiętam na agroturystyke nie ma już chba dofinansowań, bo swego czasu dużo o tym myśleliśmy. jeśli jestem w błędzie to mnie popraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
salwix    0

jak zapisze sie do szkoły policealnej(2 lata) i ją ukończę to będe mógł korzystać z wszystkich programów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

macias611 - nie wiem jak to jest obecnie z dofinansowaniami na agroturystykę, dopiero okaże się co będzie.

 

slawix - na tą chwilę ukończenie turystyki wiejskiej ( 2lata policealnie) daje uprawnienia do korzystania ze wszystkich programów. Nie wiadomo jakie warunki przyjmą rozdysponowując pieniądze z puli na lata 2014-2020.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
salwix    0

dziś byłem u takiego gościa co się tym wszystkim zajmuję i powiedział, ze nie wiadomo czy w tym roku będzie pula na młodego rolnika..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak, to jest jak wróżenie z fusóf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

macias611 - nie wiem jak to jest obecnie z dofinansowaniami na agroturystykę, dopiero okaże się co będzie.

 

slawix - na tą chwilę ukończenie turystyki wiejskiej ( 2lata policealnie) daje uprawnienia do korzystania ze wszystkich programów. Nie wiadomo jakie warunki przyjmą rozdysponowując pieniądze z puli na lata 2014-2020.

 

Można to ukończyć gdzieś w okolicach Siedlec?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Wiem że TWP w Siedlcach miało we wrześniu nabór na turystykę wiejską. Napisz do nich maila kiedy kolejny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trzeba jakiś kurs zdawać? Jak oni podchodzą do tej edukacji, z przymrużeniem oka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qomar    0

Jest już część zmian między innymi będzie można ubiegać się o MR jeśli przejęło się gospodarstwo nawet 5 lat wczeniej. Można poszukać na stronie Ministerstwa w polityce po 2013 roku i aktach prawnych.

Edytowano przez qomar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Trzeba jakiś kurs zdawać? Jak oni podchodzą do tej edukacji, z przymrużeniem oka?

 

Jeśli chodzi o zajęcia to jest jak w szkole tyle że usprawiedliwień nie musisz pisać. Sam się usprawiedliwisz i git. Nie można np pojawić się raz i z głowy. Co do zaliczeń... to nie są jakieś z kosmosu rzeczy. To co na zajęciach było jest na zaliczeniu. Schody są po 1 roku - jest egzamin państwowy i jak zdasz to możesz dalej się uczyć. Po 2 roku jest kolejny egzamin państwowy. Możesz olać zajęcia jednak państwowego egzaminu nikt za Ciebie nie zda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To nie dobrze, bo tyczy się to osoby której kompletnie nie interesuje agroturystyka i rol :lol:

Kiedyś w Parczewie była szkoła co wałki szły, ale chyba już jej nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wałek wałkiem, ale tam ponoć matury sprzedawali po 500 zł :lol:

Nawet kolega do dziś dnia twierdzi ,,jeszcze czego, jeszcze 500 zł będę za maturę płacił, chyba ich pogięło, niech dają technika rolnika i do widzenia'' Tylko ze już trochę czasu minęło jak to kolega się tam edukował, widocznie teraz się trochę czasy pozmieniały i każdy boi się takich wałków.

 

EDIT: A kolegę to mam uczciwego prawda? Nie chciał być skorumpowany i wie że wiedzy nie można kupić :P

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Ahahahahhaha :D Dobre. W 2012 mieli zdawalność egzaminu państwowego technik rolnik ok 30% a to przez to iż przepisy się zmieniły i nie trzeba mieć egzaminu państwowego do MR, wystarczy papier ze szkoły i ludzie poszli na egzamin na przypał. Wcześniej mieli zdawalność ok 70%. Teraz ma być trudniej bo są na turystyce wiejskiej 2 państwowe egzaminy i to obowiązkowe. Plan też mają zryty. Produkcja roślinna, zwierzęca tylko kilka h a reszta to jakieś głupoty nieprzydatne nikomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pawel masz racje. teraz to patologia jest. ja jak kilka lat temu zdawałem rolnika to z mojej grupy 25 osób tylko 4 poszło na egzamin państwowy. nasz wykładowca był zbulwersowany, ale potem powiedział że oni otworzą oczy jak nie będą mogli z jakiegoś programu skorzystać bo samo ukończenie szkoły nic nie da. zobaczymy co teraz wymyślą za wymogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Delta56    0

Witam,

Mam dosyć nietypowy problem, mianowicie mam możliwość przyjąć w dzierżawę grunt rolny o pow. ok. 4 ha na czas nieokreślony. Na razie jeszcze się uczę, chodzę do 4 technikum mechanizacji rolnictwa. Moi rodzice również dzierżawią grunt o wielkości 2 ha, również na czas nieokreślony, czyli na przejęcie po nich gospodarstwa nie mam co liczyć :P

 

Nie jeden się zastanowi, w czym tkwi problem i dlaczego piszę akurat w tym dziale?

 

Otóż, dzierżawiąc to pole, warunków na przyjęcie ewentualnej premii MR na pewno nie spełnię (średnia gospodarstwa plus to, że dzierżawa nie będzie zawarta na te minimum 10 lat). Ale nie wykluczam możliwości w niedalekiej przyszłości (za 5-10 lat) że takie gospodarstwo przejmę z innego źródła niż od moich rodziców, o wielkości ok. 20 ha i hodowlą zwierzęcą. I wtedy warunki bym spełniał, ale jest pewno ale... wg "starych" wymagań, uprawnieni do otrzymania tej premii muszą prowadzić gospodarstwo rolne nie dłużej niż rok do czasu złożenia wniosku. Moje pytanie wygląda następująco, czy jeżeli wezmę w dzierżawę te 4 ha, to czy nie zamknę za sobą przysłowiowej furtki? Czy jest jakaś możliwość, bym teraz te 4 ha wziął w dzierżawę, a po kilku latach po prostu zrezygnował z niej na rzecz wcześniej opisanego gospodarstwa i ewentualnie wtedy ubiegać się o premię na ułatwienie startu młodym rolnikom?

 

Wiem, wiem, pewnie większość mi napisze, że najlepiej dać sobie spokój z tą ziemią. Tyle że mam zamiłowanie do rolnictwa, i chciałbym, chociaż hobbistycznie, w nim pracować. Przejęcie gospodarstwa, o którym pisałem, jest niepewne, więc wolałbym działać na własną rękę, biorąc po trochę ziemi w dzierżawę, a w razie możliwości przejąc tamto gospodarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kolego Delta trochę mało precyzyjnie i zawile mówisz to po pierwsze, a po drugie nikt nic jeszcze nie wie o młodym rolniku, o wymaganiach czy obecne zostaną czy się coś zmieni, a po trzecie za kilka lat (obym się mylił) MR może być tylko wspomnieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Delta56    0

Spróbuje zapytać prościej:

Czy jeżeli biorę w dzierżawę te 4 ha na czas nieokreślony, to czy liczy się to jako rozpoczęcie działalności rolniczej, czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A czy musisz być taki prawowity?Zawsze możesz wziąć tą dzierżawę bez umowy jeśli z właścicielem dobrze żyjesz nie powinno być problemów,takie dziurki w prawie trzeba wykorzystywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Delta56    0

Tylko że tu nie chodzi o sąsiada czy znajomego. Tu chodzi o grunty wydzierżawione z zasobów lasów państwowych, czyli bez umowy się nie obejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie a kolega ma podobny problem gdyż ma możlliwość dostania w dzierzawe pola ale sie uczy i czy mu to bedzie brudzilo papiery bedzie musial płaci krus czy coś a umowa musi być bo to od miasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Witam - dzisiaj dzwoniłem do Ministerstwa Rolnictwa, a dalej do Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i dowiedziałem się, że w budżecie na lata 2014-2020 będzie prowadzony program - ułatwienie startu młodym rolnikom. Zastanawia mnie jednak, czy Ktoś chciałby w tym roku jeszcze skorzystać z tego programu. Dzwoniąc dzisiaj, dowiedziałem się, że 95% pieniędzy na ten program na lata 2007-2013 zostało wydane, natomiast aby przenieść pieniądze z innych pionów na Młodego Rolnika potrzebna jest nowelizacja rozporządzenia ministra i zgoda Komisji Europejskiej. Mam więc pytanie - co WY ludzie na to, aby złożyć zbiorową prośbę o takie działanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qomar    0

marne szanse na takie rozwiązanie a do złożenie projektu chyba 100 tys podpisów trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj