Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
aster453    26

Wiem że to rozważania czystko teoretyczne bo i mało ha i krów ale ..

Na razie mam ok 26 ha i ok 6 do 10 ha łąk z dzierżaw,obecnie ok 24 krowy dojne i młodzież wszystko ok 60 szt.

Niedawno w mojej uwiężiówce załozyłem dojarke przewodową na kilka aparatów z tego co wiem pompa bez problemów moze na raz doic 6 krów

Dlatego juz zacząłem wybiegać w przód czy to moze mżonki ?

Otóż czy na takim areale da sie zwiększyć ilośc krów i tym samym rozbudować oborę? Zwłaszcza że do tej pory gospodarowałem na ok 16 ha te 10 to od tego roku.

 

Ale do rzeczy. Jak czytam tematy na temat budowy obory i hal to mi sie włos jeży skąd tyle kasy wziąść dopiero co spłacam kase za maszyny :)

Czy np. ze starej stodoły da sie zrobić oborę na głebokiej ściółce w miarę tanio ? Jaki byłby koszt zakładając że mam stodołe ok 30x10, najwyżej troszkę desek by sie dokupiło żeby zrobic większą (chodzi mi o to by młodzież, krowy mleczne zasuszone byłyby razem ) , ale trzeba by zrobic zbiornik pod stołem paszowym pewnie tą stodołe obić czym żeby było cieplej, no i najważniejsze hala skoro dojarkę mam nowiutką więc za kilka lat stara nie będzie czy samemu można zrobić halę wmiarę tanio ? wydaje mi sie że najlepszą byłaby tandem.

Pewnie ktoś sie odezwie że mało ha na wolnostanowiskową na głębokiej ale na płytkiej dużżżo drożej wyjdzie a tak ok 2,3 bele na dzień to ok 1100 bel na rok zakładając ze ok 200 moge mieć swoich no 900 trzeba kupić więc koszt od ok 30 czyli 27 tys. na rok

Obsada jaką bym chciał mieć to 40 krów

Wiem że troszkę haosu wprowadziłem ale tak mam z góry przepraszam,

Reasumując chodzi mi o to czy to jest realne jakie mogą być koszty tegoz przedsięwzięcia obora + hala (nawet w systemie gospodarczym)

Edytowano przez aster453

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

kolego, ogólnie na tym areale mógłbyś hodować 40 sztuk bydła mlecznego, jednak zawsze jest jakieś ale. Przyjmując, że każda krowa zje 25kg qq i 20kg kiszonki z traw wyliczyłem( doliczyłem 10% rezerwy i 10%strat), że przy plonie 50t/ha kiszonki z kukurydzy potrzebowałbyś 9ha qq(25kg.x40szt.x365dni.=365t qq, doliczając straty i rezerwę to 442t), a przy plonie kiszonki na poziomie 30t/ha potrzebowałbyś 12ha traw(20kg.x365dni.x40szt.=292t kiszonki, doliczając rezerwę i straty daje 354t kiszonki z traw). To są podstawowe pasze, które musisz mieć w gospodarstwie, qq raczej nie dokupisz, ale kiszonkę z traw owszem. Teoretycznie wszystko pięknie i ładnie, ale skąd weźmiesz słomę na oborę wolnostanowiskową na ściółce, jeżeli prawie cała powierzchnia to trawa i kukurydza? Albo dokupujesz słomę, która jest i tak droga, albo budowa na rusztach, ewentualnie zgarniacz hydrauliczny i budowa zbiornika na gnojowicę( możesz wybudować na zewnątrz budynku, ale musisz wtedy zakupić pompę do przepompowywania, i niewielki zbiornik w środku obory np. o pojemności 10-15m3. Tyle na temat teorii, więc przejdźmy do praktyki. U mnie do tej pory był areał 28ha(w tym roku doszło 7ha) i bez większego problemu wyżywiałem 28 krów mlecznych i 30-35 młodzieży, a gospodaruję na 5ha kukurydzy, 12 traw( latem są wypuszczane na pastwiska, ok 5ha z traw) Reszta to zboża. Więc moim zdaniem, przemyśl system utrzymania czy chcesz na głębokiej ściółce trzymać krowy, bo myślę, że spokojnie 1200szt. bel słomy pójdzie przez rok, oraz co z cielętami, bo remont stada musi być

P.S

Niestety pasze treściwe będziesz musiał zakupywać, licząc średnio 5 kg na sztukę to przez rok będziesz musiał kupić 73t. Możesz także sprzedawać cielęta, i kupywać co roku jałówki wysokocielne o dobrej genetyce, ale to jest moim zdaniem mało opłacalne i lepiej swoje odchowywać, nawet w ilości 10 sztuk. Ale pasza, pasza i jeszcze raz pasza, chyba, że masz skąd wziąć w dzierżawę jeszcze trochę areału, lub mniejsza liczba krów mlecznych np. 35

Edytowano przez karol091193

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

5kg paszy treściwej dla krowy na dzien wydawało mi sie że max 3kg jesli chodzi o słome myslę że jest do kupienia tylko chodzi mi o koszty takiej najtańszej obory na głebokiej ściółce 35 czy 40 to nie ma znaczenia ale oki moze być mniej chociaż 35 to inwestycja mniej opłacalna. Czy obora na głebokiej ściółce musi mieć koniecznie zbiornik jakikolwiek ? Zakładam że tak więc pewnie musi być albo pod stałem paszowym albo pod korytarzem gnojowicowym ? Jaki to może być koszt ? Stodoła przerobiona na tenże chlew jaki koszt pewnie trzeba byłoby go ocieplić 40 krów to przestrzeń ok 240 m musi być zapewnione czyli 10 x 24 m +/- 10% więc żeby obora była opłacalna musi być 10 x 2 po stronie krów i po stronie młodzieży stół paszowy ok 4 m 2x 2 korytarze gnojowe więc taka obora musiałaby mieć szerokość / długość 28 /30 wiec z czego by ją najtaniej wykonać czy poszerzać starą stodołe i obić ją ? Czy jestem w stanie sam zrobić halę udojową jw. ? i jakii byłby jej minimalny koszt ? Wiem napisze ktoś że dusigrosz jestem ale na razie nie stać mnie na wydatem rzędu 500 tys. na nową obore spłacam inny kredyt ale myśle że systemem gospodarczym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

masz sztuki bardziej wydajne, i mniej wydajne, podałem przykład że 5kg pasz treściwych, ale wszystko zależy od wydajności, niektórzy pewnie dają i z 8kg, jeżeli krowa daje 10-12tys litrów lub większa ilość kiszonek. Wszystko zależy jak ułożysz dawkę pokarmową. Co do pytania o zbiornik, to możesz odetchnąć, bo na głębokiej ściółce nie jest potrzebny żaden dodatkowy zbiornik. http://www.agrofoto.pl/dzial-minimalne-warunki-utrzymania-bydla-2651.php w tym linku masz wszelkie wymiary i powierzchnie które powinieneś spełnić. Jeżeli tak ci zależy na stole paszowym tylko 4metrowym to proszę bardzo. Po własnych doświadczeniach wiemy, że to może zdać egzamin tylko przy paszowozie. U nas bele są przywożone ciągnikiem i kładzione w poprzek stołu, i krowy dosięgają do niej, tak samo z qq. Przywozimy wycinakiem i krowy ją podbierają. korytarz paszowy o szerokości 5m będzie lepszy. Nie rozumiem w jaki sposób chcesz przerobić tą stodołe, chodzi mi o napisany post. Z 10metrów szerokości dużo nie ździałasz. Zastanów się, czy nie lepiej postawić nowy budynek, większość robiąc samemu, bo na tym możesz dużo zaoszczędzić. Szczeże mówiąc, to tylko postawić ściany, wylać posadzkę(nie musisz robić stanowisk) no i wykonanie hali udojowej, ale masz nową dojarkę to tylko wykonanie szkieletu rybiej ości i przeniesienie dojarki. No i pokrycie dachu jeszcze. Podejrzewam, że przeróbka stodoły będzie niewiele tańsza, a przecież nie będziesz użytkował jej 2 lub 3 lata, tylko kilkanaście. Zrób to dla swojej wygody, choć rozumiem, że nie łatwe jest inwestowanie w coś przy spłacie innych kredytów


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Nie rozumiem co niektórych ludzi, którzy przy budowie obiektu w którym będą pracować kilkanaście lub kilkadziesiąt lat patrzą tylko na cenę jego postawienia.

Nie masz swojej słomy a chcesz robić głęboką ściółkę??? kolego czy ty umiesz liczyć?? przecież obora np rusztowa zwróci ci w ciągu kilku lat (licząc koszty słomy, jej zbioru, robocizny itp).

Druga sprawa jeśli chodzi o pasze treściwą. 3 kg to daje się krowie która daje 15-17 l mleka dziennie. Krowie która daje 30 musisz dać conajmniej 8 kg. Generalnie zasada jest taka 0,4-0,5 kg paszy na każdy litr mleka powyżej 10l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

@lukaczmarek zgodzę sie z Tobą jednak koszt budowy takiej obory to pewnie kilkaset tys. złotych a ja obecnie i pewnie przez kilka lat nie bede miał takiej kasy żeby móc włozyć w oborę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

nie musisz budować w ciągu np. 3 czy 4 miesięcy. My jak stawialiśmy, to na zimę wyleliśmy fundamenty. Dopiero na wiosnę postawiliśmy ściany, dach wyleliśmy posadzki. Kolejnej zimy ojciec porobił poidła, wyłożył glazurę i zrobił oświetlenie. I dopiero na wiosnę wprowadziliśmy się do niej z bydłem. Sporo zaoszczędziliśmy, bo nie braliśmy firmy tylko każdy etap budowy wykonywał nam ktoś inny. Praktycznie to tylko ściany i dach wykonywali fachowcy, a reszta, tzn. woda, posadzka, ocieplenie, glazura, dojarka(wtedy przenieśliśmy z poprzedniej obory starą konwiową bo nie widzieliśmy sensu zakładać przewodówkę i pchać się w kredyty, a od roku pracuje u nas przewodówka),prąd wykonaliśmy we własnym zakresie. Eh... stare czasy :rolleyes: Twoimi największymi kosztami to będzie wylanie fundamentów, postawienie ścian i pokrycie dachu, i wylanie posadzki, nie musisz wykonywać stanowisk i montować zgarniacza obornika. Zorientuj się jakie są cenniki u majstrów i porządnie się zastanów, a nie tak na pierwszą chwilę, że przerabiam i już. pogadaj z innymi rolnikami w okolicy co postawili nową oborę może oni ciebie jakoś przekonają.


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Jeszcze raz wrócę do tematu czy nie mając zbiornika na ścieki przy głębokiej ściółce to czy krowom nie będę musiał w niedługim czasie kupić łódek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Racja,ale moim zdaniem warto byłoby mieć zbiornik na scieki,to bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie. Inaczej musisz właśnie bardzo często słać słome dla bydła.


www.sklep.mizar.pl - Nasz asortyment kierujemy przede wszystkim do szeroko rozumianej branży rolniczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj