Polmot8014h

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha.

Polecane posty

Polmot8014h    0

W ubiegłym roku zakupiłem kawałek ziemi klasa 4-5 zasiałem mieszankę owsa z jęczmieniem a po uprawie po żniwach na całym polu wyrosła ognicha. Zrobiłem małe referendum wśród starszych rolników co jest powodem że ten chwast tak mocno się rozwija i nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli ktoś miał tego chwasta proszę o opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Widocznie może ktoś wcześniej uprawiał w danym miejscu rośliny z podobnej rodziny do tego chwastu i on przy tym się tak rozprzestrzenił. Wiadome jest także to, że nasiona chwastów mogą zalegać w glebie przez kilka lat. Pewnie podczas uprawek pożniwnych wydostały się na światło dzienne i tak narosło Ci ognichy. W przypadku tego chwastu najlepiej pozwolić mu zakwitnąć i zniszczyć go nim zawiąże nasiona. Poza tym w zbożach nie powinien on sprawiać problemów, bo weźmie go raczej każdy oprysk od dwuliściennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polmot8014h    0

Zastanawiam się jeszcze czy jest możliwe żeby tak intensywny wzrost tego chwasta mógł wskazywać na niedobory jakiegoś składnika w glebie bo kilku starszych rolników stwierdziło jednoznacznie że ognicha rośnie na kiepskiej i wyjałowionej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Nie ognicha a gorczyca polna :) i jak już to jest to roślina wskazujca gleby zasobne w wapń ale nie jest to regułą bo na lekko kwaśnych też rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polmot8014h    0

Jak zwał tak zwał ważne że i ja i Ty wiesz o co chodzi :-D czyli że ta gorczyca polna jeśli sobie rośnie to nie ma jakiegoś specjalnego powodu przejmować się jakimiś poważnymi brakami tylko z powodu jej występowania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Scrooge    1

Powinieneś uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie co roku ją zwalczać(co jest stosunkowo tanie i dość łatwe).Ja mam taki sam problem jak Ty, ale akurat wiem skąd na zakupionej przeze mnie działce jest TYLE gorczycy polnej.Otóż gość od którego kupiłem tę ziemię cały 21 wiek "uprawiał" ją po macoszemu, a ostatnie 2 lata nie uprawiał jej wcale.W różnych porach wiosny i lata działka mieniła się różnymi kolorami kwitnących chwastów:a to żółto od kwitnącej gorczycy, a to niebiesko od chabra, a to fioletowo od ostrożenia itd...Dojrzałe nasiona chwastów spadały na ziemię i pozostaną w niej jeszcze na długie lata, na moje nieszczęście.W tym roku działkę przejąłem wiosną i odchwaszczałem ją w ten sposób:2 razy glifosat+Tomigan z Chwastoxem(na skrzyp).Po każdej uprawce najprędzej wschodziła właśnie gorczyca.W sierpniu zasiałem tam rzepak,jak i na działkach przyległych.Rzepak wschodził na raty z powodu jesiennej suszy, ale gorczycy wcale to nie przeszkodziło i tylko na pozyskanej działce.Przyznam, że trochę rzepak jest przygłuszony, ale liczę, że jeśli nie załatwiły jej s.o.r., to dobije ją mróz, bo jest na niego bardzo wrażliwa.Dodam, że na pozostałej części rzepaku nie ma gorczycy wcale, bo nie ma po prostu tam jej nasion(no może nieliczne).Dlatego twierdzę,że poprzedni użytkownik kupionej przez Ciebie ziemi byle jak ją uprawiał i dopuścił do rozsiania się jej nasion.Nie przejmuj się tym jednak, bo jak wcześniej wspomniałem stosunkowo łatwo ją zwalczyć. Poza tym gorczyca lubi rosnąć na żyznych glebach,co może świadczyć, że kupiłeś fajny,choć na razie jeszcze nie odchwaszczony kawałek ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

Perz to roślina lubiąca gleby kwaśne

Gorczyca polna to roślina rosnąca na glebach zasobnych w wapń

Tylko jak to możliwe ,że na polu mam to i to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

Podejrzewam że u Ciebie to jeszcze nic...

Tam po lewej stronie takie żółte to niby owies rośnie :D

gallery_28714_118_141178.jpg


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

BizonFan321 - to zupełnie normalne bo sa to rośliny wskaźniowe czyli rośliny które lubią dane stanowisko ale nie znaczy to że na innym nie będą roznąc to tak jak z pszenicą niby lubi gleby zasobne i w dobrej kulturze ale na slabszej też będzie rosła a co dopiero chwasty które są o wiele bardziej tolerancyjne

Edytowano przez PK007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj