Skocz do zawartości

Polecane posty

Ramzes1987x    3

Hej chcę postawić wiatę opartą na metalowych słupach i konstrukcji o wymiarach 12mx30mx4.5m (długość,szerokość,wysokość) i mam pytanie czy muszę robić na te pozwolenie na budowę, rysunek itp? Jakie mogą być koszty tych spraw papierkowych? Nie ma szans się załapać na jakiś zwrot lub dotacje?

Edytowano przez Ramzes1987x

sacrable    18

Musisz przedstawić projekt budowlany sporządzony przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania, na podstawie którego uzyskasz decyzję - pozwolenie na budowę. Koszt projektu to ok. 1500-2000 zł. Mapa do celów projektowych ok. 600-800 - sporządza geodeta. Zanim uzyskasz pozwolenie na budowę i sporządzisz projekt to w gminie trzeba dostać decyzję o warunkach zabudowy, chyba że gmina ma aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy opiniowana jest w paru miejscach. Ogólnie rzecz biorąc chodzenia minimum pół roku jak wszystko dobrze pójdzie. Jak nie będzie odwołań i żaden organ nie zgłosi sprzeciwu. Oczywiście później jak już dostaniesz pozwolenie trzeba ustanowić kierownika budowy i pod pewnymi warunkami inspektora nadzoru - czyli kolejna kasa. A później to już z górki, zostanie ci tylko wybudować! Tak w uproszeniu.

MarcinNH    42

Budowałem w zeszłym roku wiate tylko nie tak dużą, jakoś połowe mniejszą. To najpierw postawiliśmy i stała ale gdy teraz stawialiśmy garaż na auto ( gotowy blaszak ) to okazało się że trzeba pozwolenie na budowe. Pojechaliśmy do urzędu miasta (garaż stał juz około 2 tygodni ) i papierek dostaliśmy bez problemu i przy okazji zgłosiliśmy budowe wiaty. Rysunek to mama zrobiła na zwykłej kartce ;d

Edytowano przez MarcinNH

www.youtube.com/user/MarcinAdamczyk12 Zapraszam na super filmy :)

Wiadomość z agroFakt.pl

sacrable    18

Mylisz się. Podana powierzchnia zabudowy znacznie przekracza progi wymienione w Prawie budowlanym (zależności od obiektu jest to albo do 25 m.kw. albo do 35 m.kw.-przypadek autora tematu), które to kwalifikują się tylko na zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych. Polecam szczególnie lekturę art. 29 Prawa Budowlanego. Tam jest czarno na białym budowa czego nie wymaga pozwolenia. Nie wiem czemu powszechnie się utarło, że budowa wiaty nie wymaga pozwolenia. Jeżeli autor tematu ma wątpliwości, to nic prostszego jak wykonać telefon do właściwego starostwa, które to ostatecznie te wątpliwości rozwieje. Autor podanej w linku przez ciebie publikacji nie mówi nic o powierzchni wiat, a to istotne. Przeczytaj art. 29 i powiedz jeszcze raz, czy budowa wiaty o wymiarach 12x30 nie wymaga pozwolenia:

http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=27C748FD291028B62A042BB22AD01EA3?id=WDU19940890414&type=3

kozulek2    228

No fakt umkneła mi ta powierzchnia,ale i tak nie jest tak trudno załatwic formalności bo to nie budowa budynku.

lukaczmarek    265

Nie ma znaczenia czy to wiata, czy dom, czy chlewnia, czy co innego (chyba że była by to wiata przenośna bez fundamentów). Wszystkie formalności są takie same czyli takie jak przedstawił kolega w drugim poście. Dodam jeszcze że dojdzie ci jeszcze z 1500 zł za nadzór budowlany, odbiory techniczne po zakończeniu budowy, wyznaczenie terenu przez geodetę i jeszcze parę pierdół.

sacrable    18

Może dojść jeszcze geodezyjna dokumentacja powykonawcza, czyli kolejne $$$ dla geodety. To jest normalna budowa i wymogi jak dla budowy, a nie jak dla zgłoszenia. Reasumując zanim wbijesz łopatę wydasz co najmniej kilka tysięcy złotych na papierologię. Bez pozwolenia nie radzę, bo jak życzliwy doniesie do nadzoru budowlanego, to utopisz znacznie więcej, a i rozbiórki pewnie nie unikniesz.

Ramzes1987x    3

Może dojść jeszcze geodezyjna dokumentacja powykonawcza, czyli kolejne $$$ dla geodety. To jest normalna budowa i wymogi jak dla budowy, a nie jak dla zgłoszenia. Reasumując zanim wbijesz łopatę wydasz co najmniej kilka tysięcy złotych na papierologię. Bez pozwolenia nie radzę, bo jak życzliwy doniesie do nadzoru budowlanego, to utopisz znacznie więcej, a i rozbiórki pewnie nie unikniesz.

Nadzór to może po znajomości by się udało załatwić:)

Czyli całość ile ok może wynieść mnie i od czego zacząć załatwianie?

kotwczapce    26

Najlepiej to umówić z kimś z urzędu kompleksowe załatwienie całej sprawy...taniej i szybciej o ile budowa nie jest zbyt skomplikowana.

.trzeba być szalonym, żeby nie zwariować...

sacrable    18

Heh właśnie często jest taka praktyka, że urzędnicy dorabiają. Nie mam nic przeciwko, ale czasem jest tak, że osoby spoza układu mają pod górkę, ponieważ nie jest im to na rękę.

damianzbr    993

Zgadza się. Nie dostałem pozwolenia na budowę lecz dostałem adres firmy załatwiające takie pozwolenia ot taki paradoks :blink: .

sacrable    18

Ja się uparłem i nie wziąłem nikogo z ich polecenia. Nie powiem, bo mi się czepiali i przedłużyli mi procedurę o lekko licząc 2 miesiące. Nie ugiąłem się, hehe.

tomeksanie    0

A ja mam taki problem dostałem pozwolenie na postawienie wiaty wolno stojącej, ale konserwator zabytków postanawia żę kąt nachylenia to 35 do 45 stopni i pokrycie dachówką. Trochę to nie realne postawienie takiej wiaty na maszyny rolnicze. Czy można to jakoś ominąc?

grzesiek88    77

koledzy lepiej i prościej będzie postawić halę namiotową bez wylewania fundamentów i wtedy tylko zgłasza się ją w gminie, projekt dostajemy gotowy, przyjeżdża firma i w dwa dni nam montuje 10x30x4 lub szerszą i dłuższą. moim zdaniem to najprostsze rozwiązanie ale kazdyu robi jak chce

Jelcz    2

Koledzy a jak to wygląda jak bym teraz zbudował wiate na maszyny z projektem (Wiata na Maszyny Rolnicze) a później bym wszystkie ściany zamórował,zrobił okna,drzwi główne i po bokach i bym z niej zrobił oborę uwięzioną i trzymał tam byki?Dowalił by się ktoś?Mógłbym tak zrobic?

Almont    0

koledzy lepiej i prościej będzie postawić halę namiotową bez wylewania fundamentów i wtedy tylko zgłasza się ją w gminie, projekt dostajemy gotowy, przyjeżdża firma i w dwa dni nam montuje 10x30x4 lub szerszą i dłuższą. moim zdaniem to najprostsze rozwiązanie ale kazdyu robi jak chce

Zgodzę się z przedmówcą. Zaletą takiej hali tunelowej jest jeszcze taka, że jest 60% tańsza od technologii tradycyjnej i zawsze możesz sobie taki tunel przestawić, złożyć, powiększyć albo po prostu odsprzedać . Ludzie takie rozwiązania stosują na wiaty, hale hodowli bydła i drobiu.

Zawsze możesz skorzystać z gotowych rozwiązań kryjących się np. pod adresem http://eko-asklepios.pl/wiaty-zewnetrzne/ . Wiaty które są przedstawione na przedstawionej stronie są zaawansowane technologicznie i mogą stać spokojnie kilkanaście lat bez potrzeby częstego naprawiania - mam 9 lat jedną z takich wiat i jestem bardzo zadowolony.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez szczurek05w
      mam taki problem odziedziczyłem gospodarstwo po dziatku i znajduje sie tam garaż na trzy samochody tylko szerokość bramy to 2,33 m czy beda wystarczajace czy trzeba go przebudowac cały garaż ma wymiary 9x6 co myslicie o tym ? pozdrawiam
    • Przez franek812
      Witam. Chciałbym postawić sobie halę na maszyny rolnicze, i latem na zboże. Jakiego producenta polecacie? Ile by kosztowała hala o pow. 300m2?
    • Przez krychu
      Jakie wymiary będą mi potrzebne wiaty by przechować 150 sztuk kulek 150 cm? Będę chciał kłaść 3 warstwy. Podstawą będą słupy metalowe wbetonowane w ziemię, konstrukcja dachu drewniana na to folia aby się nie skraplało no i blacha. Moje drugie pytanie to: Czy będę musiał iść do gminy po zgodę aby to postawić?
    • Przez rafals2
      Jaką halę opłaca się bardziej postawić ma mieć wymiary 40x12x4,5. Przeznaczenie to magazyn zbożowy jak również na maszyny. Której koszt postawienia jest mniejszy ??
    • Przez mlodyy18
      Witam wszystkich serdecznie,
      Ostatnio na AF dużo się naczytałem o plusach zimnego wychowu i coraz częściej pojawiającej się takiej hodowli bydła w naszym kraju. Jednak nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: Czy do zimnego wychowu nadają się różne rasy bydła? Czytałem że można tak trzymać bydło czy to Lm, angus, hereford ale co z innymi rasami i mieszańcami? Czy mieszańce typu mm, ncb, czy coś z simem też przetrwają naszą coraz bardziej srogą zimę. Chciałbym żeby ktoś kto już taki rodzaj hodowli prowadzi wypowiedział się na ten temat. Bo gdyby bydło musiało być czystej rasy to raczej kupowanie cielaków po 2k średnio by mi się opłacało, w okolicy np można mieszance kupić tak za 700-800 zl, a jakby dość dobre mięsne typu mm ncb i lm to około 1tys. Ale głównie interesowałoby mnie to, czy mógłbym przerobić wiatę na maszyny dołączoną do stodoły tak, żeby przegrodzić ja na 4 równe kojce o wym 4x4 i w każdym z nich zrobić przejście na wybieg - coś w stylu okólnika też około 4x4 i można by tam wsadzić 10 opasów, bo gdyby policzyć razem to pow wynosi około 30m2 na kojec, chyba ze nie można tego zsumować?
      Wymyśliłem to tak, że przedłużyłbym zadaszenie z dachu wiaty na wybiegi, które byłyby zrobione z rur na zawiasach, tak, żeby można było obornik usunąć turem. Wyjście na wybieg miałyby otwarte cały rok. Tylko nasuwa się takie pytanie czy wybieg musiałby mieć wylana posadzkę czy może być na ziemi i co z gnojowicą- musiałoby pewnie być jakieś szambo? Problem w tym że musiałbym tylko wymieć pewnie drewno w wiacie bo gdyby wpuścić tam bydło to za dużo nie wytrzyma i 2 problem na wiacie jest eternit, który pewnie i tak przyjdzie kiedyś wymienić, wiec można by zrobic to przy okazji, tylko co położyć czy zwykła euro fala wystarczy czy płyta warstwowa? Do lepszego zobrazowania wstawiam szkice jak to mniej więcej wygląda. Przepraszam jesli cos z rysunków będzie nie wyraźne ale robiłem to na szybko i nie mam zdolności plastycznych  (kolorem czarnym zaznaczone to co jest teraz z czerwonym to co trzeba bedzie zrobic )
      Myśle ze w ten sposób uda sie pomieścic 40 byków + małe trzymałbym w zaznaczonej na miniaturce czesci stodoly ktora już zostala przerobiona pod bydlo. Co otym sadzicie? według mnie gdyby byki przetrzymały w zimowych warunkach, to jest to najlepszy sposob na hodowle opasów i napewno tańszy niż postawieniej zwyklej obory na 40 szt na ściółce gdzie koszt to jakies 200tys a tutaj mysle ze z wymiana drewna i eternitu i ew posadzka na wybieg a reszta roboty we własnym zakresie wyszłoby jakieś 60 tys?