Yoda

Dawka bez siana/sianokiszonki

Polecane posty

Yoda    535

Mam w tym roku problem z sianem/sianokiszonką. Spalili mi stóg ze słomą i muszę wszystkie siano i sianokiszonkę dawać mamkom. Dla opasów mam do dyspozycji buraki pastewne, kiszonkę ze słonecznika z sorgiem i śrutę żytnią/pszenżytnią. Można z tego ułożyć przyzwoitą dawkę? Może dać trochę kiszonki mamkom a zamiast tego opasom dać trochę sianokiszonki, tylko że na okólniku w okrągłych paśnikach krowy dużo kiszonki zmarnują...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

opasom musisz dac cos dlugiego siano albo slome to jest konieczne. bez tego żoladek (trawieniec)przestanie dzialac,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek420    3

To w zupełności wystarczy do byków, jednak zamiast sianokiszonki możesz im dawać trochę siana bo siano jest bardzo dobre dla opasów bo zawiera dużo włókna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

Słuchaj kolego.. widziałem nie jedno gospodarstwo w niemczech gdzie dawka dla opasów to kiszonka z kukurydzy oraz mieszanka treściwa minerałów soi rzepaku owsa i pszenicy :) nie spotkałem tego u nas ale tam to standard tylko to no i może słoma z pszenicy jak chca ale to tylko ze ściółki więc pobranie tego to takie mizerne było na grupę 8- 10 sztuk 1 bela na 2- 3 dni. Osobiście mi się to spodobało i cała zabawa z 40 sztukami dużych opasów to 20 minut dziennie. Gospodarz u którego byłem na stałe cały czas zwiekasza ilość opasów i właśnie idąc tym systemem więc wydaje mi się ze jest to jak najbardzej fajne rozwiązanie. Wszystnie sztuki jakie miał to prawie czysty holstein mleczny, dostawał kasę za wbc więc i jakośc była dobra skoro nic nie zmieniał ;)

Edytowano przez damian007

trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

mi zywieniowiec opowiadal ze ktos zywil wlasnie tak tj qq+pasza ale byly silne biegunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

mozna zastapic siano i slome kiszonka z zyta?? w zycie powinno byc duzo wlokna. chodzi o opasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

@damian007 a wiesz jaka konkretnie to dawka była? ile kg kiszonki z kukurydzy i ile tej mieszanki treściwej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Słuchaj kolego.. widziałem nie jedno gospodarstwo w niemczech gdzie dawka dla opasów to kiszonka z kukurydzy oraz mieszanka treściwa minerałów soi rzepaku owsa i pszenicy :) nie spotkałem tego u nas ale tam to standard tylko to no i może słoma z pszenicy jak chca ale to tylko ze ściółki więc pobranie tego to takie mizerne było na grupę 8- 10 sztuk 1 bela na 2- 3 dni. Osobiście mi się to spodobało i cała zabawa z 40 sztukami dużych opasów to 20 minut dziennie. Gospodarz u którego byłem na stałe cały czas zwiekasza ilość opasów i właśnie idąc tym systemem więc wydaje mi się ze jest to jak najbardzej fajne rozwiązanie. Wszystnie sztuki jakie miał to prawie czysty holstein mleczny, dostawał kasę za wbc więc i jakośc była dobra skoro nic nie zmieniał ;)

 

ja 10 lat temu jak trzymałem opasy to dostawały do oporu treściwej i nic więcej, do tego siano do 3 miesiąca życia i słoma pod pościółkę, co zdąrzyłe zjesć to ich, nie miałem żadnych problemów poza tym że był to drogi system opasu ale i najwyzsze przysroty były


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

@damian007 a wiesz jaka konkretnie to dawka była? ile kg kiszonki z kukurydzy i ile tej mieszanki treściwej?

Kiszonka z kukurydzy tyle ile chciały zjeść do woli. Koszona dośc nisko najlepiej o wiekszym udziale SM kwas propionowy tylko pod sama folie nic w aplikator ziarno w dojżałości dośc specyficznym gdyz stosunkowo twarde a po potarciu palcami maczki ze środka zostawała na palcach mieszanka treściwa na mieszalnik z to 500 czasem 600 kg. soi z rzepakiem 100 kg. RINDAMAST UNI ASS-CO PLUS 100 kg. wapnia 50 kg. RINDAVIT 41 PLUS ATG oraz 2150 lub 2250 pszenicy. W momecie gdzie jest dostepny owies w gospodarstwie paszenica spada do ok 1100 i resztę owsa. Zadawane bez wozu, treściwa rozsypywana po kukurydzy w ilości ok. 2kg. szt./dzień. Do około 200 kg. masy ciała niektóre grupy jadły sianokiszonke inni Bauerzy dysponujący wozami żywili z sianokiszonka ale to były małe ilości na wóz. Dawka nie najtańsza ale efektywna i najbardzej uproszczona a tu o czas również chodzi. Niekiedy

rolnik kupuje 100 cieląt na partie i to kolejny obowiązek w gospodarstwie gdzie system żywienia najlepiej obrazuje czasochłonnośc. Jak coś służe pomoca bo znam przyczyny i skutki takich zabaw na talerzach rogatych ;)


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

No właśnie dawka ma być prosta i szybko najlepiej zadana. Można wtedy co innego robić.

 

Ten mieszalnik to chyba 3 tonowy bo tak liczę i mi dużo wyszło. Treściwej 2kg/szt dziennie na 500 kg wystarczała na przyzwoity przyrost?

 

To cena treściwej ile wychodziła. Bo ostatnio pytałem to koło 1200zł/t. Mam ten luxus że w promieniu 50km mam chyba z 5 wytwórni pasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat181    5

"Bo ostatnio pytałem to koło 1200zł/t. Mam ten luxus że w promieniu 50km mam chyba z 5 wytwórni pasz."

Witam, to konkretnie gdzie i za co i w jakiej ilości taka cena?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Tak tylko pytałem jednego sprzedającego mniej więcej bez żadnych szczegółów. Co dokładnie to nie wiem ale z Wipaszem współpracują, z Akordem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat181    5

Poprostu przy obecnych cenach zboża trudno mi uwierzyć w taką cenę paszy.

 

Ja w obecnej chwili jesli chodzi o tresciwą jadę na śrucie jęczmiennej + sanbull i jakby wszystko policzył to wyjdzie drożej jak 1200.

 

Jeśli chodzi o dawki bez siana i sianokiszonki to nie ma problemu w opasach, jechałem na kiszonce z kukurydzy i śrucie zbozowej z dobrymi efektami (ale wiadomo że to drogi interes).

Edytowano przez kat181

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Drogi nie drogi, ale z ha kuku da radę koło 6-7 w porywach 8 sztuk wyżywić, jeden minus że po 1,5 roku jakiś zysk dopiero chyba że sprzedamy prędzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat181    5

Myślę że trzeba założyć 20-24 miesiące jak się chce ciezkie byki sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Zależy jakie kupimy, czy małe i będziemy karmić mlekozastępczym czy już takie co nam dawkę TMR będą wcinać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

No właśnie dawka ma być prosta i szybko najlepiej zadana. Można wtedy co innego robić.

 

Ten mieszalnik to chyba 3 tonowy bo tak liczę i mi dużo wyszło. Treściwej 2kg/szt dziennie na 500 kg wystarczała na przyzwoity przyrost?

 

To cena treściwej ile wychodziła. Bo ostatnio pytałem to koło 1200zł/t. Mam ten luxus że w promieniu 50km mam chyba z 5 wytwórni pasz.

 

 

Niby mało ale założenie było takie by zarobić na tym gipsie i słyszałem to od nie jednej osoby że lepiej 30 sztuk po 2 kg. jak 20 po 3kg. trochę dziwne ale skoro były takie realia i skoro to sie sprawdzało i z tego co teraz wiem dalej tak jest to czemu by nie..

 

Co do ceny nie podam z dokładnościa co do centa ale ćoś koło na PLN 1300 ale cena nie porównywallna u nas współparaca z jednym punktem sprzedaży wszystkiego od wiaderka na wodę do materiału siewnego więc rabaty na takiej ilości nawet po 5 procent robiły pieniądze finalne o które warto w taki sposób kupować. Z praktyki wiem że u nas nie wykonalne.. ;)


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj