Albert12

Jak rozwiązać instalację wodną

Polecane posty

Albert12    0

Witam,

 

proszę o ?Wasze opinie i pomysły dotyczące prowadzenia instalacji wodnej w chlewni. Mam wykonane wygrodzenia z deski plastikowej (wys. 1 m) częściowym rusztem (szer. 2 m pod ścianą zewnętrzną). Jak najlepiej poprowadzić instalację wody? Mój pomysł jest następujący:

- plastikowa rura PE 25 podwieszona do sufitu i zejście w dół do 6 poideł (po 3 na kojec);

- dalej ocynk na desce plastikowej do 6 poideł;

- poidła mocowane do siebie po obu stronach deski;

 

Moje obawy to:

- deska plastikowa "pracuje" więc boję się, że skręcenia w ocynku mogą "puścić",

- nie wiem jak wykonać "zejście" z plastiku do poideł (przypominam jest ich 6),

- na 6 poideł chciałbym zamontować zawór odcinający, aby w razie awarii nieodcinać wody w całej chlewni.

 

Prosze o pomysły,

 

z poważaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

do plastiku są złączki z gwintem, normalnie się wkręca ocynkowane kolanka, rury itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albert12    0

dawidg2 dzięki za odpowiedź. Jednak chodzi mi o to jak połączyć rurę plastikową z sufitu z ocynkiem na ściance. Ponieważ ścianka "pracuje" to boje się, że zwykłe połączenia rurą plastikową PE ze złączkami o jakich piszesz bedą słabe (rozlecą się pod wpływem drgań). Myślałem o zwykłym wężu np ogrodowym i połączeniu opaskami, ale czy to zda egzamin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Żadnych węży ogrodowych. PE do poideł śmiało możesz dać. Przecież świnka ich nie zje. A będą elastyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albert12    0

Tomek73 - świnka może i nie, ale tucznik już tak. Przecież te wesołki nic nie robią cały dzień tylko szukają co by tu zepsuć. Będą się złączką plastikową bawić (bo trzeba jakoś podłączyć poidełko z rurą PE). Dlatego w części dolnej (dostępnej dla świń) daję ocynk, a wyżej plastik. Ale mi cały czas chodzi o to, że plastikowe wygrodzenia drżą i tu boje się, że taka złączka się "rozwali". W innych chlewniach mam wygrodzenia metalowe i tu nie ma kłopotu, a tu muszę w powietrzu połączyć rurę z poidłami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Zrób tak jak piszesz ale z poidła wyjdź metrową rurą albo tyle ile ma ścianka a od góry do tej rury zejdź plastikiem, ale tak żeby było z minimum metr wtedy rurka plastikowa zniweluje drgania. a z tego Ci się nie wykręci, wkręć na pakuły albo taśmę porządnie wkręć (bez przesady) i powinno trzymać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

ja mam od poidła poprowadzoną rurę ocynkowaną 1/2" i dalej do rurociągu mam to podłączone wężem technicznym. Rozwiązania bardzo wygodne i praktyczne, ponieważ czasami muszę zmieniać wysokość poidła. Tobie polecam podobny system, na pewno wnikniesz problemów wynikających z "uginania" się wygodzeń ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albert12    0

Dzięki Martinezo. O to mi chodziło - jakiego konkretnie użyłeś węża technicznego. Zainteresowałeś mnie regulacją poideł. Jak to rozwiązałeś? Czy możesz zrobić jakieś foto?

 

Dzięki z góry :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

jeśli chodzi o regulację wysokości poideł to nie jest to żadne specjalne rozwiązanie, mam wygrodzenia drewniane, więc przewierciłem kilka otworów i aby zmienić położenie poidła muszę je odkręcić i umocować w odpowiednim otworze. A co do węża to jest to wąż zbrojony płótnem, podobny do ogrodowego tyle tylko, że posiada grubszą ściankę i jest przejrzysty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Zrób sobie w ten sposób że poidła przykręcasz normalnie do deski plastikowej po obu stronach, wypuszczasz od nich rurę metalową pół cala a u góry z rurką PE łączysz elastycznym węzem takim w oplocie stalowym

http://allegro.pl/wezyk-do-wody-w-oplocie-3-4x3-4-l-50-tucai-i2780254168.html

coś takiego do kupienia w każdym sklepie za 5-6 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albert12    0

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Martinezo - też tak myślałem, aby nawiercić parę otworów i przekrecać w razie potrzeby.

Od jakiegoś czasu trzymam u siebie prosiaki aż do tuczu i rzeczywiście potrzebna jest zmiana wysokości poideł. A na jakiej wysokości macie poidła dla prosiąt i dla tucznika?

 

Pozdrawiam wszystkich hodowców

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

A po co regulować wysokość? Ja jak wpuszczam na tuczarnie prosiaki z odchowalni to mają około 30 kg a poidła sa zawieszone na około 25-30 cm i bez problemu piją z tej wysokosci do końca tuczu. Poidła mam miseczkowe żeliwne.

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albert12    0

W produkcji przemysłowej nie!!! W gospodarstwach wielkotowarowych to norma. Przy maciorze 21 dni i do odchowu. Lukaczmarek kiedy odstawiasz od maciory?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ja odsadzam w wieku 4 tygodni. Ale nie kieruje się wiekiem a wagą. Odsadzam prosiaki gdy mają minimum 7 kg. Średnio przy odsadzeniu mają 8 kg. Zgodnie z polskimi przepisami nie można odsadzać prosiąt wcześniej niż w 28 dniu chyba że stanowi to zagrożenie dla lochy i większość gospodarstw wielkotowarowych odsadza właśnie w 4 tygodniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albert12    0

Sorki, Lukaczmarek rzeczywiście prosiaczki przyjeżdżają 4-tygodniowe, ostatni rzut w wadze średniej 6.6. Ale odbiegam od tematu - tu regulacja poideł jest wskazana, choć dotychczas nie stosowałem. Mam zrobione drewniane podesty wys. 5-6 cm. No ale to trzeba myć i dezynfekować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Musze doprowadzić  wodę do budynku i rura będzie oczywiście  zakopana w ziemi ale na odcinku 1m rura będzie bezpośrednio pod posadzka  (plata jumbo 12 cm ) a na tej płycie cały czas będzie znajdował się obornik i chodzić będzie po tym bydło.  Czy jest szansa żeby na tym odcinku rura  nie zamarzla  czy trzeba  dać kabel grzewczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj