pioter

Konie mechaniczne a moment obrotowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mirasek    13

Ważny jest przebieg momentu obrotowego w całym zakresie prędkości obrotowych silnika, szczytowe wartości to druga sprawa. Moc silnika jest ściśle zależna od momentu, znając wykres przebiegu mocy silnika moge wyznaczyć wykres przebiegu momentu obrotowego i vice versa.

 

Po modernizacji jednostek napędowych nie spełniających norm emisji spalin na euro 2 jest tendencja do zwiększania momentu obrotowego w ciągnikach kosztem kilku koni mechanicznych mocy!

...mocy maksymalnej, ale czy w całym zakresie tego nie wiesz. Jeśli te euro 2 mają większy moment przy tych samych obrotach co stare to będzie je trudniej zadusić. Jeśli przy większych to niekoniecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
Witam!

Po modernizacji jednostek napędowych nie spełniających norm emisji spalin na euro 2 jest tendencja do zwiększania momentu obrotowego w ciągnikach kosztem kilku koni mechanicznych mocy!

Np. w mtz z silnika d243 wyciągnęli prawie 400Nm przy 79km a w starej mtz nie było nawet 300 Nm, tak samo zetor, farmtrac i woele innych przykładów.

Czym te silniki podczas pracy w polu mogą się różnic od starych wersji mniej kilka km wyższy moment obrotowy w czym to się da odczuć i jak wpłynie to na spalanie?

(W jaki sposób np. zachowywała by się Kubota 62km a moment obrotowy niższy jak w c360 ;) w czym ten ciągnik będzie zdychał?)

wlasnie w ten sposob konczy sie porownywanie silnikow o innej technologii, a juz tym bardziej porownywanie pojedynczych wartosci, to jest poprostu bezsensu. kiedys nie bylo takich przekladni, norm emisji spalin, oczekiwan klientow, itp. itd. jesli chcesz porownac to znajdz dokladne wykresy i jeszcze dokladniej je przeanalizuj, wtedy zobaczysz jak to moze sie sprawowac w rzeczywistosci.

zchamowac mozna tylko moment obrotowy i na jego podstawie wykreslic przebieg mocy, te dwie wielkosci pozwalaja zobrazować inne sytuacje w rzeczywistosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ale jak to jest w praktyce, np. farmtrac z silnikiem forda miał 60km i 205 Nm przy 1300 obr momentu a teraz ma 58km i 230 Nm przy 1200 obr to będzie teraz mocniejszy?

Co do kuboty ma ktoś taką? bo gdzieś na forum przewineł się że w transporcie pod wyle górke mf 255 lepiej idzie jak ta kubota 62km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
wlasnie w ten sposob konczy sie porownywanie silnikow o innej technologii, a juz tym bardziej porownywanie pojedynczych wartosci, to jest poprostu bezsensu. kiedys nie bylo takich przekladni, norm emisji spalin, oczekiwan klientow, itp. itd. jesli chcesz porownac to znajdz dokladne wykresy i jeszcze dokladniej je przeanalizuj, wtedy zobaczysz jak to moze sie sprawowac w rzeczywistosci.

zchamowac mozna tylko moment obrotowy i na jego podstawie wykreslic przebieg mocy, te dwie wielkosci pozwalaja zobrazować inne sytuacje w rzeczywistosci

Zgadzam sie w całej rozciągłości ;)

 

Ale jak to jest w praktyce, np. farmtrac z silnikiem forda miał 60km i 205 Nm przy 1300 obr momentu a teraz ma 58km i 230 Nm przy 1200 obr to będzie teraz mocniejszy?

Co do kuboty ma ktoś taką? bo gdzieś na forum przewineł się że w transporcie pod wyle górke mf 255 lepiej idzie jak ta kubota 62km

Ten "60KM" przy 1300rpm ma 27,9kW mocy, a ten "58KM" przy 1200rpm ma 28,9kW czyli przy niższych obrotach ma więcej mocy. Musisz znać cały przebieg momentu żeby stwierdzić który silnik będzie odczuwalnie mocniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silver    0

OK a jak to jest z zetorami, mają ile tam mają po 60 kilka km ale moment obr. zetora jest niski w 7211 jest dużo niższy jak w 4512, a znajomy ma te 2 ciągniki i twierdzi że zetor sprawia wrażenie silniejszego, tak samo się ma z mf 255 i 5211 moment obr ten sam a może i w starszej wersji 3 cyl zetor miał niższy od mf 255 a podobno odczucie jest takie ze nawet ten zetor ma większą moc od c360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
OK a jak to jest z zetorami, mają ile tam mają po 60 kilka km ale moment obr. zetora jest niski w 7211 jest dużo niższy jak w 4512, a znajomy ma te 2 ciągniki i twierdzi że zetor sprawia wrażenie silniejszego, tak samo się ma z mf 255 i 5211 moment obr ten sam a może i w starszej wersji 3 cyl zetor miał niższy od mf 255 a podobno odczucie jest takie ze nawet ten zetor ma większą moc od c360

razem z miraskiem probujemy wam wytlumaczyc ze pojedyncze wartosci nie daje zupelnego obrazu (raczej wstepna orientacje), a juz w stosunku do jakis odczuc to wogole pomylka, traktory to nie kobiety zebys mogl cos poczuc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

"traktory to nie kobiety zebys mogl cos poczuc tongue.gif"-Ty tu Brzozak kobiet nie obrażaj ;)-te mi znane raczej nieutrudniony dostęp do mydła mają ;) -no chyba że jakiś specjalny egzemplarz ;)-ale z resztą się zgadzam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
"traktory to nie kobiety zebys mogl cos poczuc tongue.gif"-Ty tu Brzozak kobiet nie obrażaj ;)-te mi znane raczej nieutrudniony dostęp do mydła mają ;) -no chyba że jakiś specjalny egzemplarz B)-ale z resztą się zgadzam...

troche polotu, ja myslalem o uczuciach i rozkoszy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

"ech ty to o przyziemnych sprawach tylko myslisz, troche polotu, ja myslalem o rozkoszy biggrin.gif"-wybaczenia prosim-ja prosty rolnik na ziemi pracujący to i przyziemnie ;) myślący-dobra już nie będę-wracam do szeregu-ot lubię czasami jakiś przerywnik coby za nudno nie było...-a tak właściwie co tu tłumaczyć -nawet średnio rozgarnięty weźmie w łapę wykres-to zrozumie w czym rzecz z tym momentem obrotowym i mocą-a nierozgarniętemu i łopatą nie wytłumaczysz-nie ma co sobie gardła zrywać ;)(znaczy klawiatury polerować)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W nowym mtz jest obnizona moc a podniesiony moment obrotowy ale sa to chyba silniki z turbina a poprzednie miały podobne parametry momentu tylko większa moc.Spadek mocy w konstrukcjach euro 2 wynika z innych ustawień dawki paliwa.Z moich wiadomości wynika ze najlepsze parametry eksploaetacyjne wystepują przy spotkaniu się wartosci najwyższej mocy i momentu.Praca silnika przy małych prędkościach obrotowych i wykorzystaniu tylko max momentu jest moim zdaniem bardzo szkodliwa dla trwałości silnika gdyż nie wolno zapominać że układ tłok-cylinder jest smarowany rozbryzgowo a przy małych obrotach na tłok działają siły boczne ktore powoduja nadmierne zużycie cylindrów.Dlatego nalezy pamiętac o obrotach mocy max. które są nieco wyzej jak obr momentu max.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
Dlatego nalezy pamiętac o obrotach mocy max. które są nieco wyzej jak obr momentu max.

raczej powiedzialbym, zeby zwrocic uwage na wartosc mocy przy obrotach nominalnych i przeniesc ja na druga strone ekstremum, wtedy wyjdzie w miare przyzwoita predkosc obrotowa i parametry tez, a bedzie to napewno blizej max. sprawnosci silnika niz na obrotach przy najwyzszej mocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12
troche polotu, ja myslalem o uczuciach i rozkoszy ;)

 

 

nie musisz nic tłumaczyć, Twój Avatar mówi sam za siebie... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Jak sie ma moc ilośc KM/KW do momentu obrotowego bo mnie sie zdaje ze to drugie jest ważne a nawet wazniejsze od mocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56
Jak sie ma moc ilośc KM/KW do momentu obrotowego bo mnie sie zdaje ze to drugie jest ważne a nawet wazniejsze od mocy

Wszystko jest ważne, najlepiej by jego przebieg był jak najbardziej płaski w całym zakresie obrotów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Moment obrotowy nie może być ważniejszy od mocy bo te dwie wartości są ściśle zależne

 

Nm = kW/rpm x 9550

 

Wzorek z pamięci więc może być błąd :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

no nie zawsze ściśle zalerzne właśnie kiedyś poruwnywałem moc ok 80 KM a wartości Nm były bardzo rozbieżne (bodajrze 270-370) a moc przecierz ta sama i właśnie te z wiekszym Nm mniej paliły w tej samej maszynie a nawet mogły ciągnąc większą

moment powinien byc plaski i zaczynac się jak najwczesniej (im mniejsze obr tym lepiej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
no nie zawsze ściśle zalerzne

moment powinien byc plaski i zaczynac się jak najwczesniej (im mniejsze obr tym lepiej)

sa zależne i z tym sie nie masz co spierac.

osobna sprawa sa przebiegi, a jeszcze inna poszegolne wartosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Paaanie, zależne... popatrz Pan...

 

Traktor 1

80KM przy 2200rpm i 270Nm przy 1400rpm

 

Traktor 2

80KM przy 2200rpm i 370Nm przy 1400rpm

 

Traktor 1 przy 1400rpm będzie miał 54KM, a Traktor 2 przy tych samych obrotach 74KM (wow!), a przy 2200rpm oba osiągają szczytowe wartości mocy -> 80KM co w przeliczeniu daje 255Nm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

poszukam danych :P

no tylko te znalazłem

Pronar 5110 Perkins 81,6 KM 294 Nm

pronar 5115 Iveco 81,6 320

Zefir 85 287

Białoruś MTZ 81 310

no wiec proszę wytłumaczcie tak znaczącą różnicę w Nm ni jak wzór nie pasuje

 

ciekawostka MTZ 90 ma 386 Nm a 105 375 a to to już całkiem p.. jak to u ruskich a raczej białorusinów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Popatrz na wyniki pomiarów DLG, przykładowe dwa ciągniki o zmierzonej mocy maksymalnej 67kW

1. http://www.dlg-test.de/pbdocs/traktoren/sa...lver1006vdt.pdf

2. http://www.dlg-test.de/pbdocs/traktoren/ma...rguson-3075.pdf

Pierwszy ma największy moment 337Nm przy 1400rpm, drugi 354Nm przy 1456rpm co przekładając na moc powyższym wzorkiem daje odpowiednio 49kW i 54kW przy obrotach maksymalnego momentu, co widać na wykresie przebiegu mocy i to jest właśnie ta zależność.

 

Nie zgadza Ci sie bo przecierz szczytowe wartości Nm i kW(KM) są przy różnych obrotach silnika, przelicz wartości z wykresu dla jednej wybranej prędkości obrotowej i będzie sie zgadzało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

Najlepszy wynik to taki gdzie mamy najwyższy moment przy jak najmniejszych obrotach. W takim układzie silnik daje nam jak najwięcej przy niskich obrotach i jak najmniejszym zużyciu paliwa, taki jest główny cel udoskonalania silników wysokoprężnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

mnie chodzi o wartości maksymalne występujące w jednym silniku (KM/KW do Nm) które są tak różne przy tej samej mocy

Chociarz jak się przyjrzałem wzorowi to wynika z niego że moc może byc ta sama a moment obr ... a gdy obr bedą większe to moment mniejszy ... no nie mogę tego rozgryżc :P

no ale momenty są różne w tych przykładach co dałem a i co z silnikami samochodowymi 90 KM przy 4000 obr i tylko 200 Nm przy 2000 (oczywiście silnik dizel)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
Chociarz jak się przyjrzałem wzorowi to wynika z niego że moc może byc ta sama a moment obr ... a gdy obr bedą większe to moment mniejszy ... no nie mogę tego rozgryżc :P

Moc i moment w funkcji obrotów jest wartością zmienną, ale jedno i drugie jest od siebie zależne wg wzoru, mając wykres jednej wartości moge wykreślić przebieg drugiej. Możesz to sprawdzić na dowolnym wykresie.

 

no ale momenty są różne w tych przykładach co dałem a i co z silnikami samochodowymi 90 KM przy 4000 obr i tylko 200 Nm przy 2000 (oczywiście silnik dizel)

Są różne bo silniki mają różną charakterystyke a jedynie tą samą wartość szczytową mocy. Silnik który ma przy 1500rpm 350Nm będzie mocniejszy przy tych obrotach od silnika mającego wtedy 250Nm, mimo że przy obrotach nominalnych mają tą samą moc. Idealny przykład z Same i MF podałem powyżej -> ta sama moc maksymalna ale różne jej przebiegi a tym samym wartości maksymalnego momentu obrotowego.

 

Z samochodem to można powiedzieć tylko tyle że przy 2000rpm ma 57KM i ze zwiększeniem obrotów do 4000 moc wzrośnie do maksymalnej wartości 90KM, ale nie mam pojęcia jak wzrośnie bo nie widze wykresu.

 

Tak jak napisał @zorzyk2, sytuacją idealną jest płaski przebieg momentu, wtedy silnik równo rozwija moc. W praktyce nie jest to do końca wykonalne. Często sie słyszy że auto ma kopa przy jakichś tam obrotach, wtedy to właśnie krzywa momentu obrotowego silnika gwałtownie pnie sie w góre - widać to szczególnie na przykładzie silników turbodoładowanych lub ze zmiennymi fazami rozrządu (zmienne skoki i czasy otwarcia zaworów)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
poszukam danych :P

no tylko te znalazłem

Pronar 5110 Perkins 81,6 KM 294 Nm

pronar 5115 Iveco 81,6 320

Zefir 85 287

Białoruś MTZ 81 310

no wiec proszę wytłumaczcie tak znaczącą różnicę w Nm ni jak wzór nie pasuje

 

ciekawostka MTZ 90 ma 386 Nm a 105 375 a to to już całkiem p.. jak to u ruskich a raczej białorusinów

 

Ale to są podane tylko wartości szczytowe, poszukaj wykresów z hamowni i zobaczysz na czym polega różnica :) Tak właściwie to hamownie mierzą tylko moment obrotowy a moc jest wyliczana ze wzoru :

 

moc* = (moment obrotowy** x obroty na minutę) / 9549

 

* moc wyrażona w kilowatach (KW)

 

** moment obrotowy wyrażony w niutonometrach (NM)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

2Arek, czy to jest napewno dobry wzór bo przy moim 110konnym zetorku wychoddzi że przy 1500obr. ma 102,5KM!!!! Zreszta oblicz sam, przyjmujac, że przy 1500obr ma 480Nm. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Stoję przed małym dylematem w kwestii doboru haków sprzęgających. Chcę zamontować coś takiego do ciągnika o mocy 70KM. Nie wykonuje on nie wiadomo jak ciężkich prac ale jednak hak to wygoda o czym już się przekonałem nie raz. I teraz biję się z myślami, czy inwestować prawie 500zł za sztukę, za oryginał CBM'a, kat 2S, czy może pójść w coś tańszego i wziąć waryńskiego. Generalnie waryński chyba robi nie najgorsze te części ale nie wiem jak jest z hakami. Szukam opinii i ciężko cokolwiek znaleźć. CBM to wiadomo, marka sama w sobie. Ale różnica w cenie dość znaczna bo na 2 sztukach około 400zł. Bardzo bym Was prosił o pomoc w dokonaniu wyboru. Może są na forum osoby które mają haki waryńskiego już jakiś czas i z perspektywy tego czasu, są w stanie wydać jakąś opinię. O opinię CBM'a nie pytam bo wiadomo że to górna półka. 
    • Gość
      Przez Gość
      Czy ktoś wydzierżawił grunty pod fotowoltaike? Szukam informacji czy to opłacalne, jakie mogą być problemy i czy umowy są faktycznie takie piękne i przejrzyste. W tygodniu było już dwóch przedstawicieli chętnych na dzierżawę ziemi.
    • Przez tmic
      Czy ktoś się już spotkał  z umową dzierżawy gruntu pod instalację wodorową ? Szukam informacji o problemach i opłacalności.
    • Przez Michle18
      Witam mam problem renault 90-34 zauważyłem że wałek od przedniego mostu jest uszkodzony (zjedzony frez) od strony skrzyni jest ok moje pytanie brzmi czy jeśli pominę tuleje która łączy wałek z przednim mostem i zespawam to na stałe czy pochodzi to trochę czy musi być jakiś luz na tej złączce wału? Chce zrobić coś na szybko bo robota w polu się szykuje z góry dziękuję za opinie
    • Przez michalsoft
      Witam,
      w sąsiedztwie mojej działki powstać ma turbina wiatrowa. Dziś był przedstawiciel firmy z zapytaniem o zgodę i propozycja dzierżawy  na to żeby nad moimi działkami kręciło się śmigło z wiatraka , ewentualnie może być na tej działce kawałek fundamentu. Ma być ro wiatrak o mocy około 3MW
      Na jakie zapisy w umowie dzierżawy zwrócić uwagę ? CO jest ważne w tym aspekcie ? 
      Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu sprawami ?
      Jaki może być ewentualny czynsz dzierżawny?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj