Zaloguj się, aby obserwować  
aster453

Badanie mleka

Polecane posty

aster453    26

Mam takie pytanie otóż nie dawno zmieniłem dojarkę z "bezprzewodówki" bańkowej na przewodowa i mam dziwny problem otóż wszystko jest czyszczone automatycznie a nie ręcznie jak przedtem a a somatyczne wzrosły ciekawe dlaczego ?

Jeden z sąsiadów wiem że nawet nie ma bojlera do mycia dojarki przewodowej a u niego jest wszystko super ekstra. Drugi (obok ma podobna dojarke jak ja zakładał wcześniej) też ma wszystko ok a tylko żalił mi się że mu odsączacz mleka nie działa :)i stąd wiem że gość też nie myje dojarki ciepła woda (raz tak zrobiłem i własnie tam zebrało się mnóstwo pozostałości po mleku i faktycznie się zaciął). Wiec jak to jest że oni mają ekstra a domniemam że nie myją dokładnie dojarek a ja tak :) ?

Poza tym zauważyłem że jak biorą próby to u mnie biorą i nic a jak u sąsiada (wprawne oko szpiega) zauważyłem że do próbek dosypują jakiś proszek więc jak to jest z tymi próbkami jak to jest u Was.

No i ostatnia rzecz czy można ukrócić swawole Pana który przyjeżdża po mleko bo wydaje mi się że mnie kantuje mam na każdym ramieniu mam miernik mleka więc wiem ile go doje a co rusz to gość odbierający mleko kanci mnie na ok 50 l jak to jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

po prostu jakaś krowa ma zapalenie :P Proszek dosypuje się wtedy gdy sprawdzane są tylko parametry mleka, bez bakterii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1283

Tak jak kolega wyżej pisze, krowa może mieć zapalenie, mycie dojarek i całej reszty ma wpływ na bakterie a nie na komórki somatyczne. Dokładnie zbadaj krowy przed udojem. A co do ilości, miałem podobny przykład allle u mnie co jakiś czas brakowało 30 litrów, mleko odbierane było drugim kursem i od razu z mleczarni kierowca jechał do nas, miał pusty odstojnik który najpierw musiał się napełnić, a do piero po napompowaniu tych 3o litrów licznik zaczynał wskazywać jakiekolwiek litry


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26
:) mówicie zapalenie? Wiem co to jest zapalenie i wierzcie mi że dbam o krowy na pewno nie gorzej od sąsiadów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

no innej opcji na komórki somatyczne z dnia na dzień nie ma. Ja też dbam o krowy, a zapalenia się zdarzają :) Chyba , że mikrobiologia Ci wzrosła, ale to już inna para kaloszy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj