funkmaster1993

Pszenica przewódkowa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam! Chciałbym zapytać się was co sądzicie o odmianach zbóż które można wysiewać zarówno późną jesienią, gdy jest za późno na normalne oziminy, i na wiosnę. Jak plonują te przewódkowe odmiany i czy ktoś z was sieje takie odmiany.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

ja widziałem przwódkowe żyto, plonowanie takie sobie tj 3t/ha, żadna rewelacja,widziałerm to w zakładzie doświaczalnym w Końskowoli, zasiano to żyto aby się przekonać co to, żadna rewelacja, sieje się to w sytuacjach awaryjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Oj coś z kiepskiej literatury fachowej korzystasz :). I na kiepskich szkpleniach bywasz ;) .

 

Pszenica jara nawra jest przewódką, prawie wszystkie odmiany pszenzyta jarego z HR Strzelce to przewódki.

 

Plonowanie o wiele lepsze od zbóż jarych (zwłaszcza ten efekt jest widoczny na glebach z okresowym niedoborem wody) a sieje się je tam gdzie nie ma mozliwości zasiania ozimin tj. po QQ, burakach itp.

 

Żeby ocenic naocznie efekty siewu przewódek radzę się kiedyś wybrać na dni pola do HR Strzelce (koło kutna).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Drogi Moderatorze w którymś poście napisałem Ci że twoje złośliwości są niepotrzebne, gdyż Ja nie szukam byle pretekstu aby wbić szpilkę, też potrafię być złośliwy. Forum jest po to abyśmy wymieniali poglądy i wzajemnie doradzali sobie, anie uprawiali wzajemne złośliwości, mam nadzieję że jako moderator pamiętasz o tym. Każdy z nas ma określoną wiedzę i doświadczenie i nawzajem szanujmy się, korzystam pewnie z takiej samej literatury co ty i bywamy na podobnych szkoleniach organizowanych przez ODR-y , żaden z nas nie jest wszechwiedzący, tyle jeśli chodzi o wiedzę rolniczą. Wracając do tematu napisałem swoje wrażenia z żyta przewódkowego które widziałem na własne oczy, a efektów siania pszenicy jarej jako przewódki nie widziałem i nie wypowiadam się, chociażby ze względu że żaden ośrodek nasiennictwa z lubelskiego lu ODR nie prezentował pszenicy jarej jako przewódki, nie będę specjalnie jechał ogladać pszenicy jarej kolo Kutna jak będzie u nas siana podzielę się wrażeniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Nie jestem złosliwy.

Piszę drogi userze twoim językiem (to Ty komus radziłeś by zaczął czytać literaturę fachową i jeździł na szkolenia ODR, nie zadając sobie trudu pomyselenia i rozejrzenia się po forum). To nie jest złośliwośc ten środek stylistyczny to ironia. Zresztą ikonki na to dobitnie wskazują.Chciałem Ci to jako mod uśwadomić poprzednim postem - przykro mi że nie załapałeś.

 

Wymieniłem poglądy i podałem swoje doświadczeni - po to jest to forum ;) .

 

Prawda nikt nie jest wszechwiedzący i dlatego tak zareagowałem na twój post w taki sam sposób jak Ty na post usera w innym temacie. Pięknym za nadobne :).

 

Co do tematu jesli piszesz konkretne dane o plonowaniu to odaj choc przybliżone warunki doświadczenia (nawożenie, przedplon, rodzaj gleby, opady).

 

P.s. Jeśli Cię czymkolwiek uraziłem to przepraszam nie miałem takiego zamiaru, widocznie bierzesz to zbyt do siebie.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Gleba II i III a, pszenica siana po rzepakach, niektóre po jęczmieniu trochę muszę wynika to z organizacyjnego podziału pól. Nawożenie PK 60 80 (polifoska), N ok. 170 w trzech dawkach(saletra am.)

 

Jęczmień PK 20 50 ( na gorsze pole 2 q kemiry power 5-tki lub amofosmag) N ok 90 (mocznik) na ha

 

Rzepak PK 60 80 (polifoska) azot ok 200 kg na początek z wiosny saletra amonowa ok 65-90 kg/ha zależy od przezimowania, potem w fazie pąkowania ok. 120 -140 mocznika w tamtym roku (pochwalę się 4/t ha odm. Libomir, w tym roku gorzej było śr 3 t/ha).

W temacie "nawożenie" przeprosiłem userów za niegrzeczne słowa i tego żałuję, jedyne co mam na usprawiedliwienie to okropny ból (korzonki, człowiek jest wtedy trochę złośliwy) owiało mnie w stodole ładowałem pszenicę na sprzedaż. Właśnie siedzę w domu i się leczę, pozdrawiam czekam na wasze posty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Co do przewódek to polecam 2 pszenice Monsun i Tajfun. Obie możesz siać jesienią, ale nie za wcześnie. Może to być nawet styczeń (a to już zima). Zagęść tylko normę siewu do ok 450 roślin/m2 (trudne warunki na polu utrudniają wschody).

Są to odmiany jare, ale lepiej wychodzą jako ozime, na początek spróbuj na małym kawałku, jak się nauczysz to polubisz i susza ich nie przerazi.

 

PaPa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Witamy na forum przedstawiciela f-my Lohow Petkus ;) . To jednak chyba stara nazwa, teraz to KWS Lohow Polska.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Jakie temperatury minusowe wytrzymują przewódki?

Tak sie składa ze na wiosnę będę siał odmianę Narwę. I tak sie zastanawiam czy da coś zasianie jej na początku marca(zaraz po 1 marca ponieważ mam poplony). Czy będzie jakaś różnica w plonie w porównaniu z siana na koniec marca początek kwietnia? Czy w przypadku pojawienia się przymrozków nic jej sie nie stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

nie mam pojęcia jak nawra bo tej odmiany nie miałem okazji ćwiczyć na przewódkę, monsun wytrzymał -20, ale był przypruszony śniegiem, jak by śniegu nie było to by pewnie wypadł, ale niejedna ozimina by wypadła przy -20.

różnica w plonie będzie ze względu na wodę, przewódka nałapie tej z zimy i jak jara będzie wschodzić to przewódka jest już wyrośnięta. No i wtedy przychodzi susza, nie muszę tłumaczyć która przetrwa lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cuubs    1

Mam takie doswiadzczenie z pszenicą jarą i moge szczeże poradzić ze siej kiedy tylko bedziesz mógł wejść w pole, jest to czynik bardzo decydujący o wysokim plonowaniu. Im wcześniej zaśiejesz tym lepiej. Nawra godna polecenia, myśle ze lepiej plonuje niż inne odmiany.

I jeszcze jedno polecam siew przewódek , jesli przezimują sam wygląd roślin na wiosne jest nieporównywalny. A wiem co mówie bo od kilku lat oceniam to w Hodowli Roślin Strzelce

 

 

 

 

 

Ja moge z reka na sercu powiedziec. siejcie jare jak najwczesnie a napewno bedzie co zbierac!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Sorki za wprowadzenie w błąd. Wcześnie wstałem i mi sie pomyliło. Mieliśmy kupić narwę ale jakoś nie było jej na stanie i kupiliśmy właśnie monsun :rolleyes: .

To mówicie ze nawet ten miesiąc wcześniej da spore różnice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

oj są sam się przekonałem w tym sezonie z jęczmieniem jarym - zasiałem 3 tygodnie wcześniej niż sąsiad obok i róznica ponad 1 tona z 80 arów więcej


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

@szpeniek

Jak wygląda ta przewódka na dzień dzisiejszy?

 

Siał już ktoś pszenicę w tym roku? My myślimy po niedzieli. Przymrozek w czasie kiełkowania i krótko po wschodach jej teraz nie zaszkodzi? Znajomy twierdzi że jak zasieje teraz to będzie strasznie długo wschodzić. I wzejdzie niewiele wcześniej niż bym posiał w normalnym terminie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janko1    2

Witam.Ja żyto jare Bojko siałem około 6 marca niestety z uwagi na niskie temperatury w następnym tygodniu wschód był lekko opóżniony jednak obecnie żyto jest już pieknie zazielenione. Zastanawia mnie jedna sprawa piszecie że przewódki można siać w styczniu a jak się to ma odnośnie mozliwości wznowieniu prac polowych po 1 marca siewu zakaz nie obejmuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek83    15

Witam, czy ktoś z forumowiczów eksperymentował już z pszenicą przewódkową, chodzi o odmianę BOMBONA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

mieliśmyu ja siane wiosną jako jara .... plon w tym roku około 5 ton i ładna słoma około10-11 belek z ha 120 sporo się wysiewa kolo 200k/ha nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek83    15

W tym roku też miałem ją w siewie wiosennym i ładnie sypnęła ponad 5 ton ale korci mnie żeby zasiać ją teraz w terminie jesiennym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ja również sieje przewódki po burakach. Ale gustuje w odmianie EPHOS przy spszyjajacych warunkach 6,5 sypie bez problemu, w tym roku tylko że siana wczesną wiosną dała prawie 7. Z przewódkami moim zdaniem to loteria. Najczęściej się udają ale przy spszyjającej ziemie. Po tego rocznej zimie wiosną nie wyglądała za specjalnie ale w każdym razie lepiej niż typowo ozime. Norma wysiewu 180- 200 kg/ha no i dobro zaprawę trzeba zastosować. Najlepiej z dodatkiem Tiuramu by pleśń się nie rozwijała na ziarniakach. Z odchwaszczaniem też łatwiej. Miotły praktycznie nie ma, już większy problem stanowi głuchy owies. Ale jeden zabieg herbicydowy i bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

miałem przewódkę wysiewaną na jesieni, 2011 była długa jesień, miała po 2 listki, na wiosnę mocno zżółkła i powoli się rozwijała. mimo wszystko było około 6t/ha. W tym roku wysiałem ją pod koniec października i jak na razie nie powschodziła, ale ma ładne korzenie i tak około 0,5-1 cm kiełek który siedzi w ziemi. Na wiosnę zobaczymy jak to wyjdzie. siałem ją wcześniej jak jarą to była słabsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek83    15

W spocźynek źimowy najlepiej jak wejdźie ź dwoma listkami cźy lepiej w fażie sźpilkowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

faza szpilkowania, a najlepiej żeby nie wyszła zpod ziemi. Pamiętajmy że to pszenice jare które nie znoszą typowego zimowania. Ja sieje na tyle pózno by zdoały jedynie skielkować lub maksymalnie wyksztalcić kiełek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jakie jare? Przewódki to odmiany ozime które sa zdolne do wydania plonu przy siewie wiosennym.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj