iskra1990

Długi okres tuczu. Dlaczego?

Polecane posty

iskra1990    0

Jestem nowy na tym forum. Napisanie tego posta wynika z problemu jaki mnie dotknął. A mianowicie wydaje mi sie ze tuczniki rosną mi zbyt długo. Od odsadzenia do 110kg upłyta +-7 miesiecy. A jak słysze to wiekszosci zajmuje to około 5,5-6miesiecy. Czyli moj wynik troche słabo wyglada. Zywie tuczniki na premixach 2.5% ekorol+ sruta sojowa 46%białka. Ogólnie białka na tone paszy mam 10%. I paszy tez dostaja do oporu. Czasem nawet nie do konca "wyżeraja" ta pasze bo maja juz dość. Zywienie systemem papkowatym. I świnie tez nie choruja. No czasem po odsadzeniu z miotu 1-2 sztuki dostaja biegunki ale w pore reaguje i po zastrzyku juz jest ok. Ale to normalne po odsadzeniu. I nie wiem co moze byc powodem tak slabego wyniku tuczu. A moze to ze poprzedni wlasciciel dopuszczal loszki w obiegu zamknietym i knurki tez bral tylko ze swojej hodowli? I ja jak narazie tez mam w obiegu zamknietym, czyli tylko ze swojej hodowli. Nie bralem jeszcze zadnej loszki ani knurka od kogos innego bo boje sie o choroby. Moze tu jest sek? Proszę o pomoc osob ktore mogą wiedziec o co tu chodzi. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agro-Farm    0

Najważniejsze jest to aby dobrać odpowiednią pasze do wagi i rozwoju zwierząt. Ja kupuje pasze tylko z firmy sano i jestem bardzo zadowolony z długości tuczu hoduje 30 tuczników i żywie je jęczmieniem+pszenicą+protamino premium (nazwa paszy) w systemie na sucho.

Hoduje około 5 miesięcy od 30 do 110 kg lecz najważniejsze jest odchowanie dobrych mięsnych prosiąt a potem to już rosną

Według mnie jest tak: możesz hodować na mokro tylko dawaj dobrom śrute i dawaj tyle paszy co piszą na worku oraz dobieraj dobre pasze do wielkości świń.

Tu masz link i dowiesz się wszystko o tuczu świń http://www.sano.pl/Pasze-dla-%C5%9Bwi%C5%84

POZDRAWIAM Agro-Farm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd    110

A jak mięsność ?? Może masz kiepską genetykę i dlatego słabo rosną.

Edytowano przez leszekd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iskra1990    0

No własnie teaz juz myslalem o genetyce. Ze cos jest nie tak. Bo to z niemozliwościa zeby tak długo rosły. Jak sprawdzic miesnosc? No i skad bede wiedzial ze one wolno rosna przez wady genetyczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

po pierwsze 10% soi to zdecydowanie za mało. Tyle to można dawać w ostatnich fazach tuczu.

Ja białkowych komponentów po odsadzeniu jak soja, hp300, mączka rybna i podobne daję około 20% przy 20 kg schodzę do 16% a przy 40 kg do około 14%.

Druga wazna sprawa to energia więc pytanie czy natłuszczasz pasze? Jeśli nie to powinieneś zacząć dodawać olej do paszy.

Oczywiście Odpowiedni potencjał genetyczny prosiąt też ma duże znaczenie.

 

@Agro-Farm 5 miesięcy od 30 do 110 kg? to straaaasznie długo. U mnie jest to 3-3,5 miesiąca.

 

@Rolnik1973 warte jest więcej $ w moim portfelu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

@Rolnik1973 - Kolego idziemy na zysk a nie na jakość bo nikt nam za jakość nie płaci.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15347

Te 3 miesiące to jest tucz ale kieszeni koncernów paszowych. A w kieszeni chłopa jak zawsze pustka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

W 3 miesiące urosną od min.30kg-120kg, ale to muszą być zdrowe prosięta i perfekcyjnie żywione od początku do końca.

Rolnik 1973 ja wolę jak tuczniki rosną szybko. A jeżeli ktoś daje 10% koncentratu zamiast 20% to potem rosną i rosną..., ale oszczędność jest bo przecież daję połowę dawki hehe :lol: . Oszczędzanie na profilaktyce zdrowotnej typu mykoplazma i PCV też ma krótkie nogi. Jestem za obniżaniem kosztów produkcji, ale tnijmy koszty a nie wydajność produkcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SanPip    0

 

Dzień dobry, mogę powiedzieć że od genetyki i od pokarmu zależy dużo że, lecz zapominacie o żołądku! przecież tylko poprawnie sformowany żołądek daje składniki odżywcze i wzrost. I to bardzo ważny moment który wszyscy ronili! Ponieważ bilans bakterii wpływa na przyswajalność karmu. w takim razie logicznie zrozumieć dlaczego świnia słabo nabiera wagę. Studiujcie mikrobiologię i stosujcie jej na fermach! 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak 3.5 . Ale masz warchlaki około 30-35 kg czyste duńczyki. W dozowniku hormony , antybiotyki , sterydy do tego pasza pełno porcjowa dobierana co do wielkości do oporu zadawana przez paszocągi. Ale idz i go zjedz obrzydliwy zapewne  . Wiem co pisze znajomy ma w tym samym systemie co ty. Tylko że jemu zajmuje to 3 miesiące . Wiec robisz coś źle. Ogólnie wyniki jakie sa teraz osiagne były by nie do przyjęcia kilka lat temu przez żadną lekturę czy pismo dziś to norma....;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

w 3 m  ok,ale to mieso nie posiada zadnej eartosci odzywczych jest jak guma sztuczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawidko99    0

Główną przyczyną jest genetyka bo jeśli jest 10% pasza z premiksem i soją no to jako tako tuczniki powinny rosnąć bo co innego jeśli damy sam śrut bez dodatków np.z owsa . Genetyka ponieważ jeżeli krzyżujemy loszkę z knurem ze swojego gospodarstwa z małą obsadą to wystąpienie pokrewieństwa jest ogromne tym bardziej że nie dzieje się tak od pokolenia tylko od kilku .Wymieszaj krew kup knurka czy loszki z hodowli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj