kissmy...

kontraktacja rzepaku

Polecane posty

grego    385

I najczęściej odbiory są z gospodarstwa rozłożone aż do jesieni. Więc musisz skosić odpowiedni rzepak lub nawet go dosuszyć, mieć gdzie go przechować i załadować na tiry. Znajomi mieli takie kontrakty to odbiory były w październiku, ale ogólnie i tak dobra sprawa jak masz takie możliwości przynajmniej połowę można zakontraktować. Innym wyjściem jest przechowanie rzepaku u siebie lub u kupującego choć to znowu jest nerwówka bo ceny raz rosną raz spadają ale tak marnie jak w żniwa to raczej nigdy nie bywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Powtarzałem to już kiedyś na AF. Nie ważny jest tytuł umowy ważne są warunki.

------Jeżeli ktoś ma wpisaną cenę na umowie to ma tak zwaną umowę kupna-sprzedaży i jeżeli nie wywiąże się z umowy zapłaci 20-10% ceny gwarantowanej (koniecznie musi to zapłacić w określonym terminie), ewentualnie jeszcze odszkodowanie z tytułu poniesionych strat jeżeli jest to pośrednik, które jest wyssane z palca (ale to w sądzie)

----- Jeżeli ktoś  nie ma wpisanej ceny czyli tak zwaną cenę rynkową (Ja mam zazwyczaj 20-30zł więcej niż ta cena) ma tak zwaną "umowę ramową" tu nie ma kary umownej ale cwaniaki, pośrednicy podpisują na bezterminowo i tu się zazwyczaj nie zgadzam. Umowa ta potrzebna im do kredytów.

----- można oddać zawsze bez umowy na depozyt 6zł za m-c.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

Jak tam podpisujecie umowy? U mnie 1450zl oferują. Kontrowersyjne są prognozy przyszłych zbiorów -4% do roku ubiegłego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Możliwości 'kontrakowania' jest wiele, ale musicie uważać co podpisujecie, bo niektóre z firm wpisują do umów kary nawet wyższe niż 10-20% wartosci umowy. Tak jak powiedział tespis17 , podpisując umowę na sztywną cenę musicie wywiazać się z niej, bo w przeciwnym razie czekają Was kary. Nie ma przebacz jeśli wymarźnie, przyjdzie susza, grad czy jakiekolwiek inne zdarzenie pogodowe. Zawsze można ratować się sąsiadem czy innymi producentami, którzy niezakontraktowali surowca, ale przy nieodpowiedniej relacji cen będziecie musieli dołożyć aby kupić, a później sprzedać z nizszej cenie.

 

Ja jestem zwolennikiem umów prawdziwych kontraktacyjnych, które opieraja się o formułę cenową. Są bezpieczne, bo gwarantują utrzymanie sie w cenach rynkowych i można z nich w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych zrezygnować. Dodatkowo cena na nie w żniwa jest w większości przypadkó wyższa niż cena rynkowa. 

 

Teraz większość z Was jest bardziej skłonna podpisywać umowy ze sztywną ceną, bo przez dwa ostatnie lata takie rozwiązanie sprawdziło się. Ale nie pamietacie wcześniejszych sezonów, gdzie sytuacja była odwrotna i to się pewnie teraz powtórzy a firmy zacierają ręcę na Nasz tani rzepak.

 

Każdy podejmie decyzje indywidualnie, ale nie dajcie się formą umowy oskubać praktycznie juz samym koncernom zagranicznym.

 

P.S. Co do przechowania, to jest firma co to robi za darmo, bądź kupuje w żniwa połowę rzepaku dowiezionego, a drugą połowę zostawia na darmowym przechowaniu :-)

Trzeba tylko dobrze poszukać :)

Edytowano przez Rolnikix

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

1400 netto??? Tyle to placili miesiac temu,teraz najwieksi w ilosci do 350 ton placa ok. 1330 netto i ciagle powoli ale do dolu. I badz tu czlowieku mądry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil96    37

Witam, orientuje się ktoś jakie ceny proponują w powiecie hrubieszowskim?
Jak mówicie lepiej zakontraktować rzepak czy nie i sprzedać w żniwa po cenie jaka będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4
Napisano (edytowany)

prawdopodobnie cena w żniwa nie bedzie wieksza niż teraz proponują.

 

Prawdopodobnie to się baaardzo mylisz. No ale przekonamy się :)

Edytowano przez Rolnikix

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie tak sądzisz?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4
Napisano (edytowany)

Jest wiele czynników na to wskazujących, ale nigdy nie ma nic pewnego, bo jesteśmy zaledwie małą częścią globalnego rynku, mając bardzo mały wpływ na kształtowanie poziomu cen i wartości walut.

Zobaczymy czy to się potwierdzi, bo to jest tylko moje zdanie, ale żniwa rozpoczną się pewnie od poziomu ok 1350-1400zł netto, ale po tygodniu powinno być już 1500zł i więcej.

Tak więc firmy w tym roku sobie zapewne na kontraktach terminowych odbiją spore straty z ostatnich dwóch sezonów.

Podkreślę jeszcze raz - to nic pewnego, więc nie sugerujcie się zbytnio moją wypowiedzią, aby nie mieć później pretensji do mnie.

Edytowano przez Rolnikix

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9022    0

trzymam kciuki za taką cenę i jakby tak było z  ceną  jak mówisz to miło by było sprzedawać od razu po żniwach

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Zobaczymy, bo teraz wypuszczają na rynek raporty o jednak wysokich zbiorach.. Jakiś analityk zobaczył połacie rzepaku kwitnacego i się pewnie tym zasugerował.

Ponadto zawsze gdy nie ma mroźnej zimy, to jest o wiele większe zapotrzebowanie na rzepak, i zeszłoroczne zbiory okazują się teraz wcale nie takie wielkie, tym bardziej, że eksport ma się całkiem dobrze.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24kuba24    5

1350 netto zakontraktowane do agro-sieci... ciekawe jaka cena bedzie w zniwa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil96    37

Kto z lubelskiego kontrakotował rzepak gdzie i w jakiej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190
Napisano (edytowany)

Zakontraktowałeś już u Świcia czy jeszcze nie?? 

Edytowano przez Renault85-15TX

Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj