FajnyMarcus

Obora z drewna i eurofali?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
FajnyMarcus    1

Powoli przymierzamy się do budowy obory. Zauważyliśmy że jest mało pracy w budowlane (kryzys itd) a jedyny jako taki dochód jest w hodowli bydła. Mamy 2 obórki ale są to obory z lat 70-90lat, na wiele zwierzątek, z żłobami. Poprzerabialiśmy jak się dało że są uwięzi, stanowiska i z podłogi jedzą, ale wszystko trzeba ręcznie, nic nie zmechanizujesz bo ciasno i tłoczno. Jak wiadomo dużo kasy nie mamy ale potrzeba wybudować oborę na min 25 krów, gdzie dało by się obornik wypchać traktorem, zawieść bala do obory ciągnikiem i podoić jakąś dojarką przewodową. Drzewo mamy na wszystko ( na deski, konstrukcję dachu i inne). Myśleliśmy o uwięziowej, bo po 1 taniej, po drugie większa kontrola, po 3 ,mniejsza obora i łatwiej pogrupować krowy. Z jednej strony korytarza paszowego krowy na uwięziach a z drugiej bym sobie strzelił głęboką ściółkę dla jałówek i cieliczek, pogrupowałbym je, a jak by był wolny jakiś boks to byczki bym tak od hodowywał na mięso. Obory długość to 30m, szerokość to 12m, boksy 4x5m korytarz 4m. Do tego jedna płyta gnojowa i zbiornik na gnojówkę. Obora słupowa, mleko przechowywałbym w budynku który by powstał obok obory. Szczyty by były murowane, a na reszcie chciałbym zaoszczędzić, więc tylko kilka elementów ścian i dachu z metalu a reszta drewno. No np. ten element który by był zamontowany dołem i górą ściany i co jakiś czas słupek pionowy to z metalu. Na dachu to kalenica i raczej tyle. Ściany będą się składały z części prefabrykowanej z betonu na 1m ( płyty betonowe). Reszta potem. Pisać co o tym myślicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian1166    10

Uważam, że jeżeli podliczyłeś koszty i dużo materiału masz swojego to może warto by spróbować co z tego wyjdzie. Jak nie będzie sie prawdzało to z czsem byś ją podmurował i tyle. Wydaje mi się jednak, że twój pomysł raczej powinien wypalić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

W top agrar polska z 2-3lata temu był artykuł o drewnianej oborze i były same plusy, i jeden minus koszt drewna, ale jeżeli masz materiał to nad czym się zastanawiać??


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FajnyMarcus    1

Wiedzę że nawet nie musiałem pytać dokładnie bo na moje pytania odpowiedzieliście. A chciałem się was zapytać, ile na jedną sztukę trzeba mieć, żeby się w dobrostanie zgadzało ale i też w praktyce, np. m2 na płycie obornikowej, m3 zbiornika? Wiadomo interesuje mnie jeszcze kilka rzeczy np. czy rzeczywiście warto inwestować w świetlik chociaż na środku?( wiem że to kosztuje ale jakby dawało dużo korzyści to czemu nie) bo w eurofali no nie da rady zamontować zbyt dużej ilości okien. O ile cm korytarz ma być wyższy od stanowisk. Czy potrzebna jest wentylacja. Ogrzewanie myślę u mnie zastosować, piec C.O zrobię taki żeby na 1 belę słomy był i taczki węgla albo drewna bo w oborze ogrzewałbym wode potrzebna w pomieszczeniu na mleko, do pojenia cieląt, no i jakieś ogrzewanie bym w chłodni zrobił i w porodówce żeby przy okazji coś oborę grzało ( bo u mnie np. w tamtym roku to do -25 było ale kilka razy) Którego typu warto stosować stanowiska? Czy warto stosować maty. bobytempelton podałbyś link do tego artykułu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

drewno tanie teraz w miarę, tartaki roboty niemają albo ciągną na pół gwizdka, siędzę w tym to wiem. Ja myślałem o konstrukcji jak na folie z rur, i na to plandeke zarzucić, ale to bardziej do opasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Mogę zrobić zdjęcia tego artykułu i wysłać na maila, tylko daj mi dzień dwa, no chyba że prenumerujesz TAP to wpiszesz swój numer i wyświetli się online. Jak już takie coś budujesz pomyśl nad odzyskiem ciepła z schładzalnika mleka, i agregatu dojarki, znajomy zrobił taki prowizoryczny układ i zawsze jest ciepła woda na umycie, piec ogrzewanie, opał to koszty, a tam ciepło w mleka i dojarki w kosmos leci...pomyśl nad tym.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FajnyMarcus    1

Niestety nie prenumeruję, więc muszę poczekać email mój vstulin@o2.pl. O tym odzysku ciepła nie pomyślałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

powiem ci szczeże że sam miałem zamiar budować oborę z drzewa i płyt podłogowych (panelowych), ale jak zobaczyłem jak taka obora wygląda po 5 latach to zrezygnowałem i postawiłm całą murowaną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

witam 

 

Chciałbym się dowiedzieć czy mogę w drewnianej stodole rozpocząć hodowle bydła mięsnego czy musi ona spełniać jakieś normy itp ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj