Polecane posty

ptaszyna    170

Dziwny tok rozumowania. w ciężarówkach nie ma wydajnych pomp hydraulicznych. Do obsługi układu takiego tira potrzeba było by dużo oleju i ciśnienia.

Podsumowując ciężarówki o autobusach nie wspominam to inne prędkości inne masy inne częstotliwości użycia hamulców. Transport rolniczy, przeważnie okazjonalny z mniejszymi ładunkami i prędkościami to inny swiat. Zwłaszcza w tych mniejszych ciągnikach. Wolał bym przerowbic przyczepę na hamulce hydrauliczne za parę stów niż wydac parę tys na kompresor. Poza tym mam mf a 4255 wożąc do 6 ton zboża zwykła przyczepą czy tandemem doskonale sobie radzę hamując tylko ciagnikiem. Robię bardzo krótkie trasy więc nawet tych siłowników zakładacmi się nie chce.

 

Twoje argumenty też nie są do końca trafione, bo prędkość nie decyduje o typie hamulców (samochody osobowe i dostawcze).

Pomijam ciężarówkę ale np; w autobusach myślę że nie było by niewykonalne zastosować układ hydrauliczny zamknięty ze wspomaganiem bez dodatkowej pompy, a czemu stosuje się pneumatykę gdzie trzeba stosować specjalnie kompresor nie wiem.

Argumentem za pneumatyką może być ochrona środowiska bo nieszczelności w hydraulice są bardziej szkodliwe niż w pneumatyce ale w czasach gdy decydowano o typie hamulców nikt o środowisku nie myślał.

 

Na koniec powiem że sam nie wiem co wpływa na to jaki typ hamulców się stosuje, myć może że obydwa układy są równie dobre a wybór jest czysto umowny, podobnie jak szerokość torów kolejowych Europa ma inną i Rosja ma inną a obydwie szerokości umożliwiają transport.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Autobusy kiedyś powstawały na cieżarówkach tj na ich podwoziach. więc układ hamulcowy przejęto jak by automatycznie. Poza tym dochodza takie bajery jak otwieranie drzwi, kufrów, spłuczki w toalecie i wiele innych. Pneumatyka jest łatwiejsza do poprowadzenia, nie trzeba odpowietrzać i nie ma wycieków w razie awarii. Po za tym autobus podlega tym samym regułom co cięzarówka ze względu na mase i ilosc osób. Awaria układu równa się zatrzymanie pojazdu - bezpieczeństwo.

Hamulce pneumatyczne dają napewno większą siłę hamowania jednak jak pisałem w ciągnikach około 100 czy tam 120 KM czy nzwet większych nie widze sensu montażu kompletnych instalacji. Nie widze też sensu dopłacania kilku lub kilkunastu tys do nowych ciągników. Instalacje w nowych ciągnikach przewaznie montuje się w polsce. Klient za to płaci kilka lub kilkanascie tys. Po co ? Skoro dwa siłowniczki do przyczepy i trochę węża będzie kosztowało około 1 tys. Instalacje zmontowane samodzielnie z czesci ze złomowiska też czesto nie spełniają żadnych norm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek1988    3

Ja mam taki problem z hydrauliką... Mam MF 3090T i założyłem już w przyczepach siłowniki i węże do hamulców hydraulicznych, lecz po podłączeniu one nie działają... Tak jakby olej miał za słabe ciśnienie. Ogólnie hydraulika zewnętrzna ciśnienie ma odpowiednie, a na hamulcach niedostatecznie. Czy jest jakiś zawór, który reguluje to ciśnienie? Po założeniu samej końcówki na złącze, olej leci na jakieś 4 metry do tyłu za każdym naciśnięciem pedała hamulca, ale dlaczego nie chce przyczepy hamować? Ma ktoś jakiś pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170
Napisano (edytowany)

A jak sprawdziłeś hydraulikę zew? tak samo sprawdź ciśnienie na wyjściu hamulca powinno być takie samo co w hydraulice, jak jest mniejsze to coś z zaworem bo on stopniuje ciśnienie czyli im mocniej naciskasz hamulec to ciś. bardziej wzrasta.

Zawór jest na pokrywie pompy przy filtrze oleju, po przewodzie od gniazda dojdziesz do niego.

Edytowano przez ptaszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek1988    3

Właśnie jak tak sprawdzałem, to ciśnienia tam nie ma... Tzn. zegar się nie rusza... Muszę poszukać tego zaworu i nim coś poruszać, bo nie wiadomo, czy to kiedykolwiek wcześniej było używane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Czy tam powinno być takie ciśnienie jak w hydraulice zewnętrznej to wątpię. Na pewno powinno być ale nie aż takie. Gdzieś kiedyś na tym forum widziałem, że ktoś podawał wartości ale nie pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek1988    3

W przyczepie nie ma możliwości wyregulowania hamulców. U mnie na zegarze nic nie pokazywało, więc muszę zaworu poszukać, może jest przykręcony lub zapchany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Czyli prawie jak w hydraulice bo tam max 180 bar, a może jak bardzo mocno by docisną to by doszło i do 180. W każdym bądź razie z doświadczenia wiem że zawór jest zasilany z hydrauliki ciągnika i ciśnienie wzrasta wraz z naciskiem na hamulec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markus1    2

U mnie naciśnięty na max. pokazuje 120 atm.Hamuje elegancko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek1988    3

A wie ktoś może, jak się reguluje ciśnienie wychodzące na hamulce przyczepy? Bo oglądałem tę pompę i nie mam pojęcia, schematy też nie wiele mi mówią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

W przyczepie nie ma możliwości wyregulowania hamulców. U mnie na zegarze nic nie pokazywało, więc muszę zaworu poszukać, może jest przykręcony lub zapchany

Naprawiłeś hamulce? U mnie w 3065 znalazłem zawór ( kranik ) którym odcina się sterowanie zaworu hamulcowego, czyli jak nie używamy hamulców przyczepy to można "wyłączyć " działanie zaworu. Odcięcie to znajduje się po prawej pod kabiną, zamontowane na przewodzie idącym od pompek hamulcowych do zaworu sterującego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek1988    3

U mnie widać, że jakieś tam ciśnienie idzie, bo wąż się rusza jak naciskam na hamulec, ale nie na tyle wysokie jest to ciśnienie, żeby wysunąć siłownik i zahamować przyczepę :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Trochę odświeżę temat.

Mam problem z wyjściem na hamulce hydrauliczne.Po naciśnięciu trzpienia w złączce na wyjściu na przyczepę nie leci olej.

Czyżby zapowietrzony ?Jeśli ktoś to robił będę wdzięczny za radę.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Wiem że nie pisze się posta pod postem ale potrzebuje pomocy.Pomoże ktoś?

Hamulce działają a nadal nie podaje oleju na wyjście przyczepy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

Założyłem u siebie (MF 3050) zawór i całą instalacje hamulca hydraulicznego
Odpowietrzylem ale zawór nie podaje w ogole oleju. Czy tam jeszcze coś trzeba wyregulować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mf255fan    9

Kolego griga poradziłeś sobie z tymi hamulcami? chcę założyć właśnie taki zawór do mojego mf 274 tylko nw jak to powinno być podłączone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080
Przed chwilą, Mf255fan napisał:

Kolego griga poradziłeś sobie z tymi hamulcami? chcę założyć właśnie taki zawór do mojego mf 274 tylko nw jak to powinno być podłączone.

Niestety mam straszny niedobór wolnego czasu więc hamulce (zawór) czekają. Jak będzie w zimie chwila to chcę go wykręcić i wszystko rozebrać i wyczyścić. Mam nadzieje że to wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mf255fan    9

A ten zawór sterujący można podłączyć szeregowo przed rozdzielacz od hydrauliki zewnętrznej czy jest jakiś dzielnik strumienia? Jak to jest rozwiązane w serii 3000 lub w innych ciągnikach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matnik    0

Mf 3060 hamulce bardzo  powoli wracaja nawet przy wiecej sprezynach, A po wciśnięciu mocnym wybija olej z membrany . Na zaworze Są dwie  sruby duży imbuss i mały imbus obie zapieczone którą co reguluje? Jest tam regulacja powrotu/przepływu? Cisnienia ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj