Piotrek96

Brak apetytu u krów mlecznych.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Piotrek96    0

Witam. Od kilku dni zauważyliśmy z ojcem brak apetytu u naszych krów. Dostają kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę, czasem siano i osypkę ze zbóż. (Chwilowo brak funduszy na pełnoporcjówkę dlatego narazie jest odstawiona z diety). Dodatkowo są wyganiane na pole (lecz teraz raczej tam się nie najedzą - wiadomo. Gdy przyjdą z pola zamiast wszamać kiszonkę z qq stoją i mruczą w niebogłosy. Tak samo jest z sianokiszonką - mogą ją jeść wiecznie albo i wcale nie ruszyć... Zastanawiamy w czym tkwi przyczyna? A gdy krówki nie jedzą wystarczająco dużo paszy - wiadomo - mleko się urywa i z każdym dniem jest jego coraz mniej... Co mamy robić? Moze macie podobne problemy? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beform    0

A jakie dodatki dajesz na kiszonkę w oborze:granulki mleczne rużne koncetraty takie jak protamilk-dużo mleka minerały . jak dasz kukurydzę to nie dawaj siano kiszonki zrub tak i na odwrut to zmieni się ich reakcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Tak jak pisze @komodo drożdże to podstawa jeszcze dawaj kwaśny węglan sodu na przemian z drożdżami. Z drożdży to polecam Diamonda. Fakt są drogie ale według mnie najlepsze (bardzo szybko pojawiły się efekty ich podawania) a sporo się tego przewijało od pastewnych przez Joserę, Ekoplon po właśnie Diamonda ostatnio.

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FOX2    16

A próbowałeś SoyMax'a? Lepsze czy gorsze od Diamonda?


"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed" - Theodore Roosevelt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Powiem ci szczerze, że nie wiem ile gram sypię na sztukę. Dawkuję organoleptycznie tzn. ile nabiorę w garść tyle rozsypię na 1-2 sztuki. Ale wodorowęglanu sodu sypie ok. 200gr. na dzień. Kiedyś eksperymentowałem z kredą bo jak wiadomo wodorowęglan sodu działa do 2-3 godzin po podaniu a ktoś mi powiedział, że kreda jest lepsza pod tym względem i zrezygnowałem z wodorowęglanu sodu na rzecz kredy (nie pamiętam jakich drożdży wtedy używałem ale nie był to jeszcze Diamond) to właśnie nagle krowy zaczęły zrywać z mlekiem i to dość znacznie więc wezwałem weterynarza i dziagnoza: podkliniczna kwasica. Wtedy z powrotem zacząłem dawać kwaśny węglan sodu i po pewnym czasie wszystko wróciło do normy (mleko zaczęło wzrastać, a krowom wrócił apetyt). Co do Diamonda to te drożdże polecił mi mój weterynarz i powiedział, że przy nich można zrobić taki myk, że skarmić 2 worki 20kg (taki worek ostatnio kupowałem po 220zł czyli tanie nie są) i poźniej zrobić tyle przerwą np. tyle ile trwało skarmienie 1 takiego worka (mówił, że nawet miesięczna przerwa może być).

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

stuktura paszy,poziom białka w dawce,drożdze paszowe-i będą wsuwać,a inajważniejsze (jakość pasz objętościowych)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Dodałem do paszy kwaśny węglan sodu i zamiast śrutownika, teraz gniotę zboże. Po tym 2 krowy zmniejszyły pobranie paszy treściwej. Myślicie, że to od sody czy gniotownika ? Przyzwyczają się ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziomster720    5

Zmieniona struktura paszy+ inny smak, myślę że się przyzwyczają (bardziej prawdopodobne jest to spowodowane kwaśnym węglanem sodu) Jeśli nie stosujesz więcej niż jest zalecane, jest to wtedy zmiana na + a nie na -

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Dodałem tylko worek 25kg na 1t paszy czyli 2,5% tak jak jest zalecane.

Po 6 dniach zaczęły jeść - jest ok. Pozdro

Edytowano przez reebok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo932    4

powodów może być mnóstwo. ja spotkałem się ostatnio z takim przypadkiem, krowy niechętnie jadły - okazało się że w trawie jest za dużo jednego z gatunków traw w mieszance którą posiano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursuss12345    0

Tej kwestii na pewno nie wolno bagatelizować, ponieważ krowom być może coś dolega i dlatego mają zdecydowanie mniejszy apetyt. Jeśli problem nie ustąpi sam to po prostu najlepiej zgłosić się do weterynarza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj