dzejdzej

Który system ściołowy jest najlepszy?

Polecane posty

masfer5455    6

skoro macie z tym doświadczenia to może jakieś rozwiązania ja osobiście myślałem o najprostszej pompie wirnikowej do płukania kanału zrzutowego made in warsztat mieszadło do gnojowicy w zbiorniku do homogenizowania i dodam ze ze to nie ilosc przemysłowa ale 80 dojnych+ młodzież


sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

@eco-e, co masz na mysli mowiac podloze kompostowe?

@masfer5455, a na czym trzymasz mlodziez? tez na piasku? Bo one przeciez nie zrobia Ci tak zadkiej gnojowicy jak krowy i moze byc doslownie ''kupa'' :) Ja bym krowy trzymal bezsciolowo na materacach, a mlodziez na legowiskach plytko scielonych, albo nawet scielonych sieczka. Separowanie gnojowicy, to koszt min. 120tys zl, wiec policz ile lat musialbys slome kupowac na cale stado, zeby sie zwrocilo. Mozesz tez pomyslec np. o trocinach, lub odpadach z papierni, jesli masz jakas w poblizu. Tez nie jest to zle, choc lepsze d scielenia juz sa te odseparowane gowna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

@masfer5455

Separator mechaniczny jest drogi. Przy Twojej ilości nieopłacalny. Możesz zrobić prostą separację grawitacyjną w zbiorniku (osadniku) ze ścianką i potem gnojowicę przepompowywać do głównego zbiornika. Jeżeli chodzi o kanał to kwestia wymiarów (najczęściej i tak robi się się spływ grawitacyjny bo zwykłą pompą niewiele zdziałasz, są też rozwiązania alternatywne).

@GRGOJ

Idea zbliżona do głębokiej ściółki. Podłożem są trociny które 2 razy dziennie są mieszane na głębokość ok 25-30cm. Podłoże pracuje na zasadzie fermentacji tlenowe (tak jak robi się zwykły kompost). Fajnie to wygląda i krowy żyją dłużej. Wadą jest cena suchych trocin.

Edytowano przez eco-e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masfer5455    6

kanał byłby w poprzek obory na koncu korytarzy zgarnianych na razie ładowarką z czasem byłaby delta i zchodziło by to do zbiornika na koncu kanalu spadowego wiem ze musi on być od czasu do czasu splukiwany wiec i by był a na ściółke wybrałem piasek mam do niego dostep jest prozdrowotny dla krów mam znajomego z oborą 55m dluga na piasku ale delta zgarnia to łajno na płyte i ani to gnojowica ani obornik ale piasek jako ściółke sobie bardzo chwali


sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Nie wiem czy jest sens w Twoim przypadku robić kanał. Jeżeli możesz to obok obory zrób osadnik z przegrodą i spychaj/spłukuj mieszaninę bezpośrednio do osadnika. W jednej części będziesz zbierał piasek, w drugiej gromadzić się będzie gnojowica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masfer5455    6

jade w sobote na ferme moze tam cos wydedukuje


sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

najlepszy system to zwykła sciółka badz głeboka sciółka, dzieki ktorej potem mamy obornik na pole i wieksze plony bo jest próchnica, te wszystkie kombinacje alpejskie to sa na krótka mete, po latach kazdy zrozumie ze bez obornika na słabych ziemiach to zyto nie urosnie, ktos powie ze gnojowica tez dobra, a ja uwazam ze nawet nie ma co porównywac gnojowicy do obornika na ziemii 5 czy 6 klasy, bo obornik zostaje jako próchnica a gnojowica w ziemiach lekkich poprostu przenika wgłab ziemii, a gleba jałowieje, co innego na ziemiach 1,2,3 klasy ale ile jest % takich ziem w Polsce ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

według najnowszego raportu z posiedzenia nad ustalaniem PROW to w Polse ziemii o klasie I-III jest az 21 %

Co do gnojowicy to trzeba również wziąć pod uwagę różne aspekty jej wykorzystywania. Kukurydza jest rośliną która w bardzo dużym stopniu potrafi wykorzystać składniki zawarte w oborniku jak i zarówno w gnojowicy dlatego są zalecenia żeby przed przygotowaniem gleby dać dawkę nawet do 15 m3 /ha.

Gnojowicę można również zastosować jesienią na sciernisko, w którym znajdują sie duże ilości resztek pozniwnych. Dzieki temu nie trzeba stosować mocznika do "pomocy" w rozkładania słomy a dodatkowo gleba zyska cała bombe składnikowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masfer5455    6

a co myślicie o zrobieniu materaca z tmru ze słomy z wapnem i wodą a i potem tym dościelanie firma duka na fermie mocno propagowała ten system nawet chwaląc go bardziej od piasku jako ściółki


sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Owszem jest takie rozwiązanie. W obsłudze jest to tańsze od mieszaniny piasek/gnojowica. Jeżeli chodzi o zdrowie i wydajność stada trudno coś powiedzieć. Nie widziałem tego systemu ścielenia w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mlodyhef
      Dyskusja o cenach słomy w 2013 roku do przeczytania tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72479-ceny-slomy-2013/
      Ceny słomy we wcześniejszych latach do przeczytania tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5866-ceny-slomy/
       
       
      Pany po ile u was teraz chodzi słoma w belach 120/120? Ile za sztukę lub za tonę?
    • Przez krzycho88
      Do sprzedania słoma z 2015r  58rolek i około 190 kostek 120x80 łączna waga około 70-80t, z załadunkiem. 40km od Lublina w kierunku Biłgoraja
    • Przez łukasz
      Witam sprzedam 120 balotów słomy po prasie zmiennokomorowej 120x120 z sezonu 2015 cena do uzgodnienia    lubelskie okolice Biłgoraja  662690673
    • Przez Tomasz10112000
      Witam, chcę kupić prasę belującą do słomy, na siatkę.
      Porównajcie mi prasy firmy Vicon (pasową), Famarol (łańcuchową, łańcuchowo-walcową, walcową) lub inne wasze propozycje. Głównie chcę się dowiedzieć jak najwięcej informacji na temat tych dwóch pras.
       
    • Przez LeonWiniewski
      WItam.
      Jest w stanie mi ktoś powiedzieć ile jest potrzeba słomy na cały okres tuczu w przeliczeniu na jedna kaczke? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj