Zaloguj się, aby obserwować  
edi25

czy opłaca sie miec wlasna łąkę ?

Polecane posty

edi25    0

czy oplaca sie miec teraz wlasna łąkę czy lepiej kupic siano? Tona siana kosztuje teraz 300-400zł

Edytowano przez edi25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

myślę że warto miec swoją łąke ponieważ wydanie kilku tysiecy 1 razowo wzróci się po paru latach a tak będziesz co rok wydawał kase na siano i innym bedziesz dawał szanse zarobic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

zależy ile potrzebujesz tego siana. teraz pogoda też nie pewna więc by ususzyć to też trzeba mieć farta. Pozatym jeśli ma kupić maszyny za kilka tysięcy (używane) do przygotowania siana to też mniej się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

Nie wiem czy ,,łakie'' ale słownik dla ciebie na pewno i to dobry. A wracając do tematu to łąkę mieć się opłaca

Edytowano przez kamin60

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk2411    30

Wydaje mi się, że autorowi chodziło żeby swoją łąkę zaorać i zasiać na niej zboże które później sprzeda, a za pieniądze uzyskane z sprzedaży kupi siano. :)


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

A skąd wiesz co to za siano? z jakiej to łąki, mój sąsiad raz kupił siano bo mu zabrakło, to mówił że z jakich podmokłych łąk podgniłe, to krowy mu nie chciy jeść, chyba ze 2 lata to siano mordował, mieszając z innym.

 

Pisownia !!!!!!!!

Edytowano przez MAT912

W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Wydaje mi się, że autorowi chodziło żeby swoją łąkę zaorać i zasiać na niej zboże które później sprzeda, a za pieniądze uzyskane z sprzedaży kupi siano. :)

wlasnie o to mi chodzi :)

Załóżmy 7 ton pszenicy z ha 7x1000=7tys zł

A siana które zbiore z hektara nie bedzie mialo wartosci 7tys tylko znacznie mniej. Wydaje mi sie ze moge sprzedac zborze i za to kupic tyle siana ile potrzebuje i jeszcze troche pieniedzy powinno zostac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

tylko łąke 3 razy skosisz w ciągu roku a zboże tylko raz.

 

zgadzam sie z tym oczywiscie.

Załozmy pierwszy pokos 25 belek z ha 120/120

drugi pokos 20 belek

trzeci pokos 15 belek

co razem daje 60 belek po 70zł = 4200zł

i w tym musze kosic i przewracac prasowac 3 razy co wiaze sie z kosztami paliwa7

7 ton pszenicy po tysiac to 7tys-4200= 2800zł zostaje na czysto.

Jesli sie myle to mnie poprawcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bel920    8

właśnie jeśli chodzi o bydło nie każde siano będzie jadło , jeśli masz pewność że kupisz dobre i to żródło jest zapewnione na kilka lat to OK ale jak co rok masz kupić okazyjnie gdzie indziej to ryzyko że zostaniesz z tym towarem a kasa wydana . Najpewniej jest mieć swoje , zasiać dobrom mieszankę traw , rzucić w to motylkowych dodatkowo , zrobisz w odpowiednim terminie siano czy siano kiszonkę i masz 100% pewności że dobre i bydlak się odwdzięczy mając dobry pokarm . Sam wiem z własnego doświadczenia bo parę tysięcy straciłem kupując siano kiszonkę a po dwóch latach poszła w gnój .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

u nas każdy ma własną łąkę i przecież siano lub sianokiszonkę trzeba robić jak masz swoją to wjeżdzasz kiedy chcesz i robisz jak chcesz i nikt nie wnika czy to się opłaca czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

 

zgadzam sie z tym oczywiscie.

Załozmy pierwszy pokos 25 belek z ha 120/120

drugi pokos 20 belek

trzeci pokos 15 belek

co razem daje 60 belek po 70zł = 4200zł

i w tym musze kosic i przewracac prasowac 3 razy co wiaze sie z kosztami paliwa7

7 ton pszenicy po tysiac to 7tys-4200= 2800zł zostaje na czysto.

Jesli sie myle to mnie poprawcie.

 

gdyby każdy rolnik nie miał kosztów związanych z uprawą ziemi byłby milionerem:)

 

pomysł tez o tym, ze pole pszenicy, musisz zaorać, dać nawóz, oprawić, posiać, nawóz opryski, kombajn, paliwo, odliczając to od tych 7000 tyś za sprzedaż pszenicy ile zostaje?

 

zrób sobie prosty rachunek kosztów, mniej więcej taki:

 

prognozowane przychody juz masz 7000 zł, skonfrontuj z kosztami na jeden hektar, paliwo, srodki ochrony, nawozy, kombajn, ewentualna amortyzacja i policz dochód

 

z drugiej strony skonfrontuj przychód z łąki, czyli te 4200 minus koszt, paliwo, zakup maszyn ewentualny i ewentualna amortyzacja, co da Ci dochód z łąki

 

wtedy porównasz obie sumy i skonfrontujesz co bardziej Ci sie opłaci, jezeli np na pszenicy dochód bedzie 5000 a na łące 3000 to bardziej sie opłaci pszenica, to logiczne, ale jeżeli obie kwoty będą zbliżone, albo będą sie różniły +/- 1000 zł to mysle ze lepiej zostawic łąkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Panowie ale nie dotykamy najważniejszej kwestii Nie na każdej ziemi da się zasiać pszenicę a napewno nie na każdej wyda ona 7ton/ha Jeżeli mamy ziemie okresowo zalewane czy podmokłe to nic sie z tym nie da zrobić tylko zrobić z tego łąkę. Także jeśli masz ziemię II III klasy to owszem nie opłaca się robić z niej łąki lepiej zasiać pszenicę albo kukurydzę lub rzepak Ale jeśli mamy bagna to nic innego niż łąka się tam nie opłaci bo nic innego nie urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

ziemie u siebie mam dobre i pszenica rzepak czy buraki spokojnie urosna. a przy dobrym nawozeniu 7-8 ton pszenicy to normalka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

Ddziwi mnie ten temat,jeśli autor tematu posiada bydło to łąka jest podstawą. Kolega wyżej dobrze napisał-czy jest pewnośc 7-8ton pszenicy i takiej ceny...Nigdy nie ma pewności, zresztą sytuacja jak się odwruci to pszenicy będzie 3-4tony,cena 500-600zł, a np belka siana 90zł-100zł... i co wtedy... Sianko jest towarem mogącym i 2lata leżeć,jeśli mamy własne to wiemy co mamy,rozumiem gdy trzeba dokupić gdy zabraknie,lecz nie liczyć tylko na gotowy towar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

plonow wysokich przy dobrym nawozeniu jestem pewien chyba ze zdarzy sie jakas kleska. ceny przewidziec nie jestem w stanie ale zapowiada sie ze zboze bedzie teraz drogie. a jesli nagle sytuacja sie odwroci to lake zawsze mozna zasiac. Mi chodzi czy to jest oplacalne na teraz iw tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFrolnik26    214

W tym roku wiadomo że lepiej się opłaca się zasiać pszenicą bo siano tanie a pszenica droga, ale nie zawsze tak będzie i kupić dobrej jakości siano nie jest łatwą sprawą. Ważne jest też ile potrzebujesz tego siana 10,100 czy 1000 bel. W mojej okolicy jest mało hodowców bydła i ludzie za skoszenie łąki jeszcze dopłacają żeby sprzątnąć do dopłat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

@edi25,to czy to jest oppłacalne w tym roku to sam sbie odpowiedziałeś. To ile łąk -ile siana w obrocie jest w twoim regionie sam wiesz najlepiej. Tak jak kolega wyżej napisał,zależy ile tego siana potrzebójesz. Napiszę coś od siebie,przez kilka lat nie kupiłem żadnej rolki siana. Wcześniej była taka konieczność i co z tego -jakość tego sianka była kiepska. Samemu zbierać siano towiemy co mamy,ktoś kto robi to z myślą o sprzedaniu aż tak się z tym nie czai. Dobre jakościowo sianko to podstawa dla młodego bydła, min raz dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamis    0

do teścia co chwile ktoś chce kupić sianokiszonkę a jak teściu domawia sprzedaży i odsyła do sąsiada to oni na to .twoja lepsza ty robisz dla siebie a on robi dla siebie i na sprzedaż dla siebie ma w jednym miejscu a na sprzedaż w drugim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
    • Przez MaciusN95
      Witam, 
      mam problem z sitowiem na łące są to łąki w większości stare ponad 20 letnie jest z nich robione siano i po zimie zauważyłem, że jest dużo sitowia ktoś wie jak to zlikwidować ?
    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj