bombel315

uprawa pola po kukurydzy na ziarno

Polecane posty

Tomek90    2258

Do uprawy ścierniska toi 4m pójdzie, przy płaskim terenie.

Stalowe obręcze? Chodzi ci o cambella?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

u mnie miejscami 145km w JD ma co robić z 3m broną, odnośnie pierścieni chodziło mi o coś takiego ads-img.cdn.mbdsrv.com/395_395635_2012110914534_3/kockerling-quadro-570.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elmer23    0

Do tej pory miałem talerzówke Akpil 2,7m i MTZ82 śmigał bez problemu więc 3,5m i 120 KM powinno dać rade,a wał to chyba tylko przygniata sciernisko więc jaką ma role do zmieszania resztek z glebą? (chyba tylko dla obciązenia a kosztuje prawie 5tyś.więcej niż rurowy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2258

u mnie miejscami 145km w JD ma co robić z 3m broną, odnośnie pierścieni chodziło mi o coś takiego ads-img.cdn.mbdsrv.com/395_395635_2012110914534_3/kockerling-quadro-570.jpg

 

Mówie o zerwaniu ścierniska, tutaj nie powinnien miec problemu taki ciągnik bo robimy płytko aby pobudzić do kiełkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek69b    0

Mam pytanie jakie warzywa można upawiać po kukurydzy cukruwej, chodzi mi o te zalegające opryski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jakie czynności wykonujecie po skoszeniu kukurydzy? Bezpisrednio pług, agregat podorywkowy czy rozdrabniacie jeszcze bardziej? Ktoś z was pryskał jakimś preparatem w celu zwiększenia wartości tych pozostałości, oraz przyspieszenie procesu ich rozkładu? To coś pomoże, czy strata pieniędzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jokender    0

Ja osobiście  najpierw robię talerzówką   dość  ciężką  więc najpierw  trochę  to potnę a  pozniej  pług i  to wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo9411    3

Dobrze jest też zrobić mulczerem ( niszczysz robaczki w QQ)

potem jak masz pług z przedpłużkami to zaorać

jak nie to talerzówką i dopiero zorać i karta ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

W mojej okolicy pryskają mocznikiem 50 - 60 kg na hektar dają, po czym orka


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Azot teraz na kukurydzę nie zadziała właściwie. przy niskich temperaturach poniżej 8oC bakterie nie pomogą rozłożyć słomy bo śpią. Sam azot trochę spali, a do wiosny będzie wymyty, łatwo przemieszcza się w glebie.

Ja zawsze stosuję talerzowanie z ciężkim wałem i za dwa tygodnie orka. Oczywiście roślina następcza, zwykle jęczmień lub mieszanka, musi dostać więcej azoty niż potrzebuje bo bakterie zabiorą go do rozkładu resztek.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

 Mi kolega talerzuje talerzówką kompaktową lemken rubin robi piękną robote idealnie wymieszane resztki polecam i potem pług

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ja też talerzówka,ale jadę nie w rzędach tylko pod kątem delikatnie, bo jakoś lepiej wtedy robi. Potem za tydzień, dwa orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Talerzówka jak najbardziej ale tylko w celu wymieszaniu z glebą by potem ułatwić orke. Prawidłowo to powinien iść mulczer który potnie resztki hamując rozwój omacnicy. Azot jak już ktoś pisał zbędny na zime.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik1986    36

stanie się coś jak zostawie resztki po kukurydzy i na wiosne zaoram i zasieje kukurydze? ziemia już zamarzła no chyba że będzie cieplej to zaorze

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Po pierwsze to przesuszysz glebe. A po drugie sianie kukurydzy po kukurydzy to średni pomysł ze wzgledu nawiększą presje omacnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Ja tam jakoś nie widzę różnicy w kukurydzy sianej po orce wiosennej i zimowej. Jedna wiosna jest taka druga taka, ale przez kilka ostatnich lat nie widać było w moim rejonie różnicy. Sam zresztą w tym roku wyciągnąłem najlepszy plon (15,5 t) z pola które orałem na raz na początku kwietnia. Co do omacnicy, to jeśli 10 rolników sieje dookoła kukurydze a jeden będzie z nia walczył to wiele to nie zmieni. U mnie np omacnica żeruje, jednak nie powoduje strat w plonach bo zazwyczaj gryzie nad kolbą, raz na jakiś czas spotka się przegryzioną poniżej kolby. U nas i tak wyznaje się opinie że na drugi rok kukurydza najlepsza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik1986    36

no ja też siełem kukurydze po kukurydzy i nie zauważyłem różnicy ale nigdy po orce wiosennej. to mówicie że będzie dobrze jak zaorze na wiosne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nikt nie jest wróżką ale takie są po prostu zalecenia że orka powinna byc jesienna. Jeżeli jest wystarczająco wilgoci na wiosnę to jakichs szczególnych spradków w plonie może i nie bedzie jak zaorzesz na wiosne ale jeśli od razu bedzie susza a Ty dodatkowo zaorzesz to napewno to sie odbije na kukurydzy. Co do omacnicy to różnie jest ale z tego co sie dowiadywałem to zimuje ona w resztkach pożniwnych kukurydzy i jeżeli siejemy kukurydza po kukurydzy wtedy jest najwieksza presja omacnicy bo spora czesc resztek jeszcze nie przegnije i omacnica dostaje sie do nowo posianej kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Kukurydza wody potrzebuje dopiero pod koniec czerwca i w lipcu, dlatego też zimowe zapasy wody nie mają aż takiego znaczenia, a co za tym idzie i termin wykonania orki. Często różnice między orką wiosenną i zimową uwidaczniają się w latach skrajnych. Wiosna mokra ponad miarę, lepsza wiosenna orka. Susza w maju, lepsza zimowa.  Co do omacnicy, to warto pamiętać, że jest to ćma i całkiem dobrze lata, a prawidłowo wykonane uprawki pożniwne powinny powinny mocno ją ograniczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Masz racje z czerwcem i lipcem. Ale jeśli juz w kwietniu i maju bedzie mało wody a dodatkowo w czerwcu i lipcu bedzie z tym cienko to orka wiosenna napewno nie poprawi sytuacji w tym przypadku. Osobiście nie mialem jeszcze takiego przypadku żeby wiosna była za morka. Wilgoci nigdy nie jest za duzo. No chyba że ktoś ma podmokłe tereny albo leje bez przerwy ale u mnie takie anomalie sie nie zdażają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Duże znaczenie ma też rodzaj gleby. Nikt mi nie powie że piaski V-VI kl. zaorane wiosną nie stracą wilgoci, chyba, że będzie wyjątkowo mokra wiosna. Często jest tak że już w kwietniu na słabych glebach jest sucho i trzeba pogłębiać siew żeby siać w wilgotną glebę. Ja pod kukurydzę całkiem zrezygnowałem z orki, a po kukurydzy staram się zaorać jesienią ale nie zawsze zdążę tak jak w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik1986    36

No mam ten sam problem kolego szopen ale zaorze na wiosne "ryzyk fizyk"

Edytowano przez rolnik1986

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj