bombel315

uprawa pola po kukurydzy na ziarno

Polecane posty

TheBociek1996    598

Wszystko zależy od pługu, jeśli masz takiego typu jak stary grudziąc to tak czy siak będziesz stawał co pare naście metrów bo ci sie zapcha. Jeśli masz pług nowszego typu, który jest wysoki i ma duży odstęp korpusów od siebie, orz od razu na głęboko.

Edytowano przez TheBociek1996

Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

dokladnie jak nowszy plug to orka odrazu na gleboko a jesli nie to talerzowka absolutnie gruber bo bedzie ci sie zabijac i kupki tego syfu ci sie zrobia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

orka jest najbezpieczniejsza w poprzek kierunku siewu, najlepiej orze się bez przedpłużków (mi się czasami zapychała masa między odkładnią a przedpłużkiem), najbezpieczniej oczywiście ściernisko stalerzować, aby wymieszać resztki z glebą, najgorsze są lekkie resztki, które bardzo łatwo się kumulują na elementach maszyny i łatwo ją zapychają (mi się pchały na ekranie bocznym talerzówki)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcio40    295

Też miałem podobny problem,wpadłem na pomysł aby odkręcić dwie łapy od grubera a pozostałe trzy ustawić tak aby szły po rzędach(trzeba dospawać jeden przedni uchwyt)mówię wam idzie doskonale i się nie zapycha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renesis16xT    13

A co gdy ktoś nie ma ciężkiej talerzówki?

 

Mam U912 i talerzówkę akpil 3m w układzie V. Dociążyłem ją dosyć mocno, ale nie daje to za wiele. Dziś próbowałem wjechać w ściernisko po kukurydzy i w zasadzie po przejechaniu nie widać efektu. Ziemia co prawda nie jest zbyt wilgotna.

Niedługo pojawi się pług z 75cm prześwitem i regulowaną szerokością orki, Myślicie, że można to zaorać od razu na głęboko bez pieprzenia się z tym? Resztek pożniwnych jest niestety dość sporo.


Zapraszam na mój kanał na YouTube i Facebook:

Agroblog

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

ja w tym roku talerzowałem w poprzek ścierniska , ale qq była zbierana na kiszonkę. ale ze względu na wtórne zachwaszczenie i dziki, było sporo resztek... talerzówka JD 4m, cieło ładnie :) kiedyś gruberowałem ale nie było resztek , bo zbiór pod kiszonkę... Ale tak jak koledzy piszą... albo dobry pług i orka, albo dobra talerzówka i potem orka...


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

po żniwach mulczer - później na wiosne głębosz, i później siew, tym sposobem zniszczymy larwy w korzeniach.

lub orka, później brona czy tam włóka, i siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Ważna sprawa to docinacz w przystawce, złe rozdrobnienie (zmięcie) słomy moim zdaniem jest gorsze niż przystawka bez docinacza.Jeżeli niegoni cię termin siewu to dobrze jest wymieszać słomę talerzówką i zostawić na 2 tygodnie lub dłużej a dopiero potem orać. A co do pługa to wysokość do ramy około 75cm powinna wystarczyć natomiast rozstaw korpusów najlepiej 100cm lub więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pieniu    1

-- połączono --

 

Witam , na jesieni zaorałem pole po kukurydzy no i na wiosne chce posiać nawóz i mam taki problem że po orce wystają mi korzenie i liście kukurydzy i moje pytanie polega na tym : Czym to uprawić aby to zakryć? Agregatem czy Talerzówką?? Z góry dzięki

Ps; Nie wystaje tak dużo tylko tam z 4 cm

Edytowano przez Marcin91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobcat2250    382

Ja bym agregatem robił bo talerzówka ma efekt trochę inny ale agregatem szybciej co ciągnie za sobą oszczędności w paliwie :)


Zwykły użytkownik, o numerze 30068  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

ja po skoszeniu kukurydzy w tym roku opryskałem preparatem UGmax(nie wiem czy to coś da, ale małe doświadczenie dla siebie czy warto to stosować) na drugi dzień przeleciałem pole gruberem AgroTom. Efekt zadowalający lepszy niż po telerzówce. Ładnie zmieszane, talerze podocinały dłuższe badyle, przyszedł śnieg, ładnie sie to wszystko uleżało, za około tydzień przyorałem, ładnie wszystko przykryło. A na wiosne wysieje wapno potem brona z włóką, agragat uprawowy lub odrazu agregat bez bronowania i znowu kukurydza. Przed siewem wysiew mocznika około 200-350kg i do siewnika 300-400kg polifoski 6. Zobaczymy jeszczee jak to bedzie z dawkami nawozów, wiosna pokarze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pieniu    1

ja po skoszeniu kukurydzy w tym roku opryskałem preparatem UGmax(nie wiem czy to coś da, ale małe doświadczenie dla siebie czy warto to stosować) na drugi dzień przeleciałem pole gruberem AgroTom. Efekt zadowalający lepszy niż po telerzówce. Ładnie zmieszane, talerze podocinały dłuższe badyle, przyszedł śnieg, ładnie sie to wszystko uleżało, za około tydzień przyorałem, ładnie wszystko przykryło. A na wiosne wysieje wapno potem brona z włóką, agragat uprawowy lub odrazu agregat bez bronowania i znowu kukurydza. Przed siewem wysiew mocznika około 200-350kg i do siewnika 300-400kg polifoski 6. Zobaczymy jeszczee jak to bedzie z dawkami nawozów, wiosna pokarze ;)

 

 

widzisz kolego ja pierwszy rok siałem kukurydze , do tego nie mam takich maszyn jak ty ;) tylko pługiem 3 skibowym ale za rok zrobię jak Ty :) nawóz też tak będę dawać pozdrawiam :)

 

Ja bym agregatem robił bo talerzówka ma efekt trochę inny ale agregatem szybciej co ciągnie za sobą oszczędności w paliwie :)

 

 

Też tak myślę ;p jutro do szkoły jeszcze ale w sobotę muszę w agregacie zęby wymienić i zobaczymy na wiosnę przejadę raz posieje nawóz i jeszcze raz może da to efekt;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

a przy siewie myśle że warto wziąć sobie jakiegoś pomocnika na siewnik i jak bedą badyle zabijać się pod lejkami to niech podnosi drutem lejki i już. Ja tak pare lat temu robiłem gdy nie miałem jeszcze takiego sprzętu jak mam teraz.

Edytowano przez Marcin91
ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu330    0

Witam mam pytanko... jak lepiej zrobić zlać ściernisko mocno gnojówką i zaorać na jesień ...czy na wiosne ...ja zaorałem jesienią ...bo słyszałem rużne teorie ...na ten temat..prosze o odpowiedz pozdro..krzyczhu330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jakie zabiegi przyspieszą teraz ogrzewanie gleby? zastanawiam się czy wykonać od razu głęboką uprawę czy też najpierw płytką a głęboką bezpośrednio przed siewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirkusia    0

My po kukurydzy na ziarno uprawiamy talerzówką LEMKEN RUBIN i zostaje czarne pole, nastepnie siejemy pszenicę i jest SUPER!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakie zabiegi przyspieszą teraz ogrzewanie gleby? zastanawiam się czy wykonać od razu głęboką uprawę czy też najpierw płytką a głęboką bezpośrednio przed siewem

 

 

Wiosenne zabiegi uprawowe należy rozpocząć możliwie jak najszybciej. Zalecane jest najpierw włókowanie lub bronowanie (bronami odwróconymi zębami do góry), co powoduje przerwanie parowania i wyrównanie powierzchni pola oraz przyczynia się do przyspieszenia ogrzewania gleby. Głębsze spulchnianie poprzez kultywatorowanie na głębokość 10-14 cm jest wskazane tylko na glebach po zastoiskach wodnych lub na glebach ciężkich i zwięzłych po długotrwałych deszczach wczesnowiosennych. Jednak zbyt wczesne rozpoczęcie prac uprawowych, przy nadmiernej wilgotności gleby prowadzi do tworzenia na powierzchni pola głębokich kolein po kołach ciągników i niszczenia struktury gleby.

http://www.kukurydza.org.pl/przygotowaniegleby.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pozwolę sobie doprecyzować, mam stanowiska po zbożach (część z wysianą gorczycą, część nietknięta żadnym narzędziem od zbioru) nie zaorane na jesień (część pod poplon była stalerzowana), pod kukurydzę będę talerzował (5-8cm) i "gruberował" (12-15cm) pierwszy zabieg już (po wysianiu soli potasowej i wapna) a drugi bezpośrednio przed siewem tylko zastanawiam się w jakiej kolejności wykonać te zabiegi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elmer23    0

witam mam pytanie...czy ktoś uprawiał rżysko po kukurydzy tzw.broną talerzową kompaktową?poniewarz mam dylemat czy kupić kompakówke na zabezpieczeniu amortyzatora gumowego,czy jakąś ciężką brone talerzową.Kompaktówka byłaby lepsza ponieważ ma zabezpieczenie przeciw kamieniom(a na moim polu ich nie brakuje) lecz jej waga nie jest zbyt wysoka i wydaje mi się ze moze nie dać rady wejść w ziemie i dobrze uprawić scierniska,tak jak ciężka brona talerzowa.Dodam tez ze uprawiałbym taką broną po zbiorze zbóż...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

kompakt z ciężkim wałem (najlepiej pełnym pełnym gumowym, na 3m będzie już ważyła ponad 2t) rozwali wszystko, dobra będzie nawet najtańsza polska talerzówka z plasteliny na dobrych talerzach dużej średnicy (OFAS), ale jeśli masz większy areał warto zainwestować w zachodnią konstrukcję polecam amazone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elmer23    0

Jest taka firma staltech produkuje kompaktówki w cenie do przełknięcia 3 metrowa z wałem rurowym waży coś ok.1200kg.cena ok.15tyś.jest na talerzach OFAS warto?????????mam case 120KM 6 cylindrów i tak myślałe o 3,5metra da rade??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

warto, ale wał robi połowę roboty (obok gumowego można polecić stalowe obręcze), jednak skłaniałbym się ku standardowej szerokości 3m, aby ewentualnie później dopasować jakiś ciężki wał,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj