rafal2511

Prebudowa chlewni na ruszta!!

Polecane posty

rafal2511    6

Witam Wszystkich

 

Posiadam oborę przejazdową o wymiarach wewnętrznych 18x8 metrów pośrodku jest korytarz przejazdowy około 2 metrów wiec po bokach zostaje mi miejsca z jednej strony 18x2,9 metra a z drugiej 11x3,3 metra( z tej strony znajdują się dwa pomieszczenia na pozostałych metrach),

głębokość kojców to około 1 metra. Korytarz można by było trochę zwęzić o jakieś 80 cm. Pod korytarzem jest wykopany kanał lecz nie pamiętam dokładnych wymiarów ale ma coś około 90 cm szerokości i chyba 120 cm głębokości i jest przez całą długość obory. I tu moje pytanie jak by to wyglądało przerobić na ruszta? Wystarczyła by taka głębokość kojców żeby pomieścić gnojowice przez cały rzut i ewentualnie jaki zbiornik musiałbym dobudować? Jaki jest przelicznik metrów który powinien przypadać na jedną sztukę świń( chodzi o duże powyżej 100 kilo). Ile gnojowicy produkuje jedna sztuka? I ile kosztują teraz ruszta? Nowe czy używane? Szukałem trochę o tym i niestety nic nie znalazłem konkretnego (nie wiem może i kiepsko szukałem dlatego nie znalazłem :(). Wiec jeśli ktoś posiada taką wiedzę to prosiłbym o porady.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

przerabiałem u siebie w sumie podobny budynek.

przede wszystkim na twoim miejscu skuł bym całą podłogę łącznie z korytarzem po środku, kanał zasypał, potem wylał nową podłogę na całej powierzchni.

Pytanie jest takie jak chcesz wybierać gnojowicę z kanałów? będziesz robił rury odprowadzające do zewnętrznego zbiornika czy wybierał prostu z pod rusztu?

Głębokość 1 metra powinna wystarczyć ale jeśli pod jednym kojcem będziesz miał kilka kanałów to jak wiadomo świnie załatwiają sie cały czas w to samo miejsce więc może być tak że jeden kanał ci się zapełni a drugi moze być pusty.

jeśli chodzi o ruszta to normalna cena jest około 90 zł/m2 (oczywiście zależy od długości) ale mi udało się wynegocjować nieco ponad 70 zł więc używanych nie bardzo się opłaca gdyż są w podobnej cenie.

Ruszta najlepiej będzie położyć na całej powierzchni chlewni, pod jedną ściana zrobić korytarz. Na środku nie warto gdyż budynek jest wąski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal2511    6

A ile może wynieś koszt teoretyczny takiej kompleksowy przebudowy. Ja się tak zastanawiałem się by zrobić kojce po 25-30 sztuk i że pod każdym kojcem było by oddzielnie kanał na gnojowice a kanał wykorzystać do spustu gdyż w którymś wydaniu tygodnika rolniczego czytałem o takim rozwiązaniu że każdy kojec miał osobny kanał na gnojowice i po opróżnieniu kojców spuszczał gnojowice do takiego korytarza którego przepompowywał do głównego zbiornika. A jakie teraz są wymogi pod względnym powierzchni na jedną sztukę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

w takim układzie jak chcesz może być ale korytarz musisz zrobić po środku.

Dobrze by było żeby zrobić jeden kanał pod całym kojcem...ale jeśli wanna pod kojcem będzie zbyt szeroka to będziesz miał problemy żeby ci wszystko rurą spłynęło, albo będziesz musiał dolewać dużo wody żeby po wymieszaniu było bardziej rzadkie. reszta jak najbardziej ok takie rozwiazanie o jakim piszesz jest dobre.

Kojce rób na 30 sztuk bo zwykle automaty paszowe tyle sztuk obsługują. Możesz przyjąc 0,7 m2 na sztukę czyli kojce musiał byś mieć około 3x7 m . Pamiętaj aby wygrodzenia były na łączeniu rusztów bo czasem trzeba je wyjąć i jak zrobisz płotek po środku to będziesz miał problem z wyjęciem. w twoim wypadku odpowiednie były by ruszta 2,3m.

Co do kosztów to napisz najpierw jakie chcesz wyposażenie bo takto ciężko określić ale 50-60 tyś to lekką ręką pójdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal2511    6

no jak na początek to same bym ruszta montowalibyśmy a paszociąg i automaty to później gdyż na początek a do takiej ilości to można samemu dwa razy dziennie paszę rozwieź w workach zadać a nie chcielibyśmy od razu dużego kredytu brać. w takim przypadku zrezygnowalibyśmy z macior a ustawił się na kupno prosiaka ale już Holendra lub Duńczyka i partiami całymi kupować. wiec byłby koszt ruszt odpływów i zbiornika na gnojowice no i wentylacje. wydaje mi się że największy koszem będzie budowa zbiornika na gnojowice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Nie rozumiem jak bez automatow to gdzie bedziesz pasze sypal naruszta? Karmiki lub tubomaty musisz zakupic odrazu. W takim ukladzie jak chcesz same wygrodzenia wyjda cie jakies 10-15 tys, wentylacja conajmniej 5 tys, 2 tys za rury i korki spustowe i tak mozna jeszcze wyliczac. Paszociag mozesz odpuscic albo jak chcesz to ja montuje uzywane paszociagi za dobre pieniadze ale reszta musi byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal2511    6

nie no paśniki byśmy zakupili a paszociągi to pewnie później po jakimś czasie. czyli w takim razie w 20- parę tyś byśmy musieli zainwestować. tylko trzeba by postawić zbiornik na gnojowice. a ile tak mniej więcej jedna sztuka produkuje gnojowicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

20-parę tysięcy to na wyposażenie i przypuszczam że około 20 tys na ruszta i wylanie wanien.

Jeden tucznik produkuje około 3,5m3/sztukę/rok.

Ja na gnojowicę mam zakopany zbiornik po paliwach który udało się za niewielkie pieniądze kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal2511    6

3,5m3 to znaczy że tyle by wyprodukowałaby jedna sztuka przez cały rok? a a tak przez okres tuczu czyli 3-4 miesięcy to wyprodukuje około 1-1,2m3 gnojowicy? a nie czepia się ochrona środowiska czy inni szajbusy że trzymasz gnojowicę w takim pojemniku? a zakopanego go masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

sorry ze sie wtrace ale jak to wlasnie wyglada z zbiornikem na gnojownice. Czy jezeli go nie mam to moge trzymac na rusztach a nieczystosci byly by tylko pod kanalami?? Czy w razie kontroli moze sie ktos doczepic ze takiego zbiornika nie mam??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

No coś około tego moze wyprodukować. oczywiście są to przybliżone dane bo zależy to od żywienia, pory roku, itp.

Nie ma ustawy która mówi w jakim zbiorniku należy trzymać gnojowicę. Może to być zbiornik betonowy, z tworzywa, metalowy to nie ma znaczenia. Ostatnio widziałem metalowe zbiorniki coś w stylu silosu zbożowego od środka wyłożone specjalną membraną.

Zbiornik jest oczywiście zakopany tak żeby gnojowica grawitacyjnie do niego spływała.

 

@qba333Zbiornika na gnojowicę posiadać nie musisz. Kiedyś byłem w chlewni (1000 sztuk tucznika) gdzie kanały pod rusztami miały około 2m i z tego co mówił właściciel spokojnie to wystarczało. oczywiście wybierał ją prosto z kanałów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio007    397

Mogą być tylko same kanały , ale muszą pomieścić gnojowicę z okresu zimowego . Ja nie mam żadnego zbiornika , mam piwnicę pod całym budynkiem i na PROW robiłem modernizację całego budynku i ten temat przerabiałem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal2511    6

20-parę tysięcy to na wyposażenie i przypuszczam że około 20 tys na ruszta i wylanie wanien.

Jeden tucznik produkuje około 3,5m3/sztukę/rok.

Ja na gnojowicę mam zakopany zbiornik po paliwach który udało się za niewielkie pieniądze kupić.

 

 

a jeśli możesz powiedzić to jaki zbiornik masz do jakiej obsady i na ile ci wystarcza? wszystko po polach rozlewasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

aha czyli pasuje. To jeszcze jedno male pytanie. Chcialem przerobic pol stodoly na tuczarnie ale jedna sciana stodoly stoi w granicy a dwie pozostale przylegaja do innych budynkow. A pytanie to jak wygladaja normy dotyczace doprowadzenia naturalnego swiatla do tucznikow?? Bo w moim przypadku nie mam mozliwosci montazu jakis okien i nie wem jak to rozwiazac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

jeszcze nie ale w planie bylo zeby nad tymi chlewami strop zrobicAle chyba nici z planow widze bo na upartego to jedno okno moge wstawic ale to wszystko czyli malo troche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lnd15    0

Podepnę się pod temat. Mam w planach modernizację chlewni - przeróbka na ruszta, wymiary to 12x34m to co myślicie o takiej wycenie:

 

1. Ruszt betonowy dł. 2,5m – ilość -133szt – cena 14962,5zł netto

2. Automaty paszowe 5-stanowiskowe podwójne – ilość 5szt – cena 4730zł netto

3. Poidła miseczkowe kompletne (miska, smoczek z silikonem, rurka 1,22m) – ilość 20szt – cena 1780zł netto

4. Paszociąg spiralny – cena 3600zł netto

5. Silos paszowy z tworzywa sztucznego 1szt poj. 12t – cena 11000 zł netto

6. Wentylatory kominowe śr. 40cm – ilość 3szt – cena 2040zł netto

7. Sterownik do wentylatorów 1szt –cena 1650zł netto

8. Transport rusztów 3000zł netto

9. Transport pozostałego sprzętu 1600zł

10. Montaż – paszociągu, wentylatorów, sterownika 4000zł netto

Wycena dokonana przez przedstawiciela HogSlat. Może macie namiary na tańsze elementy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tnaglak    0

A czy do obory na uwięzi można założyć ruszta czy nie bardzo? jak to by się sprawowało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Witam . Planuję zwiększyć hodowlę o ok 200 sztuk w cyklu otwartym , posiadam chlewnię na ok 400 sztuk , utrzymanie na glębokiej ściółce , teraz te 200 sztuk chce postawić na ruszt . 10 metrów za chlewnią posiadam płytę obornikową i zbiornik na gnojowicę pod nią o poj 27m3 . Planuję połączyć nową część z istniejącym budynkiem . Połowa budynku miałby wymiary 10/10m i znajdowałby się od razu za starą chlewnią a druga częśc powastałaby na miejscu płytu czyli tj nad nią . Minął okres użytkowania płyty 5 lat więc możliwe jest teraz jej przekształcenie ?? zbiornik byłby odpowiedni na 200 sztuk ?? Z jakich materiałów wykonać ?? Płyta warstwowa dookoła i na dach ??


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Nie wiem czy dobrze piszę, ale tak mnie uczono. Zbiornik dla ciebie to około 2000m3

Bo jeden tucznik w cyklu rocznym wyprodukuje 3,5m3 gnojowicy x 600=2100m3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Raczej 700 m3 wedlug twoich wyliczen bo z tego co zrozumialem to tylko 200 tucznikow na ruszcie bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siema chlopaki jestem tu nowy ;) słuchajcie chce postawic chlewnie z tesciem na okolo 600-700 tucznika na rusztach nie wiem od czego zaczac mamy pienadze z tesciem ale wiecie ja jestem z warszawy dopiero zaczynam przygode z gospodarka tesc juz ma kolo 300swin ale chcemy postawic cos nowego moze ktos jest z mazowsza stawial cos takiego moze by zaprosił ;) chcetnie przyjade z flaszka :) zoabcze jak to wyglada poslucham rad jak robic od czego zacząc wogole. dzieki za odp pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leniu1232    0

Siemka mam pytanie i tez jestem nowy... Dostałem gospodarstwo od wujka a osobiscie pracuje na tirach. Mam w tym gospodarstwie budynki o wymiarach 11x16 oraz 8x18 i myslalem o rusztach dla swin. Jaki koszt byłby tego rzedsiewziecia? mam w planach załozenie rowniez stacji zadawnia pasz? obliczyłem ze około 400 szt bym mógł tam trzymac, wujek by to jeszce przypilnował a ja chce nadal jezdzic.Czy wogóle ma to sens ta przeróbka i około ile by to wszystko wyniosło? Myslalem nad tuczem kontraktowym

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj