fd65

mini biogazownia

Polecane posty

fd65    0

chciałem sie dowiedzieć czegoś na temat budowy mini biogazowni z czego można ją zrobić ?

czy z odchodów króliczych i sianokiszonki można zrobić biogaz i czy jest to opłacalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fd65    0

tak z 0,2 kw najlepiej na sam początek jak by zacząć z czego zbiornik może z beczek 200 litrów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

0,2kW * 24 godziny * 2zł/kWh (?-pewnie koszt pradu plus wszystkie dopłaty za licznik, za przesył itd to tyle wyjdzie) ~~ 10zł/dzień. to nie jest wcale tak mało bo w skali roku da 3,5 tysiąca czyli tyle co dobry zysk z 70 tuczników.

 

temat jak najbardziej wart rozwinięcia, tym bardziej że np u mnie non stop świeci się kilka kwok po 100 lub 150 watt nad prosiętami


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frooger    1

wez pod uwage ze cena za kwh jest o wiele nizsza jest to do kilkudziesięciu groszy. 0,35 zl/ kwh chyba płace. No i na pewno nie powinno to podchodzic pod siec standardowa, tylko byc zrobione oddzielne obejscie - jako zasilanie dodatkowe. Takze niby wychodzi ok.

 

No i dodam, ze nie jest to taki prosty temat, bo chcac to legalnie budowac trzeba spelnic troche wymogow, min to zeby to nie wybuchlo. na pewno nie byloby to opłacalne na małą skale. Nie znam sie dokladnie na tym, ale by wygenerowac jakis prad bedziesz potrzebowal biogaz w jakis sposob skupiac (biogaz do wykorzystania powinien miec sporo metanu). I pozniej za pomoca jakiejs turbiny czy silnika iskorowego przerobić na prąd. Natomiast jeśli masz sporo takich odpadów to jest sens zainteresować się tym tematem głębiej, ale na pewno do wykorzystania beda potrzebne specjalne podzespoly i koszt moze byc duży.

 

Ah no i co do twojego pytania - biogaz da sie robic praktycznie ze wszystkich odpadow organicznych, takze te wymienione sie nadadza, choc nie sa tak energetyczne jak np. odpady gorzelniane itp.

Edytowano przez frooger

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

nie przesadzajmy-wielu rzeczy nie powinniśmy robić wg prawa, a robimy to z wiekszą lub mniejszą świadomością, więc zmontowanie kilku takich zbiorników w szopie i postawienie obok starego agregatu prądotwórczego nie będzie zbrodnią. W sumie można to podłączyć i pod obecną instalację w budynku, tylko na czas pracy agregatu opuszczasz bezpieczniki żeby prąd nie płynął niepotrzebnie do sieci. Wszystko zależy od dobrania jakichś tam parametrów pracy, zapasu gazu, częstotliwości włączania agregatu i dobowego rozkładu zapotrzebowania na prąd.

Owszem, bałbym się podpiąc taki agregat do instalacji domowej by nie uszkodzić sprzętu AGD i RTV, jednak chwilowe przyciemnianie i rozjasnianie się żarówek podczas obchodzenia zwierząt w chlewie by mi aż tak nie przeszkadzało.

 

jeśli udałoby się polepić taka instalację za kilka stówek to sam bym w to wszedł. choć nie ukrywam- wytworzenie 4kWh dziennie to jednak trochę malo, grunt to tak zorganizować obsługę tego cudeńka by średnia dzienna obsługa nie przekraczała kwadransa.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frooger    1

Teoretycznie to mozemy gadac, ale mozna zalozyc ze da sie tak zrobic na bazie instalacji gazu LPG przerobionej i agregatu lub jakiegos silnika wolnoobrotowego i prądnicy (tu problem bo taki biogaz jest bardziej zanieczyszczony niz inne paliwa). i do tego jakas instalacja, ktora grzalaby fermentowany produkt. mysle ze trzeba by tak próbowac, ale ja nigdy nie slyszalem o takiej amatorskiej budowli. Pewnie z prostej przyczyny. Na oko w wiekszych biogazowniach z 1m3 obornika mozna uzyskac 1kWh. Jak wiadomo taka fermentacja nie dzieje sie w chwile. Wiec nie trudno obliczyc, ze bylby potrzebny spory zbiornik i sporo materialu zeby zapewnic ciaglosc dostaw prądu. Niby tak rodza sie wynalazki, ze ktos nie wie ze czegos nie mozna zrobic i robi, jednak ja bym radzil udac sie/przedzwonic do jakiejs firmy sprzedajacej wyposazenie do biogazowni. Ja tematem wlasnie zaczalem sie interesowac, a wszystkie mi znane biogazownie sa duzo wieksze i raczej nie takie samowystarczalne. Jesli autorowi pojawia sie jakies ciekawe pomysly na dalszy rozwoj projektu to chetnie poczytam.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ahme skąd wzięło ci się 2 zł za kwh? u mnie wychodzi 50 gr ze wszystkimi opłatami. tak więc przez całą dobę pracy miałby jakies 2-3 zł.

kolejny aspekt to jaki agregat czy inny silnik bedzie płynnie chodził na takiej ilości gazu?

Kolejna sprawa to co on podłączy pod 200w?? u nie w domu stałe obciążenie (nie licząc chlewni, paszarni itp) wynosi ponad 1 kw, zakładając ze włączone są tylko niezbędne urządenia. pozatym bał bym się podłączyć pod taki wynalazek czegoś więcej niż grzałki czy żarówki. Zeby zrobić profesjonalny układ stabilizacji napięcia potrzeba sporo pieniędzy.

Generalnie uważam że budowanie czegoś mniejszego niż kilka kw mija sie z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

marek, nie mam w tej chwili dostępu do faktur, ale jak przyszła ostatnia-czyli pierwsza z "zimowych" to szybki rzut oka oszacował ostateczną cenę własnie na poziomie ok 2 zł.... Jak zjadę do domu to sprawdzę dokładnie.

 

akurat mam jakis stary ruski agregat +-4kW -co najwyżej musiałbym mu zmodernizować układ zasilania i być może podnieśc trochę stopień sprężania. Agregat nie musi pracować przecież ciągle-uruchomienie go 2x dziennie w czasie obrządków do oświetlenia chlewni powinno być optymalne.

 

wszystko rozbija się o fermentator-wiem że na forum wymieniało się czas temu wiedzą kilku znających się na rzeczy userów-może zechcieliby podzielić się spostrzeżeniami i oszacować wielkosć fermentatora i ilośc surowca dla dziennej produkcji 10-20 kWh energii na dobę?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Ostatnia FV i średnia cena równa się 0,484 zł/kWh (do zapłaty/ilość kWh=średnia cena).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

produkcji 10-20 kWh energii na dobę?

 

Do wyprodukowania 1kWh potrzebujesz przeciętnie 0,4-0,6m3 biogazu. Z prostego fermentatora na odchody zwierzęce o pojemności 10m3 możesz wyprodukować ok. 5m3 biogazu dziennie.

Edytowano przez eco-e
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

mówisz tu już o kWhe czyli czystej energii elektrycznej, czy razem z ciepłem?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Elektrycznej. Ponieważ planujesz przeróbkę starego silnika ten wskaźnik może być gorszy. Musisz założyć pewien zapas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fd65    0

a nie ma ktoś jakiś plnów,projektów budowy czegoś takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

nie mam takich, to nie ma sensu.

 

Takie są w Indiach ponieważ jest tam na wsi duża bieda nie ma prądu, gazu itp a więc mieszkańcy często wykorzystują własne odchody i odpady do

produkcji biogazu i zasilania kuchenki gazem lub maja lampy gazowe do oświetlania.

Oni nie używają detergentów w toalecie a więc mogą wszystko puścić do " beczki" plus odpadki z kuchni może jeszcze odchody z jednej krowy kozy itp i maja biogaz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fd65    0

no nie ale jeśli by zrobić taką samą instalację jak w biogazowni rolniiczej tylko ją troche pomniejszyć to już by było?

a czy silos z betonu okrągły o średnicy 2m mógłby służyć za komore? tylko jak go do tego przystosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

fd65: Wieczorem na PW podeślę kilka schematów. Silos jaką ma objętość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj