lukaczmarek

Moje dawki żywieniowe [świnie]

Polecane posty

piotrczem    67

Ale dziewczyno chwila, bo raz piszesz że dajesz im 12,5% koncentratu a wcześniej że na 250 kg śruty idzie 25 kg koncentratu a to

daje stężenie tylko 9 %- w tym przypadku nie mają prawa rosnąć w nic innego jak w szczecinę. a jeśli ważą tyle ile podajesz to

pomijając jakość koncentratu to i tak powinny go dostawać jeszcze 15% jeśli zależy  ci na szybkim wzroście i dobrej mięsności.

Czytając tą ulotkę to popieram kolegów wyżej-ten koncentrat to totalna porażka, jak dla mnie  nadaje się co najwyżej dla maciory.

Jeśli przyjdzie ci do głowy zmiana do uważaj żeby im nie przedobrzyć od razu, zrób paszę starą z nową 50/50, zboże masz git, 

(pszenżyto i jęczmień), można na nim z powodzeniem tuczyć.

 

P.S. Czasem lepiej dać świnkom nawet ciut za mocną pasze w II części tuczu bo jeśli mają w sobie potencjał genetyczny

to urosną szybko i będą mięsne a większe wydatki na paszę zwrócą się, lokal też szybciej zwolnią:14_relaxed:.

A niektóre ulotki z propozycjami pasz też należy brać z przymrużeniem oka, na rynku znajdziesz sporo koncentratów

na tucz z białkiem na poziomie 40% z lizyną w granicach 4,5 w rozsądnej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek0588    0

Potrzebuje Waszej porady w dobraniu odpowiedniej paszy na bazie szczególnie owsa i pszenżyta dla wszystkich grup w cyklu zamkniętym i z udziałem mieszanek Nutreny jakie do tej pory stosuję. 

Dlatego z tym owsem ponieważ mam go aż za nadto i muszę go spaść. 

Resztę składników ( Pszenica , jęczmień, kukurydza ) itp dokupię. 

Z góry dziękuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40
Dnia 24.01.2018 o 16:02, jarek0588 napisał:

Potrzebuje Waszej porady w dobraniu odpowiedniej paszy na bazie szczególnie owsa i pszenżyta dla wszystkich grup w cyklu zamkniętym i z udziałem mieszanek Nutreny jakie do tej pory stosuję. 

Dlatego z tym owsem ponieważ mam go aż za nadto i muszę go spaść. 

Resztę składników ( Pszenica , jęczmień, kukurydza ) itp dokupię. 

Z góry dziękuje 

dla tuczników max 30%      u loch możesz do 50%    ale jakie konsekwencje z tego będą wynikać to sam zobaczysz O.o


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

mam prośbę, czy ktoś posiada rozpiskę aminokwasów(liz, met+cys, treo, trypt) dla oryginalnej mączki rybnej duńskiej skagen bo nigdzie nie mogę ich znaleźć w necie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielak0000    0

Witam. 

Czy może mi ktoś powiedzieć czy moja mieszanka Grower jest poprawnie zbilansowana?

Protamino premium forte 15%

Pszenżyto 43%

Jęczmień 23%

Pszenica 15%

Soja poekstrakcyjna (46) 4%

Mam dużo pszenżyta i dlatego tak. Dodawałem jeszcze 1 % oleju, ale nie wiem czy dawać czy energi jest wystarczająco?

Dodam jeszcze, że po 2 dniach stosowania tej mieszanki w jednym kojcu zaczęły warchlaki około 30 kg obgryzać sobie ogony. Może źle zbilansowana ta pasza? Fakt, że mają ciasno, ale obgryzają ogony odkąd podaję tą paszę. Może przypadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Jak na grower to dobry skład ,ten olej to co ma na celu? bo energii w tej mieszance to chyba jest dosyć, przy podobnym składzie daję 14,5 % śrt poekstrakcyjnej sojowej i mam spokój, te 15% protamino  ile zawiera białka?, Już doczytałem zawiera 58 g,dziwne że zaczeły się gryź ,gdzieś jest coś kombinowane z białkiem,witaminami

Edytowano przez ws71

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielak0000    0

Wcześniej dawałem 37,5% pszenżyta, 25% jęczmienia, 25% pszenicy i 12,5% protamino, ale słabo rosły. Dlatego zmieniłem, a że mam mało pszenicy toteż pszenicy teraz daję tylko 15%. Soję dodałem te 4% żeby dodać białka trochę zamiast tej pszenicy, tak to sobie wymyśliłem. No chyba, że te 4% nic nie da to mogę podwyższyć dawkę np. na 8% skoro Ty dajesz aż 14,5. Olej dałem, bo myślałem, że może energii jest mało i słabo rosną. A z witamin to rzeczywiście dałem raz dolfos wt, ale w dawce 3 razy mniejszej niż zalecają na opakowaniu, więc chyba to bez znaczenia było. Warchlaki obgryzają ogony tylko w jednym kojcu te najmniejsze (około 30 kg). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Tylko w mojej dawce całkowite białko dostarczone z soi wynosi ok 68 g w kg paszy u Ciebie jest teoretycznie aż 78g ,więc to nie  powinno być problemem problemem, kiedyś u mnie był podobny problem z gryzieniem wystąpił tylko w jednym kojcu  jak się później okazało producent dał do premixów  zamienniki witamin  trafiło na wybitnie mięsne i był duży problem z gryzieniem, w przypadku tego koncentratu którym karmisz spotkałem się już z problemami z przyrostem i gryzieniem,faktem jest że to było kilka lat wstecz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Osobiście bym wyrzucił z dawki całkowicie pszenicę i zastąpił jęczmieniem, z olejem to zależy co on miał na celu jeżeli zwiększenie wartości energetycznej paszy to jego stosowanie jest bez sensu, chyba że miał zapobiec pyleniu paszy w chlewni to wtedy ok, co do soi to całkowicie ją wyrzucić to trochę strach[ cholera wie jaką wartość biologiczną ma białko zawarte w koncentracie ] te 2% bym zostawił i obserwował co się dzieje, jezeli Masz możliwość to radziłbym robić samemu koncentrat ze śruty sojowej poekstrakcyjnej + mieszanka paszowa uzupełniająca taniej i wiesz co dajesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielak0000    0

A czy pasza dla prosiaków po odsadzeni do 30 kg bedzie ok taka?

25% sano piggi

25% jęczmień

45% pszenica

5% soja

Olej dodać dla energii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Dawałeś już tą paszę?, bo według mnie to w okresie odsadzeniowym mogą być problem z obrzękówką przy zastosowaniu takiej receptury , moja propozycja  jeczmień 50%, pszenica 25% ,piggi 25% i na każde 200kg gotowej paszy 1kg zakwaszacza, jeśli byś miał dostęp do mączki rybnej[lonofish firmy lnb]  to piggi 22%+ 3% mączki rybnej, osobiście daję 50% jęczmiemia 25% kukurydzy i 25 %koncentrat +zakwaszacz[pszenica zrobiła się za droga, tańsza i lepsza jest kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielak0000    0

Witam.

Dałem da badania paszę grower. Może ktoś powiedzieć coś o tych wynikach?

Białko 14,65

Popiół 4,53

Tłuszcz 1,59

Włókno 3,69

Czy te wartości są ok?

Hodowla na ściółce ze słomą.

Edytowano przez zielak0000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Niskie białko jak na grower te 15,5% powinno być, jeszcze jaka rasa świń bo to ma duże znaczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielak0000    0

WBP i PBZ przeważnie. Czasami krzyżuję z durockiem.

Pozostałe parametry mogą być? Białko podciągnę zwiekszając udział procentowy koncentratu protamino forte z 15% do 18,75%. Powinno wystarczyć?

Edytowano przez zielak0000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielak0000    0

Witam. 

Sprawa wygląda tak, że mam tylko pszenżyto i chcę zrobić paszę dla małych tuczników około 30-40 kg. Chciałbym dać 55% pszenżyta, 25% otrąb pszennych, reszta to 15% koncentratu (40% białka) i 5% mączka rybna (50% białka, 9% tłuszczu). Do tego zakwaszacz i coś na mykotoksyny. Pytanie czy nie będzie za dużo tych otrąb, czy nie zaszkodzą warchlakom? Do tej pory dostawały pszenicę i jęczmień, powoli przechodzę na pszenżyto, ale za tydzień będę musiał zrobić paszę taką jak napisałem wyżej. Rasa to wbp i pbz na ściółce że słomą. Proszę o wypowiedź. 

Edytowano przez zielak0000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Ekonomicznie bez sensu, cena otrąb wyższa jak cena jeczmienia ,a nawet pszenicy,do tego aspekt zdrowotny[otręby w znacznym stopniu na pewno będą porażone mykotoksynami], lepiej dokupić jakiekolwiek zboże, otręby w przypadku żywienia młodych zwierząt mają niewielką wartość pokarmową[świnie] ze względu olbrzymią zawartość włókna i dzieki temu fatalnej strawności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielak0000    0

Ws71 jeszcze jedno pytanie do Ciebie ;)

Czy taki skład będzie ok? 

Od 20 do 60 kg:

20% koncentrat + mączka rybna 

15% pszenżyto 

15% żyto hybrydowe 

40% pszenica 

10% owies

 

Od 60 kg:

17,5% koncentrat

31% pszenżyto 

31,5% żyto hybrydowe 

20% owies 

Do tego zakwaszacz i enzymy jeśli konieczne. Będę siał te zbóża od jesieni tego roku i muszę najpierw zasięgnąć opinii żeby nie było później problemów. Będę miał mniej więcej te same ilości i chcę żeby mi równo schodziło, stąd taki skład paszy. Będzie ok? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12246

20% koncentrat

30%pszenica

40%jęczmień

10% pszenżyto. 

 Do 60kg.Owsa bym nie dawał. 

Edytowano przez 6465

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
    • Przez Masseyy
      Witam
      zastanawiam się jakie preparaty stosujecie do zwalczania mykotoksyn chorobotwórczych. Ile stosujecie do paszy i jakie są efekty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj