lukaczmarek

Moje dawki żywieniowe [świnie]

Polecane posty

saszeta    164

a dlaczego w 4 miechy mają mu nie zejść? Taki okres jest osiągalny nawet na targowym prosiaku bez większego problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

chodziło mi że w 4 miechy od urodzenia do końca tuczu, a nie od zakupu, bo na targowym od zakupu to w 3-4 miechy bez problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

na fermach już teraz schodzą największe w 4 miechy od urodzenia a najmniejsze 4,5 max 5. Ale 5 miesięcy to już jakieś charłaki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W pełni się zgadzam też sprzedawałem 110 kg 4,5 od urodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

na fermach już teraz schodzą największe w 4 miechy od urodzenia a najmniejsze 4,5 max 5. Ale 5 miesięcy to już jakieś charłaki...

 

110kg :120 dni=0.91kg życiówka :blink: . Powodzenia

W pełni się zgadzam też sprzedawałem 110 kg 4,5 od urodzenia

 

dwa największe z miotu? Czy może miot to były 4 prosiaki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

możesz wierzyć możesz nie, ja kiedyś też nie wierzyłem w taki coś. Niestety już wiem że to prawda i wiem jak to się robi :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Sami się trojemy masakra :-(
U mnie 5.5 miesiaca najmniejsze ale mam 2 maciory i schodzi wszystko z podwórka ale za to cena jest u mnie po 4.5 na skupach juz nie pytam bo to jest zalosna ich proponowana cena :-)
Sami się trojemy masakra :-(
U mnie 5.5 miesiaca najmniejsze ale mam 2 maciory i schodzi wszystko z podwórka ale za to cena jest u mnie po 4.5 na skupach juz nie pytam bo to jest zalosna ich proponowana cena :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

od wagi 20 kg, 4 miesiące i połowa wyjeżdża 5 miesięcy następne, tylko kwestia zbilansowania paszy żeby mięsność wyskoczyła, i najważniejsza w tuczu jest zdrowotność, świnie ci zachorują to jesteś już 3 tyg w plecy na przyrostach jak nic nawet nie wiadomo jaką pasze byś stosował, dla mnie na pierwszym miejscu jest zdrowotność

 

PS ja też jechałem na koncentratach, później soja i aminogold, tuczarnie mam na 150szt, ale koniec z tym nie będę przewalał tyle kasy i w kieszeni zero, przerabiam tuczarnie na koryta już nawet w planach budowa mieszalnika na mokro, paszociągu, na wywarze mam fenomenalne zaoszczędzenie paszy a przyrosty takie same, teraz o serwatkę będę się starał

 

Jak dla mnie opłacalność tuczenia tucznika jest względna, wszystko zależy czym karmisz, a niech nawet rosną 2 tyg dłużej, jedząc darmowy wywar 


i kupując prosięta na targu można się tego spodziewać ze nie mają żadnych szczepień,  na pewno wystąpi kaszel jak je dwa razy przyczepką przewiozą i przewieją  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Z tym szybkim wyjazdem od  urodzenia to bywa różnie, czasem jak się trafi wybitna mieszanka genów to idą w extra tempie.

nie mam dużej fermy więc wspomagaczy nie używam, antybiotyki tylko kiedy muszę, ale szczepie na myko i cirko. 

Miałem kiedyś taki miot, pierwiastka miała 9 równych szt, ale były to konie po 2 kilo lub niewiele mniej(ważone!)-byłem w szoku że tak łatwo jej poszło.

A propos dla niedowiarków w latach 90 mieliśmy prosiaka giganta, ważył 2,4 kg- stara maciora ledwo go wystękała.

 

Wracając do tematu, prosiaczki pięknie rosły i mimo że mleka miały dużo wyjątkowo wcześnie zaczęły jeść paszę stałą.

Odsadzam 4 tygodniowe- miały wtedy po 10 kilo, nie było biegunek po odsadzeniu i jak miały 2 miechy to dochodziły do 30 kilo.

 

Sprzedałem największe po 4,5 mies. waga 115-120 kg.

Jadły zboże i koncentrat. Zwykle trwa to min. 5 mies. aby takie urosły, więc wyjątki się zdarzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
august354    0

Witam wszystkich ostatnio niedalekiej mieszalni znalazłem coś takiego w przystępnych cenach.

 

DLA ,PROSIĄT DO 10kg

SKŁADNIKI ANALITYCZNE

Białko surowe                                            %      21,00

Włókno surowe                                          %      3,90

Oleje i tłuszcze surowe                              %      2,0

Popiół surowy                                            %   4,50

Lizyna                                                    g/kg      13,40

Metionina                                               g/kg        4,30  

Wapń                                                        %         0,94

Fosfor                                                       %         0,70

Sód                                                            %        0,19

 To jest pasza pełnoporcjowa i worek 25kg kosztuje 45zł

 

DLA ,PROSIĄT I WARCHLAKÓW 10-30kg

SKŁADNIKI ANALITYCZNE

Białko surowe                                            %      17,00

Włókno surowe                                          %      3,50

Oleje i tłuszcze surowe                              %      1,90

Popiół surowy                                            %      3,00

Lizyna                                                    g/kg      10,40

Metionina                                               g/kg        6,10  

Wapń                                                        %         0,88

Fosfor                                                       %         0,64

Sód                                                            %        0,15

 To jest pasza pełnoporcjowa i worek 25kg kosztuje 34,75.

 

 

MIESZANKA PASZOWA UZUPEŁNIAJĄCA PT2 DLA TUCZNIKÓW 30-70kg worek 25kg kosztuje 55,50zł i jest to zastosowanie 10% na 100kg paszy

SKŁADNIKI ANALITYCZNE

Białko surowe                                            %      31,00

Włókno surowe                                          %      5,70

Oleje i tłuszcze surowe                              %      2,70

Popiół surowy                                            %      8,50

Lizyna                                                    g/kg      42,00

Metionina                                               g/kg        6,10  

Wapń                                                        %         7,25

Fosfor                                                       %         1,50

Sód                                                            %        1,20

 

MIESZANKA PASZOWA UZUPEŁNIAJĄCA PT2 DLA TUCZNIKÓW 70-110kg worek 25kg kosztuje 53,25zł i jest to zastosowanie 10% na 100kg paszy

SKŁADNIKI ANALITYCZNE

Białko surowe                                            %      32,00

Włókno surowe                                          %     6,70

Oleje i tłuszcze surowe                              %      3,68

Popiół surowy                                            %      8,90

Lizyna                                                    g/kg      29,50

Metionina                                               g/kg        6,50

Wapń                                                        %         6,31

Fosfor                                                       %        0,90

Sód                                                            %       0,92

 

I co o tym sądzicie i jakie można zastosowac zboża dla tych koncentraków moja baza zbożowa jest uboga MIESZANKA I PRZENŻYTO SWINKI TO GŁOWNIE PBZ-ty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam planuję zlikwidować lochy i przejść na tucz otwarty dodam że rolnictwem zajmuję się hobbistycznie i z uwagi na pracę zawodową nie mam już czasu na doglądanie loch mój pomysł na mieszankę dla tuczników 35 % kukurydza 25 % jęczmień 15% pszenżyto 10% pszenica 5 % żyto 5 % łubin lub groch 5 procent jakiś koncentrat wysoko białkowy do żywienia tuczników kukurydzą kukurydza odstawiana by była na 2 do 3 tygodni przed planowaną sprzedarzą dodam że mam nieco ponad 20 ha ziemi klasa od 2 do 5 jak myślicie ile mógłbym miesięcznie odstawiać tuczników do lokalnej rzeźni przy takim udziale procentowym kukurydzy i tyloma ha ziemi wiem że to trudne do oszacowania ale za wszelkie wskazówki z góry dziękuję i proszę o nie dodawanie komentarzy typu przecież przy takiej cenie to się nie opłaca itd a może zaproponujecie mi jakąś mieszankę z większym udziałem kukurydzy dodam że żywienie na mokro nie wchodzi w grę  pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elrond    12

Tak wysokie włókno w paszach dla małych obniży Ci pobranie paszy i wykorzystanie białka. Osobiście nawet dla dorosłych tuczników ustawiam max 3,2 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Przecież w wyżej wymienionej paszy udział włókna jest wręcz niski a nie wysoki. Żyto, pszenżyto i kukurydza to są rośliny o bardzo niskim udziale włókna,

Natomiast rzeczą na którą bardziej bym zwrócił uwagę to poziom białka, który przy tak dużym udziale kukurydzy i jęczmienia (który w tym roku był ubogi w białko), przy udziale koncentratu na poziomie 5 % to ci w paszy ze 13-13,5% wyjdzie a na start powinno być jakieś 16%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

stąd ten groch lub łubin na poziomie 5 % chciałbym mieć jak najwięcej komponentów ze swoich pół aby nie generować dużych kosztów bo jak wyżej pisałem to raczej hobby chociaż hektarów teraz mam nieco ponad 20 klasa ziemi od 2 do 5 średni plon 5 - 6 ton z ha :-) tak jak wyżej pisałem też jestem ciekaw ile wychowam tuczników na tym areale jeśli to co teraz obsiewałem owsem i żytem to bym obsiał kukurydzą czyli mniej więcej 5 ha na klasie 4 i 5 a resztę zbożem proszę o porady :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

odnoszę się do postu wyżej - kolegi august354

 

3,9 i 3,5 włókna przy dosyć wysokim białku ( i pewnie energii) może być. Pasza dosyć dobrze zbilansowana. Wyjdzie mniejsze spożycie.

5,7 i 6,7 włókno w mpu. W gotowej paszy pewnie wyjdzie ze 3,8-4

Witam planuję zlikwidować lochy i przejść na tucz otwarty dodam że rolnictwem zajmuję się hobbistycznie i z uwagi na pracę zawodową nie mam już czasu na doglądanie loch mój pomysł na mieszankę dla tuczników 35 % kukurydza 25 % jęczmień 15% pszenżyto 10% pszenica 5 % żyto 5 % łubin lub groch 5 procent jakiś koncentrat wysoko białkowy do żywienia tuczników kukurydzą kukurydza odstawiana by była na 2 do 3 tygodni przed planowaną sprzedarzą dodam że mam nieco ponad 20 ha ziemi klasa od 2 do 5 jak myślicie ile mógłbym miesięcznie odstawiać tuczników do lokalnej rzeźni przy takim udziale procentowym kukurydzy i tyloma ha ziemi wiem że to trudne do oszacowania ale za wszelkie wskazówki z góry dziękuję i proszę o nie dodawanie komentarzy typu przecież przy takiej cenie to się nie opłaca itd a może zaproponujecie mi jakąś mieszankę z większym udziałem kukurydzy dodam że żywienie na mokro nie wchodzi w grę  pozdrawiam

 

z hektara kukurydzy wyżywisz ok 40 tuczników. Jest najbardziej wydajna ze wszystkich zbóż. Groch czy łubin lepiej kupić a na tym polu wsiać kuku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

jeśli chodzi o qq kiszone to w tym roku mam i powiem że przy 35% w mieszalniku się zawiesza a w korytach zasypowych pasza się również blokuje i trzeba po kilka razy przegarniać na dzień. Jeśli chodzi o żółtą słoninę to nie wierz w takie bajki bo ja oddaję tuczniki żywione do końca na 35 % i jeszcze nikt się nie przyczepił a jak zabijaliśmy do siebie to słonina normalnie biała. Z rtego co się orientowałem to słonina żółta może się pojawić podobno przy suszonej qq ale nie wiem czy to prawda więc nie chcę narzucać swojej racji, podobno kiszona ma mniej beta karotenów odpowiedzialnych za żółty kolor słoniny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

ile pszenżyta można dać takim od 25 kg daję zawsze 10 % o ile mogę zwiększyć czy nic nie zmieniać 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Ostatnio czytałem że takim ok. 2 miesięcznym można nawet 30 % pszenżyta tylko wiadomo że musi być w miarę czyste i dobrej jakości.

Ostatnio zacząłem swoim 20 kilowym dawać ok. 25% pszenżyta ( mam go za dużo w stosunku do pszenicy i muszę go spaść) i jak na razie 

nic się nie dzieje, myślę że jak reszta to pszenica i jęczmień raczej będzie OK.

 

Odnośnie kuku kiszonej robiłem trochę sobie na próbę i  potwierdzam brak złego wpływu na słoninę- albo jest to wymysł albo rzeczywiście 

problem dotyczy tylko suszonej. Amerykańce walą strasznie dużo kuku i jakoś sobie z tym radzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

mesi ja w tamtym roku dawałem takim od 20 kg 40% tylko oczywiście stopniowo zwiększałem i uwierz mi że nic na prawdę się nie działo. Tylko musi to być czyste (bez zielska) i bez żyta i wtedy możesz stopniowo zwiększać do nawet 40%.

 

piotrczem, ile dawałeś tej kukurydzy kiszonej. Ja w tym roku QQ kiszonej daję na finish 40% i żadnej żółtej słoniny nie mam. Zabijałem do siebie i nic żółtego nie było. Ubojnia też nic nie zwraca uwagi więc to jest bajka. Suszona podobno, chociaż nie sprawdzałem tego może powodować żółtą słoninę bo ma więcej  beta karotenów odpowiedzialnych za żółty kolor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

No ja z kiszoną doszłem do max. 30%, bo z taką ilością chciało jeszcze w miarę dobrze lecieć na automatach, też ubijałem dla siebie i 

słoninka taka jakby kuku nie było wcale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w zeszłym roku miałem dostęp do bardzo taniej kuku suchej tucznikom od ok 50 kg dawałem 685 kuku 120 otrąb pszennych 180kg soi premiks+dodatki 15kg i rosły nawet ok nie zauważyłem żeby coś ze słoniną było nie tak (a było jej sporo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

a morzna lonczyc go z Grochem ??? bo tak sie zastanawialem nad taka opcja 15% Grochu i 20 % Kukurydzy oczywiscie na finiszu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

chyba raczej "można łączyć" można, jak najbardziej ale co dalej bo masz 15+20=35 a dalej jakie zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
    • Przez Masseyy
      Witam
      zastanawiam się jakie preparaty stosujecie do zwalczania mykotoksyn chorobotwórczych. Ile stosujecie do paszy i jakie są efekty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj