lukaczmarek

Moje dawki żywieniowe [świnie]

Polecane posty

bambrzwlkp1    40

A tu sie pomylilem tam nie w % tylko kg czli tak jak piszesz.


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    222

mam tylko jedno pytanie jeśli dajecie pszenice i jęczmień to po co jeszcze otręby one nic w sobie nie mają a tylko zapychają 

podam wam swoje ja lecę na koncetratach nutreny wcześniej sypałem sano ale dostałem lepszą ofertę a i dobrze rosną

czyli tak takim po odsadzeniu do 30 kg:

39% jęczmienia

39% pszenicy

20% nutrena strong posiak

2% zakwaszacza

 

 potem do ok 50/60kg

20% pszenicy

30% pszenżyta

31% jęczmienia

15% nutrena strong + v60(50-50)

2% zakwaszacza

ale po żniwach to idzie do kosza a zamiast 31% jęczmienia będzie 15% żyta i resztę jęczmienia

 

 no i do końca tuczu 

15 % nutrena tak samo jak wcześniej

50% przenżyta

15% mieszanki głownie owies+pszenica 

10% jęczmienia

10% pszenicy 

jednak teraz lecę 50-50 pszenżyto z mieszanką 

na przyrost jestem w sumie zadowolony tylko często przy odsadzeniówce mam problem z biegunką 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Zależy ile idzie jęczmienia, bo jak 10% to będzie jeszcze sporo włókna brakować i trzeba je uzupełnić otrębami czy owsem, zwłaszcza jak świnie stoją na ruszcie, bo na słomie można darować.

2% zakwaszacza to chyba ta pasza nie da się zjeść ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Ja przy odsadzeniu nie mam problemow z biegunką. Daje im kwas mlekowy do wody i jest ok.


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
facelia    0

witam

jestem tu nowa więc witam wszystkich serdecznie

mam 2 maciory i 18 prosiąt ok20kg

do tej pory sprzedawałam prosieta teraz kilka chce zostawic mam do dyspozycji tylko pszenice i orkisz czyli pszenica śrutowana z łuską

mam pytanie czy prosietą po odsadzeniu moge dawać juz orkisz

i jakie proporcje plus jaki koncentrat

i ile cynku na 10kg sruty

Edytowano przez facelia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Do tego jeczmien i bedzie dalo sie cos zrobic


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
facelia    0

czy bez tego jęczmienia nie urosną?

jak duzo musiała bym dokupić ile procent dodawać

no i czy ten orkisz moge juz dodawać czy za wczesnie

jaki koncentrat do tego najlepszy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Tego jeczmienia 30% co najmniej a co do orkiszu to nie wiem bo nigdy nie dawalem ;).


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Powiem tak z własnego doświadczenia wiem że na samej pszenicy prosięta dadzą radę musisz tylko zabezpieczyć je przed obrzękówką dodając tlenek cynku w ilości ok 4kg na tonę paszy i do tego zakwaszacz w ilości 3 kg na tonę paszy (maksymalnie do 5 kg) orkiszu możesz dodawać po troszku gdy zaczną naprawde ładnie jeść i się przyzwyczają do paszy czyli warto by było poczekac ok 3 tygodni i będziesz miala pewność że nic im nie będzie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek29    24

Mam w tym roku takie zboża: pszenica, jęczmień, pszenżyto, łubin. chciałbym sam mieszać paszę bez koncentratu tylko kupując soję i rzepak oraz dodając łubin. Niedługo będę miał kiszone ziarno kukurydzy więc moje pytanie brzmi jakie dawki można z tego ułożyć dla świń na growera i finishera? Oraz czy trzeba dodawać oleju do takiej paszy jeśli tak to ile i czy da się bez natłuszczarki to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

dodając soję, rzepak i łubin możesz nie dawać koncentratu ale musisz dać premiks, przy wyższym udziale qq możesz oleju nie dawać bo qq wnosi energię do paszy. Natłuszczać można wlewając olej bezpośrednio do mieszalnika choć natłuszczarka zdecydowanie ułatwia pracę i daje lepsze wymieszanie oleju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek29    24

ale kiszone ziarno qq podobno ma tylko 10,2MJ energii więc chyba trochę za mało, a tego oleju to dużo trzeba by dodawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Nieprawda. Kiszone ziarno jeśli ma podczas zbioru odpowiednią wilgotność kisi się dobrze nie nie ma strat energii, wiec takie ziarno i tak będzie miało więcej energii niż jakiekolwiek inne zboże. Zresztą najlepiej zbadać qq lub też gotową paszę i będzie wszystko jasne. Ja nie daje qq i dodaje 1% oleju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

kiszone ziarno ma mniej energii bo ma sporo wody. Więcej jak inne zboża ma w suchej masie. Po prostu świnia zje więcej kiszonego ziarna niż suchego i dlatego trzeba bilansować wg suchej masy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek29    24

kiszone ziarno ma mniej energii bo ma sporo wody. Więcej jak inne zboża ma w suchej masie. Po prostu świnia zje więcej kiszonego ziarna niż suchego i dlatego trzeba bilansować wg suchej masy

 

więc trzeba dodawać tego oleju czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Lukaczmarek co lepsze w dzisiejszych czasach koncentrat czy premiks + białko. I czy sie oplaca premiks. Jezeli tak to jaki polecasz.

Duzo pytan.... wiem. ... ale widze po twoim doswiadczeniu, ze jestes lepiej obeznany ode mnie. :)

Edytowano przez bambrzwlkp1

,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

od pewnego czasu stosuję premix dsm 1% maślan. zauważyłem że świnie zaczeły gryść/żuć gnuj czego może brakować w tym premixie?

na dodatek dwie sztuki mi zaczeły kuleć a dodaje fosforan i kredę

których składników może brakować? proszę o pomoc

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

więc trzeba dodawać tego oleju czy nie?

nie trzeba. Ale trzeba zrozumieć to bilansowanie. Świnia zje np. 1 kg suchego ziarna qq albo 1,3 kg kiszonego ziarna qq. I będzie tyle samo białka i energii tylko w kiszonym zje jeszcze 0,3 kg wody. A wody nie bilansujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ja miałem już ze 3 takich mądrych przedstawicieli że bilansowali. Soi i oleju im jakieś kosmosy wychodziły ale mówili że tak musi być. Bał bym się taką pasze świni dać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek29    24

Już rozumiem. Dzięki za odpowiedź. A lepiej opłaci się paść tuczniki na koncentracie czy zakupie soi+premiksu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Zależy jaki koncentrat używasz (chodzi o cene) ja używam premiksu i soi z dwóch powodów pierwszy że ekonomicznie to wychodzi troszke lepiej a dwa wiem ile białka sypię i nikt paszy mi nie podrobi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
    • Przez Masseyy
      Witam
      zastanawiam się jakie preparaty stosujecie do zwalczania mykotoksyn chorobotwórczych. Ile stosujecie do paszy i jakie są efekty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj