lukaczmarek

Moje dawki żywieniowe [świnie]

Polecane posty

matava    20

@Firek sam sobie zaprzeczasz. Z sarkazem każesz suszyć by podnieść wartość, ale gdy następuje proces odwrotny czyli zwiększenie wilgotności pokornie przyjmujesz, że wartość paszy spada i próbujesz rekompensować to soją i olejem.

Jak wszyscy wiemy świenie piją, wcale nie mało, świnie wcale nie robi różnicy czy ta woda wyleci z poidła czy razem z mieszanką z tubomatu, a nikt wody z poidła nie bilansuje, a tą z tubomatu niektórzy próbują. Swoją drogą ciekawych kolegów żywieniowców masz. Mi tam jescze nikt takich kitów nie opowiadał.

 

Idźmy dalej

Futura 0,1% tryptofanu... to jest tyle co nic, to jest mniej niż w zbożu. Nawet nie warto tego brać tego pod uwagę. Nie wiem jak Ty czy ktoś układa Ci te receptury, że ten ułamek procenta robi jakąkolwiek różnicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firek    2

Czegos tu nie rozumiesz i widze ze nie zrozumiesz....mniejsza z tym. Ciekawe po co ludzie i firmy dolewają olej i podnoszą koszty mieszanek skoro nie ma to sensu. Weż zacznij wykładac na uniwersytecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Już niewiele brakuje :ph34r: . Nie rozumiesz. Jeszcze raz. Sypiąć 490 kg kuku 30% dajesz to samo co 400 kg qq 14% i 90 l wody, a woda nie ma znaczenia, gdyż świnia i tak musi pić. I nie ma żadnego znaczenia czy zjedzą 490 mokrej, czy 400 suchej i 90 l wody.

 

"Skoro taki kozak z Ciebie to wysusz sobie kukurydze do wilgotności 14% białko ci wzrośnie z 7 do 9 i świnie będą 2 razy szybciej rosły."

 

Co do oleju. istnieje różnica między rozcieńczaniem wodą a trocinami. Sypiesz trociny do paszy--->bilansujesz soją i olejem. Lejesz wodę w rozsądnych ilościach, nic się nie dzieje, bo co wlejesz to nie wypijesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Jeszcze wiele brakuje i będzie brakowało.

A co oni mają za pojęcie o kukurydzy w neorolu jak do gotowej paszy więcej niż 10% nie wsypią, bo pasza powyżej 40% kukurydzy kiszonej to ma termin ważności 48 godzin zimą a latem to 24. Podnoszą poziom energi bo śmieci wszalakiej maści sypią do gotowców i bilansują je olejem. Mają oni wogole tą kukurydze ześrutowaną, czy całe ziarno w rękawy pchają? Weź sobie firek poczytaj troche holenderskich i duńskich doświadczeń na ten temat, bo w Polsce niewiele od firm paszowych się dowiesz, bo te Twoje kolegi dopiero za pare lat do tego dojdą. Kukurydze kupowali po 500 i dolewają oleju za 300zł, nadal mając niskie białko. Albo oni liczyć nie umieją albo Tobie się coś pomyliło. Drożej paszy nie dało by się wymyślić niż na kukurydzy w ich przypadku.

A stwierdzenie że przez suszenie kuku podnosisz poziom białka i em to już jest zabawne. Skąd to białko się tam weźmie? Ubędzie Ci masy i jeszcze troche cennych rzeczy, ale suma białka całkowitego nie wzrośnie a strawnego spadnie. Przez suszenie to możesz jedynie część skrobi skrystalizować, co obnizy em całkowitą, zmniejszyć zawartość białka strawnego, a przez kiszenie rozłożyć do postaci bardziej strawnej co podniesie strawność. Zrób doświadczenie na 50 % kiszonej, dolej 50 litrów oleju i pochwal się o ile Ci mięsność spadła.

I ile pt2 tygodniowo robisz że po 100 kg na tone dajesz i nie zdąrzy się psuć kopiec rękaw czy jak to tam przechowujesz.

Edytowano przez PawelWlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reniu86    0

A zwykły nie żytni w jakiej cenie ?

 

strong ( tylko na soi) 70zl

onyks (soja rzepak slonecznik i bialko z krwi) 65zl

 

Mam takie pytanie do kolegów bo zastanawiam sie nad przejsciem na premiksy tylko jedno mnie nurtuje czemu koncentratu w drugiej fazie tuczu daje sie 10% (wiekszosc firm tak podaje) a dawki na premiksach sa duzo wieksze? np dolfos dla tucznikow powyzej 70kg radzi dawac 120 kg soi plus premiks co daje nam 14,5% na tone..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Mam pytanie z trochę innej beczki. Robił ktoś z was paszę dla prosiąt lub warchlaków bez jęczmienia? Jak to wyglądało? W moich stronach jęczmienia już nie ma. Zastąpiła ją QQ. Duże gospodarstwa hodujące świnie też zeszły z uprawy jęczmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ja od 50 kg nie daje. Przyrosty i zdrowotność ok. Za dwa tygodnie mam dostawe warchlaka i nie wiem czy szukać ten jęczmień czy pokombinować bez niego. W moje strony dociera z niemiec, zastanawiam się czy nie zamówić wanny. Ale cena na niego prawie 900, więc średnio mi się podoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Ja jęczmień moża powiedzeić, że daję do 20 kg w pełnoporcjówkach, gdy przechodzę na swoją paszę, podstawę stanowi kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

powyżej 40 kg daje żyto, pszenżyto, kukurydzę, otręby przenne, soja, rzepak, olej.

A jak pisałem wcześniej bede chiał wejść w jakieś strączkowe bobik/łubin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

a sama mieszanka zbozowa jara ktos probowal jechac? swinia wszystko zerna jest

Świnia to nie człowiek nie zje wszystkiego. Tzw. mieszanki zbożowe to zazwyczaj 80-90% owsa, więc to nie jest odpowiednie zboże do samodzielnego podawania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statham    3

lukaczmarek zawsze byleś zwolennikiem czerpania białka z soi czyżby coś sie zmieniło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Byłem zwolennikiem i cały czas jestem, ale cena strączkoiwych oscylowała w granicach 1200-1300 zł a na dzien dzisiejszy można spokojnie kupić w granicahc 900-1000 zł a to już trochę zmienia postać rzeczy, można na jednej grupie przetestować zobaczymy co wyjdzie.

 

@poziomka to jest temat o żywieniu trzody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Z tą soją to teraz nie jest tak prosto. Kiedyś dawało się soję poekstrakcyjną prosiakom po odsadzeniu i było w porządku. Teraz jest problem z obrzękówką i trzeba szukać innego białka(pewnie brazylijczycy wymyślili nowe odmiany- lepszy plon, gorsza strawność). Dziś kupwałem dla warchlaków to cena 2,10 PLN za kg :blink:.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Jaie macie zawartosci witamin w swoich premikasach i koncentratach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo72    0

Koncentrat WT

wit.A 70000 j.m.

wit.D3 14000 j.m.

wit.E 1000 mg.

wit.K 14 mg.

wit.C 1400 mg.

wit.B1 10,50 mg.

wit.B2 26,60 mg.

wit.B6 17,50 mg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michcio22    0

ja dla loch karmiących daje: 400 kg kukurydzy 200 kg owsa 200 kg pszenicy i 200 kg koncentratu protamino matra i jest gitara ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
    • Przez Masseyy
      Witam
      zastanawiam się jakie preparaty stosujecie do zwalczania mykotoksyn chorobotwórczych. Ile stosujecie do paszy i jakie są efekty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj