lukaczmarek

Moje dawki żywieniowe [świnie]

Polecane posty

nowy83    1

owies nie nadaje się dla takich prosiąt najlepiej jęczmień pszenica koncentrat , jaka cena pigi ?

85zl worek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarciu    22

ja stosuje żytni i jest ok. ale tylko dlatego że mam swoje żyto i jakoś trzeba je do produkcji wykorzystać. to co jest minusem to tuczniki na życie bardziej się otłuszczają więc jak ktoś sprzedaje na wbc to spory minus jest. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reniu86    0

Nutrena ma taki koncentrat nazywa sie "hero zytni" ma podwojna dawke enzymow trawiennych, cena umnie to 66zl stosuje go jak dodaje zyto:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firek    2

Moje dawki żywieniowe dla tuczników:

 

PT-1 od 40 - 80 kg

 

Pszenica 300 kg

Jęczmień 158 kg

Pszenżyto 100 kg

Kukurydza 210 kg

Śr sojowa 75 kg

Śr rzepakowa 125 kg

Josera Futura 30 kg

Zakwaszacz 2 kg

 

Białko 15,7 % Energia metaboliczna 12,74 MJ

 

PT-2 od 80 - 120 kg

 

Pszenica 200 kg

Jęczmień 150 kg

żyto 265 kg

Kukurydza kiszona 100 kg

śr rzepakowa 150 kg

DDGS kukurydziany 100 kg

Olej rzepakowy 10 l

Josera Futura 25 kg

 

Białko 14,5 % Energia metaboliczna 12,50 MJ

 

lub

 

Pszenica 200 kg

Jęczmień 100 kg

Żyto 375 kg

DDGS kukurydziany 100 kg

Otręby pszenne 100 kg

Śr sojowa 50 kg

Śr rzepakowa 50 kg

Josera Futura 25 kg

 

Białko 14,6 % Energia metaboliczna 12,50 MJ

Edytowano przez Firek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Nutrena ma taki koncentrat nazywa sie "hero zytni" ma podwojna dawke enzymow trawiennych, cena umnie to 66zl stosuje go jak dodaje zyto:)

A zwykły nie żytni w jakiej cenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Firek, ja bym ten ddgs usunął i dał rzepak w to miejsce. Na pt1 dał bym mniej rzepaku więcej soi. Mniejsze ładnie odwdzięczą się przyrostami. Ta josera w jakiej cenie i jaki ma poziom aminokwasów? Tą kukurydzę kiszoną lepiej przeliczyć sobie na 15 % wilgotności i tak podstawić do bilansowania. Przy 10% nie ma większej różnicy,ale już przy 40% to cuda wychodzą w bilansowaniu. Oleju i białka takie ilości że świnie można pozabijać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ile białka ma ten DDGS? i w jakiej cenie go kupujesz?

W PT-1 ja bym odwrócił stosunek soi do rzepaku

A jeszcze jedno czemu nie dajesz oleju w pierwszej fazie tuczu? ja mam energię ustawioną na 13,5 MJ

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

A po co ten olej?Ja w ogóle oleju nie daję kuku kiszonej 40% i pszenicy 30 jęczmień 15 soi 10 i Bergophor 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firek    2

Tucznikom w zupełności wystarczy 12,5 MJ tak samo jak i białko jak dasz wiecej niż w moich dawkach to tylko koszty zwiększysz! DDGS ma 25% białka i kosztuje 1140 zł/t

A w PT-1 mam celowo ułożone tak dużo rzepaku i mało soi, zresztą można całkowicie zastąpic soję rzepakiem, tucz się pare dni wydłuży ale koszty się mocno obniżą i zysk wyjdzie lepszy. Futura to koszt 132,5 zł za 25 kg na stronie Josery macie skład.

 

A tak apropo to kukurydza kiszona ma tylko 10,3 MJ i 6,8 białka ogólnego więc jeśli ktoś chce dać np 300 kg na mieszalnik i uzyskac energię minimum 12,5 to trzeba dodac do tego 30 litrów oleju więc nie powiedziałbym że to takie opłacalne. Ja po przeliczeniach stwierdziłem że nie warto zakiszac, lepiej sprzedac i w to miejsce kupic bobik, łubin lub groch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Bo głupio liczysz i wodę z kukurydzy soją i olejem chcesz bilansować. Dajmy na to taki przykład. Żywienie na mokro, też będziesz w świeżej masie obliczał czy suchą będziesz musiał się posłużyć i tu jest to samo. Inaczej będą CI bzdury wychodziły. Czy jeszcze inaczej. Gdy poleję paszę wodą, to sprawię, że się rozbilansuje i będzie zbyt słaba? Musisz komponenty sprowadzić do jednakowej wilgotności.

Przykład: mamy zastosować 40% suchej qq o wilg.14% w paszy. Mamy kiszoną QQ o wilgotności 30%

jedna tona suchej ---> 860 kg suchej masy

Jedna tona kiszonej--> 700 kg suchej masy

860/700=1,229

czyli jedna tona suchej=1,229t kiszonej

czyli dajemy 400*1,229=491,6 kg. po prostu będą nieco mniej piły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Wcześniej stosowałem niższy poziom energii też około 12,5 MJ zwiększyłem o jeden i muszę powiedzieć że tucz się nieco skrócił. Ciężko mi określić o ile dni dokładnie gdyż w cyklu zamkniętym nie jest to takie łatwe.

A ten poziom energii w ccm to chyba trochę zaniżyłeś bo mi się wydaje że średnio jest coś około 13MJ?

Teraz będę chciał wejść w białko z bobiku w paszy 40+ zobaczymy co z tego wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Bo głupio liczysz i wodę z kukurydzy soją i olejem chcesz bilansować. Dajmy na to taki przykład. Żywienie na mokro, też będziesz w świeżej masie obliczał czy suchą będziesz musiał się posłużyć i tu jest to samo. Inaczej będą CI bzdury wychodziły. Czy jeszcze inaczej. Gdy poleję paszę wodą, to sprawię, że się rozbilansuje i będzie zbyt słaba? Musisz komponenty sprowadzić do jednakowej wilgotności.

Przykład: mamy zastosować 40% suchej qq o wilg.14% w paszy. Mamy kiszoną QQ o wilgotności 30%

jedna tona suchej ---> 860 kg suchej masy

Jedna tona kiszonej--> 700 kg suchej masy

860/700=1,229

czyli jedna tona suchej=1,229t kiszonej

czyli dajemy 400*1,229=491,6 kg. po prostu będą nieco mniej piły

Właśnie o tym samym pisałem i w pełni się pod tym podpisuje. Mi jakiś paszowiec też bilansował wode z kukurydzy soją i olejem i mu wyszło że musze dać 220 kg soi i 40litrów oleju!!! Pogoniłem go bo rozumu nie posiada tylko cyfry podstawia w programie komputerowym, też mu to próbowałem tak wytłumaczyć ale jego ograniczenie nie przyjmowało tego do wiadomośći. Świnie by mi pozabijał. Kiszoną badałem na zawartość białka. Wcześnie koszona przy wilgotności 42% białko 6,4 , późniejsza przy wilg 31 7,7 białka. Także firek spróbuj porównaj będziesz zadowolony i więcej kukurydzy nie sprzedasz. I pytanie masz ześrutowaną czy całe ziarno? A ddgs to syf jakiego mało. Zfermentowana kuku leży na hałdzie potem etanol robią, potem znowu się kisi jako płynny ddgs,wkońcu suszą i mówią że super pasze sprzedają. W tonie jest czasami(nie mówie że zawsze) tyle mykotoksyn co 30 tonach średniej jakości zboża.

Edytowano przez PawelWlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firek    2

Głupoty piszecie

 

Kukurydza sucha ma 14,13 MJ

Kukurydza kiszona (30% wody) ma 10,3 MJ

 

A jeśli dasz te pare procent wiecej mokrej w stosunku do suchej to jeszcze bardziej obniżasz MJ

I żywieniowiec miał rację! Tak samo jest z białkiem jeśli mam 300 kg suchej kukurydzy to suma białka wyjdzie 27% a 300 kg kukurydzy kiszonej zawiera sumę białka 20,4% więc nie wystarczy jak dodam jeszcze trochę żeby wyrównać do tego samego poziomu. To tak samo jak bym chciał zmieścić 120 litrów wody w stu litrowej beczce. Da się?

 

Np jeśli dacie 30% kukurydzy kiszonej + zboże, premix, soję i ani grama oleju, to MJ wyjdzie gdzieś w granicach 11 kto nie wieży niech zbada sobię to w laboratorium!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Sam głupoty piszesz, nie dawałeś nigdy a pouczasz innych. Zrób sobie w takim razie pasze z soi oleju i wody. Słyszałeś coś o systemach żywienia płynnego? Myślisz że też takim sposobem jak Ty liczą? Znam takich co dają 80% ccm i mocno by się śmiali z twoich obliczeń. Ty żywisz program komputerowy, ja i kolega matava żywimy świnie. Ich żołądki to nie 100 litrowe beczki, ile będzie potrzebować sama sobie wyreguluje, jeśli proporcje będą odpowiednie. Oczywiście w granicach rozsądku wszystko. Ogólnie doradcy żywieniowi gó... wiedzą o kukurydzy kiszonej i jakieś farmazony ludzią wkręcają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firek    2

Ty gówno wiesz o żywieniu trzody , ja stosuje już od paru kukurydzę kiszoną, mam kolegów którzy w firmie Neorol opracowują receptury mieszanek pasz, i na każde 100 kg kukurydzy dolewają 10 litrów oleju! Miesięcznie sprzedają około 7000 ton. Ta firma jest obecnie rekordzistą w Polsce w sprzedaży pasz pełnoporcjowych, mam dostęp do laboratorium badam tam wszystko więc skończ opowiadac te swoje bajki człowieku!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Jak masz kolegów w Neorolu to po co Joserę chcessz dawać ja w ubiegłym roku dawałem 40% kiszonej kuku na Joserze i jakoś na przyrosty i mięsność nie narzekałem B)

 

A oleju nawet litra nie dodałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firek    2

Bo w premixie z Josery jest tryptofan, którego nie ma w premixach z Neorolu. Skoro taki kozak z ciebie to wysusz sobie wszystkie zboża i kukurydze do zerowej wilgotności białko ci wzrośnie z 15 do 17 i świnie będą 2 razy szybciej rosły bo tylko wypiją trochę wody więcej. Jak by wszysscy tak myśleli jak ty to by efektów w produkcji nie było. Lepiej pochwal sie jakie masz wykorzystanie paszy na kg przyrostu. Pewnie nigdy nie badałeś bo do tego trzeba miec wage, prowadzic dokumentację i bilansowac wszystko co do kilograma.Jak osiągniesz 2,3 kg na kg przyrostu to ci przyznam rację!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Trudno w cyklu zamkniętym dla każdej grupy wyliczyć zużycie passzy ale jedną partię 30 sztuk jesienią badałem to wychodziło 2,54,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
    • Przez Masseyy
      Witam
      zastanawiam się jakie preparaty stosujecie do zwalczania mykotoksyn chorobotwórczych. Ile stosujecie do paszy i jakie są efekty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj