lukaczmarek

Moje dawki żywieniowe [świnie]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lebek5    56

a ile tobie wychodzi lukaczmarek? 3,1 to zle? czy tak w miarę poza koncentratem i zbożem to tylko bobik im dawałem poza tym nic więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelini    0
Napisano (edytowany)

Witam.

Na wstępie powiem że jestem amatorem. Chce zainwestować w świnki i chce na nich zarobić w możliwie jak najkrótszym czasie. Dlatego proszę o jakieś rady, czym żywić świnki żeby było w miarę tanio a zarazem żeby był szybki przyrost masy zwierzęcia.?? Czym konkretnie karmić.?? Zboża (owies, pszenica, pszenżyto) mam swoje

Edytowano przez pawelini

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

karmić paszą zbożową + koncentrat nailepsze jest jęczmień , przenica,przenżyto, pod koniec tuczu może byc troche żyta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    247

Witam

Mam ogromną prośbę dla kogoś, kto potrafi zbilansować dawkę żywieniową dla warchlaków i tuczników. Wyczytałem ze tucznik na 1MJ energii potrzebuje około 12g białka. Mam możliwość kupna skwarek po wytopie tłuszczy o takich parametrach:

-białko 32%

-popiół 0.8%

-tłuszcz 8,2%

-woda 58.25%

Po pierwsze jak obliczyć z tego MJ, podobno jest to bardzo energetyczna pasza, wiec zakładam ze ma 16MJ jak maczka rybna(dla przykładu), ale z drugiej strony patrząc jest to tez wysokobiałkową pasza bo dostarcza 320 gram białka na kg, czyli z tego co wyczytałem na 16MJ potrzeba 192g białka, wiec białka jest dużo za dużo.

Jak i z czym to najlepiej zbilansować, tak aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać ten produkt. Na chłopski rozum to albo dazyc do 14MJ (czymś co ma mało białka i mało energii), lub dodać pasza energetyczna co zwiększy jeszcze bardziej MJ i obniży trochę białko, ale wtedy ta pasza będzie bardzo skoncentrowana i trzeba będzie ja zadawać w małych ilościach.

To są tylko moje spostrzeżenia, proszę o wypowiedz kogoś obeznanego w temacie.

Edit

Prosze tez o ulozenie dawki z suszone wywaru z zyta, wiem tylko ze bialko okolo 31%

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu

 

 

Starter 20-40 kg

 

Jęczmień 480 kg,

pszenica 300 kg,

poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,

premiks z LNB 8255 40 kg

mączka rybna 70% 15 kg

olej sojowy 13 kg,

zakwaszacz 3 kg.

 

Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu

 

 

Grower/finiszer 40-120 kg

 

Jęczmień 500 kg,

Otręby pszenne 180 kg,

poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)

Pszenica 100 kg,

Owies 50 kg,

Premiks z LNB 820090 20 kg,

Olej sojowy 10 kg,

Zakwaszacz 1 kg,

 

 

Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.

 

Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.

 

 

Jeżeli chodzi o te dawki to ładnie się prezentują, ale drogo. Po co Ci soja w tych dawkach, nie ma potrzeby futrować świniaka tak drogim produktem. Spokojnie możesz zastąpić soje śr. rzepakową i słonecznikową bez problemu do 10% (no nawet do 15%) w sumie razem obu surowców, zależnie od ceny. Dodatkowo dał bym kukurydzę spokojnie do 25% w finiszerze a na start tak z 10% Poza tym jęczmienia jest sporo.

 

Kalkulowałeś to kiedyś w jakimś programie do układania dawek. Jeżeli nie to zaproś jakiegoś żywieniowca z LNB lub Cargilla bo to to samo i niech on tobie policzy twoje dawki i dawki po zmianach przy twoich cenach.

Po wprowadzeniu rzepaku i słonecznika cena 1t paszy powinna spaść o jakieś 20 - 30 zł a skalkulowana kukurydza, pszenica i jęczmień też powinna dać jeszcze parę złotych.

 

dla finiszera powinien Ci skalkulować następująco dawkę

 

Kukurydza 0 - 250kg

Pszenica 100 - 500kg

Jęczmień 150 - 500 kg

Owies jak się kalkuluje to może być te 50kg

Sr rzepakowa 30 - 150kg

Śr Słonecznikowa 20 - 15kg - słonecznik i rzepak w sumie razem nie więcej niż 150kg

Otręby pszenne do 180kg bez minimum

Olej 10kg

Zakwaszacz - powinien być w koncentracie

Soja - absolutnie nie potrzebana

Premiks wg zaleceń producenta

 

To jest oczywiście propozycja do kalkulacji. To co wyjdzie powinno być tańsze od tego co używasz a na pewno nie będzie gorsze.

 

Równie dobrze możesz to sobie sam skalkulować w darmowych programach do układania dawek

 

Witam

Mam ogromną prośbę dla kogoś, kto potrafi zbilansować dawkę żywieniową dla warchlaków i tuczników. Wyczytałem ze tucznik na 1MJ energii potrzebuje około 12g białka. Mam możliwość kupna skwarek po wytopie tłuszczy o takich parametrach:

-białko 32%

-popiół 0.8%

-tłuszcz 8,2%

-woda 58.25%

Po pierwsze jak obliczyć z tego MJ, podobno jest to bardzo energetyczna pasza, wiec zakładam ze ma 16MJ jak maczka rybna(dla przykładu), ale z drugiej strony patrząc jest to tez wysokobiałkową pasza bo dostarcza 320 gram białka na kg, czyli z tego co wyczytałem na 16MJ potrzeba 192g białka, wiec białka jest dużo za dużo.

Jak i z czym to najlepiej zbilansować, tak aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać ten produkt. Na chłopski rozum to albo dazyc do 14MJ (czymś co ma mało białka i mało energii), lub dodać pasza energetyczna co zwiększy jeszcze bardziej MJ i obniży trochę białko, ale wtedy ta pasza będzie bardzo skoncentrowana i trzeba będzie ja zadawać w małych ilościach.

To są tylko moje spostrzeżenia, proszę o wypowiedz kogoś obeznanego w temacie.

Edit

Prosze tez o ulozenie dawki z suszone wywaru z zyta, wiem tylko ze bialko okolo 31%

 

Takie cuda to dobrze jest skalkulować z żywieniowcem z firm paszowych bo oni mają odpowiednie narzędzia do tego. Bo to, że ktoś Ci skalkuluję dawkę odpowiednią do zapotrzebowania to nie znaczy, że będzie taniej i lepiej.

 

Nie wiem jak dużą masz hodowlę ale w warchlakach to ja bym z tym nie cudował albo bym był bardzo ostrożny ponieważ te skwarki mają bardzo dużo tłuszczu i wody. Pytanie Jak bardzo równomierny parametrowo jest ten produkt bo jak raz Ci przyjedzie białko 28%, tłuszcz 10% i wody 65% a drugim razem parametry w drugą stronę to nie osiągniesz dobrych wyników albo przy każdej dostawie pomiar i układanie dawki od nowa a liczenie jeszcze wody (przy założeniu że żywisz na mokro) to jeszcze dodatkowa heca bo każdy procent wody obniża suchą masę i w efekcie świnia dostaje mniej składników pokarmowych niż ma zapotrzebowanie i jest lipa a nie wynik.

 

Skonsultuj to ze specami a producenta zapytaj z kiedy ma ostatnie wyniki i jakie były poprzednie bo to Ci powie czy warto się w to pchać.

 

jakie są plusy lub minusy podawania do pasz oleju rybiego

 

Rybi zapach

Dodatkowa Energia

Poprawienie lepkości i zmniejszenie zapylenia w budynku przy żywieniu na sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jeżeli chodzi o te dawki to ładnie się prezentują, ale drogo. Po co Ci soja w tych dawkach, nie ma potrzeby futrować świniaka tak drogim produktem. Spokojnie możesz zastąpić soje śr. rzepakową i słonecznikową bez problemu do 10% (no nawet do 15%) w sumie razem obu surowców, zależnie od ceny. Dodatkowo dał bym kukurydzę spokojnie do 25% w finiszerze a na start tak z 10% Poza tym jęczmienia jest sporo.

 

Kalkulowałeś to kiedyś w jakimś programie do układania dawek. Jeżeli nie to zaproś jakiegoś żywieniowca z LNB lub Cargilla bo to to samo i niech on tobie policzy twoje dawki i dawki po zmianach przy twoich cenach.

Po wprowadzeniu rzepaku i słonecznika cena 1t paszy powinna spaść o jakieś 20 - 30 zł a skalkulowana kukurydza, pszenica i jęczmień też powinna dać jeszcze parę złotych.

 

dla finiszera powinien Ci skalkulować następująco dawkę

 

Kukurydza 0 - 250kg

Pszenica 100 - 500kg

Jęczmień 150 - 500 kg

Owies jak się kalkuluje to może być te 50kg

Sr rzepakowa 30 - 150kg

Śr Słonecznikowa 20 - 15kg - słonecznik i rzepak w sumie razem nie więcej niż 150kg

Otręby pszenne do 180kg bez minimum

Olej 10kg

Zakwaszacz - powinien być w koncentracie

Soja - absolutnie nie potrzebana

Premiks wg zaleceń producenta

 

To jest oczywiście propozycja do kalkulacji. To co wyjdzie powinno być tańsze od tego co używasz a na pewno nie będzie gorsze.

 

Równie dobrze możesz to sobie sam skalkulować w darmowych programach do układania dawek

 

 

 

Oczywiście wszystkie dawki są konsultowane z żywieniowcem.

Ich skład jest układany w oparciu o moja bazę paszową i ceny komponentów do produkcji.

Na ten rok jęczmienia nie ma praktycznie wogóle w dawkach tylko żyto i pszenżyto.

Jeśli chodzi o te komponenty białkowe które podałeś to nie jestem ich zwolennikiem gdyż ich strawność jest raczej niska. Można by je dawać w końcowej fazie tuczu czyli te 70-80 kg w góre ale jako że ja daje jedną dawkę już od 35-40kg do końca tuczu to jest tylko soja.

Dawka nie jest jeszcze do końca ustalona ale mniejwiecej wygląda tak:

Żyto 377

Pszenżyto 300

otręby pszenne 150

soja 125

premiks 20

olej 14

kreda 12

zakwaszacz 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

jak długo stosujesz taką dawkę żywieniową? Jaki masz koszt wyprodukowania 1kg takiej paszy? Jakie przyrosty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście wszystkie dawki są konsultowane z żywieniowcem.

Ich skład jest układany w oparciu o moja bazę paszową i ceny komponentów do produkcji.

Na ten rok jęczmienia nie ma praktycznie wogóle w dawkach tylko żyto i pszenżyto.

Jeśli chodzi o te komponenty białkowe które podałeś to nie jestem ich zwolennikiem gdyż ich strawność jest raczej niska. Można by je dawać w końcowej fazie tuczu czyli te 70-80 kg w góre ale jako że ja daje jedną dawkę już od 35-40kg do końca tuczu to jest tylko soja.

Dawka nie jest jeszcze do końca ustalona ale mniejwiecej wygląda tak:

Żyto 377

Pszenżyto 300

otręby pszenne 150

soja 125

premiks 20

olej 14

kreda 12

zakwaszacz 2

 

Daweczka wygląda całkiem zacnie, warto było by dołożyć chociaż trochę pszenicy i/lub kukurydzy dla zróżnicowania pochodzenia białka oraz energii, żeby w razie problemów z pozyskaniem surowca nie odbiło się to na produkcji. No wszystko zależy od możliwości zaplecza surowcowego.

Oczywiście możesz mieć swoje zdanie odnośnie śrut, ja jednak widziałem jakie są wyniki ich stosowania u dużych producentów. Koszty paszy wyraźnie w dół natomiast efekt produkcyjny bez zmian. mówimy oczywiście o mieszankach typu Grower i Finiszer.

 

Możesz mi podać nazwę premiksu który stosujesz, bo chciałem zobaczyć jego parametry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    222

witam może mi ktoś ułożyć dawkę żywieniową czyli ile czego na tonę w fazie od 40 do końca tuczu ?

mam bardzo dużo pszenżyta

daje tak :

35 % - jęczmień

35 % - przenica

15 % - pszenżyta

15 % - koncentrat sano

o ile mógł bym zwiększyć skład pszenżyta ? i z czego zejść z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Myślę że możesz zmniejszyć , ilość pszenicy o 10-15 % i dać więcej pszenżyta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    222

no dobrze to teraz

35 % - jęczmień

25% - przenica

25 % - pszenżyta

15 % - koncentrat sano

na razie będę podawał taki a za jakiś czas zejdę z pszenicy na 15 kg a a można by było jakąś część jeczmienia zamienić na pszenżyto może o 5% ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    222

no otrąb nie będę kupował a może trochę owsa dorzucić ? bo też mam sporo takiej mieszanki z 70 % owsa w tej mieszance.może ktoś mi ułożyć po swojemu jak powinno być mam mieszanki,żyto,pszenżyto,pszenice,jęczmień.Ale pszenżyta najwięcej i chciałbym żeby to było głownym składnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

owies/mieszanki mogą zastąpić otreby ale tak z głowy nikt ci dawek nie poda. zgłoś się do żywieniowca z firmy z której bierzesz koncentraty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

70% pszenżyta to już jest lekkie przegięcie. Różne odmiany pszenżyta mają rózny skład(substancje antyżywieniowe, białko) więc trzeba udział pszenżyta ustalać o indywidualne cechy odmiany. 50% można jednak dać spokojnie. Mieszanki z 15% no i jeszcze jakieś dobrze strawne białko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

No na takich komponentach to finisher w cenie growera.

Kuku 22%

pszenżyto 50%

owies 12,5

śr sojowa 4%

śr rzepakowa 9%

olej 0,2%

2,3% prem 13,5 liz 3 met 5,5 tr 0,6trp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    222

35 % - jęczmień

25% - przenica

25 % - pszenżyta

15 % - koncentrat sano

chciałbym do tego dodać słabą mieszankę taką prawie owies o ile zmniejszyć i co ? myślę żeby pszenice zmniejszyć o 10 % i tyle dodać tej mieszanki co wy na to trzoda od 40 kg do końca tuczu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
    • Przez Masseyy
      Witam
      zastanawiam się jakie preparaty stosujecie do zwalczania mykotoksyn chorobotwórczych. Ile stosujecie do paszy i jakie są efekty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj