lukaczmarek

Moje dawki żywieniowe [świnie]

Polecane posty

jaco25    300

Lukaczmarek powiedz, stosowałeś w końcu te strączkowe jak pisałeś w temacie ( bobik, peluszka) w żywieniu tuczników, jeśli tak to ile dodawałeś i które strączkowe dokładnie?

 


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Stosowałem jakiś czas łubin niebieski słodki i zauważyłem lekkie wydłużenie tuczu. Ogólnie nie jest to roślina którą docelowo chce stosować. Niestety inne rośliny u nas są niedostępne lub drogie a nie mam miejsca żeby zamówić cały samochód.

Na wiosnę będę siał kilka hektarów bobiku i od żniw będę ruszał z żywieniem.

Myślę że prawidłowo zbilansowana dawka spokojnie powinna dać radę bez wydłużenia czasu tuczu.

Dawałem 70 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Mam pytanie czy do mieszanki paszowej z koncentratem SANO FORTE dodaje ktoś dodatkowo olej roślinny?

Jezeli tak  to jaki i ile %? Jest widoczna różnica  w przyrostach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek    3

mam do was pytanie. czy stosowaliście w żywieniu trzody koncentraty po upływie daty ważności? czy jeżeli taki produkt będzie przeterminowany np, o 3 lub 4 miesiące nie zaszkodzi tucznikom, rozchodzi się o worki oryginalnie zapakowane, nieotwierane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

jeśli był przechowywany zgodnie z zaleceniami to nic złego się z nim nie powinno stać w koncentratach z reguły przez skład nie ma az tak poważnych zmian jak w premiksie. a tak z ciekawości ten koncentrat to własne zapasy czy zwrotka magazynowa?


Lukaczmarek mam takie pytanie z tym łubinem to jak wyniki ubojowe miesności i wydajności jesli sprzedajesz na WBC? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek    3

to jest zwrot magazynowy i w bardzo atrakcyjnej cenie, wiec chyba zakupie na próbę parę woreczków.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

a co chcesz wiedzieć? Sojowy nadaje ładny zapach paszy i ma delikatnie więcej energii od rzepakowego. A ten drugi jest tańszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrobak    18

A słyszał coś kolega o bilansowaniu składu paszy?? Brakuje energii, dodajesz, nie brakuje, nie dodajesz. Proste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

ja sądze że rzepakowy jest raz ze tańszy niż sojowy a dwa że jest lepszy a to ze ma mnej energi nie jest az tak znaczące 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrowojtek    3

Przeszedłem z koncentratu na premiks i chciałbym zapytać Was o opinie o recepturach:

PT1 30-70 kg:                                                     PT2 >70 kg

Kiszone ziarno kukurydzy 40%                          45%

Pszenżyto 30%                                                  40%

Jęczmień 10%                                                     -

Śruta sojowa 12,5%                                             3%

Śruta rzepakowa 5%                                          10%

Sano Poweramino 2,5%                                      2%

 

zawartość aminokwasów w premiksie: lizyna 10%, metionina+cystyna 1,5%, treonina 1,5%, tryptofan 0,25%


Od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

No co tu można doradzić. Masz jakieś badania poszczególnych zbóż,albo możesz bezpłatnie zrobić? Jeśli nie to umieszaj, zbadaj odpłatnie  na białko. W tym roku bywa z tym tak kiepsko, że ta pasza na moje oko to między 13 a 14 wyjdzie więc przyrostów to się nie spodziewaj rekordowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrowojtek    3

Ze zbóż na białko mam przebadaną pszenicę, której nie ma w tych mieszankach. Reszta komponentów niestety nie jest zbadana. A jaka wg Ciebie powinna być zawartość białka ogólnego w tych okresach tuczu? Ostatnio czytałem artykuł e tap, że to nie ilość białka limituje przyrost a ilość aminokwasów egzogennych. Co więcej zbyt wysoki poziom białka negatywnie wpływa na wysokość przyrostów ponieważ zbyt duża energia jest zużywana przez organizm na jego neutralizację. Jak będzie zobaczymy w praktyce. Te receptury stosuję od wczoraj więc ciężko coś powiedzieć, ale za tydzień myślę, że już będę mógł ocenić ich wartość.


Od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

@agrowojtek to co napisałes o dawkach wrzuciłem to w DLG no i kalkulacyjnie wychodzi 30-70 kg białka na poziomie 14% EM 10,5 MJ lizyna 9g a 70+ BO 12,5% EM 10,5 MJ lizyna 7g

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Wojtek tylko te aminokwasy są elementami białka, plus to co uzupełnisz soją, rzepakiem i  premiksem.Ale premiksem tylko uzupełnisz, baza to zboże które bywa w tym roku kiepskie. Ma ono często mniej białka niż w innych latach, a więc ma również mniej aminokwasów. A poziom aminokwasów podnosisz soją, rzepakiem i premiksem. Jaką masz genetyką i jakie przyrosty w jakim czasie życzyłbyś sobie osiągnąć, bo od tego zależy ile warto byłoby  to białko podnieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrowojtek    3

Z tym białkiem to mam świadomość, że to ono jest najważniejszym źródłem aminokwasów :) Co do genetyki to lochy wbpxpbz w różnych kombinacjach, kryte przeważnie też wbp i pbz w zależności od tego do jakiej rasy jest maciorze bliżej to wtedy kryję "krzyżowo" jak maciora bardziej w typie pbz to wtedy knur wbp i odwrotnie. Mam też swojego knura jakąś mieszankę ale w tej chwili to robi bardziej jako stymulator i do krycia powtórek. Co do przyrostów to chciałbym osiągnąć te 115 kg w okresie poniżej 6 miesięcy od urodzenia. Z tego co pisze @wl_master to chyba trochę mało energii i lizyny w tej dawce.


Od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

jeśli pracujesz na PBZ i WBP to musisz strarać sie utrzymać białko na poziomie ok 16% przy 30 kg i min 15% na końcu tuczu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

troche zmieniłem twoje dawki mniej wiecej tak to wyglada jeśli masz mniej wiecej dobrą genetykę to 57% miesności wyciągniesz bez problemu

                     30-70             70+

Kiszone QQ  35,5                20

pszenżyto     20                   42

jęczmień       17                   17

śr. sojowa     17                    8

śr. rzepak       7                   11

MPU               2                     2

olej                 1,5                  0

                  BO 16,2%         15,6%

                  EM 11,5            11,5MJ

                  Liz  10g              9g

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrowojtek    3

Wl_master dzięki za przeliczenie dawki :) tylko jest jeden problem w tej chwili podstawą mojego żywienia tuczników musi być kiszone ziarno kukurydzy bo mam zrobiony spory zapas jak na moje warunki, ze zbożami to pszenżyta też mam sporo ale mniej jak qq, jęczmień mam zarezerwowany do żywienia warchlaków i ewentualnie tuczu wstępnego. W finiszerze nie ma mowy żeby się znalazł. Trochę problematyczne jest t kiszone ziarno kukurydzy bo niby to pasza energetyczna ale jak bierzemy pod uwagę świeżą masę to już tak dobrze nie wygląda no i mało białka, swoją drogą czy ktoś na forum też używa tego komponentu? Może przedstawiłby tutaj swoja recepturę.


Od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

a to jeśli tak wygladają zapasy to w wolnej chwili coś postaram sie poprawić. właśnie qq ma to do siebie ze kiszone to szczerze mówiąc jest dobrym wypełniaczem trzeba sporo nadciągac białkiem 


swoją drogą testuje teraz dawki finisza na samym pszenżycie. 70% za jakieś 3 tyg bede widział pierwsze efekty WBC mam nadzieje ze zaskoczy pozytywnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
    • Przez Masseyy
      Witam
      zastanawiam się jakie preparaty stosujecie do zwalczania mykotoksyn chorobotwórczych. Ile stosujecie do paszy i jakie są efekty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj