Polecane posty

marulekk    5325

Witam

 

Przedstawię pokrótce o co mi chodzi...

W załączniku wrzuciłem Wam szkic z góry mojej jednej z dwóch obór.

Ze starości zaczęła mi pękać posadzka i tak myślę, że na wiosnę trzeba by od nowa wylać posadzkę a jak wylewać to można by ją zmodernizować.

Dodam, że teraz w oborze są duże, małe byki i kilka świń. Przerobić chcę ją wyłącznie na byki opasy, (ważne aby został jeden kojec połączony z wybiegiem na odchowane cielaki, które są zbyt małe na "łańcuch"jeszcze). Bydło jest w różnym wieku i wielkości gdyż cielaki pozyskuje od własnych krów jak i okolicznych rolników więc w grę wchodzi raczej pomysł ze stanowiskami. Chcę również zawalić ten kanał na środku i zrobić tam stół paszowy i dwa rzędy stanowisk wzdłuż stołu a kanał na odchody przy zewnętrznych ścianach (po drugiej stronie stanowisk).

Taka jest moja koncepcja.

 

Jeśli Wy byście to inaczej zrobili to proszę o pomysły, być może któraś koncepcja mi się spodoba :)

 

Ps; ten ładny szkic zrobiła moja Pani M. :wub:

 

Pozdrawiam

post-13483-0-88950200-1349374370_thumb.jpg


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

kolego jak bys zrobił zdjęcia to by było jescze lepiej tylko z urzych ujęc to wtedy miejwiecej sie wie jak to wygląda a tak na rysnku to musial by byc dosłownie kazdy wymiar i bym sobie na lekcji pomysłal co by ci tu zaproponawoc


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub667    162

A jaki masz system usuwania obornika i zadawania paszy a jaki chciał byś mieć po tej modernizacji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5325

hahahahahaaha Jakub, system usuwania obornika to najbardziej popularny SYSTEM TACZKOWY ;D a zadawania paszy SYSTEM WIADERKOWY w żłoby + drabinki na siano

a wolał bym po remoncie mieć korytarz paszowy jeden głowny albo dwa mniejsze >>> łatwości zadawania paszy + bezpieczeństwo (nie muszę łazić pomiędzy bykami) :P)

 

 

Simson przecież masz zewnętrzne wymiary 9x8m a co bedzie w środku to juz do wymysłu :)

no i centralnie na środku (tak jak na rys.) stoją dwa słupy podtrzymujące strop

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub667    162

moim zdaniem tak jak jest w miarę dobrze tylko po rób sobie korytarze po jakieś 1m szerokości a to jak już zrobisz stanowiska zadami do ścian czy głowami jest to twój wybór po prostu rób jak ci będzie wygodniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Zostaw ustawienie głowami do ścian zewnętrznych, łatwiej utrzymać czystość. Ja mam odwrotnie i na ścianach na wiosnę jest tragedia.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalpop721    12

Witam,

w niedługim czasie chcę zmodernizować i dobudować nową oborę. W załączniku jest plan starej i nowej obory połączonej ze sobą. Mam wątpliwości czy ten budynek będzie miał wszystkie normy dotyczące obór. W starej części chcę mieć byki i cielaki a w nowe krowy na 20 stanowisk. Podałem wstępny kosztorys ale jeszcze nie dokładny. Proszę o wasze zdanie.

post-56793-0-09972100-1360681522_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez master0608
      Witam. Od razu na wstępie chcę zaznaczyć żebyście nie odradzali mi ogólnie pomysłu na modernizacje ze względu na ASF bo jestem dobrej myśli a projekt ten jest przyszłościowy a nie na już ;). Mam do was pytanie odnośnie przeróbki chlewni z płytkiej na głęboką ściółkę. Kojce wyglądaja w tej chwili tak:

      Obornik trzeba często usuwać z wybiegu nr. 1 no i w korytach jest również straszny bałagan. Świnki chodzą sobie po obydwu wybiegach a na czas usuwania obornika są przepędzane do wybiegu nr. 1 z którego trzeba wcześniej przerzucić obornik do wybiegu nr. 2 co niesie za sobą ogrom pracy ręcznej. Jako, że chlewnia sypie się dość znacznie i obecnie posiadam już bardzo małą liczbę zwierząt lecz chciałbym powiększyć stado w niedalekim czasie więc tak rozmyślam jakby przerobić budynek na głęboką ściółkę. Zrobiłem wstępny szkic jakby miało to wyglądać:

      Teraz pytanie do was co myślicie o takim podeście paszowym ? Jego wymiary bez stopni to ok. 2,5x1m i na nim znajdowałby się autopaśnik dwustanowsikowy i obok poidło. Wiem, że jest wąski i czy świnie nie będą się zbyt tłoczyć chociaż obsady nie będą wielkie. I teraz jaki szeroki minimalnie mógłby on być jeśli taki byłby za mały i czy w ogóle jest sens myśleć nad takim rozwiązaniem. Po bokach podestu byłyby postawione oczywiście murki, żeby świnki nie zrobiły sobie krzywdy. Oczywiście na takim metrażu nie trzymałbym myślę więcej jak 10szt. (powiedzmy jeden miot od maciory). Świnki na czas usuwania obornika byłyby przepędzane na korytarz paszowy. Pomiędzy poszczególnymi kojcami myślałem zrobić przegrody ok. 3m przykręcane z jednej strony do słupa a z drugiej do ściany. Przegrody tej długości nie będą za słabe jeśli byłyby wykonane z rur a w środku deski plastikowe o wysokości ok. 1m ?. Świnki byłyby przeganiane na czas usuwania obornika na korytarz paszowy.
      O ile ten kojec ma jeszcze jako takie wymiary to z następnymi dwoma już nie jest tak dobrze, bo mają po 2,5m szerokości. Czy waszym zdaniem dałoby radę w nich rozwiązać to w podobny sposób ? W nich mógłbym trzymać mniejsze sztuki więc automatycznie nie potrzebowały by tyle miejsca na podeście jak i drzwiczki przepędowe mogłyby być wtedy trochę węższe. Co o tym myślicie ? Przed tymi kojcami mam jeszcze jeden kojec o szerokości 3,5m więc tutaj też nie byłoby raczej problemu myślę. Tutaj obraz na całą chlewnie:

      Co o tym wszystkim sądzicie ? Niestety takie rozmieszczenie kojców najbardziej by mi pasowało gdyż ograniczają mnie słupy które znajdują się w każdym kojcu i do nich pasowało by właśnie dorobić mocowanie do przegród.
      Możliwe, że wszystkiego nie sprecyzowałem także zapraszam do dyskusji.
      Pozdrawiam
    • Przez karolr2
      Witam chcę pobudować oborę na 70opasów. Chcę żeby była to obora 14x30 na rusztach lub na płytkiej  ściółce z jakimś zgarniaczem. Jestem na etapie wyrabiania karty środowiskowej, wszystkie wskazówki mile widziane .
    • Przez Piotrswider
      Witam,w wakacje planuje zmodernizowac obore (10mx23m) na uwzieziowo na ruszta,w budynku będzie 34 sztuk(doroslych),obore zamierzam brzerabiac na wlasną rękę,czy moglbym liczyć  na wskazówki/rady/uwagi na co zwrócić uwagę podczas budowy kanałów pod ruszta,jak połączyć z szambem,ile zrobić otworów do mieszadła jakie spadki itp. (nie chce szamba pod stanowiskami/obora),chce dac ruszta 60'tki.
       Z góry dziękuję za rady,pozdrawiam.
    • Przez miszka16
      Witam serdecznie. W związku z tym że przymierzam się do budowy obory z dofinansowaniem z PROW chciałbym na tym forum zapytać się. Czy jest ktoś  kto korzystał już z tego programu? I ewentualnie mógłby się podzielić swoim doświadczeniem jak również polecił jakąś firmę  która kompleksowo się zajmuje takimi programami i budową
    • Przez mrursusc330
      siemka grupowicze ma pytanie ile powinno mniej wiecej kosztowac piaskowanie ramy i lanc opryskiwaca 300l bo zawiozłem do piaskowania i facet mi powiedział ze on za tą usługe chce 600zł wydaje mi sie ze jest to przesada i tak mysle spytam moze akurat ktos miał z tym styczność 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj