Skocz do zawartości
jano65

sorgo na ziarno

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jano65    5

Witam.

Zamieściłem filmik w Agrofoto ze zbioru sorgo w tym roku.

Wideo- 4 pory roku - jesień w gospodarstwie

jano65    5

Witam.

Do czego można użyć ziarno sorgo.

Przeglądając na youtube jest film. Koszone same wiechy sorga, ziarno mielone na śrutę. Film pochodzi z plantacji w Europie.

1. Kornersorghum (Grain Sorghum) im Mostviertel

2. Kornersorghum (Grain Sorghum) im Mostviertel - Clips2

jano65    5

Witam.
Dla zainteresowanych uprawą sorgo na ziarno przedstawiam jedne z pól zasianych 05.05.2014 r. Jak widać na foto z 07.06.sorgo ładnie powschodziło zasiane punktowo w rozstawie 45 cm., pole czyste od chwastów ( zabieg bezpośrednio po siewie). Ostatnie opady trochę osłabiły wzrost rośliny, ale z doświadczenia z lat poprzednich myślę że wkrótce nadrobi zaległości. W tym roku areał sorga na ziarno 10 ha.

post-55607-0-50058800-1402332760_thumb.jpg

Wiadomość z agroFakt.pl

jano65    5

Witam.

W tym roku mam zasianą peluchę Hubal. Będzie po nej dobre stanowisko pod sorgo na przyszły rok.

post-55607-0-30258100-1402934763_thumb.jpg

post-55607-0-27043200-1402934896_thumb.jpg

post-55607-0-30258100-1402934763_thumb.jpg

post-55607-0-27043200-1402934896_thumb.jpg

jano65    5

Witam.
Dzięki uprzejmości właściciela zamieszczam kolejne fotki plantacji sorgo ziarnowego.Zdjęcia z 19.06. dla porównania z fotkami z tematu
z dn. 09.06.
Pomimo zmiennej pogody i zimnych nocy sorgo znakomicie radzi sobie ze wzrostem.

post-55607-0-86284400-1403458379_thumb.jpg

post-55607-0-75349000-1403458532_thumb.jpg

jano65    5

Witam.

Oto fotki kolejnej fazy wzrostu sorgo.Fotki z dn 10.07( 2 mies. od siewu). Widać krzewienie rośliny mimo gęstej obsady.

post-55607-0-34786400-1405524169_thumb.jpg

post-55607-0-76709800-1405524268_thumb.jpg

jano65    5

Sorgo ziarnowe weszło w etap kwitnienia. Pogoda sprzyja równomiernemu zapylaniu i wytwarzaniu wiechy ziarnowej. Fotki z 03.08.

post-55607-0-85177500-1407781102_thumb.jpg

post-55607-0-15710700-1407781307_thumb.jpg

matava    19

Na jakiego grzyba bawisz się w sorgo, jeśli qq spokojnie by tam urosła, patrz poplon?

jano65    5

Witam.

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Jak zaczynałem temat siewu sorgo to uprawiałem to sam. Na jednym z organizowanych Dni Kukurydzy zorganizowałem małą ekspozycję. Było duże zainteresowanie uprawą sorgo, ale każdy z odwiedzających znał tylko sorgo na kiszonkę. Jakie było zdziwienie że w Polsce można uprawiać sorgo na ziarno. Oczywiście po co sorgo. Zapotrzebowanie rynku krajowego idzie w setki ton (są firmy co takie ilości mają w obrocie), co jest pokrywane importem. Spotkałem kiedyś osobę która pracowała w latach 70 w centrali, to sorgo importowano statkami do Polski z Ameryki. To co ja produkuję to na własne potrzeby na karmę. Sorgo jest znakomitym dodatkiem do pasz dla drobiu , ptactwa.

Ta ostatnio prezentowana plantacja to na glebach 1 kl. Jednak siew sorgo to alternatywa dla słabszych gleb.

Proces uprawy taki sam jak i kukurydzy.Nie ma problemu z siewem , nawożeniem, opryskami, zbiorem.

W tym roku zasiane jest sorgo ziarnowe z 10 jednostek siewnych w :

- okolice Pułtuska

- okolice Sochaczewa

- prezentowana plantacja okolice Opatowa (świętokrzyskie), gdzie i ja uprawiam.

Postaram się zamieszczać kolejne fotki tej wzorcowej plantacji.

Zobaczymy jak dojrzeje w tym roku, ale w poprzednich latach co pokazane jest na wcześniejszych zdjęciach nie było z tym problemu i co najważniejsze! to dojrzało naturalnie do 17 % bez desykacji, jedynie co trzeba było dosuszyć do 11-12 %.

Czy jest opłacalna produkcja. Myślę że tak, bo jeśli wyda na słabej glebie nawet 5- 6 t, to jest dobrze.

matava    19

Nie powiem roślina ciekawa, a ja lubię ciekawostki nowości i mieć szeroki płodozmian, ale z plonem 5-6 ton to przegrywa jak dla mnie nawet ze żytem, nie mówiąc już o ryzyku uprawy, czy przydatności na paszę- patrz taniny. W zeszłym roku u mnie kuku na 5 klasie 15 ton 33% wilgotności na VI 12ton, jeśli nakłady podobne, technologia podobna, plon połowa,ryzyko w sumie większe, a jakość niższa to dla mnie to bez sensu.

A na I klasie to już w ogóle jakieś nieporozumienie, tam powinno być 12 ton pszenicy, 100 ton cukrowego czy 18 ton suchej qq.

jano65    5

Witam.

Sorgo po przekwitnięciu, zawiązana wiecha z wykształconymi na całej długości ziarniakami. Opady deszczu spowodowały że rośliny mają wysokość do 170 cm.

Foto z 22.08., do zbiorów jeszcze 2 miesiące.

Plon podany wg.katalogu to 9,5 - 10 t/ha.

Co do zawartości tanin to są nasiona sorgo co ich nie zawierają. Zresztą nie zauważyłem aby ziarno sorgo pozostawiane było podczas skarmiania.

post-55607-0-07447400-1408895492_thumb.jpg

post-55607-0-43535300-1408895594_thumb.jpg

jano65    5

Witam.

Oto po miesiącu od ostatniego wpisu plantacja sorgo wchodzi w okres dojrzewania. Jak widać wiechy  zapylone na całej długości i rozłożone      ( dobrze będzie się dojrzewało) ,ziarno sorgo grube i się wybarwia. Fotki z 20.09.,  Ale do zbioru to ponad miesiąc.

post-55607-0-10463700-1411754828_thumb.jpg

jano65    5

Witam.

Minęło już dwa lata od wpisu o uprawie sorgo.

Oto na deser wybranych parę filmów na you tube :

SORGHUM HARVEST 09 WITH 8120 CASE

2012 SOUTH TEXAS GRAIN SORGHUM HARVEST

COMBINING SORGHUM(MILO) AND SOYBEANS IN TEXAS USA

SORGHUM: THE SMART CHOICE

EXPORT SORGHUM

GRAIN SORGHUM CHECKOFF REPORT

WHITE 8900 HARVESTING SORGHUM

oraz z mojej plantacji   ŻNIWA DLA SORGO W POLSCE.

jano65    5

Witam.

Ładna pogoda powoduje dojrzewanie sorga, ma obecnie ok. 30 % wilgotności. Wiechy obsypane na całej długości grubym ziarniakiem. Fotki z 12.10.

post-55607-0-26193800-1413397641_thumb.jpg

post-55607-0-92063600-1413397693_thumb.jpg

jano65    5

Witam.

Zamieszczałem zdjęcia jednej plantacji. Dzisiaj przedstawiam fotki z innej uprawy, też wyglądającej ciekawie.

Fotki z 02.11.2014r.

post-55607-0-36968000-1415129366_thumb.jpg

post-55607-0-07322300-1415129668_thumb.jpg

jano65    5

Witam.

Po przeanalizowaniu uprawy  w każdym roku, szczególnie warunków klimatycznych podczas siewu, wschodów oraz dojrzewania mogę stwierdzić z własnego doświadczenia, że sorgo na ziarno w Polsce można bez problemu uprawiać. Pokazują to zamieszczane fotki z każdego roku mojej uprawy. W tym roku dzięki uprzejmości właściciela zamieszczałem zdjęcia jego plantacji  starając się przedstawić  sorgo w poszczególnych etapach wzrostu aż do koszenia. Podawane daty pozwolą zobrazować jaki cykl czasu potrzebujemy do zbioru ( jest to  6 miesięcy  siew 05.05. zbiór 07.11.) co porównywalne jest z kukurydzą. Oczywiście można zdesykować plantację przyspieszając zbiór, ale jeśli  go dosuszamy to wydaje się to bezcelowe. Plon z tej plantacji 7t/ha.

jgsus@op.pl

jano65    5

Witam

Sprzedam do siewu kwalifikowane nasiona

SORGO ZIARNOWE

SORGO PASZOWE

tel. 668 169 257

jgsus@op.pl

post-55607-0-93567800-1425494575_thumb.jpg

Anetkamm    0

Witam Panów serdecznie, a ja z innej beczki że tak powiem, jeśli byłaby taka możliwość chciałabym kupić od któregoś z Panów trohcę sorgo - samych wiecheci z ziarnem, Sorgo używam do kompozycji kwiatowych. Sorgo się wybiela i barwi na przeróżne kolory. Niestety dla Panów byłabym zainteresowana niewielką ilością, ok 100 sztuk bo florystykę tworzę w warunkach mieszkaniowych więc problem z miejscem trzymania bym miała ;) Mieszkam pod Warszawą w Mińsku Maz. czy któryś z Panów posiada swoja uprawę gdzieś w mojej okolicy i zlituje się nad drobną rękodzielniczką ;) Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję że ktoś się znajdzie. Podaję swój adres email aamazek@wp.pl

jano65    5

Witam.

Sorgo w kompozycjach kwiatowych to coś nowego, ale jak ktoś ma zmysł artystyczny to połączenie sorga z innymi roślinami odpowiednie dobarwienie kompozycji naprawdę będzie wyglądać ciekawie.

W tym roku nie będzie problemu z pozyskaniem materiału do prac artystycznych. Przygotowane już są nasiona do zasiewu sorga ziarnowego na 80 ha.

jano65    5

Witam.

Pogoda w maju nas nie rozpieszczała. Pierwszy tydzień  ciepło, obawy przed przymrozkami na 15 i następnie te deszczowe dni. Sorgo które potrzebuje temp.14-15 st. trochę zatrzymało się ze wzrostem. Ale plantacje kukurydzy w sąsiedztwie sorgo też nie wyglądały okazale.

Wschody  równomierne co świadczy o dobrej jakości nasion.

Foto z dn. 29.05.2015r.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jano65
      Witam.
      Prowadzę sprzedaż kwalifikowanych nasion sorgo ziarnowego. Tak się złożyło że do oferty w 2016 r. wprowadziłem nasiona sorgo kiszonkowego. Ogłoszenia sprzedaży zmieszczone były od stycznia na OLX. Byłem zaskoczony brakiem zapytań o zakup tych nasion a wiem że w Polsce wielu rolników uprawia sorgo na kiszonkę.
      Zaopatrywanie się w nasiona do siewu powinno być już wcześniej zaplanowane co pozwoli na sprowadzenie odpowiedniej ilości jednostek siewnych. W Polsce nie prowadzi się produkcji materiału siewnego sorgo. Zapotrzebowanie na materiał siewny realizują firmy oferując do sprzedaży materiał wyhodowany poza Polską.
      Ważną uwagą jest to co jest oferowane do sprzedaży. Czy wysiana odmiana sorgo da właściwy materiał do zakiszania.
      Nie chcę robić sobie tym artykułem reklamy. Ale jakie było moje zaskoczenie gdy po 15 maja telefon robił się czerwony od zapytań o zakup sorgo kiszonkowego.
      Okazało się że  w Polsce nie można było zakupić materiału sorgo na kiszonkę, ale to już zmartwienie spóźnialskich.
      To co się chce zasiać  trzeba zaplanować dużo wcześniej a nie zostawiać na ostatnią chwilę bo "zbiór sorgo w grudniu" to chyba przesada.
      Nasiona które oferuję posiadają certyfikat, ze sprzedanego materiału siewnego muszę przedstawić sprawozdanie we właściwym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Tak że pozostawienie nasion na następny sezon to już jest problem. Dlatego moim celem jest sprowadzanie nasion pochodzących wyłącznie z nowych reprodukcji. 
      Przykro mi tu pisać ale wielu pytających o nasiona sorgo kiszonkowego nie miało pojęcia co chcą zakupić jak to później przerobić na kiszonkę a przecież wiedza w tym zakresie to podstawa. 
      Dużo czasu zajęło mi znalezienie konkretnych artykułów o zakiszaniu sorgo. Zawsze była to krótka wzmianka w opracowaniach o zakiszaniu kukurydzy. Przejrzałem wiele filmów na Youtube jak karmione jest bydło ziarnem i kiszonką z sorgo w Ameryce Południowej, ale tam są bardziej sprzyjające warunki do zbioru sorgo na zakiszanie.
      Pisanie tu wypracowania nie ma celu,bo nikt nie będzie tego czytał. To co jest ważne zostało przedstawione w  w artykule:

https://www.agrofakt.pl/kiszonka-sorga-przydatnosc-surowca/

Dziękuję autorom tego artykułu za opracowanie konkretnych informacji o zaletach i wadach sorgo.
      Szczególne podziękowanie kieruję dla Pana prof. dr. hab. inż. Józefa Sowińskiego, że odniósł się do mojej prośby aby opracować artykuł dotyczący zakiszania sorgo i poświęcił cenny swój czas na podzielenie się swoją wiedzą naukową, która rolnikom pozwoli zastosować ją w praktyce w swoim gospodarstwie.
      Tak jak zamieszczam fotki z uprawy sorgo ziarnowego postaram się aby pojawiły się fotki z upraw sorgo kiszonkowego.
      Mam zapewnienie kolegi że dołączy do forum i zamieści materiały ze swojej plantacji.

SPRZEDAŻ KWALIFIKOWANEGO MATERIAŁU SIEWNEGO
                              - SORGO ZIARNOWE ( GK EMESE )
                              - SORGO KISZONKOWE ( RONA1)

tel. + 48 668 169 257

• Przez jano65
      Witam.
      Sorgo w tym roku zasiane jest na 70 ha ( ziarnowe), siew 07.05.
      Foto z 27.05. jest sucho ale pierwszy deszcz i będzie rosło.

• Przez Fugeo
      Witam

Mam pytanie dotyczące sorgo. Chcę posiać kilka arów sorgo na próbę jako dodatek do paszy zamiast kukurydzy. Z tym, że kukurydzę siekam taką mała sieczkarnią i dodaję do paszy do bydła. Czy z sorgo można robić tak samo? Czy nie zaszkodzi takie przyniesione prosto z pola, posiekane ręczną sieczkarnią i dodane jako posypka do paszy dla bydła?
    • Przez Fugeo
      Cześć,

Mam pytanie jaką odmianę sorgo posiać jako dodatek do suchej paszy dla bydła?
      Codziennie na bieżąco ścinałbym kilka łodyg/roślin, siekał i dodawał do paszy.
      Chcę posiać je na próbę. 

Sorgo siać tak samo jak kukurydze tzn w takich rzędach
    • Przez jano65
      Witam.
      Dzięki uprzejmości Administratora na forum dotyczącym Zboża dodano Sorgo.
      Do tej pory wypowiadanie się o produkcji sorgo zamieszczałem w temacie ( sorgo na ziarno) zamieszczonym w Kukurydzy. Zastanawiam się czy powielać wszystkie moje wypowiedzi na temat a jest tego sporo z fotkami w nowej odsłonie, czy można skopiować całą tematykę do nowej zakładki o sorgo i kontynuować tematykę dalej.