Skocz do zawartości
jano65

sorgo na ziarno

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jano65    5

Witam.

Wszystko zaczęło się od eksperymentów, aż w końcu udało się ( może pierwszemu w Polsce) zasiać i zebrać ziarno sorgo. W 2011r. miałem 3 ha, a zbiory przeszły moje oczekiwania. Może nie osiągnąłem zakładanych 8-9 ton z ha, ale to co zebrałem jak na pierwsze kroki w tym kierunku to był mój wielki sukces. Ciepły pażdziernik pozwolił na naturalne bez desykacji dojrzanie i ziarno po skoszeniu miało 18 proc. wilg. a po suszarni 12 proc.

2012r. plantacja 6 ha, małe błędy w odchwaszczaniu na początku wschodów, ale to co już teraz jest na polu znów napawa optymizmem.Daje powód do zadowolenia, że mój pionierski krok w siewie tego ziarna nie idzie w złym kierunku.

Rozmawiałem z ekspertem, który stwierdził, że jeszcze niedawno uprawa kukurydzy w Polsce była marginalna a co jest dzisiaj.

Dlatego uważam że przy dzisiejszej zmianie klimatu, zastosowaniu odpowiednich odmian nasion, można go w Polsce uprawiać na ziarno.

Dla zainteresowanych podzielę się tym tematem, przedstawię fotki, oraz wkrótce film.z mojej uprawy. Żniwa przewiduję na konic października.

Janko

jgsus@op.pl

post-55607-0-96448900-1349201671_thumb.jpg

post-55607-0-07074100-1349201687_thumb.jpg

post-55607-0-67824900-1349201727_thumb.jpg

post-55607-0-63489000-1349201771_thumb.jpg

dawidg2    30

Mam kilka pytań a mianowicie.

Jaka opłacalność jest z ha?

Jest zbyt na ziarno?

Czy nasiona można wykorzystać do ponownego zasiewu?

stasiex    23

To gratulacje - próbowałem dwa lata temu, niestety ziarno nie dojrzało, przez co desykacja była bezcelowa.

Wiadomość z agroFakt.pl

kissmy...    57

w Starym Gołębinie było sorgo, tylko obsadę mieli mniejszą o 80%, więc zaskoczyli mnie stwierdzenim, iż zbiera się tego 8t/ha, a co można zrobić z tym ziarnem poza jego ponownym wysianiem? pasuje mi ta roślina na ścieżki w kukurydzy, o ile można ją wysiać w szerokie rzędy

saszeta    73

nie zwróciłem uwagi.

U mnie jeden gość sieje sporo tego i wszystko idzie na kiszonkę do niemieckiej biogazowni. I niby dziki tego nie ruszają

jano65    5

Jest to odmiana sorga ziarnowego. Ziarno jest jako pasza dla drobiu, bydla, itd. Zawiera duzo skrobi.

ZUCH1234    72

strasznie mikre to sorgo zobacz w mojej galeri jakie miałem sorgo w 2008 roku fakt ze odmiana na kiszonke

jano65    5

Witam.

Może pogoda nie najlepsza na dojrzewanie, ale żniwa u mnie to koniec października.Jeden z obserwatorów mówi że sorgo jest mikre. Jeszcze raz przypominam !!!, że jest to odmiana sorga ziarnowego i tu nie liczy się masa zielona tylko wielkośc wiechy z nasionami. Słoma jest cięta przez kombajn, aczkolwiek można ją po wysuszeniu przerobić na pelet, bo ma bardziej zwartą strukturę jak słoma kukutydzy.

post-55607-0-38678700-1380216948_thumb.jpg

jano65    5

Witam.

Zdjęcia robiłem w 11.10. Przymrozki ładnie ususzyły łodygę, co spowodowało zasuszanie ziarna. Można już go skosić bo i tak dosuszane będzie na suszarni, ale poczekam jeszcze ze 2 tygodnie.Co roku koszę w ostatni tydzień października.

post-55607-0-67357500-1381686482_thumb.jpg

krysiekk    0

Gratulacje jano 65, piękna plantacja, ja kiedyś przywiozłem z franci kilka ziarenek i posadziłem sorgo z tym że na wilgotnym miejscu wyrosło nasiona też wydało ale szybko okoliczne ptactwo się nim zajęło (moja plantacja około 10 roślin) po którymś przyjeździe ze studiów po prostu nasiona zniknęły... Mam pytanie używasz nasion ze swoich zbiorów czy zakupujesz od importerów Pozdrawiam

jano65    5

W dniu 23.10. 2013r. przy pięknej pogodzie skosiłem sorgo.To już trzeci rok uprawiania. W porównaniu z poprzednim rokiem pogoda pod koniec września i prawie cały październik była idealna do dojrzewania. Przymrozki ładnie obsuszyły sorgo a później to tylko dojrzewało naturalnie. Po skoszeniu miało 17 % wilgotności. Dosuszenie na suszarni do 11%, co pozwoli na długotrwałe przechowywanie.

post-55607-0-89286100-1383650808_thumb.jpg

post-55607-0-90700700-1383650846_thumb.jpg

post-55607-0-91341000-1383650877_thumb.jpg

jano65    5

Witam.

Co do wydajności to bywa z tym różnie. To co podają centrale w katalogach to sorgo daje plon w zależności od odmian 6-7t i 8-9t, ( w Meksyku 10-11). W warunkach Polski jest z tym różnie. W pierwszym roku miałem 6t przy 18% wilgotności. Sorgo sieje się jak temp. gleby ma 10-15 ^C. Siejąc 1-3 maj narażamy się na przymrozki które są zabójcze dla wschodów. W tym roku zasiałem 15 maja. Sorgo normalnie powinno powschodzić na 9-10 dzień. Ale w każdym roku trwa to 2 i 3 tygodnie co ma wpływ na wzrost roślin , kwitnienie, zawiązywanie ziarna i w efekcie zbiory powinny następować po ok 120 -140 dni ( wrzesień). Jednak u mnie możliwe jest to pod koniec października. Dojrzewa naturalnie bez desykacji. Polecam siać.

Może za parę lat będzie u nas popularne jak inne zboża.

Nie od razu można osiągać kokosy. Ale zacząć od małej uprawy co na pewno się uda.

post-55607-0-40437600-1383943036_thumb.jpg

Edytowano przez jano65

damianzbr    977

Padło kilka pytań na które nie udzieliłeś odpowiedzi? Skąd pozyskujesz ziarno na nasienie. Jak jest ze zbytem plonu, jaka cena panuje obecnie. Ile można na tym zarobić, mniej więcej podaj koszty i utarg. Opisz technologię ochrony i nawożenia.

jano65    5

Witam.
Oczywiście, że na wszystkie pytania nie udzielę odpowiedzi. Nie chcę aby ktoś później posądził mnie, że bazował na mojej technologii i coś się nie udało. Szanowny Kolego rusz trochę po internecie, wpisuj formuły "sorgo" tam jest kopalnia wiedzy. Jest dużo artykułów odnośnie uprawy sorgo w Polsce ( opisana cała technologia). Z jedną tezą tam zawartą się nie zgodzę to, że sorgo w naszych warunkach nie dojrzeje , a na dowód to już trzeci rok uprawy i fotki które zamieszczam to naprawdę moja plantacja w Polsce woj. świętokrzyskie.
Rozmawiałem z jednym z fachowców, który podawał że są 2 miejsca gdzie mikroklimat jest sprzyjający do uprawy kukurydzy, to ja twierdzę że świętokrzyskie posiada klimat do uprawy sorgo bo tam uprawiam.
Ale np. kolega ( przepraszam kolegę że się na niego powołuję ) zasiał te same nasiona w okolicach Sochaczewa w kierunku na Płock i wielka porażka. Siew opóźniony 19 maj, gleba nasączona wodą i nic nie wyszło z uprawy, ale mówi że będzie próbował ponownie w następnym roku.
Nasiona co roku przywożę z zagranicy ( oczywiście z certyfikatem). Całą produkcję przeznaczam na własne potrzeby. Z ceną bywa różnie ( proponuję Internetowa Giełda Rolna i Towarowa). Są tam oferty sprzedaży.
Całe zapotrzebowanie na sorgo jest poprzez import, to myślę że ze zbytem nie będzie problemu. Koszty uprawy podobne jak kukurydzy ,a zarobek to zależy od tego ile ziarna się utłucze.

post-55607-0-66231500-1384017249_thumb.jpg

damianzbr    977

Dobrze jestem na AF, nie będę skakał po witrynach w celu wyszukiwania informacji. Zalecane nawożenie, wymagania glebowe, terminy siewu itp. owszem znajdę w jakiś publikacjach naukowych, do tego mógłbym opierać się na tych informacjach. Ale mi nie o to chodziło. Prosiłem byś opisał jak to wygląda w praktyce w woj. świętokrzyskim, a nie jakimś instytucie i poletku z powtórzeniem 3 krotnym.

Napisz cokolwiek, jakie opryski zastosowałeś, ile nawozu dałeś. Czy miałeś problem z jakąś chorobą, robalem. Tak wiesz, jak rolnik chłopu.

jano65    5

Witam.

Zamieściłem krótki film ze zbioru mojej uprawy sorgo. Odsyłam na You Tube - Żniwa dla sorgo w Polsce.

Jest więcej materiału, ale profesjonalnie po montażu będzie do obejrzenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się