Zaloguj się, aby obserwować  
MCS

pytanie o dofinanfowanie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
MCS    0

Mam takie pytanie

 

mam zarmiar zakupić pare maszyn rolniczych i wybudowac garaże (wiaty)

na jakie dofinanfowanie (ew. kredyt nisko%) moge liczyć ze strony uni europejskiej.

 

I czy mają znaczenie takie zeczy jak:

 

- Czy maszyny bedą nowe czy stare i co to bedzie

- jaki mam areał

- jakies dochody z gospodarstwa

- z czego chce to wybudować

- i inne tego typu

 

Jak sie nazywaja te programy kredyty itp. o które moge sie starać ?

prosze o wyczerpujące odpowiedzi


jEsT sAm :

Władimirec t-25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

są dwie opcje, kredyt lub modernizacja. podstawowym warunkiem w obu przypadkach jest posiadanie min. 4 ESU (europejska jednostka ekonomiczna). możesz ściągnąć kalkulator tej jednostki ze strony agencji i sprawdzić czy wyjdzie ci ponad 4. musisz tylko pamiętać że jeśli podajesz bydło to nie możesz podać łąk, pastwisk, traw na g.o. i kukurydzy uprawianej na kiszonkę. przy modernizacji dodatkowo w twoim gospodarstwie musi być spełniony dobrostan zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz650    1

w tym roku już wnioski były przyjmowane więc najwcześniej za rok będziesz mógł złożyć. w nowym prowie jest jeden program MODERNIZACJA GOSPODARSTW ROLNYCH ale żeby złożyć wnisek musisz mieć włąśnie min te 4 esu a im więcej tym lepiej,jak mojemu ojcu pisali wniosek na dogrywke to do esu brali wszystko łaki,kukurydze i teraz jak pisałem ojcu wniosek to też to wszystko wpisałem a mam produkcje mleka. na stronie arimr jest ten kalkulator esu to sobie możesz wyliczyć. kwota zwrotu wynosi 300 000 tyś na jedno gospodarstwo, zwrot jest liczony od cen netto inwestycji jeśli ktoś jest na Vacie to jeszcze US vat zwróci a tak tżeba vat dołożyć,podstawa zwrotu to 40%+za ONW 10%+młody rolnik do 40lat 10%,maszyny jak na zwrot to chyba raczej nowe bym polecał, ale używane też możesz do 5 lat kupić tylko muszą być z komisu żeby ci oferty wystawili no i fakture i jeszcze takie oświadczenie muszą napisać że maszyna nie była brana wcześniej na zwrot z UE, powierzchnia gospodarstwa to im większa to lepsz w tej chwili przy ciągniku jest 4 km na ha ale jak się dobrze opisze i jest produkcja zwierzęca to mogą dać coś więcej,najprościej napisać wniosek na nowe maszyny gorzej jest z budynkami ale wszystko się da zrobić,wnioski z tego programu można składać na maszyny nowe i używane,rozbudowa,modernizacja bądż budowa budynku,utwardzanie placów manewrowych(kostka,asfalt) i tak jak na maszyny trzeba mieć oferty tak na budowe i utwardzanie szczegółowe kosztorysy,projekty i pozwolenia na budowe. w najbliższym czasie ma wejść jeszcze jeden program gdzie będzie można kupić sobie maszynę na usługi ale np:jak kombajn kosztuje 250 000 netto to oni zwrócą 100 000 bo to jest najwyższy zwrot w tym programie a reszte trzeba dołożyć z własnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romi    0

A jaki areał potrzebny do kombajnu , piszesz że ciągnik 4 km / ha . a jak z kombajnem , wiesz coś o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj