kriss_222

Bronowanie po siewie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kriss_222    0

Witam wszystkich. Mam do Was pytanie. więc tak we wtorek czyli 18 września posiałem żyto ozime na glebach klasy IV jestem początkującym rolnikiem więc muszę zasięgnąć rady bardziej doświadczonych użytkowników. Pytanie dotyczy tego czy po siewie zabronować, ponieważ siewnik nie przykrył większości ziaren. Nie chce robić w ciemno aby sobie nie pogorszyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kriss_222    0

Brona nie wyciągnie na wierzch wszystkiego ?. Martwi mnie też czy nie umieści ziarna za głęboko. Może zamiast bronowania sypnąć nawóz pod korzeń i zostawić tak jak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeżeli nie zakrywa, to trzeba zabronować, a najlepiej dorobić za siewnikiem ramkę z lekkimi bronkami i zrobi robotę za jednym przejazdem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

Nie wyciągnie, a jak sypniesz nawóz i zostawisz to on też słabo zadziała bo najlepiej wymieszać z glebą. Ja mam brony uczepione do siewnika i sieję 6km/godz i jest gładko i równo, nic na wierzchu nie lerzy i nie ma kolein.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli ziarna są odkryte to bronuj i to szybko zanim ziarna zaczną kiełkować. Najlepiej bronami lekkimi, prędkość nie ma dużego znaczenia. Ja jeżeli muszę bronować to robię to z prędkością 10-12km.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Koniecznie najlżejszymi jakie masz do dyspozycji bronuj. Kiedyś jak nie miałem własnych bron to wiosną pożyczałem od znajomego i pewnego razu musiałem wziąć ciężkie bo lekkie były zajęte i przebronowałem normalnie wzdłuż pola z prędkością ok. 12 km/h. Efekt był taki, że jeśli pazur trafił na rządek to rozwalał wszystkie ziarka i porobiły się straszne "szpury".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kriss_222    0

Jeżeli ziarna są odkryte to bronuj i to szybko zanim ziarna zaczną kiełkować.

 

 

Od wtorku jeszcze chyba nie zaczeły kielkować

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, jutro przebronuje jak pogoda dopisze.

Edytowano przez kriss_222

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalec93    0

Koledzy wypowiedzcie się. Mam takie pytanie, 3 października siałem żyto około 2ha. Ziemia ciężka rędzinowa, deszcz zlał i ziarno się poodkrywało. Żyto na dzień dzisiejszy jeszcze nie wschodzi, czy można teraz przejechać pole bronami po dwóch tygodniach? Martwię się, że zboże jeszcze nie wschodzi.

Edytowano przez michalec93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

Koledzy wypowiedzcie się. Mam takie pytanie, 3 października siałem żyto około 2ha. Ziemia ciężka rędzinowa, deszcz zlał i ziarno się poodkrywało. Żyto na dzień dzisiejszy jeszcze nie wschodzi, czy można teraz przejechać pole bronami po dwóch tygodniach? Martwię się, że zboże jeszcze nie wschodzi.

Sprwadz napewno już puszcza korzonek nawed że jest odkryte bronowaniem popsujesz zasiew żyto napewno powschodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalec93    0

Sprwadz napewno już puszcza korzonek nawed że jest odkryte bronowaniem popsujesz zasiew żyto napewno powschodzi

Ziarna które są na ziemi, są miękkie ale nie mają jeszcze korzenia. Te w ziemi też są miękkie, niektóre wzeszły a reszta miękka bez korzenia. Możliwe, że wszystko jest ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalec93    0

Ziemia rędzina i orać nie dało rady musiałem poczekać aż trochę wyschnie. Jak próbowałem orać to albo się zapychało albo skiba taka stawała na "sztorc" dopiero 1ego udało się zaorać do końca, dzień poleżało nieruszane, uprawiłem i zasiałem w jeden dzień, bo już nie chciałem dłużej czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

2 tygodnie i jeszcze niewschodzi:/ nie najlepiej to wygląda. Zwykle to 3-4 dni i już coś tam widać, a po tygodniu z daleka sie zieleni:) no moze po 10 dniach:)

 

Ziarno z centrali? od siebie, czy jakieś niepewne z 3 źródła?

 

3.X to późno a jaka obsada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez wojtas007
      Witam mam pytanie co może być przyczyną nierównej odległości posianego ziarna kukurydzy...dodam że wysiewa dobrze ilość ziaren tyle ile ustawie tylko odległości nierówne. Siewnik Gaspardo st300
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich forumowiczów, i bardzo proszę o podpowiedź
      Redliny pod marchew formowałem 27 kwietnia. Maszyna której używam do formowania jest dość prymitywna wobec czego musiałem przed formowaniem zastosować deszczowanie. Mokra ziemia podczas formowania dość mocno się zbiła. Siew nasion nastąpił dzień później czyli 28 kwietnia, jednak w tym miejscu napotkałem dość nieoczekiwane problemy. Pierwszym błędem było to że ustawiłem moim zdaniem trochę za płytki wysiew (na około 1 cm), poza tym podczas wysiewu redliny były na wierzchniej warstwie bardzo  wilgotne w związku z czym mechanizm który odpowiada w siewniku za zakopywanie  nasion nie do końca sobie z tym radził i w wielu miejscach rowki pozostały nie zakryte. Tyle rowków ile mogłem zakopałem motyką. Na drugi dzień zastosowałem zabieg herbicydowy mieszaniną Racer 2,5l/ha+ Ipiron około 800ml/ha. Myślę że dałem stanowczo za dużą dawkę jak na tak płytki siew.
      Dzisiaj 5 maja (7 dni od siewu) odkopywałem nasiona w paru miejscach i zupełnie nie widać po nich żadnego kiełkowania . We wierzchniej warstwie redliny gdzie znajdują się nasiona jest na tą chwilę dość sucho.
      W programie ochrony roślin można przeczytać że środka RACER nie powinno się stosować przy siewie płytszym niż 2 cm.
      Marchwią zajmuję się dopiero 2 sezon więc stąd moje pytanie.
      Bardzo proszę o wasze opinie czy to normalne i wystarczy poczekać, czy brak oznak wschodzenia marchwi może być spowodowany tym że uszkodziłem nasiona niewłaściwie stosując środki ochrony roślin?
      Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczny za każdy komentarz


    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj