ONA77

Kontrola sankcje..

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Astronom    0

Dostałam pismo od powiatowego lekarza weterynarii, który wzywa mnie do wyjaśnienia uboju gospodarczego. Było zgłoszone w agencji, ale u powiatowego nie. Szczerze mówiąc to świnia była wpisana na mnie, ale z samym ubojem nie miałam wiele wspólnego i nikt nic nie zgłosił i nie badał. Wiem, że grozi mi grzywna, ale czy ktoś może mi podpowiedzieć jak wygląda takie tłumaczenie u powiatowego. Nie wiem jak to ugryźć a nie chcę nikomu zaszkodzić. Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

dokonano w ARiMR zgłoszenia uboju gosp. czy sprzedaży do posiadacza 1 sztuki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

W Agencji nie mogli przyjąć zgłoszenia uboju jeśli nie jest do niego dołączone potwierdzenie przeprowadzenia badania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astronom    0

Zgłoszono ubój, nie wołali żadnego badania (zresztą jak kilka ładnych lat temu mojemu wujowi gdy po jakieś kontroli wyszło, wyszło za dużo świń w systemie, a ARiMR kazali mu zgłaszać ubój, aby zeszły ze stanu i powiatowy się nie czepiał). Zgłosiłam ubój do agencji, nie interesowałam się czy wykonywano badanie, bo w praktyce nie ja ją biłam. Teraz wiem, że badania nie było i rzeźnik żadnych papierów nie miał. Wpadłam po uszy :( Stąd moje pytanie czego mogę się spodziewać? wysokość grzywny juz widziałam, ale może jakieś rady.

Edytowano przez Astronom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

To dziwne, bo w moim BP nie przyjmą zgłoszenia uboju bez ksera badania weterynaryjnego. Nie chce mi się zbytnio teraz wertować ustawy czy jest taki wymóg czy nie.

Co do szkodzenia innym i rzeźnika - pierwszą sprawą jest to, że to Ty musisz zgłosić 24h przed ubojem chęć dokonania takowego w PIW choćby telefonicznie, nie należy to do obowiązku rzeźnika. Druga sprawa - zgłaszając ten fakt, musisz podać dane osobowe i adresowe osoby, która jest upoważniona do przeprowadzenia takiego uboju. Wynika z tego tyle, że nie możesz go dokonać Ty, biorąc na siebie całą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Idąc tym tropem - nie chcąc pogrążyć rzeźnika i wziąć dokonanie uboju wyłącznie na siebie - możesz narazić się na dodatkowe sankcje.

W tej sytuacji ciężko cokolwiek radzić, chyba, że znajdzie się ktoś, kto taką sytuację miał. Na Twoim miejscu pierwsze co bym zrobił, to skontaktował się z jakimś znajomym lekarzem weterynarii (lub poprosić o przysługę kogoś, kto takowego ma), może on zna jakiś sposób na jak najmniej szkodliwe obejście sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

Jak już pisałem wyżej, miałem taką samą sytuacje. W agencji nie wymagali żadnych zaświadczeń od weterynarii. Po jakimś czasie telefon z weterynarii, że był ubój bez zezwolenia. Poszli by mi na rękę i wypisali takie zaświadczenie z datą wsteczną, jednak ten ubój musiał być w miesiącu, w którym sprawa wyszła na jaw. A był dużo wcześniej.

Przyjechali na kontrole, spisali protokół a w nim treść typu: "nieznajomość przepisów". Skończyło się na pouczeniu i nie płaciłem ani grosza.

Od tamtej chwili nie bawię się już w zgłaszanie uboju na własne potrzeby. Jak mam prosięta, to rejestruje mniej, żeby ilość się zgadzała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Nie chcem zakładać nowego tematu, więc zapytam tu.

Ostatnio na szkoleniu dowiedziałem sie że każde gospodarstwo musi być zarejetrowane w Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym nawet przy produkcji tylko roślinnej i przy powierzchni 1ha. Ustawa weszła w życie w 2006. W sąsiednim powiecie rolnicy mieli kontole i dostali mandaty od 1tys do 5 tys. za to że nie byli zarejestrowani w sanepidzie. Czy słyszeliście o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rotor32    94

Z tymi kontrolami to chyba weterynaria dostała odgórny nakaz kontrolować pod kątem dokumentów po sprzedaży bydła, bo wszystkim obcinają dopłaty za to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

@poosa21 znalazłem ustawę regulującą ten rejestr, ale o ile dobrze rozumiem, to dotyczy osób prowadzących sprzedaż bezpośrednią, czyli przetwarzających i sprzedających produkty lub półprodukty żywnościowe lub do produkcji pasz. My jako rolnicy nie jesteśmy przetwórcami żywności, tylko producentami produktów rolnych tj. żywca, mleka, ziarna zbóż, itp (chyba, że ktoś właśnie bezpośrednio sprzedaje swoje produkty konsumentom). Albo ktoś strzelił ogromną gafę, albo zrobił skok na kasę z sankcji.

Dla zainteresowanych ustawa: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101360914

Artykuły 61 - 67

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Tu znalazłem wniosek do pobrania http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CC4QFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.psse.skierniewice.com.pl%2FPortals%2F1039%2FDo%2520pobrania%2Finfosp%2FWniosek%2520o%2520wpis%2520zak%25C5%2582adu%2520do%2520rejestru%2520zak%25C5%2582ad%25C3%25B3w.pdf&ei=cTonU6KtIOre4QTWqIDIAQ&usg=AFQjCNHKLyVcYi7RNlzuRXK8W2Wk1MGRvg

 

I jest tam taki zapis:

"Wypełniają producenci rolni objęci ewidencją gospodarstw rolnych na podstawie ustawy z dnia

18 grudnia 2003r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz

ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2004r. Nr 10, poz. 76 z późn. zm.), którzy posiadają

numer identyfikacyjny nadany przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W imieniu

pozostałych podmiotów działających na rynku spoŜywczym prowadzących działalność w zakresie

produkcji lub obrotu Ŝywnością podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Tylko, że nie jest to jednoznaczne bo dotyczy jedynie objaśnienia kto ma wpisać numer w danym miejscu na wniosku. A kto podlega rejestracji jest podane w art. 61 ww. ustawy, czyli podmioty, które:

1) produkują lub wprowadzają do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęce-go,

2) wprowadzają do obrotu produkty pochodzenia zwierzęcego, nieobjętych urzędową kontrolą organów Inspekcji Weterynaryjnej,

3) produkują lub wprowadzają do obrotu żywność zawierającą jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, o której mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 853/2004, z zastrzeżeniem art. 73 ust. 6,

4) działają na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym zakładów prowadzonych przez podmioty zajmujące się recyklingiem

 

My jako rolnicy nie prowadzący sprzedaży bezpośredniej nie produkujemy żywności ani nie działamy na rynku spożywczym, tylko rolnym, ew. rolno-spożywczym. Ciekawa sprawa, trzeba by się nią głębiej zainteresować, może w ARiMR zasięgnąć języka w tej sprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

1) produkują lub wprowadzają do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęce-go,

z kolei żywność oznacza w tej ustawie

„żywność”(lub„środek spożywczy”) oznacza jakiekolwiek substancje lub produkty, przetworzone,częściowo przetworzone lub nieprzetworzone,przeznaczone do spożycia przez ludzi lub, których spożycia przez ludzi można się spodziewać

.

 

czyli rolnik sprzedający ziarna do młyna już podlega temu obowiązkowi , a co jeśli rolnik produkuje zboże na pasze dla swoich zwierzaków?

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

ale co wchodzi w zakres produkcji podstawowej, bo według mnie wszystko i nic..przydałaby się jeszcze definicja produktu podstawowego ...

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Wg rozporządzenia cała produkcja rolna. Definicji produktu podstawowego nie ma w rozporządzeniu, które definiuje produkcję podstawową. Najprostszy sposób na rozwianie wątpliwości - udać się do Powiatowego Inspektora Sanitarnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

ale z drugiej strony art 61 wyżej wymienionej ustawy mówi że podlega rejestracji

 

rejestracji podlega:

1) produkcja lub wprowadzanie do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęcego, - czyli będzie to według mnie zboże sprzedawane do konsumpcji przez ludzi np. sprzedaż do młyna , owoce, warzywa ,

 

2) wprowadzanie do obrotu produktów pochodzenia zwierzęcego, nieobjętych urzędową kontrolą organów Inspekcji Weterynaryjnej, tu nie wiem co napisać dla przykładu.. może mleko , jajka

 

pkt 3 i 4 artykułu 61 raczej rolnika nie dotyczy ..

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Rozporządzenie regulujące definicję produkcji podstawowej, podaje również, że żywnością nie są żywe zwierzęta oraz zboża przed skoszeniem. Czyli wjeżdżając kombajnem w pole produkujesz żywność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

ale rozporządzenie definiuje też "paszę" - ja produkuję paszę a nie żywność

nie można zwrotom nadawać innego znaczenia jeśli w akcie prawnym jest zawarta tzw. "definicja legalna"

 

pasza a żywność w tym rozporządzeniu to dwie odrębne rzeczy

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

No właśnie dlatego trudno tu cokolwiek stwierdzić jednoznacznie. Niby skoszone zboże to żywność, ale produkujemy z niego pasze - czyli nie prowadzimy przetwórstwa żywności, a tym zajmuje sie sanepid. Jeden głupi zapis w rozporządzeniu, a może narobić niezłego bałaganu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

dlatego uważam że trzeba jakoś się bronić... W moim gosp. zboże idzie na paszę dla zwierząt . Kontrolę z pasz z PIW miałam już chyba za 2 razy o innych kontrolach nie wspomnę...., i nie rozumiem czemu to samo mam jeszcze zgłaszać do sanepidu....

 

Jak dla mnie w związku z tym że ustawa o bezpieczeństwie żywienia i żywności definiuje "żywność" jako produkt w rozumieniu art 2 rozporządzenia nr 178/2002 a artykuł ten mówi że pasza (definicja w rozporządzeniu) nie jest środkiem spożywczym (żywnością), to nie dotyczy mnie też art 61 pkt 1 ustawy bo w nim mowa o żywności (a pasza dla zwierzaków to nie żywność)

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj