Aran

Inwestycja w sprzęt czy w rozbudowę gospodarstwa

Polecane posty

Aran    22

Witam więc mam pytanie w co lepiej zainwestować pieniądze w sprzęt chodzi tu o nowy sprzęt czy w budynki. Są dwie wizję jeśli któraś by wypaliła co proponujecie?? "Wypaliła" - chodzi tu o dobrze wypisane wnioski i przyznanie pieniędzy.

 

- Zakup nowych maszyn :

 

Unia Kombii 8.300 (Agregat uprawowy 3 metry) - BArdzo by się przydał

Unia Tur 35 3+1 B 10.500 (Pług 3skibowy + 4skiba) - Bardzo by się przydał

Unia Poznaniak 2.5m 12.700(Siewnik 2.5 metra) - Bardzo by się przydał

Unia Tytan 6 28.800 (Rozrzutnik 6 ton) - Bardzo by się przydał

Unia famarol 43.000 (Presa) - Bardzo by się przydała

Unia Mewa 1,85 9.900 (Kosiarka Rotacyjna)

Unia LM R412 9.050 (Opryskiwacz)

Unia RNZ 1.653 (Rozsiewacz)

Unia Fala 7.900 (Sieczkarnia)

Unia Rak 7.300 (Zgrabiarka)

 

Modele są według katalogu z 2011 roku więc nie mówcie że już tego nie ma. Ceny również są z katalogu z 2011 roku , niektóre maszyny są z pełnym wyposażeniem inne dodatkowego wyposażenia więc nie piszcie że coś jest tanie lub drogie.

 

Tu jest cały sprzęt obliczony z dofinansowaniem PROW i zainwestowaniem Młodego Rolnika (wszystko obliczane gdyby pieniądze zostały przyznane)

 

wszystko = 139.103 + PROW = 69.560 + Młody Rolnik = 5,400 na plusie

 

Pług + Agrgat + Siewnik + Presa + Rozrzutnik = 103.3 + PROW 51.65 + Młody Rolnik = 23.000 na plusie (czyli to co jest prawie niezbędne)

 

I druga propozycja :

Zainwestowanie w rozbudowę Obory i pomieszczenia na ziarno i śrut . Chodziło by tu o przerobienie starego chlewu na nowocześniejszą oborę. Chlew jest bardzo długi więc na wszystko starczy miejsca również na przerobienie z największego patyka pomieszczenia na ziarno przy którym stałby śrutownik.

 

W tą propozycję chciałbym zainwestować Młodego Rolnika i okoł 14-20 tyś ze swoich pieniędzy , czy to starczy na tak wielki plan , oczywiście nie chodzi tu o nic wielkiego z wjazdem dla ciągnik , ewentualnie jakaś brama na te pomieszczenie z ziarnem.

 

 

Chodzi tu o gospodarstwo o areale 15ha wiem że mam wielką wyobraźnie , ale ciągniki o wartości jeszcze większej niż te maszyny jeżdżą po takich gospodarstwach , a budynki wydaję mi się że to też jest na miarę możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

O jakie pieniądze ci chodzi, bo z tego co pamiętam to na PROW nie będzie już naborów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Łatwiej na dofinansowanie kupować maszyny, ponieważ kupisz maszynę, postawisz na podwórku, będzie zgodna z wnioskiem i jest ok.

A jeżeli chodzi do budynki, szczególnie inwentarskie budowane czy modernizowane z pomocy unijnych to jest znacznie więcej roboty i wymagań- jest po prostu trudniej no i wszystko musi być tam na tip-top, nie ma mowy o kompromisach.

 

U mnie nikt nie chce na PROW modernizować budynków, wolą kupić maszynę a budynki ze swoich pieniędzy robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

A po jaki czort ta dyskusja? PROW nie ma, MR też nie. Na chwilę obecną nie wiadomo jakie programy na jakie kwoty - i co najważniejsze - na jakich warunkach będą na lata 2014 - 2020. Możesz kolego planować a okaże się że wymagań nie spełnisz i po ptakach. Trzeba spokojnie czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Kolego ile ty masz lat?? 15 tyś to starczy ci na parę cegieł, trochę piachu i cementu? chyba ze chcesz modernizować kurnik 5x5m

Pozatym narazie nie bedzie żadnych naborów i nie wiadomo na jakich warunkach będzie nowy więc załóż temat za kilka lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Skończ gimnazjum, uzbieraj trochę pieniędzy i co najważniejsze zdobądź ziemię. Chyba, że pytasz się tak teoretycznie bo potrzebne Ci to jest do pracy domowej.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Trudno powiedzieć co za te 20tys zmodernizujesz, zawsze coś za te pieniądze zmodernizujesz ale z kanciapy to sheratona za te pieniądze nie zrobisz :) . To na razie takie gdybanie, o kwotach nie ma co rozmawiać, tak samo jak z cenami maszyn, bo równie dobrze mogą zdrożeć [jak dotychczas] albo stanieć [co może będzie realne jak nie będzie już dalszych programów]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocecek087    14

ja bym inwestował w te budynki które przyniosą jakiś dochód i w tedy one zarobią na te maszyny a te 15-20 tyś to starczy ci na farbę i na jakieś drobiazgi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Hehe remonty kolego to jest studnia bez dna bo nikt nie wie jakie są mury itp - kiedys wszystko było na przydział i na materiale sie oszczedzalo wiec wiesz... zaczniesz cos robić i cała chlewnia może sie rozd*pcyc. Poza tym ile masz ha?? Nie licz że dostaniesz to co bedziesz chcial bo sa ograniczenia ze na dany areał przyslugje Ci tylko np pług 3 skiby a nie 4. Na młodego trzeba miec wykszatłcenie w kierunku rolniczym wiec to też musisz spełnić. Jest masa warunkó nie bede tego nawet pisał bo mi się nie chce sam poszukaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Aran nie wiem jakie masz budynki ale mnie modernizacja niewielkiej chlewni na 200 sztuk wyszła 50 tyś, gdzie nie ruszane były ani ściany ani dach, nic nie ocieplane a ta kasa poszła jedynie na wyposażenie i to częściowo kupione używane i całe we własnym zakresie montowane. Więc zastanów się co piszesz bo budowa nowego budynku to kosztuje conajmniej 500 tyś...

Więc za twoje 15 tyś to możesz co najwyżej nową podłogę zalać i koryta postawić bo na nic więcej ci to nie starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj