luki15146

czy stół paszowy powinien być wyżej niż stanowiska?

Polecane posty

luki15146    13

Witam, wujek budując nową oborę ok. 5 lat temu zrobił korytarz paszowy na takim samym poziomie jak stanowiska. Aby zapobiec wgarnianiu jedzenia pod siebie przez krowy postawił z jakiś tam bloczków murek odgradzając stanowiska od korytarzu. Nie przewidział jednak tego że krowy próbując dokładnie wszystko wyjeść będą klękać i tym samym obijać sobie kolana o ten murek. Ja osobiście wpadłem na pomysł żeby korytarz paszowy podnieść względem legowisk o ok. 20-30 cm. Czy to dobry pomysł? oczywiście też zrobiłbym taki ,,murek" aby krowy nie wgarniały pod siebie kiszonek i innego jedzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Mam tak samo korytarz paszowy na tym poziomie co legowiska i z perspektywy czasu uważam że podniesiony był by lepszy,do odgrodzenia zamiast murka zastosowałem deski o gr.4cm i wys.40cm i myślę że to lepsze rozwiązanie bo są cieńsze i drewno jest bardziej przyjazne dla kolan i nóg niż beton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Poziom dna żłobu: ponad poziom stanowiska przy stanowiskach krótkich 8-10 cm, ponad poziom korytarza przy systemie wolnostanowiskowym 20-30 cm

Źródło:

http://www.agrofoto.pl/dz...-bydla-2651.php

 

Edit

Te wymagania już nie są aktualne a w obowiązujących ( http://isap.sejm.gov...01160778&type=2 ) nie ma nic o wysokości stołu paszowego

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Jak wyżej jest korytarz to bydłu dużo wygodniej pobierać pasze jest. Nie muszą się tak nisko schylać. U mnie korytarz jest wyżej o jakies 55 cm z tym że ja mam byki na głębokiej ściółce.

 

Jak wyżej jest korytarz to bydłu dużo wygodniej pobierać pasze jest. Nie muszą się tak nisko schylać. U mnie korytarz jest wyżej o jakies 55 cm z tym że ja mam byki na głębokiej ściółce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus    73

dokładnie jak mówi mickas092, ja mam też wyżej i krowy nie muszą sie schylać, wg mnie korytarz na równo nie jest najlepszym rozwiązaniem bo własnie wtedy krowy klękają żeby wszystko wyjeść i odnoszą urazy . Panowie weźcie talerz zupy usiądzcie na podłodze i postawcie talerz na podłodze - zobaczycie czy będzie Wam wygodnie jesc

Edytowano przez jedrus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Dla wszystkich zwolenników równego poziomu korytarz pasowy - stanowisko. Postawcie sobie talerz zupy na podłodze i spróbujcie go zjeść. Życzę smacznego.

@jędrus uprzedziłeś mnie :P

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Koledzy porównanie z talerzem wydaje się niezbyt trafne,proponuje przyjrzeć się bydłu które jest na pastwisku,tam im nikt nie podnosi "stołu paszowego" a jednak dają rade.Problem tkwi wtym że w oborze gdy niema żłobu krowa odpycha żarcie pyskiem i potem nie mogąc zrobić kroku do przodu wydziwia różne pozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Tylko, że na pastwisku krowa pobiera pasze na wykroku tj.zawsze ma jedną nogę wystawioną do przodu. Dlatego bydło nie pasie się w miejscu jak koza czy owca, tylko przemieszczając się. W oborze nie ma takiej możliwości, stąd takie porównanie.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

W oborze gdy stół jest na równi z legowiskiem krowa też może wystawić jedną nogę do przodu,tylko nie więcej bo jest uwiązana przynajmniej u mnie,rozwiązaniem problemu były by zrobienie ograniczenia np; z płyt żeby jedzonko nie przemieszczalo się bezkarnie po stole paszowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@ptaszyna tylko po co ma się wyginać skoro można te 20 cm dać wyżej stół i 20 cm murka a na murku deskę oszlifowaną zeby sobie nie zdzierała skóry na szyi. Takie rozwiązanie wg mnie jest 100 % lepsze jak stół paszowy na równi z legowiskiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

wszystkiego sa plusy i minusy poniewaz krowa nie moze miec za wysokiego murku aby nie uderzala w niego mostkiem przy wstawaniu a jak kazdy wie robi ona kolyskie przy takim manewrze. dlatego moim zdaniem idealnym rozwiazaniem jest podwyzszenie stolu paszowego tylko o ok 8 cm a murek nie powinien w takim wypadku byc wyzszy niz 20 cm ( 20 cm + 8 cm to mamy juz 28 centymetrowa przeszkode ktora musi pokonac bydlo przy wstawaniu) bo za niski murek przeklada sie nam na strate paszy ale za to wysoki na uszczerbku zwierzecia. krowy sa rozne bo np jalowka da sobie rade z wyzszym murkiem ale zapewne u kazdego znajda sie tez niedolegi ktore juz beda mialy problem z pokonaniem go

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

@mickas092 przeczytaj temat od początku to zauważysz że wcale nie opowiadam się za równym poziomem stołu i legowiska, wręcz odwrotnie.

Po kilku latach doświadczenia najbardziej zgodzę się z opinią @tomka0303

Edytowano przez ptaszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

ja chyba go podniosę tak o ok. 15-20cm i dodam ten murek a robiąc dłuższe stanowiska krowa będzie mogla odsunąć się od niego i wstając nie będzie robić sobie krzywdy uderzając w owy stół paszowy lub murek. Problemem pewnie stanie się teraz to, że krowy będą robić na stanowiska co sprawi że będą wiecznie upaprane w gnoju, jak stwierdził kolega wyżej wszystko ma swoje plusy i minusy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzejdzej    1

Bardzo ważna jest różnica wysokości położenia stołu paszowego i posadzki na której stoi krowa. Stół paszowy powinien być położony o 10 cm wyżej niż posadzka, na której stoi krowa, wtedy ma ona wygodną pozycję do pobierania paszy.Ważny jest też swobodny dostęp zwierząt do stołu paszowego, jeśli jest to obora wolnostanowiskowa. Znam przypadki obór, gdzie lina lub rura nad stołem paszowym – blokująca zwierzęta jest ustawiona zbyt nisko, wtedy krowy ocierają i ranią karki, co jest dla nich bolesne i niechętnie podchodzą do stołu paszowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj