Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
slepy78

Przejście na krus

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
slepy78    0

Podobno jest przepis aby opłacać składki krus trzeba posiadać hektar przeliczeniowy ziemi i aby kupić ziemię rolniczą trzeba mieć wykształcenie rolnicze albo poświadczone 5 lat pracy na gospodarstwie

I mam pytanie czy moja babcia może napisać oświadczenie że pracowalem w gospodarstwie ? 10 lat temu przeszła na rentę oddając ziemię na państwo a moi rodzice nieposiadali ani gospodarstwa ani ziemi.Ninebyłem zameldowany na wsi tylko cały czas w mieście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzbr    988

Mieszkasz w mieście płacisz ZUS, proste. Chcesz KRUS? Zostań rolnikiem faktycznie a nie na papierku babci, nawet zbyt wiele nie musisz inwestować, ziemie wydzierżawisz a sprzęt najmiesz. Rekompensata w niższych składkach być może będzie nawet zbawieniem. Bo jeśli ty w mieście na ZUS nie wyrabiasz to na wsi z ZUS-em czekał by chyba tylko stryczek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slepy78    0

Czyli mogę bez wyksztalcenia rolniczego i niepoświadczonego lat pracy w gospodarstwie kupować ziemię bądż dzierżawić i opłacać skladki krus?

Sprzęt mam własny tylko ziemi trochę babka malo ma bo 0.6 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

damianzbr    988

Ale co konkretnie masz na myśli? Chcesz faktycznie zostać rolnikiem, sam uprawiać ziemie itd., czy chodzi ci tylko o płacenie składek KRUS zamiast ZUS w celu zaoszczędzenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slepy78    0

Sam zamierzam uprawiać ziemię ,troche zboża zasiać i niewielki sad jabłoni założyć. Oczywiście żebym się z tego utrzymał musiałbym spory areał nabyć a to jest raczej niemożliwe więc nadal prowadził bym działalność budowlaną.

Jak to jest z tymi przepisami w końcu? Jest możliwość zakupu ziemi i płacenia krusu przezemnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    85

nie ma żadnych przeszkód każdy może kupić ile chce ziemi i założyć gospodarstwo i wtedy można przejść na krus. A żeby mieć dodatkową działalność i być na krus to trzeba 3 lata być ubezpieczonym w krus. Wtedy opłaca się podwujne składki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slepy78    0

Niektórzy znajomi mówią że niemożna kupić ziemi bez wykształcenia ,że nawet niby to kończą dodatkowo zaocznie technikum rolnicze aby kupić grunty rolne.

Może tu chodzi o przyznanie kredytu na zakup ziemi a tu warunek jest posiadanie wykształcenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzbr    988

Tak jak kolega wyżej napisał, każdy może kupić działkę rolną i zostać rolnikiem mimo braku wykształcenia w tym kierunku. Było ono wymagane wsparciu UE o nazwie Młody Rolnik, może to o tym słyszałeś od znajomych? W KRUS możesz być lecz musisz zakończyć teraz działalność, stać się rolnikiem i opłacać KRUS, a po upływie 3 lat (nie wcześniej), otwierasz działalność i nadal pozostaniesz w KRUS, tak jest na chwile obecną, ale czy będzie tak samo za 3 lata kto wie? Ewentualnie gospodarstwo na żonę, a po 3 latach i działalność gospodarczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fila2    0

Witam. Mam pytanie odnośnie młodego rolnika moi rodzicą dostali rente ale nie struktualna bo niemają wieku . Więc jeśli dostali tą rente to ja mogę ubiegać sie o Młodego Rolnika? Reszte warunków spełniam by sie ubiegać o tą dotacje. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Podobna zawartość

  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×